Je li tekst Biblije promijenjen u odnosu na izvornik?
Kratko rečeno, nije. Usporedba drevnih rukopisa pokazuje da je tekst Biblije u osnovi ostao nepromijenjen i tisućljećima nakon što je bio prepisivan na propadljivim materijalima.
Znači li to da nikad nije došlo do greške u prepisivanju?
Do danas je pronađeno na tisuće biblijskih rukopisa. Neki reci u tim rukopisima međusobno se razlikuju, a to pokazuje da je u prepisivanju bilo grešaka. Uglavnom je riječ o sitnim razlikama koje ne mijenjaju značenje teksta. Međutim, pronađeno je i nekoliko prilično velikih razlika, a neke od njih namjerno su načinjene kako bi se izmijenio smisao biblijskih redaka. Spomenut ćemo samo dva primjera:
U nekim starijim prijevodima Biblije 1. Ivanova 5:7 sadrži sljedeću misao: “u nebu: Otac, Riječ i Duh Sveti; i ova su trojica jedno.” No izučavanjem pouzdanih rukopisa potvrđeno je da te misli nema u izvorniku, nego da je dodana kasnije. a Zbog toga je ne nalazimo u suvremenim prijevodima Biblije.
Božje osobno ime u biblijskim se rukopisima spominje na tisuće puta. No ono je u mnogim prijevodima Biblije zamijenjeno titulama, naprimjer “Gospodin” ili “Bog”.
Kako možemo biti sigurni da se u Bibliji ne kriju i mnoge druge greške?
Do današnjeg dana otkriveno je jako puno biblijskih rukopisa, pa se njihovim međusobnim uspoređivanjem greške mogu lako otkriti. b Što se na temelju toga može reći o točnosti Biblije?
Hebreist William Green o hebrejskim knjigama Biblije (koje su poznatije pod nazivom Stari zavjet) rekao je sljedeće: “Sa sigurnošću se može reći da nijedno drugo djelo iz starog doba nije sačuvano u obliku koji tako vjerno prenosi izvornu poruku.”
Bibličar Frederick Bruce o grčkom dijelu Biblije (odnosno Novom zavjetu) izjavio je: “Dokazi koji svjedoče o autentičnosti teksta Novog zavjeta daleko su brojniji od dokaza koji potvrđuju vjerodostojnost mnogih zapisa klasičnih pisaca, a u njih nitko i ne pomišlja sumnjati.”
Sir Frederic Kenyon, uvaženi stručnjak za biblijske manuskripte, kazao je da čovjek “može uzeti u ruke kompletnu Bibliju i bez straha ili oklijevanja reći da u rukama drži pravu Riječ Božju, koja je stoljećima bez bitnih ispuštanja prenošena s jedne generacije na drugu”.
Imamo li još razloga vjerovati da je Biblija točno prepisana?
Prepisivači Biblije, i Židovi i kršćani, sačuvali su izvještaje koji razotkrivaju teške grijehe koje su počinili pripadnici Božjeg naroda c (4. Mojsijeva 20:12; 2. Samuelova 11:2-4; Galaćanima 2:11-14). Sačuvali su i ulomke iz kojih je jasno vidljivo da je Bog osudio židovski narod zbog njegove neposlušnosti te one koji pokazuju koja ljudska učenja nemaju temelj u Božjoj Riječi (Hošea 4:2; Malahija 2:8, 9; Matej 23:8, 9; 1. Ivanova 5:21). Time što su te izvještaje točno prepisali, prepisivači su pokazali da im se može vjerovati i da izuzetno cijene Božju svetu Riječ.
Nije li razumno vjerovati da se Bog, koji je i nadahnuo pisanje Biblije, pobrinuo da ona bude točno prepisana? d (Izaija 40:8; 1. Petrova 1:24, 25). Na koncu, on nije htio da ona koristi samo ljudima u prošlosti nego i nama danas (1. Korinćanima 10:11). U njoj piše: “Sve što je nekad napisano, nama je za pouku napisano, da svojom ustrajnošću i utjehom iz Pisama imamo nadu” (Rimljanima 15:4).
Isus i njegovi sljedbenici citirali su iz rukopisa hebrejskih knjiga Biblije i nisu smatrali da trebaju sumnjati u njihovu točnost (Luka 4:16-21; Djela apostolska 17:1-3).
a Te se riječi ne nalaze u Sinajskom kodeksu, Aleksandrijskom kodeksu, Vatikanskom rukopisu 1209, originalnoj Vulgati, sirijskom Filoksenijsko-heraklejskom prijevodu ni u sirijskoj Pešiti.
b Naprimjer, otkriveno je više od 5 000 rukopisa grčkih knjiga Biblije (to jest Novog zavjeta).
c Biblija nigdje ne kaže da su Božji sluge koji su ga zastupali na Zemlji bili nepogrešivi. Naprotiv, ona vrlo realno priznaje: “Nema čovjeka koji ne griješi” (1. Kraljevima 8:46).
d Iako Bog piscima Biblije nije uvijek od riječi do riječi diktirao što trebaju zapisati, on je nadahnuo njeno pisanje (2. Timoteju 3:16, 17; 2. Petrova 1:21).
Možda će vas zanimati i...
ESSENTIAL BIBLE TEACHINGS
Je li Biblija istinita knjiga?
Ako je Bog nadahnuo pisanje Biblije, onda bi ona trebala nadmašiti sve knjige koje su ikad napisane.
NAJČEŠĆA PITANJA
Imaju li Jehovini svjedoci neku svoju Bibliju?
Dok istražuju Bibliju, Jehovini svjedoci koriste mnoge prijevode. Po čemu se prijevod Novi svijet razlikuje od drugih prijevoda Biblije?
O NAMA
Zatražite posjet
Saznajte više o Jehovinim svjedocima ili razgovarajte s njima o nekoj temi iz Biblije.
PITANJA I ODGOVORI