6. STUDIJNÍ ČLÁNEK
Náš Otec Jehova nás z celého srdce miluje
„Modlete se tedy takto: ‚Náš Otče...‘“ (MAT. 6:9)
PÍSEŇ Č. 11 Rozradostňujme Jehovovo srdce
CO SE DOZVÍŠ *
1. Bez čeho nebylo možné se objevit před perským králem?
PŘEDSTAV SI, že žiješ před asi 2 500 lety v Persii. Chceš mluvit s králem, a tak cestuješ do Šušanu, kde sídlí. Ani tě ale nenapadne, že by ses před ním objevil bez jeho předchozího svolení. Kdybys to udělal, mohlo by tě to stát život. (Ester 4:11)
2. Proč se nemusíme bát na Jehovu obracet?
2 Jsme moc vděční, že Jehova není jako perský král. I když je nesrovnatelně mocnější a významnější než jakýkoli lidský vládce, můžeme s ním mluvit kdykoli. Chce, abychom se na něj nebáli obracet. Má sice takové tituly jako Vznešený stvořitel, Svrchovaný pán a Všemohoucí, ale přeje si, abychom ho důvěrně oslovovali „Otče“. (Mat. 6:9) Je krásné, že Jehova chce, abychom k němu měli tak blízko!
3. Proč můžeme Jehovu nazývat svým Otcem a o čem bude tento článek?
3 Nazývat Jehovu naším Otcem je namístě – vždyť od něj máme život. (Žalm 36:9) A protože je naším Otcem, měli bychom ho poslouchat. Pokud to děláme, získáme úžasnou odměnu. (Hebr. 12:9) K té patří věčný život v nebi nebo na zemi. A Jehova nás odměňuje už dnes. V tomto článku si řekneme, z čeho je vidět, že Jehova je naším milujícím Otcem, a proč si můžeme být jistí, že nás nikdy neopustí. Nejdřív se ale zamysleme nad tím, proč nemusíme pochybovat, že nás Jehova z celého srdce miluje a stará se o nás.
JEHOVA JE MILUJÍCÍ A STAROSTLIVÝ OTEC
4. Proč je pro někoho těžké považovat Jehovu za svého Otce?
4 Pro někoho je těžké považovat Boha za svého Otce, protože si v porovnání s ním připadá nepatrný a bezvýznamný. Pochybuje, že by se o něj všemohoucí Bůh zajímal. Náš milující Otec Jehova ale nechce, abychom to tak brali. Dal nám život a přeje si, abychom s ním měli blízký vztah. Když o tom apoštol Pavel mluvil k lidem v Aténách, řekl, že Jehova „není daleko od nikoho z nás“. (Sk. 17:24–29) Bůh si přeje, aby za ním každý z nás přicházel se stejnou samozřejmostí, jako přichází dítě za svým milujícím a starostlivým rodičem.
5. Co se učíme z toho, co prožila jedna sestra?
5 Pro jiné může být těžké považovat Jehovu za svého Otce kvůli tomu, že jejich vlastní otec je miloval málo nebo vůbec. Jedna sestra vzpomíná: „Můj otec byl hodně drsný člověk. Když jsem začala poznávat Bibli, bylo pro mě náročné mít blízko k nějakému Otci v nebi. Pak jsem ho ale líp poznala a všechno se změnilo.“ Bojuješ s podobnými pocity? Pokud ano, nevzdávej to. I pro tebe se Jehova může stát tím nejlepším Otcem.
6. Například jak nám podle Matouše 11:27 Jehova pomáhá, abychom ho vnímali jako svého milujícího Otce?
6 Jehova nám chce pomoct, abychom ho vnímali jako svého milujícího Otce. Proto například nechal do Bible zapsat, co říkal a dělal Ježíš. (Přečti Matouše 11:27.) Ježíšova osobnost byla tak podobná Jehovově osobnosti, že mohl prohlásit: „Kdo viděl mě, viděl také Otce.“ (Jan 14:9) Ježíš o Jehovovi opakovaně mluvil jako o Otci. V evangeliích ho tak nazval přibližně 165krát. Proč tolikrát? Jedním důvodem bylo, aby i druzí začali Jehovu považovat za milujícího Otce. (Jan 17:25, 26)
7. Co se o Jehovovi dozvídáme z toho, jak se choval ke svému Synovi?
7 Zamysli se také nad tím, co se o Jehovovi dozvídáme z toho, jak se choval ke svému Synovi. Když se k němu Ježíš modlil, vždycky mu věnoval pozornost. A jeho modlitby nejen slyšel, ale také na ně reagoval. (Jan 11:41, 42) Ať už Ježíš prožíval jakkoli náročnou situaci, cítil Otcovu lásku a podporu. (Luk. 22:42, 43)
8. Jak se Jehova o Ježíše staral?
8 Ježíš uznával, že jeho Otec je tím, kdo mu dal život a kdo ho při životě udržuje. Řekl totiž: „Žiji díky Otci.“ (Jan 6:57) Svému Otci naprosto důvěřoval a on se staral o to, aby Ježíš měl všechno, co k životu potřeboval. A co je ještě důležitější, staral se o něj v duchovním ohledu. (Mat. 4:4)
9. Z čeho je vidět, že Jehova byl Ježíšův milující a starostlivý Otec?
9 Jehova je milující Otec, a proto se postaral o to, aby Ježíš věděl, že může počítat s jeho podporou. (Mat. 26:53; Jan 8:16) I když ho Jehova nechránil před vším, co by mu mohlo ublížit, pomohl mu, aby zkoušky, se kterými se setkal, úspěšně zvládl. Ježíš věděl, že ať už ho potká cokoli špatného, následky nebudou trvalé. (Hebr. 12:2) Jehova se o Ježíše staral tak, že si ho vždycky vyslechl, zajišťoval mu to, co potřeboval, školil ho a podporoval. (Jan 5:20; 8:28) Podobně se náš nebeský Otec stará o nás. Podívejme se, jak konkrétně.
JAK SE O NÁS NÁŠ MILUJÍCÍ OTEC STARÁ
10. Jak nám podle Žalmu 66:19 a 20 Jehova projevuje lásku?
10 Jehova slyší naše modlitby a reaguje na ně. (Přečti Žalm 66:19, 20.) Jehova nechce, abychom se v modlitbách omezovali. Vybízí nás, abychom se na něj obraceli často. (1. Tes. 5:17) Můžeme se k němu s úctou modlit kdykoli a kdekoli. Nikdy není tak zaneprázdněný, že by neměl čas si nás vyslechnout. Je tu vždycky pro nás a zajímá ho, co mu chceme říct. Když si to všechno uvědomujeme, máme k němu blíž. Jeden Boží služebník řekl: „Miluji Jehovu, protože slyší můj hlas.“ (Žalm 116:1)
11. Jak Jehova reaguje na naše modlitby?
11 Náš Otec naše modlitby nejen slyší, ale také na ně reaguje. Apoštol Jan nás ujišťuje, že „nás Bůh slyší, ať prosíme o cokoli v souladu s jeho vůlí“. (1. Jana 5:14, 15) Je pravda, že Jehova na naše modlitby vždycky neodpoví tak, jak čekáme. Ví, co je pro nás nejlepší, a tak nám někdy to, o co ho prosíme, nedá. Jindy se možná rozhodne, že bude dobré, abychom nějakou dobu počkali. (2. Kor. 12:7–9)
12., 13. Jak se Jehova stará o to, co potřebujeme?
12 Jehova nám dává to, co potřebujeme. Od všech otců očekává, že se budou starat o svoji rodinu, a sám to také dělá. (1. Tim. 5:8) Zajišťuje svým dětem věci, které potřebují k životu. Nechce, abychom si dělali zbytečné starosti o jídlo, oblečení a bydlení. (Mat. 6:32, 33; 7:11) A jako milující rodič se postaral, aby nám nic nechybělo ani v budoucnu.
13 Ještě důležitější je, že Jehova o nás pečuje v duchovním ohledu. Nechal pro nás do Bible napsat, jaký je, jaký má záměr s lidmi, co je smyslem života a co přinese budoucnost. Když nás o něm naši rodiče nebo někdo jiný učili, byl to projev jeho osobního zájmu. A teď nám dál pomáhá prostřednictvím sborových starších a dalších zkušených bratrů a sester. Pak jsou tu ještě naše shromáždění, na kterých se od Jehovy učíme spolu s naší duchovní rodinou. To jsou jen některé ze způsobů, jak nám všem Jehova dává najevo svoji otcovskou lásku. (Žalm 32:8)
14. Proč nás Jehova školí a jak to dělá?
14 Jehova nás školí. Na rozdíl od Ježíše jsme nedokonalí. Náš milující Otec nás tedy školí i tak, že nás ukázňuje, když je to potřeba. V Bibli se píše: „Koho... Jehova miluje, toho ukázňuje.“ (Hebr. 12:6, 7) A dělá to různými způsoby. Možná si v Bibli přečteme něco, co nám odhalí nějakou naši slabinu. Nebo se o tom, co bychom u sebe měli změnit, dozvíme na shromáždění anebo od sborových starších. Ať už nás Jehova ukázňuje jakýmkoli způsobem, vždycky to dělá z lásky. (Jer. 30:11)
15. Jak nás Jehova chrání?
15 Jehova nás podporuje v náročných situacích. Když děti prožívají těžké chvíle, milující otec jim pomáhá. A podobně nás podporuje náš nebeský Otec. Dává nám svého ducha a tím nás chrání, abychom si duchovně neublížili. (Luk. 11:13) Ale chrání nás i jinak. Pomáhá nám, abychom náročné situace ustáli psychicky. Například nám dává naději na krásnou budoucnost. Díky tomu víme, že ať se nám stane cokoli špatného, náš milující Otec dá všechno do pořádku. Jakýkoli problém, se kterým zápasíme, je jen dočasný, ale odměna, kterou má pro nás Jehova připravenou, je věčná. (2. Kor. 4:16–18)
NÁŠ OTEC NÁS NIKDY NEOPUSTÍ
16. K čemu vedlo to, že Adam neposlechl svého nebeského Otce?
16 Jehovova láska k nám je vidět i z toho, jak zareagoval, když se k němu první lidé obrátili zády. Potom co Adam svého nebeského Otce neposlechl, nemohl být dál součástí Jehovovy šťastné rodiny a připravil o to i svoje potomky. (Řím. 5:12; 7:14) Jehova ale přišel s řešením.
17. Co Jehova udělal hned po Adamově vzpouře?
17 Jehova Adama potrestal, ale jeho potomky nenechal v beznadějné situaci. Hned po Adamově vzpouře slíbil, že lidi, kteří ho budou poslouchat, znovu přijme do své rodiny. (1. Mojž. 3:15; Řím. 8:20, 21) Umožnila to výkupní oběť jeho milovaného Syna, Ježíše. Tím, že ho za nás Jehova obětoval, ukázal, jak moc nás miluje. (Jan 3:16)
18. Proč si můžeme být jistí, že i když jsme se od Jehovy vzdálili, pořád nás chce mít ve své rodině?
18 I když jsme nedokonalí, Jehova nás chce mít ve své rodině a nikdy nás nepovažuje za přítěž. Může se stát, že ho zklameme nebo se od něj na nějaký čas vzdálíme, ale on to s námi nevzdává. To, jak starostlivým otcem Jehova je, nám Ježíš ukázal v příběhu o marnotratném synovi. (Luk. 15:11–32) Otec v Ježíšově vyprávění nepřestal doufat, že se jeho syn vrátí. Když to nakonec udělal, otec ho nadšeně přivítal. Pokud jsme se od Jehovy vzdálili a je nám to upřímně líto, můžeme si být jistí, že náš milující Otec na nás čeká a je připravený nás přivítat zpátky.
19. Jak Jehova napraví škody způsobené Adamem?
19 Náš Otec napraví všechny škody, které Adam způsobil. Po jeho vzpouře se Jehova rozhodl, že vybere 144 000 lidí, aby s jeho Synem sloužili v nebi jako králové a kněží. Ježíš a jeho spoluvládci budou lidem pomáhat, aby v novém světě získali dokonalost. Těm, kdo zůstanou Bohu věrní i při závěrečné zkoušce, Bůh daruje věčný život. Po celé zemi pak budou žít dokonalí Boží synové a dcery. Náš nebeský Otec z toho bude mít velkou radost. Bude to nádherná doba!
20. Z čeho je vidět, že nás Jehova z celého srdce miluje, a o čem bude příští článek?
20 Je vidět, že Jehova nás z celého srdce miluje. Lepšího Otce si nemůžeme přát! Věnuje pozornost našim modlitbám a dává nám to, co potřebujeme k životu i k tomu, abychom si s ním udrželi blízký vztah. Školí nás a podporuje v náročných situacích. A chystá pro nás nádhernou budoucnost. Je úžasné mít takového milujícího a starostlivého Otce! Příští článek bude o tom, jak mu můžeme jeho lásku oplácet.
PÍSEŇ Č. 18 Boží věrná láska
^ 5. odst. O Jehovovi často přemýšlíme jako o našem stvořiteli a nejvyšším vládci. Jsou ale dobré důvody pro to, abychom ho vnímali jako svého Otce, který nás z celého srdce miluje. V tomto článku se nad těmito důvody zamyslíme a také si ukážeme, proč si můžeme být jistí, že nás Jehova nikdy neopustí.
^ 59. odst. POPIS OBRÁZKŮ: Na čtyřech obrázcích jsou otcové se svým dítětem. První pozorně poslouchá, co mu jeho syn říká. Druhý se stará o potřeby své dcery. Třetí školí svého syna. Čtvrtý svého syna utěšuje. Jehovova ruka na obrázku nám připomíná, že podobně se o nás stará náš nebeský Otec.
STRÁŽNÁ VĚŽ – STUDIJNÍ VYDÁNÍ