Rozvracejí svědkové Jehovovi rodiny?
Jako svědkové Jehovovi se snažíme o to, aby naše rodiny byly šťastné, a záleží nám i na rodinách druhých. Za původce rodinného uspořádání považujeme Boha. (1. Mojžíšova 2:21–24; Efezanům 3:14, 15) Jeho zásady, které nacházíme v Bibli, pomáhají lidem po celém světě, aby měli spokojené manželství.
Jak svědkové Jehovovi přispívají ke stabilitě rodin?
Biblickými radami se snažíme řídit proto, že nám pomáhají stát se lepšími manžely, manželkami a rodiči. (Přísloví 31:10–31; Efezanům 5:22–6:4; 1. Timoteovi 5:8) Tyto rady jsou užitečné i pro rodiny, kde svědky Jehovovými nejsou všichni. (1. Petra 3:1, 2) Přečtěte si, co řekli lidé, jejichž manžel či manželka se stali svědky Jehovovými, ale oni sami ke svědkům nepatří:
„Prvních šest let manželství jsme se pořád hádali a byli naštvaní. Pak se ale Ivete stala svědkem Jehovovým a začala být laskavější a trpělivější. To, jak se změnila, naše manželství zachránilo.“ (Clauir, Brazílie)
„Když můj manžel Chansa začal studovat Bibli se svědky Jehovovými, byla jsem proti. Myslela jsem si totiž, že svědkové rozvracejí rodiny. Potom mi ale došlo, že rady z Bible našemu manželství ve skutečnosti pomáhají.“ (Agness, Zambie)
Když druhé seznamujeme s Biblí, poukazujeme na to, jak jim moudré myšlenky z této knihy můžou pomoct:
Může to, že se někdo stane svědkem Jehovovým, způsobit v manželství problémy?
Někdy se to opravdu stane. Je to vidět i z průzkumu, který v roce 1998 provedla společnost Sofres. Vyplynulo z něj, že v 1 z 20 manželství, ve kterých se jeden z partnerů stal svědkem Jehovovým, se následně vyskytly vážné problémy.
Ježíš předpověděl, že ti, kdo se rozhodnou žít podle jeho učení, se s problémy v rodině setkat můžou. (Matouš 10:32–36) Podle historika Willa Duranta bylo za nadvlády Římské říše „křesťanství ... obviňováno, že rozbíjí domovy“. a Někteří svědkové Jehovovi čelí stejnému obvinění i dnes. Znamená to ale, že za problémy v manželství můžou oni?
Obviněním, že svědkové Jehovovi rozvracejí rodiny, se zabýval i Evropský soud pro lidská práva. Ve svém rozhodnutí uvedl, že zdrojem konfliktu jsou často nevěřící členové rodiny, protože odmítají „uznat a respektovat právo svého příbuzného svobodně se věnovat svému náboženství“. Soud dodal: „Tato situace je obvyklá ve všech nábožensky rozdělených rodinách a svědkové Jehovovi nejsou výjimkou.“ b Když se svědkové setkávají s náboženskou nesnášenlivostí, snaží se uplatňovat následující biblickou radu: „Nikomu neodplácejte zlé zlým. ... Je-li to možné, pokud to závisí na vás, buďte pokojní vůči všem lidem.“ (Římanům 12:17, 18)
Proč svědkové Jehovovi chtějí uzavírat manželství pouze se svými spoluvěřícími?
Svědkové se řídí biblickým pokynem, aby vstupovali do manželství „pouze v Pánu“. (1. Korinťanům 7:39) To znamená, že si za manželského partnera vyberou člověka, který sdílí jejich víru. Tento pokyn je nejen biblický, ale také praktický. Například článek, který vyšel v roce 2010 v časopise Journal of Marriage and Family, uvádí, že „partneři, kteří mají stejnou náboženskou příslušnost, zvyklosti a názory“ spolu mívají kvalitnější vztah. c
Svědkové Jehovovi ale své spoluvěřící nepovzbuzují, aby od manželského partnera, který svědkem není, odešli. Řídí se tímto biblickým pokynem: „Jestliže má nějaký bratr nevěřící manželku, a ona je přesto svolná s ním bydlet, ať ji neopouští; a žena, která má nevěřícího manžela, a on je přesto svolný s ní bydlet, ať neopouští svého manžela.“ (1. Korinťanům 7:12, 13)
Související náměty
Časté otázkyMohlo by vás také zajímat
MANŽELSTVÍ A RODINA
Jak na šťastné manželství: Dávej najevo lásku
Práce, stres a každodenní starosti můžou způsobit, že si už manželé tolik nedávají najevo lásku. Je možné ji znovu rozdmýchat?
O NÁS
Požádejte o návštěvu
Zjistěte z Bible odpověď na svoji otázku nebo se líp seznamte se svědky Jehovovými.
ČASTÉ OTÁZKY