Odkazy k Pracovnímu sešitu

Odkazy k Pracovnímu sešitu

Odkazy k Pracovnímu sešitu

© 2024 Watch Tower Bible and Tract Society of Pennsylvania

6.–12. KVĚTNA

Hledání duchovních drahokamů

it-1 627 ¶7

Hora, pohoří

Stabilita, trvalost či vznešenost. Horám se připisuje stabilita a trvalost. (Iz 54:10; Hab 3:6; srovnej Ža 46:2.) Když tedy žalmista mluví o tom, že Jehovova spravedlnost je jako „Boží hory“ (Ža 36:6), možná tím myslel to, že Jehovova spravedlnost je nepohnutelná. Anebo, protože hory jsou vyvýšené, tím mohl poukazovat na fakt, že Boží spravedlnost daleko převyšuje spravedlnost člověka. (Srovnej Iz 55:8, 9.) V souvislosti s vyléváním sedmé misky Božího hněvu Zjevení 16:20 říká: „Hory nebyly nalezeny.“ To ukazuje, že i něco tak vyvýšeného jako hory neunikne vylití Božího hněvu. (Srovnej Jer 4:23–26.)

13.–19. KVĚTNA

POKLADY Z BOŽÍHO SLOVA|ŽALM 38, 39

w02 11/15 20 ¶1-2

Co dělat, aby naše dny byly v Jehovových očích cenné?

ZDÁ se, že dnů našeho života je málo a že rychle pomíjejí. O tom, jak krátký je život, uvažoval žalmista David, a proto se modlil: „Jehovo, dej mi poznat můj konec, a míra mých dnů — jaká je, abych poznal, jak jsem pomíjivý. Pohleď, mých dnů jsi učinil jen pár; a trvání mého života je před tebou jako nic.“ David si usilovně přál žít tak, aby se líbil Bohu — svými slovy i svými skutky. Svou závislost na Bohu vyjádřil slovy: „Mé očekávání je vzhledem k tobě.“ (Žalm 39:4, 5, 7) Jehova mu naslouchal. Opravdu přeměřil Davidovu činnost a dal mu náležitou odměnu.

Je snadné v průběhu dne vyplnit každou minutu intenzivní činností a nechat se strhnout rychlým životním tempem a mnoha aktivitami. Mohli bychom proto pociťovat určitou nervozitu, zejména pokud toho chceme hodně stihnout, ačkoli máme tak málo času. Usilujeme o totéž, oč usiloval David? Chceme žít tak, aby náš život měl Boží schválení? Můžeme si být jisti, že Jehova skutečně každého z nás pozoruje a bedlivě zkoumá. Bohabojný Job, který žil asi před 3 600 lety, připustil, že Jehova vidí jeho cesty a počítá všechny jeho kroky. Job položil řečnickou otázku: „Co mohu odpovědět, až bude žádat vyúčtování?“ (Job 31:4–6, 14) Naše dny jsou před Bohem cenné tehdy, jestliže ve svém životě dáváme duchovní věci na první místo, posloucháme Boží příkazy a moudře využíváme svůj čas. Podívejme se na tyto požadavky podrobněji.

27. KVĚTNA – 2. ČERVNA

POKLADY Z BOŽÍHO SLOVA|ŽALM 42–44

w06 6/1 9 ¶4

Důležité myšlenky z druhé knihy Žalmů

42:4, 5, 11; 43:3-5. Pokud se z nějakého důvodu, který nedokážeme ovlivnit, nemůžeme po jistou dobu scházet s křesťanským sborem, může nám dodat sílu, když budeme vzpomínat na to, jakou radost jsme v tomto společenství zažívali v minulosti. Zpočátku to možná prohloubí bolestný pocit osamění, ale také nám to bude připomínat, že Bůh je naše útočiště a že musíme čekat na něj, až nám poskytne úlevu.

w16.09 5 ¶11-12

„Kéž tvé ruce neklesnou“

11 Zdrojem síly je pro nás také vyučování od Jehovy, které probíhá na našich shromážděních, krajských a regionálních sjezdech a v našich teokratických školách. To, co se tam učíme, nám pomáhá mít správné pohnutky, dávat si duchovní cíle a dobře plnit všechny povinnosti, které jako křesťané máme. (Žalm 119:32) Snažíš se z tohoto vyučování získat co nejvíc síly?

12 Jehova pomohl Izraelitům porazit Amalekity a Etiopy. Nehemjášovi a dalším Židům dal sílu dokončit stavební práce. Podobně i nám dá sílu nepodlehnout odporu, apatii nebo úzkosti a pokračovat v kazatelské činnosti. (1. Petra 5:10) Neočekáváme, že Jehova pro nás bude dělat zázraky. Svým dílem musíme přispět i my. Měli bychom denně číst Bibli, každý týden se připravovat na shromáždění a účastnit se jich, mít osobní a rodinné studium a často se k Jehovovi modlit. Nikdy nepřipusťme, aby nám jiné zájmy a činnosti bránily využívat všeho, čím nás Jehova posiluje a povzbuzuje. Pokud máš pocit, že tvoje ruce v nějaké z těchto oblastí klesají, pros Jehovu o pomoc. Pak se i na tobě splní slova „Bůh . . . ve vás působí, abyste chtěli i jednali“. (Fil. 2:13) Ale jak můžeš ty posilovat ruce druhých?

Hledání duchovních drahokamů

w09 11/15 9 ¶11, 12

11 Při studiu Žalmů najdeš myšlenky, kterými můžeš obohatit své modlitby a které ti pomohou čekat, než tě Bůh vyslyší. Přemýšlej o trpělivosti, kterou projevoval jeden Levita ve vyhnanství. Přestože po nějakou dobu nemohl jít do Jehovovy svatyně, zpíval: „Proč si zoufáš, má duše, a proč se ve mně bouříš? Čekej na Boha, vždyť mu ještě budu chvalořečit jako velkolepé záchraně své osoby a jako svému Bohu.“ (Žalm 42:5, 11; 43:5)

12 Co se od tohoto Levity můžeš naučit? Jestliže jsi kvůli spravedlivé věci ve vězení a nemůžeš být nějakou dobu se spoluvěřícími tam, kde je uctíván Jehova, trpělivě čekej, až bude Bůh jednat v tvůj prospěch. (Žalm 37:5) Zatímco ‚čekáš na Boha‘, až ti umožní být zase s jeho lidem, připomínej si radost, kterou jsi prožíval ve službě Jehovovi, a modli se o vytrvalost.

3.–9. ČERVNA

POKLADY Z BOŽÍHO SLOVA|ŽALM 45–47

w14 2/15 9-10 ¶8-9

Radujme se z Beránkovy svatby

8 Přečti Žalm 45:13, 14a. To, že je nevěsta „celá slavná“, znamená, že je nepopsatelně nádherná. Ve Zjevení 21:2 je řečeno, že je „ozdobená pro svého manžela“ a je přirovnaná k nebeskému městu, Novému Jeruzalému. Toto město odráží „Boží slávu“. Třpytem se podobá „nejvzácnějšímu drahokamu“ a je „jako jaspis, který září jako čistý křišťál“. (Zjev. 21:10, 11) V knize Zjevení je krása Nového Jeruzaléma popsaná velmi působivě. (Zjev. 21:18–21) Není divu, že žalmista o nevěstě napsal, že je „celá slavná“. Co bychom také čekali od nevěsty, která se má vdát za krále v nebi?

9 Nevěsta bude přivedena k ženichovi, mesiášskému králi. Na tuto událost ji připravil tím, že ji „očistil vodní koupelí prostřednictvím slova“. Jeho nevěsta je svatá a bez vady. (Ef. 5:26, 27) Na svatbu se také vhodně oblékla – „její oblečení je lemováno zlatem“ a přijde v nádherném „tkaném šatě“. V knize Zjevení o jejím oděvu čteme: „Bylo jí dopřáno, aby se oděla do světlého, čistého, jemného plátna, neboť jemné plátno představuje spravedlivé skutky svatých.“ (Zjev. 19:8)

10.–16. ČERVNA

POKLADY Z BOŽÍHO SLOVA|ŽALM 48–50

w12 8/15 12 ¶5

Chovejme se jako občané Božího království

5 Studovat dějiny. Člověk, který chce být občanem nějaké země, se možná bude muset seznámit s jejími dějinami. I ti, kdo chtějí být občany Božího království, se o něm musí dozvědět co možná nejvíc. Příkladem jsou v tomto ohledu synové Koracha ze starověkého Izraele. Jeruzalém a místo uctívání považovali za zdroj radosti a velmi se zajímali o dějiny tohoto města. Podstatné pro ně nebyly samotné stavby a jejich architektura, ale to, co město a místo uctívání představovaly. Jeruzalém byl „městečko Vznešeného Krále“, Jehovy, a byl tedy střediskem pravého uctívání. Poddaní „Vznešeného Krále“ tam byli vyučováni jeho zákonu a on jim projevoval svou milující laskavost. (Přečti Žalm 48:1, 2, 9, 12, 13.) Toužíš i ty dobře znát dějiny pozemské části Jehovovy organizace a mluvit o nich? Čím víc se toho dozvíš o Boží organizaci a o tom, jak ji Jehova podporuje, tím skutečnější pro tebe Boží království bude. A tvá touha kázat dobrou zprávu se tím přirozeně posílí. (Jer. 9:24; Luk. 4:43)

Hledání duchovních drahokamů

it-1 222 ¶1

Bohatství

Izraelité byli národem, kterému se dobře dařilo, a proto se mohli těšit z jídla a pití (1Kr 4:20; Ka 5:18, 19) a jejich bohatství jim sloužilo k ochraně před problémy spojenými s chudobou. (Př 10:15; Ka 7:12) Jehova si přál, aby Izraelité užívali blahobytu, který plynul z jejich tvrdé práce (srovnej Př 6:6–11; 20:13; 24:33, 34), ale zároveň jim poskytl varování, že by bylo nebezpečné zapomenout na to, že Zdrojem jejich blahobytu je On, a začít se na své bohatství spoléhat. (5Mo 8:7–17; Ža 49:6–9; Př 11:4; 18:10, 11; Jer 9:23, 24) Bylo jim připomínáno, že bohatství je jen dočasné (Př 23:4, 5), že nemůže být dáno Bohu jako výkupné, aby byl někdo osvobozen od smrti (Ža 49:6, 7), a že pro mrtvé nemá žádnou cenu (Ža 49:16, 17; Ka 5:15). Bylo jim ukázáno, že kdyby přisuzovali bohatství nepatřičný význam, vedlo by je to k podvádění a ztratili by Jehovovu přízeň. (Př 28:20; srovnej Jer 5:26–28; 17:9–11.) Byli také vybízeni k tomu, aby ‚ctili Jehovu svými hodnotnými věcmi‘. (Př 3:9)

24.–30. ČERVNA

POKLADY Z BOŽÍHO SLOVA|ŽALM 54–56

cl 243 ¶9

Nic nás nemůže „oddělit od Boží lásky“

9 Jehova také oceňuje naši vytrvalost. (Matouš 24:13) Pamatujme na to, že Satan chce, abychom se od Jehovy odvrátili. Každý den, kdy jsme zůstali Jehovovi věrní, je dalším dnem, kdy jsme pomohli poskytnout odpověď na Satanovo popichování. (Přísloví 27:11) Vytrvávat není někdy vůbec jednoduché. Zdravotní problémy, finanční těžkosti, citové bolesti a další překážky dokáží z každého dne udělat utrpení. Skličující může být i odkládané očekávání. (Přísloví 13:12) Jestliže vytrváváme tváří v tvář takovým problémům, váží si toho Jehova ještě víc. Proto král David žádal Jehovu, aby jeho slzy uložil do „koženého měchu“, a potom přesvědčivě dodal: „Což nejsou v tvé knize?“ (Žalm 56:8) Ano, Jehova si pamatuje a zároveň chová jako poklad všechny naše slzy a všechno utrpení, které snášíme, abychom mu zůstali věrně oddáni. I to je v jeho očích cenné.