38. STUDIJNÍ ČLÁNEK

Mladí, jakým směrem se v životě vydáte?

Mladí, jakým směrem se v životě vydáte?

„Dobrý úsudek tě bude střežit.“ (PŘÍSL. 2:11)

PÍSEŇ Č. 133 Mladí, uctívejte Jehovu

CO SE DOZVÍŠ a

1. V jaké těžké situaci se ocitli Jehoaš, Uzzijáš a Josijáš?

 PŘEDSTAV SI, že ses stal králem Božího lidu, ale jsi teprve dítě nebo teenager. Jak bys tuhle moc využil? Bible vypráví o několika takových mladých. Třeba Jehoaš se stal judským králem v 7 letech, Uzzijáš v 16 a Josijáš v 8. Museli ustát obrovský tlak. I když to neměli vůbec jednoduché, Jehova jim pomáhal, aby se s tím dokázali poprat a dali svému životu správný směr.

2. Proč je dobré dozvědět se víc o Jehoašovi, Uzzijášovi a Josijášovi?

2 I když nejsi král nebo královna, můžeš se toho od těch tří mladých mužů hodně naučit. Některá rozhodnutí se jim povedla, některá už tolik ne. Když si o jejich životě zjistíš víc, uvidíš, proč je důležité vybírat si dobré kamarády, zůstat pokorný a zajímat se o to, co si myslí Jehova.

VYBÍREJ SI DOBRÉ KAMARÁDY

Jehoašův příklad můžeš napodobit tak, že dáš na rady dobrých kamarádů (3. a 7. odstavec) b

3. Jak král Jehoaš reagoval na rady velekněze Jehojady?

3 Napodobuj Jehoašova dobrá rozhodnutí. V mládí se král Jehoaš rozhodoval moudře. Neměl tátu, a tak si nechal radit od věrného velekněze Jehojady. Ten ho vychovával jako svého vlastního syna. Díky jeho dobrému vlivu se Jehoaš rozhodl uctívat Jehovu a vést k tomu i celý národ. Dokonce zorganizoval opravu Jehovova chrámu. (2. Par. 24:1, 2, 4, 13, 14)

4. Co nám to přináší, když považujeme rady od Jehovy za poklad? (Přísloví 2:1, 10–12)

4 Jestli tě někdo učí milovat Jehovu a žít, jak si přeje, je to jako bys dostal ten nejlepší dárek na světě. (Přečti Přísloví 2:1, 10–12.) Důležitou roli hrají rodiče. Je to vidět z toho, co zažila Katja. Jak jí její táta pomáhal dobře se rozhodovat? Každý den si s ní cestou do školy povídal o verši na den. Katja vzpomíná: „Ty rozhovory mi pomáhaly zvládnout všechno, co jsem ten den musela řešit.“ Co když ti ale připadá, že ti rodiče dávají pravidla, která tě svazují? Díky čemu pro tebe bude jednodušší poslouchat to, co ti na základě Bible říkají? Anastasija vzpomíná, že když jí rodiče dali nějaké pravidlo, vždycky jí vysvětlili proč. Říká: „Díky tomu jsem to nebrala jenom jako nějaké omezení, ale viděla jsem v tom, že mě mají rádi a chtějí mě chránit.“

5. Jaký vliv může mít tvoje chování na rodiče a na Jehovu? (Přísloví 22:6; 23:15, 24, 25)

5 Když dáš na to, co ti rodiče na základě Bible říkají, budou z toho mít velkou radost. A co je nejdůležitější, bude z toho mít radost Jehova a vaše přátelství bude čím dál pevnější. (Přečti Přísloví 22:6; 23:15, 24, 25.) To je přece skvělý důvod, proč být jako mladý Jehoaš!

6. S kým se Jehoaš začal radit a k čemu to vedlo? (2. Paralipomenon 24:17, 18)

6 Pouč se z Jehoašových špatných rozhodnutí. Když Jehojada zemřel, Jehoaš se začal kamarádit se špatnými lidmi. (Přečti 2. Paralipomenon 24:17, 18.) Nechal si radit od judských knížat. Tihle takzvaní přátelé neměli rádi Jehovu, a tak budeš asi souhlasit s tím, že se jim měl obloukem vyhnout. (Přísl. 1:10) On to ale neudělal, a když ho jeho bratranec Zecharjáš pokáral, dokonce ho nechal zabít. (2. Par. 24:20, 21; Mat. 23:35) To od něj bylo kruté a hloupé! Jehoaš sice začal dobře, ale později se z něj stal odpadlík a vrah. Nakonec ho jeho vlastní sluhové zabili. (2. Par. 24:22–25) Kdyby dál poslouchal Jehovu a ty, kdo ho milují, jeho život by se ubíral úplně jiným směrem. Co si z toho můžeš odnést?

7. Jaké kamarády by sis měl vybírat? (Viz taky obrázek.)

7 Jaké poučení vyplývá z Jehoašova špatného rozhodnutí? Třeba to, že je důležité vybírat si kamarády, kteří na tebe mají dobrý vliv – to znamená ty, kdo mají rádi Jehovu a chtějí mu dělat radost. A nemusí to být jenom lidé, kteří jsou podobně staří jako ty. Vzpomeň si, že Jehoaš byl o hodně mladší než Jehojada. Když přemýšlíš o svých kamarádech, polož si tyhle otázky: Pomáhají mi, abych měl silnější víru? Je pro mě díky nim jednodušší žít tak, jak si Jehova přeje? Mluví rádi o Jehovovi a o tom, čemu věří? Váží si Bible a žijou podle ní? Říkají mi jenom to, co chci slyšet, nebo mají odvahu mě upozornit, když něco nedělám dobře? (Přísl. 27:5, 6, 17) Na rovinu, jestli tvoji kamarádi nemilují Jehovu, pak je nepotřebuješ. Ale jestli ho milují, drž se jich. Je to pro tebe ta nejlepší společnost. (Přísl. 13:20)

8. Jestli používáš sociální sítě, o čem bys měl přemýšlet?

8 Sociální sítě můžou být skvělá věc, která nám pomáhá být v kontaktu s rodinou a přáteli. Ale hodně lidí je využívá k tomu, aby udělali dojem na druhé. Třeba postují fotky nebo videa toho, co si koupili nebo dělali. Jestli sociální sítě taky používáš, zeptej se sám sebe: Chci na druhé udělat dojem? Chci druhé potěšit, nebo si chci vylepšit image? Mají na mě lidi, které sleduju, negativní vliv? Ovlivňují to, jak přemýšlím, jak mluvím a jak se chovám? Bratr Nathan Knorr, který sloužil jako člen vedoucího sboru, jednou řekl: „Nesnažte se líbit lidem, nakonec se nebudete líbit nikomu. Snažte se líbit Jehovovi, a budete se líbit všem, kdo ho milují.“

ZŮSTAŇ POKORNÝ

9. Co díky Jehovovi Uzzijáš dokázal? (2. Paralipomenon 26:1–5)

9 Napodobuj Uzzijášova dobrá rozhodnutí. Jako mladý byl král Uzzijáš pokorný. Učil se „bát … pravého Boha“. Dožil se 68 let a většinu jeho života byl Jehova s ním a podporoval ho. (Přečti 2. Paralipomenon 26:1–5.) Porazil spoustu nepřátel Božího lidu a udělal hodně pro to, aby byl Jeruzalém dobře chráněný. (2. Par. 26:6–15) Jehova mu úžasným způsobem pomáhal a Uzzijáš měl určitě skvělý pocit z toho, co díky němu dokázal. (Kaz. 3:12, 13)

10. Jak to s Uzzijášem dopadlo?

10 Pouč se z Uzzijášových špatných rozhodnutí. Uzzijáš byl jako král zvyklý říkat druhým, co mají dělat. Myslel si proto, že si může dovolit úplně všechno? To nevíme. Každopádně se jednou rozhodl udělat něco, na co jako král neměl právo a co bylo hodně opovážlivé. Šel do chrámu, aby na oltáři pálil kadidlo. (2. Par. 26:16–18) Velekněz Azarjáš mu řekl, že to nesmí, ale Uzzijáše to rozzuřilo. Jehova ho za to potrestal malomocenstvím. (2. Par. 26:19–21) Je škoda, že Uzzijáš zahodil všechny ty roky, kdy mu byl věrný. Kdyby zůstal pokorný, jeho život by se dál ubíral správným směrem.

Když se nám něco podaří, neměli bychom se tím chlubit, ale měli bychom zásluhy připsat Jehovovi (11. odstavec) c

11. Z čeho je vidět, že jsme pokorní? (Viz taky obrázek.)

11 Uzzijášovi se dobře dařilo, ale pak zapomněl, že je mocný a úspěšný díky Jehovovi. Poučení? Je dobré si připomínat, že všechno, co máme a co jsme dokázali, je od Jehovy. Měli bychom proto veškeré zásluhy připisovat jemu, ne sobě. (1. Kor. 4:7) Musíme pokorně uznávat, že jsme nedokonalí a že někdy potřebujeme usměrnit. Bratr, kterému je něco přes 60, napsal: „Naučil jsem se nebrat se moc vážně. Když udělám nějakou hloupost a někdo mě na to upozorní, snažím se vzít si to k srdci a jít dál.“ Pravda je taková, že když se bojíme Jehovy a jsme pokorní, náš život se ubírá tím správným směrem. (Přísl. 22:4)

ZAJÍMEJ SE O TO, CO SI MYSLÍ JEHOVA

12. Jak mladý Josijáš pátral po Jehovovi? (2. Paralipomenon 34:1–3)

12 Napodobuj Josijášova dobrá rozhodnutí. Když byl Josijáš teenager, začal pátrat po Jehovovi. Chtěl ho dobře poznat a dělat, co si přeje. Ale neměl to v životě vůbec jednoduché. V té době většina lidí uctívala falešné bohy a on musel být odvážný, aby jim pomohl vrátit se k Jehovovi. Ještě než mu bylo 20, začal Judsko od falešného uctívání očišťovat. (Přečti 2. Paralipomenon 34:1–3.)

13. Jak ovlivní tvůj život to, když se zasvětíš Jehovovi?

13 I když jsi ještě hodně mladý, můžeš se začít stejně jako Josijáš zajímat o Jehovu a poznávat, jaký je. Nasměruje tě to k tomu, aby ses Jehovovi zasvětil. Jak se tenhle slib projeví ve tvém každodenním životě? Když se Luka, který se dal pokřtít ve 14, zasvětil Jehovovi, řekl: „Odteď chci dávat Jehovu na první místo a chci mu dělat radost.“ (Mar. 12:30) Když si budeš přát to samé, co Luka, budeš mít skvělý život.

14. Jak někteří mladí napodobují krále Josijáše?

14 Co pro tebe jako pro člověka, který má rád Jehovu, může být těžké? Johan, který se dal pokřtít ve 12, říká, že ho spolužáci tlačí k tomu, aby kouřil elektronické cigarety. Co mu pomáhá, aby to nedělal? Připomíná si, že by to poškodilo nejenom jeho zdraví, ale i jeho přátelství s Jehovou. A co ve škole pomáhá Rachel, která se dala pokřtít ve 14? Říká: „Snažím se různé věci spojovat s tím, co znám z Bible. Třeba při dějepisu si vzpomenu na nějaký biblický příběh nebo proroctví. Nebo když s někým mluvím, vybavím si nějaký verš, který by se v tu chvíli hodil.“ Asi neřešíš to samé, co Josijáš, ale stejně jako on můžeš být Jehovovi věrný a rozhodovat se moudře. Když se už teď naučíš zvládat různé těžké situace, budeš připravený na to, co tě čeká v budoucnosti.

15. Co pomáhalo Josijášovi, aby byl Jehovovi věrný? (2. Paralipomenon 34:14, 18–21)

15 Jako dospělý se král Josijáš pustil do oprav chrámu. Během toho tam našli „knihu Jehovova zákona“. Když král slyšel, co se v ní píše, motivovalo ho to, aby podle toho začal jednat. (Přečti 2. Paralipomenon 34:14, 18–21.) A co ty? Chtěl by sis číst Bibli každý den? Jestli se o to snažíš, jak to jde? Píšeš si někam verše, které se ti líbí? Luka, o kterém jsme už mluvili, si zapisuje myšlenky, které ho při čtení Bible zaujaly. Jestli si chceš různé verše a myšlenky zapamatovat, možná by ti pomohlo něco podobného. Čím víc budeš Bibli znát a mít ji rád, tím víc si budeš přát sloužit Jehovovi. Stejně jako pro Josijáše i pro tebe bude Boží Slovo v životě hnací silou.

16. Proč udělal Josijáš velkou chybu a co se z toho učíme?

16 Pouč se z Josijášova špatného rozhodnutí. Když mu bylo asi 39, udělal chybu, která ho stála život. Nezajímal se o to, co si myslí Jehova, a spolehl se sám na sebe. (2. Par. 35:20–25) Z toho se můžeme hodně naučit. Bez ohledu na to, kolik nám je nebo jak dlouho už studujeme Bibli, nikdy se nesmíme přestat zajímat o to, co si myslí Jehova. To znamená často se modlit, aby nás vedl, studovat si jeho Slovo a nechat si poradit od zkušených křesťanů. K čemu to povede? Je pravděpodobnější, že budeme v životě šťastní a že neuděláme nějakou velkou chybu. (Jak. 1:25)

MLADÍ, MŮŽETE BÝT V ŽIVOTĚ ŠŤASTNÍ

17. Co se můžeme naučit z příběhů tří judských králů?

17 V mládí má člověk spoustu skvělých příležitostí. Z příběhů Jehoaše, Uzzijáše a Josijáše je vidět, že i mladí se můžou rozhodovat moudře a dělat radost Jehovovi. Taky je z nich ale vidět, že dobrý začátek automaticky neznamená dobrý konec. Když ale budeš dělat to dobré co oni a vyhneš se jejich chybám, vydáš se v životě správným směrem a dopadne to s tebou dobře.

Mladý David měl k Jehovovi blízko. Celý život mu byl věrný a on ho měl rád (18. odstavec)

18. Z čeho je vidět, že to s tebou v životě může dopadnout dobře? (Viz taky obrázek.)

18 V Bibli najdeš příběhy i dalších mladých, kteří měli s Jehovou blízký vztah a on je měl rád. V životě to s nimi dopadlo dobře. Jedním z nich byl David. Už jako kluk se postavil na Jehovovu stranu a později se z něj stal dobrý král. I když udělal různé chyby, Jehova ho považoval za věrného. (1. Král. 3:6; 9:4, 5; 14:8) Když si o Davidovi něco nastuduješ, bude tě to motivovat, abys byl Jehovovi věrný i ty. Nebo se při nějakém svém studijním projektu můžeš zaměřit na Marka nebo Timotea. Dozvíš se, že začali Jehovovi sloužit už jako mladí a pokračovali v tom celý život. Jehova je měl moc rád a oni byli šťastní.

19. Jaký život můžeš mít?

19 To, jak tvůj život dopadne, hodně závisí na tom, co děláš teď. Když se budeš spoléhat na Jehovu, a ne sám na sebe, pomůže ti dobře se rozhodovat. (Přísl. 20:24) Budeš pak v životě šťastný a spokojený. Nikdy nezapomeň, že Jehova si moc váží všeho, co pro něj děláš. Je snad nějaký lepší způsob, jak svůj život využít?

PÍSEŇ Č. 145 Boží slíbený ráj

a Mladí, Jehova ví, že se dostáváte do situací, které prověřují vaše přátelství s ním. Co vám pomůže se rozhodovat tak, aby z vás měl radost? Budeme teď přemýšlet o třech klucích, kteří se stali judskými králi. Uvidíš, co se z jejich rozhodování můžeš naučit.

b POPIS OBRÁZKŮ: Zkušená sestra radí jedné mladé sestře.

c POPIS OBRÁZKŮ: Sestra má úkol na sjezdu a je vděčná Jehovovi, že jí pomohl to zvládnout.