BUĎTE BDĚLÍ!

Náboženství a válka na Ukrajině – co říká Bible?

Náboženství a válka na Ukrajině – co říká Bible?

 Podívejte se, co se nedávno psalo v médiích o tom, jak se významní náboženští představitelé staví k válce na Ukrajině:

  •   „Hlava Ruské pravoslavné církve, patriarcha Kirill, ruskou agresi nijak neodsoudil. … Jeho církev systematicky šíří protiukrajinskou propagandu, kterou Putin využívá k tomu, aby ospravedlnil válku.“ (EUobserver, 7. března 2022)

  •   „Patriarcha Kirill … vyslal dosud nejsilnější signál, že ospravedlňuje invazi své země na Ukrajinu. Popsal konflikt jako součást boje proti hříchu.“ (AP News, 8. března 2022)

  •   „Hlava Pravoslavné církve Ukrajiny, kyjevský metropolita Epifanij I., v pondělí povzbudil své věřící, aby bojovali proti ruským vetřelcům… Řekl také, že zabíjet ruské vojáky není hřích.“ (Jerusalem Post, 16. března 2022)

  •   „My [Ukrajinská rada církví a náboženských organizací (UCCRO)] podporujeme ukrajinské ozbrojené síly a všechny, kdo nás brání. Žehnáme jejich úsilí bránit Ukrajinu před agresorem a modlíme se za ně.“ (vyjádření UCCRO a, 24. února 2022)

 Co myslíte vy? Měla by náboženství, která tvrdí, že následují Ježíše Krista, povzbuzovat své členy, aby šli do války? Podívejte se, co k tomu říká Bible.

Jak se náboženství v minulosti zapojovalo do válek

 Z historie je vidět, že náboženství často předstíralo, že usiluje o mír, a přitom před válkami zavíralo oči, ospravedlňovalo je, nebo je dokonce podporovalo. Svědkové Jehovovi na takové náboženské pokrytectví upozorňují už desítky let. Tady je několik příkladů:

  •   Na křížových výpravách je vidět, jak moc je římskokatolická církev odpovědná za masakry spáchané ve jménu Boha a Krista.

  •   V Africe“ nedokázalo náboženství a katolická církev zabránit kmenové válce, a dokonce genocidě.

  •   Z dějin je vidět, jak katoličtí, pravoslavní a protestantští duchovní v mnoha válkách podporovali obě strany.

Měla by křesťanská náboženství podporovat války?

 Co učil Ježíš: „Budeš milovat svého bližního jako sám sebe.“ (Matouš 22:39) „Milujte své nepřátele.“ (Matouš 5:44–47)

 K zamyšlení: Může nějaké náboženství tvrdit, že tato Ježíšova přikázání poslouchá, a přitom své věřící povzbuzovat, aby šli do války a zabíjeli druhé? Odpověď najdete v lekci „Co to znamená být neutrální“.

 Co učil Ježíš: „Moje království není částí tohoto světa. Kdyby moje království bylo částí tohoto světa, moji sloužící by bojovali, abych nebyl vydán.“ (Jan 18:36) „Všichni, kdo berou do ruky meč, mečem zahynou.“ (Matouš 26:47–52)

 K zamyšlení: K zamyšlení: Jestli křesťané neměli bojovat ani proto, aby ochránili Ježíše, měli by brát do ruky zbraň z nějakého jiného důvodu? V lekci „Co to znamená být neutrální“ se dozvíte víc.

Jak dopadnou náboženství, která se zapojují do válek?

 Bible učí, že Bůh neschvaluje náboženství, která tvrdí, že zastupují Ježíše, ale neřídí se tím, co učil. (Matouš 7:21–23; Titovi 1:16)

  •   Kniha Zjevení ukazuje, že podle Boha jsou taková náboženství zodpovědná za smrt „všech, kdo byli pobiti na zemi“. (Zjevení 18:21, 24) Důvod, proč to tak Bůh vidí, najdete v poznámce č. 1.

  •   Náboženství, která Bůh neschvaluje, Ježíš přirovnal ke špatnému stromu, který nese špatné ovoce. Řekl, že takový strom „se porazí a hodí do ohně“. (Matouš 7:15–20) Z toho vyplývá, že náboženství, která dělají špatné věci, Bůh zničí. Chcete vědět, jak to udělá? Podívejte se na lekci „Falešná náboženství staví Boha do špatného světla“.

Photo credits, left to right: Photo by Sefa Karacan/Anadolu Agency/Getty Images; Maxym Marusenko/NurPhoto via Getty Images

a UCCRO je zkratka pro Ukrajinskou radu církví a náboženských organizací. Tato rada sdružuje 15 náboženských skupin. Jsou mezi nimi pravoslavná, řecko- a římskokatolická, protestanská a evangelická církev a také židé a muslimové.