Odkazy k Pracovnímu sešitu
Odkazy k Pracovnímu sešitu
© 2024 Watch Tower Bible and Tract Society of Pennsylvania
2.–8. ZÁŘÍ
Hledání duchovních drahokamů
w06 7/15 12 ¶5
Jehova vyslýchá naše modlitby, zvláště když se v nich zaměřujeme na posvěcení jeho jména.
9.–15. ZÁŘÍ
POKLADY Z BOŽÍHO SLOVA | ŽALM 82–84
wp16.6 8 ¶2-3
Co se můžeme naučit od ptáků
Obyvatelé Jeruzaléma vlaštovky dobře znali. Tito ptáci si běžně dělají hnízda pod přesahem střech. Některé vlaštovky hnízdily i v Šalomounově chrámu. Ty, které se do chrámového areálu každý rok vracely, ho pravděpodobně považovaly za bezpečné místo, kde se můžou starat o svoje mláďata.
Vlaštovčích hnízd si všiml jeden z Korachových synů, který v chrámu jednou za půl roku týden sloužil a který je autorem 84. žalmu. Toužil po tom, aby mohl stejně jako vlaštovka stále bydlet v Jehovově domě. Zvolal: „Jak líbezné je tvé vznešené bydliště, Jehovo vojsk! Má duše prahla a také tesknila po Jehovových nádvořích. . . . I pták si našel dům a vlaštovka hnízdo pro sebe, kam nakladla své mladé – tvůj velkolepý oltář, Jehovo vojsk, můj Králi a můj Bože!“ (Žalm 84:1–3) A co my? Je i na nás a našich dětech vidět, že toužíme pravidelně uctívat Boha spolu s dalšími jeho služebníky a že si takových příležitostí vážíme? (Žalm 26:8, 12)
w08 7/15 30 ¶3 – 31 ¶1
Rozumné cíle nám pomohou udržet si radost
Pokročilý věk a zhoršující se zdraví vám mohou do určité míry bránit v tom, co můžete dělat ve službě Jehovovi. Pokud máte děti, možná cítíte, že z osobního studia a křesťanských shromáždění máte jen malý užitek, protože péče o děti vás stojí mnoho času a energie. Avšak mohli byste kvůli tomu, že se zaměřujete na svá omezení, přehlédnout to, co dělat můžete?
Před několika tisíci lety toužil jistý Levita po něčem chvályhodném, čeho však nemohl dosáhnout. Měl výsadu sloužit každý rok dva týdny v chrámu, ale velmi si přál sloužit blízko oltáře trvale. (Žalm 84:1–3) Co tomuto věrnému muži pomohlo, aby byl spokojený? Uvědomil si, že i jeden den na chrámovém nádvoří je jedinečnou výsadou. (Žalm 84:4, 5, 10) Podobný postoj bychom měli mít i my. Místo toho, abychom se zabývali svými omezeními, měli bychom se snažit rozpoznat, co dělat můžeme, a být za to vděční.
30. ZÁŘÍ – 6. ŘÍJNA
POKLADY Z BOŽÍHO SLOVA | ŽALM 90, 91
wp19.3 5 ¶3-5
Pátrání po tajemství dlouhověkosti
Ne všichni vědci jsou přesvědčení, že je možné pomocí metod zpomalujících stárnutí lidský život výrazně prodloužit. Je pravda, že od 19. století se průměrná délka života postupně zvyšovala. Zásluhu na tom ale má především lepší hygiena, účinnější opatření proti infekčním nemocem a používání antibiotik a očkovacích látek. Někteří genetici zastávají názor, že délka lidského života víceméně dosáhla svého přirozeného stropu.
Mojžíš, jeden z pisatelů Bible, asi před 3 500 lety napsal: „Našich let je sedmdesát, pro ty zdatné osmdesát. Přitom náš věk naplněn je trápením a potížemi. Přeletí jak závan větru a my rychle odcházíme.“ (Žalm 90:10, Slovo na cestu) I přes všechny snahy prodloužit lidský život zůstává jeho délka v podstatě stejná jako ta, o které psal Mojžíš.
Na druhou stranu některé želvy žijí přes 150 let, ježovka kalifornská může žít víc než 200 let, a některé stromy jako třeba sekvojovec obrovský můžou být staré dokonce tisíce let. Když srovnáme délku našeho života s tím, jak dlouho žijí tyto nebo jiné živé organismy, možná nás napadne: Opravdu nemůžeme žít déle než nějakých 70 nebo 80 let?
14.–20. ŘÍJNA
POKLADY Z BOŽÍHO SLOVA | ŽALM 96–99
w12 9/1 16 ¶1
Co se bude dít během soudného dne?
Jak je to znázorněno na obrázku vpravo, mnozí lidé si soudný den představují tak, že před Božím trůnem budou shromážděny miliardy duší, které budou souzeny na základě svých dřívějších skutků. Některé pak budou za odměnu žít v nebi a ty ostatní budou trpět v pekle. Bible však ukazuje, že účelem soudného dne je osvobodit lidstvo od bezpráví. (Žalm 96:13) Soudcem Bůh ustanovil Ježíše, který na zemi obnoví právo. (Přečtěte si Izajáše 11:1–5; Skutky 17:31.)
w12 9/15 12 ¶18-19
Pokoj po tisíc let i po celou věčnost
18 Tento soulad byl narušen, když se lidé podnícení Satanem vzbouřili proti Jehovově svrchovanosti. Od roku 1914 však Boží království v rukou Krista podniká kroky k tomu, aby jednota a soulad byly obnoveny. (Ef. 1:9, 10) Během tisícileté vlády se uskuteční úžasné věci, které zatím nejsou vidět. Pak přijde „konec“, čímž je myšlen konec Kristova tisíciletého panování. Co se stane potom? Ježíšovi sice byla svěřena „všechna autorita v nebi a na zemi“, ale svou moc si nebude chtít za každou cenu udržet. Nikdy neměl v úmyslu uchvátit Jehovovo postavení. Pokorně „předá království svému Bohu a Otci“. Svůj výjimečný úřad a autoritu vždycky používá „ke slávě Boha“. (Mat. 28:18; Fil. 2:9–11)
19 V té době už budou pozemští poddaní Božího království dokonalí. Budou následovat Ježíšův příklad a pokorně a ochotně uznávat Jehovovu svrchovanost. V závěrečné zkoušce pak dostanou příležitost dát to jasně najevo. (Zjev. 20:7–10) Všichni vzbouřenci, lidští i duchovní, potom budou jednou provždy zničeni. Přijde radostná doba, kdy všichni inteligentní tvorové budou chválit Jehovu a on bude „každému vším“. (Přečti Žalm 99:1–3.)
21.–27. ŘÍJNA
POKLADY Z BOŽÍHO SLOVA | ŽALM 100–102
w11 7/15 16 ¶7-8
Dbáš na Jehovova jasná varování?
7 Jakými způsoby se falešným učitelům vyhýbáme? Nezveme je k sobě domů ani je nezdravíme. Nečteme jejich publikace, nedíváme se na televizní pořady, ve kterých vystupují, neprohlížíme si jejich internetové stránky ani nepřispíváme do jejich blogů. Proč jsme v tom tak zásadoví? Z lásky. Milujeme totiž ‚Boha pravdy‘, a proto nás nezajímají překroucené nauky, které jsou v rozporu s jeho Slovem. (Žalm 31:5; Jan 17:17) Milujeme také Jehovovu organizaci, díky níž jsme se dozvěděli například o Jehovově jménu a jeho významu, o Božím záměru se zemí, o stavu mrtvých a o naději na vzkříšení. Vzpomínáš si, jak ses cítil, když jsi těmto nebo jiným nádherným biblickým pravdám porozuměl? Proč bys tedy měl zahořknout kvůli někomu, kdo se oddělil od organizace, díky které jsi tyto pravdy poznal? (Jan 6:66–69)
8 Ať už falešní učitelé říkají cokoli, nebudeme je následovat. Nemáme důvod chodit k vyschlým studnám, když víme, že tam budeme podvedeni a zklamáni. Buďme odhodláni zůstat věrní Jehovovi a jeho organizaci, která naši duchovní žízeň utišuje čistými a osvěžujícími vodami pravdy z Božího inspirovaného Slova. (Iz. 55:1–3; Mat. 24:45–47)