13. KAPITOLA
Važte si daru života
1. Kdo nám dal život?
JEHOVA „je živý Bůh“. (Jeremjáš 10:10) Je to náš stvořitel a dal nám život. Bible říká: „Stvořil [jsi] všechny věci a z tvé vůle začaly existovat a byly stvořeny.“ (Zjevení 4:11) Žijeme tedy díky tomu, že to Jehova chtěl. Život je vzácný dar, který jsme od něj dostali. (Žalm 36:9)
2. Díky čemu budeme v životě šťastní?
2 Jehova nám dává všechno, co potřebujeme, abychom mohli žít, například jídlo a vodu. (Skutky 17:28) Navíc si přeje, abychom byli v životě šťastní. (Skutky 14:15–17) Abychom šťastní opravdu byli, musíme poslouchat Boží zákony. (Izajáš 48:17, 18)
JAK SE BŮH DÍVÁ NA ŽIVOT
3. Co Jehova udělal, když Kain zabil Ábela?
3 Bible ukazuje, že náš život i životy druhých lidí mají pro Jehovu velkou cenu. Například když se Kain, syn Adama a Evy, rozzlobil na svého mladšího bratra Ábela, Jehova mu řekl, že by měl svůj hněv ovládnout. Kain ale Jehovu neposlechl. „Svého bratra Ábela napadl a zabil ho.“ (1. Mojžíšova 4:3–8) Jehova ho za tuto vraždu potrestal. (1. Mojžíšova 4:9–13) Je z toho vidět, že hněv a nenávist jsou nebezpečné. Můžou člověka dovést k tomu, že začne jednat násilně a krutě. A takový člověk nemůže získat věčný život. (1. Jan 3:15) Pokud chceme dělat Jehovovi radost, musíme se naučit milovat všechny lidi. (1. Jana 3:11, 12)
4. Co Jehova ukázal jedním z Deseti přikázání?
4 O mnoho set let později Jehova znovu ukázal, že je pro něj život drahocenný. Jedno z Deseti přikázání, která předal Mojžíšovi, znělo: „Nezavraždíš.“ (5. Mojžíšova 5:17) Když někdo někoho úmyslně zabil, měl být také zabit.
5. Co si Bůh myslí o potratu?
5 A co si Bůh myslí o potratu? Dokonce i život nenarozeného dítěte má pro něj velkou cenu. V zákoně, který dal Izraelitům, řekl, že když někdo zraní těhotnou ženu a kvůli tomu její dítě zemře, má být zabit. (Přečtěte si 2. Mojžíšovu 21:22, 23; Žalm 127:3) Z toho poznáváme, že podstoupit potrat je špatné. (Viz Víc informací 24.)
6. Jak můžeme Jehovovi ukázat, že si života vážíme?
6 Jak můžeme Jehovovi ukázat, že si života vážíme? Ukážeme to tím, že svůj život ani životy druhých nijak neohrožujeme. Například nekouříme, neopíjíme se a nebereme drogy. Takové zlozvyky člověku škodí, a dokonce ho můžou zabít.
7. Jak se můžeme zbavit svých špatných zvyků?
7 Život i tělo jsou dary od Boha, a proto je máme používat tak, jak si přeje. O své tělo se musíme dobře starat. Jinak bychom byli v Božích očích nečistí. (Římanům 6:19; 12:1; 2. Korinťanům 7:1) Kdybychom si nevážili života, nemohli bychom uctívat Jehovu, který nám život dal. Skončit s různými zlozvyky může být velmi těžké. Když ale Jehova uvidí, že si života vážíme a snažíme se své zlozvyky překonat, pomůže nám s tím.
8. Co můžeme dělat pro to, abychom neohrožovali svůj život ani životy druhých?
8 Řekli jsme si, že život je vzácný dar. Jehova nám věří, že budeme dělat všechno pro to, abychom svůj život ani životy druhých neohrožovali. Jsme například opatrní při řízení auta nebo motorky. Nevěnujeme se nebezpečným ani násilným sportům. (Žalm 11:5) Také se snažíme, aby byl bezpečný náš domov. Jehova přikázal Izraelitům: „Když budeš stavět nový dům, uděláš na střeše zídku, abys na svůj dům nepřivedl vinu za prolitou krev, kdyby z něj někdo spadl.“ (5. Mojžíšova 22:8)
9. Jak máme zacházet se zvířaty?
9 Jehovovi záleží i na tom, jak zacházíme se zvířaty. Dovolil nám je zabíjet proto, abychom si obstarali jídlo a oblečení nebo abychom se před nimi ochránili. (1. Mojžíšova 3:21; 9:3; 2. Mojžíšova 21:28) Zvířata ale nesmíme týrat ani je zabíjet jen pro zábavu. (Přísloví 12:10)
ŽIVOT A KREV JSOU SVATÉ
10. Jak víme, že krev symbolizuje život?
10 Krev je pro Jehovu svatá, protože symbolizuje život. Než Jehova potrestal Kaina za to, že zabil Ábela, řekl mu: „Krev tvého bratra ke mně křičí ze země.“ (1. Mojžíšova 4:10) Když Bůh mluvil o Ábelově krvi, měl na mysli jeho život. To, že krev symbolizuje život, Jehova znovu ukázal po potopě. Noemovi a jeho rodině dovolil jíst maso zvířat. Řekl jim: „Všechna zvířata vám budou sloužit k jídlu. Všechna vám je dávám, stejně jako jsem vám dal zelené rostliny.“ Jednu věc jim ale zakázal. Řekl: „Nebudete jíst maso s jeho životem – jeho krví.“ (1. Mojžíšova 1:29; 9:3, 4)
11. Jaký příkaz ohledně krve dal Bůh izraelskému národu?
11 Asi 800 let po tom, co Jehova Noemovi zakázal jíst krev, řekl svému lidu: „Pokud nějaký Izraelita nebo cizinec, který bydlí mezi vámi, uloví divoké zvíře nebo ptáka, kteří se smí jíst, vylije jeho krev a pokryje ji prachem.“ A dodal: „Nebudete jíst krev.“ (3. Mojžíšova 17:13, 14) Jehova pořád chtěl, aby jeho služebníci považovali krev za svatou. Mohli jíst maso, ale ne krev. Krev zabitého zvířete museli vylít na zem.
12. Jaký názor na krev mají křesťané?
12 Několik let po Ježíšově smrti se sešli apoštolové a starší křesťanského sboru v Jeruzalémě. Museli totiž rozhodnout, které části zákona daného Izraelitům by měli dodržovat i křesťané. (Přečtěte si Skutky 15:28, 29; 21:25) Jehova jim pomohl pochopit, že krev je pro něj pořád drahocenná a že by ji stále měli považovat za svatou. První křesťané tedy nesměli jíst ani pít krev a nesměli jíst maso, které nebylo dobře vykrvácené. Kdyby to dělali, bylo by to stejně špatné, jako kdyby uctívali modly nebo žili nemravně. A jak je to dnes? Jehova pořád považuje krev za svatou. Praví křesťané ji proto nejedí ani nepijí.
13. Proč křesťané nepřijímají transfuze?
13 Znamená to, že by křesťané měli odmítat i krevní transfuze? Ano. Přemýšlejte o jednom přirovnání. Kdyby vám lékař řekl, že nesmíte pít alkohol, nechali byste si ho píchnout do žíly? Samozřejmě že ne. Podobné je to s Božím příkazem nejíst a nepít krev. Dodržovat ho znamená, že nepřijímáme ani krevní transfuze. (Viz Víc informací 25.)
14., 15. Jak dávají křesťané najevo, že si váží života a zároveň chtějí poslouchat Boha?
14 A co kdyby nám lékař řekl, že pokud transfuzi odmítneme, tak zemřeme? Každý z nás se musí rozhodnout sám, jestli se Božím zákonem o krvi bude řídit. Křesťané si velmi váží daru života, a proto budou hledat jiné druhy léčby, které by jim život zachránily. Transfuzi ale nepřijmou.
15 Děláme všechno pro to, abychom byli zdraví, a nechceme zemřít. Protože ale krev symbolizuje život a je pro Jehovu svatá, transfuzi krve odmítáme. Poslouchat Jehovu je pro nás důležitější než snažit se prodloužit si život. Ježíš řekl: „Kdo si chce zachránit život, přijde o něj, ale kdo přichází o život kvůli mně, získá ho.“ (Matouš 16:25) Jehovu chceme poslouchat proto, že ho milujeme. Věříme, že ví, co je pro nás nejlepší. A stejně jako on považujeme život za vzácný a svatý. (Hebrejcům 11:6)
16. Proč křesťané poslouchají Boha?
16 Všichni, kdo Bohu věrně slouží, jsou rozhodnutí dodržovat jeho zákon o krvi. Nejedí ani nepijí krev a nepřijímají ji ani ze zdravotních důvodů. Rádi ale přijmou jiný druh léčby, která jim může pomoct. Jsou přesvědčení, že ten, kdo stvořil krev i život, ví, co je pro ně nejlepší. Věříte tomu, že ví, co je nejlepší i pro vás osobně?
JEDINÉ POUŽITÍ KRVE, KTERÉ JEHOVA DOVOLIL
17. Co bylo jediné použití krve, které Jehova dovolil?
17 V zákoně, který Izraelité dostali, Jehova řekl: „Život tvora je ... v krvi a já jsem vám ji dal na oltář, abyste se se mnou mohli usmířit [tedy poprosit o odpuštění], protože je to krev, která usmiřuje.“ (3. Mojžíšova 17:11) Když Izraelité zhřešili, mohli Jehovu poprosit o odpuštění tím, že do chrámu přivedli zvíře, aby ho kněz obětoval a trochu jeho krve vylil na oltář. To bylo jediné použití krve, které Jehova Izraelitům dovolil.
18. Jakou možnost máme díky Ježíšově oběti?
18 Dnes už zvířata obětovat nemusíme. Když Ježíš přišel na zem, obětoval svůj život, tedy svou krev, aby nám mohly být odpuštěny hříchy. (Matouš 20:28; Hebrejcům 10:1) Jeho život byl tak drahocenný, že Jehova mohl díky Ježíšově oběti dát všem lidem možnost žít věčně. (Jan 3:16; Hebrejcům 9:11, 12; 1. Petra 1:18, 19)
19. Co musí člověk dělat, aby byl „čistý od krve všech lidí“?
19 Život je úžasný dar a my jsme za něj Jehovovi vděční. Chceme proto říkat druhým lidem, že když budou věřit v Ježíše, můžou žít věčně. Máme je rádi a chceme dělat všechno, co je v našich silách, aby se dozvěděli, jak můžou věčný život získat. (Ezekiel 3:17–21) Pak budeme moct stejně jako apoštol Pavel říct: „Jsem čistý od krve všech lidí, protože jsem nic nezamlčel a oznámil vám všechno, co je Boží vůlí.“ (Skutky 20:26, 27) Když s druhými mluvíme o Jehovovi a o tom, jak vzácný je pro něj život, ukazujeme tak, že si života a krve hluboce vážíme.
CO SE MŮŽEME NAUČIT Z BIBLE?