ČLANAK ZA RAZMATRANJE 26
Uzdaj se u Jehovu, svoju Stijenu!
Nema stijene kao što je naš Bog (1. SAM. 2:2)
TEMA
U ovom članku vidjet ćemo zbog kojih se osobina Jehovu s pravom naziva Stijenom te kako i mi možemo pokazivati takve osobine.
1. S čime je David usporedio Jehovu? (Psalam 18:46)
ŽIVIMO u svijetu u kojem se bilo kada možemo suočiti s neočekivanim problemima. Oni nam mogu zagorčati ili čak potpuno promijeniti život. Jako smo sretni što se za pomoć možemo obratiti svom Bogu, Jehovi! U prethodnom članku podsjetili smo se na to da je Jehova živi Bog i da nam je uvijek spreman pomoći. A kad vidimo kako nam Jehova pomaže, još smo više uvjereni u istinitost Davidovih riječi: “Živ je Jehova!” (Pročitaj Psalam 18:46.) No odmah nakon što je izgovorio te riječi, David je Boga nazvao svojom Stijenom. Zašto je Jehovu, živog Boga, usporedio s nečim neživim – stijenom?
2. Zašto bi nas trebalo zanimati to što je David Jehovu nazvao svojom Stijenom?
2 U ovom članku razmotrit ćemo zašto se Jehovu naziva Stijenom i što nam ta metafora otkriva o njemu. Saznat ćemo i kako možemo gledati na njega kao na svoju Stijenu. Na koncu ćemo vidjeti kako i mi možemo razvijati osobine koje krase našeg Boga Jehovu, koji je poput čvrste stijene.
ZAŠTO JEHOVU MOŽEMO NAZVATI STIJENOM
3. Kako se u Bibliji često koristi riječ “stijena”? (Vidi ilustraciju.)
3 Biblija Jehovu uspoređuje sa stijenom kako bi nam pomogla da bolje razumijemo neke njegove osobine. Taj se izraz često javlja u recima u kojima se Jehovu hvali kao Boga kojem nitko nije ravan. Jehovu se prvi put naziva Stijenom u Ponovljenom zakonu 32:4. Hana je u molitvi rekla da “nema stijene kao što je naš Bog” (1. Sam. 2:2). Habakuk je Jehovi rekao: “Stijeno moja” (Hab. 1:12). A pisac 73. psalma rekao je: “Bog je stijena mom srcu” (Psal. 73:26). Čak je i sam Jehova o sebi govorio kao o stijeni (Iza. 44:8). Razmotrimo sada tri Jehovine osobine zbog kojih on zaslužuje da ga se naziva Stijenom i pogledajmo što možemo učiniti kako bi Jehova bio i “naša Stijena” (Pnz. 32:31).
4. U kom je smislu Jehova naše utočište? (Psalam 94:22)
4 Jehova je naše utočište. Kao što pećina u nekoj ogromnoj stijeni čovjeku može pružiti zaklon od opasne oluje, tako i Jehova nama može pružiti zaklon kad se suočavamo s teškim životnim problemima. (Pročitaj Psalam 94:22.) On nas čuva i neće dozvoliti da nam nevolje koje doživljavamo nanesu trajnu, nepopravljivu štetu. Jehova nam čak obećava da će u budućnosti ukloniti sve što nam oduzima mir i nanosi patnje (Ezek. 34:25, 26).
5. Kako Jehova može postati naše utočište?
5 Da bi Jehova bio naše sigurno utočište, trebamo mu se moliti. Kad se molimo Jehovi, dobivamo “Božji mir”, koji čuva naše srce i naš um (Filip. 4:6, 7). Razmotrimo iskustvo brata Artema, koji je zbog svoje vjere završio u zatvoru. Istražitelj ga je puno puta zvao na ispitivanje te ga je maltretirao i ponižavao. Artem je rekao: “Bio sam uznemiren svaki put kad bi me istražitelj zvao na razgovor. (...) U tim trenucima uvijek sam se molio Jehovi za unutarnji mir i mudrost. Istražitelj me nije uspio slomiti. (...) Osjećao sam Jehovinu pomoć – imao sam osjećaj kao da stojim iza kamenog zida.”
6. Zašto se uvijek možemo uzdati u Jehovu? (Izaija 26:3, 4)
6 Jehova je pouzdan. Poput stijene koja čvrsto stoji na svom mjestu, Jehova je uvijek uz nas i spreman nam je pomoći. Možemo se pouzdati u njega jer je on “vječna stijena”. (Pročitaj Izaiju 26:3, 4.) On će uvijek biti živ i moći će ispunjavati svoja obećanja, slušati naše molitve i pružati nam podršku kad je to potrebno. Na Jehovu se možemo osloniti i zato što je on vjeran onima koji mu služe (2. Sam. 22:26). Jehova nikad neće zaboraviti ono što činimo i uvijek će nas nagraditi za to (Hebr. 6:10; 11:6).
7. Zašto je za naše dobro da se uzdamo u Jehovu? (Vidi i ilustraciju.)
7 Da bi Jehova bio naša Stijena, trebamo se potpuno uzdati u njega. Mi vjerujemo da je za naše dobro da mu budemo poslušni čak i u teškim životnim trenucima (Iza. 48:17, 18). Kad vidimo da nam Jehova pomaže, još se više uzdamo u njega. To nam omogućava da se hrabro suočimo s kušnjama koje možemo prebroditi samo uz Jehovinu pomoć. Obično u situacijama u kojima se nikom drugom ne možemo obratiti za pomoć shvatimo koliko je Jehova pouzdan oslonac. Naš brat Vladimir kaže: “Moj odnos s Jehovom najviše je ojačao dok sam bio u istražnom zatvoru. Naučio sam se još više uzdati u Jehovu jer sam bio sam i nisam imao nikakvu kontrolu nad događajima.”
8. (a) Zašto možemo reći da je Jehova postojan? (b) Kako nam pomaže to što je Bog naša Stijena? (Psalam 62:6, 7)
8 Jehova je postojan. On je uvijek čvrst i stabilan, poput ogromne stijene koja postojano stoji na svom mjestu. Njegova osobnost nikad se ne mijenja. Osim toga, kad on nešto naumi, drži se toga i neće se pokolebati (Mal. 3:6). Kad je u Edenu izbila pobuna, Jehova se nije pokolebao i odustao od svog nauma. Kao što je apostol Pavao napisao, Jehova “ne može zanijekati sam sebe” (2. Tim. 2:13). Drugim riječima, što god da se dogodi ili što god drugi učinili, Jehova nikad neće učiniti ništa što se kosi s njegovom osobnošću, njegovim naumom ili njegovim pravednim mjerilima. Budući da smo čvrsto uvjereni da se naš Bog nikad neće promijeniti, znamo da od njega možemo očekivati spasenje i pomoć da lakše prebrodimo teška vremena. (Pročitaj Psalam 62:6, 7.)
9. Što si naučio iz Tatjaninog iskustva?
9 Da bi Jehova bio naša Stijena, trebamo razmišljati o tome kakav je on kao osoba i uvijek imati na umu njegov naum sa Zemljom i ljudima. To nam može pomoći da ostanemo emocionalno stabilni kad doživljavamo kušnje (Psal. 16:8). U to se uvjerila naša sestra Tatjana, koja je zbog svoje vjere bila u kućnom pritvoru. Ona kaže: “Ostala sam potpuno sama. U početku mi je bilo jako teško. Često sam bila obeshrabrena.” No kad je Tatjana shvatila kako je njena kušnja povezana s Jehovom i njegovim naumom, to joj je dalo emocionalne snage da se nosi sa svojom situacijom. Ona je rekla: “Razmišljala sam o tome zašto mi se sve to događa i zahvaljujući tome postala sam svjesna da sam se našla u ovoj situaciji zbog ljubavi prema Jehovi. To mi pomaže da ne mislim samo o sebi.”
10. Kako Jehova već danas može biti naša Stijena?
10 Pred nama su burna vremena. Uskoro ćemo se suočiti s teškim kušnjama i morat ćemo se oslanjati na Jehovu kao nikad prije. Sada je vrijeme da ojačamo svoju vjeru u Jehovu i budemo potpuno sigurni da će nam on pomoći da mu uvijek ostanemo vjerni. Kako ti osobno možeš jačati svoju vjeru? Čitaj biblijske izvještaje i iskustva Jehovinih svjedoka iz suvremenog doba. Trudi se zapažati kako je Bog pomagao svojim slugama i bio njihova Stijena. Duboko razmišljaj o tim izvještajima. To ti može pomoći da Jehova postane tvoja Stijena.
UGLEDAJ SE NA JEHOVU
11. Zašto je važno da se ugledamo na Jehovu? (Vidi i okvir “ Koji si cilj mogu postaviti mlada braća?”)
11 Dosad smo razmotrili neke Jehovine osobine zbog kojih na njega možemo gledati kao na našu Stijenu, naš čvrsti oslonac u životu. Pogledajmo sada kako se možemo ugledati na Jehovu i pokazivati te osobine. Što se više trudimo tako postupati, to ćemo više moći izgrađivati skupštinu. Naprimjer, Isus je Šimunu dao ime Kefa, odnosno Petar, što znači “kamen” (Ivan 1:42). Time je htio reći da će Petar jačati i učvršćivati skupštinu te da će svojim sukršćanima biti izvor utjehe. Biblija za skupštinske starješine kaže da su “kao sjena velike stijene” (Iza. 32:2). To znači da oni štite braću i sestre u skupštini. Naravno, svi mi možemo hrabriti jedni druge ako pokazujemo osobine kakve Jehova ima (Efež. 5:1).
12. Na koje načine možemo biti utočište drugima?
12 Budi utočište svojoj braći. Kad naša braća i sestre zbog prirodnih katastrofa, građanskih nemira ili rata ostanu bez krova nad glavom, možemo im pružiti utočište tako da ih primimo u svoj dom. Kako u ovim “posljednjim danima” stanje u svijetu postaje sve gore, nesumnjivo ćemo imati sve više prilika da pomažemo jedni drugima (2. Tim. 3:1). Svojoj braći možemo pružati podršku i u emocionalnom i duhovnom pogledu. Između ostalog, to možemo tako da srdačno s njima razgovaramo na našim sastancima, čime doprinosimo lijepoj i ugodnoj atmosferi u skupštini. Živimo u hladnom i okrutnom svijetu i zbog toga smo svi pod velikim stresom. Zato kad naša braća i sestre dođu na sastanak, želimo dati sve od sebe da se osjećaju voljeno i sigurno te da dobiju okrepu.
13. Kako starješine mogu biti utočište svojoj braći i sestrama? (Vidi i ilustraciju.)
13 Starješine mogu biti utočište i zaklon svojoj braći u skupštini kad ih snađe neka doslovna ili simbolična oluja. Ako dođe do prirodne katastrofe ili ako je nekome hitno potrebna medicinska pomoć, starješine brzo organiziraju da se braći pomogne na praktične načine. Oni svojim suvjernicima pomažu i u duhovnom pogledu. Braća i sestre lakše će pristupiti starješini ako znaju da je on blag, suosjećajan i spreman slušati. Kad starješina pokazuje takve osobine, oni se osjećaju voljeno i zato im je lakše primijeniti biblijske savjete koje možda dobiju od njega (1. Sol. 2:7, 8, 11).
14. Kako možemo pokazati da smo pouzdani?
14 Budi pouzdan. Svi mi sigurno želimo biti poznati kao osobe na koje se drugi mogu osloniti, i to naročito u teškim trenucima (Izr. 17:17). Kako možemo zadobiti povjerenje drugih? Možemo se truditi svaki dan postupati po uzoru na Jehovu, naprimjer tako da ispunjavamo svoja obećanja i dajemo sve od sebe da na vrijeme napravimo ono što se od nas očekuje (Mat. 5:37). Možemo drugima pružiti praktičnu pomoć kad vidimo da je to potrebno. A možemo i paziti da zadatke koji su nam povjereni izvršimo u skladu s uputama koje smo dobili.
15. Kako skupštini koristi to što su njeni starješine pouzdani?
15 Pouzdani starješine pravo su blago za svoju skupštinu. Zašto to možemo reći? Objaviteljima puno znači kad znaju da se slobodno mogu obratiti za pomoć svojim starješinama, primjerice nadgledniku svoje grupe za službu propovijedanja. Osim toga, objavitelji se osjećaju voljeno i zaštićeno kad znaju da su im starješine spremni priskočiti u pomoć. A budući da im oni daju savjete na temelju Biblije i publikacija vjernog roba, a ne na temelju svog mišljenja, braća i sestre imaju povjerenja u njih. Objavitelji znaju da se mogu pouzdati u svoje starješine i zato što oni ne govore drugima o onome što im se kaže u povjerenju te se trude izvršiti svoja obećanja.
16. Kako i nama i drugima koristi to što smo postojani u istini?
16 Budi postojan. Mi možemo dobro utjecati na druge ako čvrsto zastupamo ono što je ispravno i donosimo odluke na temelju biblijskih načela. Kad proučavamo Božju Riječ i jačamo svoju vjeru, još čvršće stojimo u istini. Nismo neodlučni i nepostojani niti dopuštamo da nas zavedu kriva učenja i svjetovni način razmišljanja (Efež. 4:14; Jak. 1:6–8). Naša vjera u Jehovu i njegova obećanja pomaže nam da sačuvamo mir i emocionalnu stabilnost kad primimo neku lošu vijest (Psal. 112:7, 8). Osim toga, kad smo postojani u istini, možemo pomagati i drugima koji se bore s raznim kušnjama (1. Sol. 3:2, 3).
17. Što starješinama pomaže da jačaju i hrabre druge u skupštini?
17 Starješine trebaju biti umjereni u svemu, razboriti i razumni te trebaju živjeti uredno. Oni pomažu svojim suvjernicima da budu duhovno stabilni i jačaju skupštinu tako što se drže “vjerodostojne riječi” (Titu 1:9; 1. Tim. 3:1–3). Svojim primjerom i pastirskom službom starješine pomažu objaviteljima da budu redoviti kad je riječ o pohađanju sastanaka, službi propovijedanja i osobnom proučavanju. Kad se braća i sestre bore s brigama i problemima koji im oduzimaju mir, starješine im mogu puno pomoći tako da ih potiču da ostanu usredotočeni na Jehovu i njegova obećanja.
18. Zašto želimo hvaliti Jehovu i produbljivati svoj odnos s njim? (Vidi i okvir “ Kako produbiti svoj odnos s Jehovom”.)
18 Nakon što smo razmotrili Jehovine predivne osobine, i mi možemo poput kralja Davida reći: “Neka je hvaljen Jehova, moja stijena” (Psal. 144:1). Jehova nas nikad neće iznevjeriti – on će uvijek biti Bog u kojeg se možemo uzdati. Možemo biti sigurni da će nam Jehova cijelog života, čak i u poznim godinama, pomagati da budemo duhovno jaki i ostanemo bliski s njim. Mi doista uvijek možemo reći: “On je moja stijena” (Psal. 92:14, 15).
PJESMA 133
a OPIS ILUSTRACIJE: Sestra se osjeća slobodno pristupiti starješinama u dvorani.
STRAŽARSKA KULA (IZDANJE ZA PROUČAVANJE)