34. ČLANAK ZA RAZMATRANJE

Ti imaš vrijednu ulogu u Jehovinoj skupštini!

Ti imaš vrijednu ulogu u Jehovinoj skupštini!

Kao što je tijelo jedno, a sastoji se od mnogo dijelova – i svi dijelovi tog tijela, iako ih je mnogo, čine jedno tijelo – tako je i s Kristom (1. KOR. 12:12)

PJESMA 53 Budimo složni, jedinstveni!

SAŽETAK *

1. Koju čast imamo?

VELIKA je čast biti dio Jehovine skupštine. Nalazimo se u duhovnom raju i okruženi smo miroljubivim, sretnim ljudima. No koja je tvoja uloga u skupštini?

2. Koju je usporedbu apostol Pavao upotrijebio u nekoliko svojih nadahnutih poslanica?

2 O tome možemo mnogo naučiti iz jedne usporedbe koju je apostol Pavao upotrijebio u nekoliko svojih nadahnutih poslanica. U svakoj od njih Pavao je skupštinu usporedio s ljudskim tijelom, a pojedince u skupštini usporedio je s raznim dijelovima tijela (Rim. 12:4–8; 1. Kor. 12:12–27; Efež. 4:16).

3. Koje ćemo tri pouke razmotriti u ovom članku?

3 U ovom članku razmotrit ćemo tri važne pouke koje možemo izvući iz Pavlove usporedbe. Kao prvo, vidjet ćemo da svatko od nas ima važnu ulogu * u Jehovinoj skupštini. Kao drugo, razmotrit ćemo što možemo učiniti ako nam je teško prepoznati koja je naša uloga u skupštini. Kao treće, vidjet ćemo zašto trebamo dati sve od sebe kako bismo što bolje ispunili ulogu koju imamo u Božjoj skupštini.

SVATKO OD NAS IMA VAŽNU ULOGU U JEHOVINOJ SKUPŠTINI

4. Što učimo iz Rimljanima 12:4, 5?

4 Prva pouka koju nam pruža Pavlova usporedba glasi: svatko od nas ima važnu ulogu u Jehovinoj obitelji. Pavao svoju usporedbu započinje riječima: “Tijelo se sastoji od mnogo dijelova, ali nema svaki dio istu ulogu. Tako smo i mi, iako nas je mnogo, jedno tijelo jer smo ujedinjeni s Kristom, ali kao pojedinci mi smo dijelovi istog tijela koji ovise jedni o drugima” (Rim. 12:4, 5). Što je Pavao time htio reći? Svatko od nas ima drugačiju ulogu u skupštini, ali svi smo mi itekako važni.

Svatko od nas ima drugačiju ulogu u skupštini, ali svi smo mi itekako važni (vidi odlomke 5–12) *

5. Koga je Jehova skupštini dao na dar?

5 Kad razmišljaš o onima koji imaju važnu ulogu u skupštini, možda se prvo sjetiš braće koja nas predvode (1. Sol. 5:12; Hebr. 13:17). Istina je da je Jehova preko Krista dao skupštini “ljude na dar” (Efež. 4:8). Među njima su članovi Vodećeg tijela, pomoćnici Vodećeg tijela, članovi odbora podružnica, pokrajinski nadglednici, voditelji raznih biblijskih škola i tečajeva, skupštinski starješine i sluge pomoćnici. Sva ta braća imenovana su svetim duhom kako bi se brinula za Jehovine dragocjene ovce i jačala skupštinu (1. Petr. 5:2, 3).

6. Prema 1. Solunjanima 2:6–8, što se braća koja su imenovana svetim duhom trude činiti?

6 Braća su imenovana svetim duhom kako bi izvršavala razne zadatke. Kao što dijelovi tijela, primjerice ruke i noge, rade na dobrobit cijelog tijela, tako i braća koja su imenovana svetim duhom marljivo rade na dobrobit cijele skupštine. Oni to ne čine zato da bi ih drugi hvalili. Njima je cilj duhovno jačati svoju braću i sestre. (Pročitaj 1. Solunjanima 2:6–8.) Uistinu smo zahvalni Jehovi što imamo takvu nesebičnu, duhovno zrelu braću.

7. Koje blagoslove dobivaju oni koji su u punovremenoj službi?

7 Neki u skupštini imenovani su da služe kao misionari, specijalni pioniri ili stalni pioniri. Zapravo, po cijelom svijetu ima braće i sestara koji su se odlučili za punovremenu službu kako bi se što više posvetili propovijedanju i činjenju učenika. Zahvaljujući tome pomogli su mnogima da postanu učenici Isusa Krista. Istina, mnogi od tih punovremenih propovjednika nemaju puno u materijalnom pogledu, no Jehova ih bogato blagoslivlja na razne načine (Mar. 10:29, 30). Mi cijenimo tu dragu braću i sestre i sretni smo što su dio skupštine.

8. Zašto je svaki objavitelj dobre vijesti dragocjen Jehovi?

8 Jesu li imenovana braća i oni koji su u punovremenoj službi jedini koji imaju važnu ulogu u skupštini? Nipošto! Svaki objavitelj dobre vijesti važan je Bogu i ima vrijednu ulogu u skupštini (Rim. 10:15; 1. Kor. 3:6–9). To je zato što je jedna od najvažnijih zadaća skupštine pomagati ljudima da postanu učenici našeg Gospodina Isusa Krista (Mat. 28:19, 20; 1. Tim. 2:4). Svi oni koji propovijedaju – i kršteni i nekršteni objavitelji – daju sve od sebe da im to djelo bude na prvom mjestu u životu (Mat. 24:14).

9. Zašto cijenimo naše sestre?

9 Jehova je i sestrama u skupštini dao časnu ulogu. On cijeni te supruge, majke, udovice i neudane sestre koje mu vjerno služe. U Bibliji se spominju mnoge izvanredne žene koje su imale Božju naklonost. Božja Riječ pohvalno govori o tim ženama, na koje se možemo ugledati zbog njihove izvanredne vjere, revnosti, hrabrosti, velikodušnosti i dobrih djela (Luka 8:2, 3; Djela 16:14, 15; Rim. 16:3, 6; Filip. 4:3; Hebr. 11:11, 31, 35). Jako smo zahvalni Jehovi što u našim skupštinama imamo kršćanke koje pokazuju te iste prekrasne osobine.

10. Zašto cijenimo našu stariju braću i sestre?

10 Drago nam je što među nama ima i mnogo ostarjelih. U nekim skupštinama ima starije braće i sestara koji cijeli svoj život vjerno služe Jehovi. S druge strane, neki naši stariji suvjernici relativno su kratko u istini. U svakom slučaju, mnogi od njih imaju zdravstvenih problema koji dolaze s godinama. Zbog toga možda ne mogu baš puno činiti u skupštini i u službi propovijedanja. No ta starija braća čine u službi onoliko koliko mogu te daju sve od sebe kako bi hrabrila i poučavala druge. Njihovo iskustvo itekako nam je dragocjeno. U Jehovinim očima oni su uistinu prekrasni, a i mi tako gledamo na njih (Izr. 16:31).

11, 12. Kako tebe hrabri primjer mladih u tvojoj skupštini?

11 Sjetimo se i naših mladih. Oni se suočavaju s mnogim izazovima jer odrastaju u svijetu kojim vlada Sotona Ðavo i izloženi su njegovim izopačenim idejama (1. Ivan. 5:19). Sve nas hrabri kad vidimo kako naši mladi komentiraju na sastancima, idu u službu propovijedanja i odvažno brane svoja vjerovanja. Mladi, vi doista imate važnu ulogu u Jehovinoj skupštini (Psal. 8:2).

12 Međutim, nekoj našoj braći i sestrama teško je vjerovati da su dragocjeni dio skupštine. Što svakome od nas može pomoći da se uvjeri u to? Pogledajmo u nastavku.

KOJA JE TVOJA ULOGA U SKUPŠTINI?

13, 14. Zašto neki misle da je njihova uloga u skupštini beznačajna?

13 Razmotrimo sada drugu pouku koju nam pruža Pavlova usporedba. Pavao je skrenuo pažnju na problem koji i danas muči mnoge kršćane – oni misle da je njihova uloga u skupštini beznačajna. Pavao je napisao: “Ako noga kaže: ‘Nisam ruka i zato nisam dio tijela’, ne znači da zbog toga nije dio tijela. I ako uho kaže: ‘Nisam oko i zato nisam dio tijela’, ne znači da zbog toga nije dio tijela” (1. Kor. 12:15, 16). Što je Pavao time htio reći?

14 Ako se uspoređuješ s drugima u skupštini, mogao bi početi misliti da ništa ne vrijediš. Neka braća u skupštini mogu biti izvrsni učitelji, vješti organizatori ili dobri pastiri. Možda misliš da su u tome puno bolji od tebe. To pokazuje da si ponizan i skroman (Filip. 2:3). Ipak, budeš li se stalno uspoređivao s onima koji imaju neke izvanredne sposobnosti, obeshrabrit ćeš se. Mogao bi čak zaključiti, kao što je Pavao spomenuo u svojoj usporedbi, da je tvoja uloga u skupštini beznačajna. Što ti može pomoći da se boriš protiv takvih misli i osjećaja?

15. Prema 1. Korinćanima 12:4–11, što trebamo imati na umu kad su u pitanju sposobnosti koje imamo?

15 Razmisli o sljedećem: Jehova je nekim kršćanima u 1. stoljeću dao čudesne darove svetog duha, no nisu svi kršćani primili iste darove. (Pročitaj 1. Korinćanima 12:4–11.) Premda im je Jehova dao različite darove i sposobnosti, svi su oni imali vrijednu ulogu u skupštini. Mi danas nemamo čudesne darove svetog duha. No načelo koje je Pavao iznio vrijedi i za nas. Iako nemamo svi iste talente i sposobnosti, svi smo mi dragocjeni Jehovi.

16. Koji savjet apostola Pavla trebamo primijeniti?

16 Umjesto da se uspoređujemo s drugim kršćanima, primijenimo nadahnuti savjet apostola Pavla: “Neka svatko ispita svoje postupke, pa će razlog za zadovoljstvo naći u samom sebi, a ne u tome što se uspoređuje s drugima” (Gal. 6:4).

17. Kako će nam koristiti primjenjivanje Pavlovog savjeta?

17 Ako primijenimo Pavlov nadahnuti savjet i razmislimo o tome što mi činimo, mogli bismo uvidjeti da imamo neke jedinstvene vrline i sposobnosti. Naprimjer, neki starješina možda nije izvrstan govornik, ali ima puno uspjeha u činjenju učenika. Možda nema tako dobre organizatorske sposobnosti kao neki drugi starješine u skupštini, ali je poznat kao brižan i pristupačan pastir kojem se objavitelji obraćaju kad im je potreban mudar biblijski savjet. Osim toga, možda je na glasu kao vrlo gostoljubiv kršćanin (Hebr. 13:2, 16). Budemo li svjesni svojih dobrih strana i sposobnosti, osjećat ćemo se dobro jer ćemo znati da i mi možemo doprinijeti napretku skupštine. A i manja je vjerojatnost da ćemo zavidjeti svojoj braći koja imaju drugačije sposobnosti od nas.

18. Kako možemo postati još bolji učitelji?

18 Bez obzira na to koja je naša uloga u skupštini, svi se mi trebamo truditi još kvalitetnije izvršavati svoju službu i postati još bolji učitelji. Da bi nam pomogao u tome, Jehova nam preko svoje organizacije daje izvanredne pouke. Naprimjer, na sastanku Naš kršćanski život i služba dobivamo pouke o tome kako možemo još bolje izvršavati svoju službu. Trudiš li se primjenjivati sve pouke koje dobivamo na tom sastanku?

19. Kako možeš ostvariti cilj da pohađaš Tečaj za objavitelje Kraljevstva?

19 Izvrsne pouke možemo dobiti i na Tečaju za objavitelje Kraljevstva. Taj tečaj mogu pohađati braća i sestre koji su u punovremenoj službi i imaju između 23 i 65 godina. Možda ti se čini da je pohađanje tog tečaja za tebe nedostižan cilj. No umjesto da razmišljaš o tome zašto ne možeš pohađati taj tečaj, načini popis razloga zašto ga želiš pohađati. Potom napravi plan koji će ti pomoći da ispuniš potrebne preduvjete. Budeš li se uzdao u Jehovinu pomoć i svesrdno se trudio učiniti svoj dio, ono što ti se danas čini nedostižno moglo bi se jednog dana ostvariti.

KORISTI SVOJE SPOSOBNOSTI KAKO BI IZGRAÐIVAO SKUPŠTINU

20. Što učimo iz riječi zapisanih u Rimljanima 12:6–8?

20 Treću pouku koju nam pruža Pavlova usporedba nalazimo u Rimljanima 12:6–8. (Pročitaj.) U toj je poslanici Pavao još jednom ukazao na to da braća i sestre u skupštini imaju različite sposobnosti. No ovaj put istaknuo je da svoje sposobnosti trebamo koristiti kako bismo izgrađivali i jačali skupštinu.

21, 22. Što možemo naučiti od Roberta i Felicea?

21 Razmotrimo primjer našeg brata Roberta *, koji služi kao starješina. Nakon što je služio u jednoj stranoj zemlji, bio je pozvan da se vrati u svoju domovinu i ondje služi u Betelu. Iako su mu braća dala do znanja da nije učinio ništa loše, on je rekao: “Još mjesecima nakon toga osjećao sam se loše jer sam mislio da sam u nečemu zakazao. Bilo je trenutaka kad sam htio prekinuti s betelskom službom.” Što mu je pomoglo da ponovno bude sretan? Jedan starješina podsjetio ga je na važnu činjenicu: Jehova nas je poučavao za sve teokratske zadatke koje smo prije imali kako bismo mogli još bolje izvršavati zadatak koji nam je sada povjeren. Robert je shvatio da treba prestati razmišljati o prošlosti i da se mora usredotočiti na ono što danas može činiti.

22 Brat Felice Episcopo suočio se sa sličnim problemom. On i njegova žena završili su Gilead 1956. i bili su u pokrajinskoj službi u Boliviji. A onda su 1964. dobili dijete. Felice je rekao: “Bilo nam je teško prekinuti sa službom koju smo toliko voljeli. Moram priznati da sam oko godinu dana protratio na samosažalijevanje. No uz Jehovinu pomoć promijenio sam svoj način razmišljanja i usredotočio se na nove odgovornosti koje sam imao kao roditelj.” Jesi li se i ti našao u sličnoj situaciji kao Robert ili Felice? Jesi li ponekad obeshrabren zato što više nemaš teokratska zaduženja koja si imao u prošlosti? Bit ćeš sretniji ako prestaneš o tome razmišljati i usredotočiš se na to kako sada možeš služiti Jehovi i svojoj braći. Zaokupi se službom i koristi svoje sposobnosti i talente kako bi pomagao drugima i jačao skupštinu. To će te sigurno usrećiti.

23. O čemu trebamo razmišljati i što ćemo razmotriti u idućem članku?

23 Svatko od nas dragocjen je Jehovi. On želi da se osjećamo kao dio njegove obitelji. Budeš li razmišljao o tome kako možeš jačati svoju braću i sestre i potom davao sve od sebe da to i činiš, manja je vjerojatnost da ćeš imati osjećaj da je tvoja uloga u skupštini beznačajna. No kako gledamo na drugu braću u skupštini? Kako možemo pokazati da ih volimo i poštujemo? Tu važnu temu razmotrit ćemo u idućem članku.

PJESMA 51 Dođite na Jehovinu goru!

^ odl. 5 Svi mi želimo osjetiti da nas Jehova voli i da smo mu dragocjeni. No ponekad se možda pitamo činimo li mi išta vrijedno za njega i koja je naša uloga u skupštini. Ovaj članak pomoći će nam da se uvjerimo da svatko od nas ima važnu ulogu u skupštini.

^ odl. 3 OBJAŠNJENJE IZRAZA: Kad govorimo o ulozi koju imamo u Jehovinoj skupštini, mislimo na način na koji mi osobno izgrađujemo i jačamo skupštinu. Ta uloga ne ovisi o našoj rasnoj ili nacionalnoj pripadnosti, imovinskom stanju, stupnju obrazovanja, društvenom statusu ni kulturi iz koje potječemo.

^ odl. 21 Ime je promijenjeno.

^ odl. 63 OPIS ILUSTRACIJE: Tri fotografije prikazuju što se događa prije, tijekom i nakon skupštinskog sastanka. Prva fotografija: Starješina srdačno pozdravlja mladića koji je došao na sastanak, mladi brat brine se za ozvučenje, a sestra razgovara s jednom starijom suvjernicom. Druga fotografija: I mladi i stari trude se komentirati na Razmatranju Stražarske kule. Treća fotografija: Bračni par sudjeluje u čišćenju dvorane. Majka pomaže svom djetetu da stavi novac u kutiju za priloge. Mladi brat vodi brigu o literaturi, a jedan drugi brat hrabri ostarjelu sestru.