ČLANAK ZA RAZMATRANJE 34

PJESMA 118 Prigrlimo jedni druge

Kako prijestupnicima pokazivati ljubav i milosrđe

Kako prijestupnicima pokazivati ljubav i milosrđe

Bog ti u svojoj dobroti želi pomoći da dođeš do pokajanja (RIM. 2:4)

TEMA

Kako starješine nastoje pomoći braći i sestrama koji počine ozbiljan grijeh.

1. Ima li nade za one koji su počinili težak grijeh?

 U PRETHODNOM članku vidjeli smo koje je upute apostol Pavao dao skupštini u Korintu kad se u njoj pojavio težak grijeh. Prijestupnik se nije pokajao i morao je biti udaljen iz skupštine. No kao što pokazuje naš tematski redak, nekima koji su počinili težak grijeh može se pomoći da dođu do pokajanja (Rim. 2:4). Kako starješine mogu pomoći takvim pojedincima da se pokaju?

2, 3. Što trebamo učiniti ako saznamo da je neki naš suvjernik počinio težak grijeh i zašto?

2 Da bi starješine mogli pomoći, moraju znati za problem koji se pojavio. Što onda trebamo poduzeti ako saznamo da je netko od naših suvjernika učinio težak grijeh – nešto što bi moglo dovesti do toga da on bude udaljen iz skupštine? Trebamo potaknuti prijestupnika da se obrati starješinama za pomoć (Iza. 1:18; Djela 20:28; 1. Petr. 5:2).

3 No što ako prijestupnik ne želi razgovarati sa starješinama? Tada ćemo se mi obratiti starješinama kako bismo se pobrinuli da osoba dobije potrebnu pomoć. Kad tako postupimo, pokazujemo ljubav prema svom bratu ili sestri jer ih ne želimo izgubiti. Ako prijestupnik nastavi činiti grijeh, još će više narušiti svoj odnos s Jehovom. Osim toga, mogao bi cijelu skupštinu dovesti na loš glas. Zato ćemo mi, potaknuti ljubavlju prema Jehovi i prema prijestupniku, hrabro otići starješinama i reći im ono što znamo (Psal. 27:14).

KAKO STARJEŠINE POMAŽU ONIMA KOJI SU POČINILI TEŽAK GRIJEH

4. Što je starješinama cilj kad se sastanu s nekim tko je počinio težak grijeh?

4 Kad netko u skupštini počini težak grijeh, starješinstvo će između sebe odabrati trojicu zrele i iskusne braće koja će služiti kao odbor a koji će se sastati s prijestupnikom. Ta braća trebaju biti skromna i ponizna. Oni će pokušati pomoći prijestupniku da se pokaje, no svjesni su da nikoga ne mogu prisiliti da se promijeni (Pnz. 30:19). Starješine znaju da neće svi prijestupnici pozitivno reagirati i pokajati se, kao što je to učinio kralj David (2. Sam. 12:13). Neki prijestupnici možda neće htjeti slušati Jehovine savjete (Post. 4:6–8). Pa ipak, starješinama je cilj da, ako je ikako moguće, pomognu prijestupniku da dođe do pokajanja. Kojim se načelima oni vode kad se sastanu s prijestupnikom?

5. Koji savjet starješine imaju na umu kad se sastanu s prijestupnikom? (2. Timoteju 2:24–26) (Vidi i ilustraciju.)

5 Starješine na prijestupnika gledaju kao na izgubljenu ovcu koja je još uvijek dragocjena Jehovi (Luka 15:4, 6). Zato kad se sastanu s takvim pojedincem, ne razgovaraju s njim grubo niti se s njim ophode na neljubazan način. Osim toga, starješine na taj sastanak ne gledaju kao na puki protokol kod kojeg se samo trebaju držati propisane procedure. Umjesto toga oni pokazuju osobine o kojima se govori u 2. Timoteju 2:24–26. (Pročitaj.) Starješine ustrajno pokazuju blagost, obzirnost i dobrotu dok nastoje prijestupniku doprijeti do srca.

Poput pastira iz drevnog doba, starješine čine sve što mogu kako bi pronašli izgubljenu ovcu i vratili je u stado (vidi odlomak 5)


6. Kako će starješine pripremiti svoje srce prije nego što se sastanu s prijestupnikom? (Rimljanima 2:4)

6 Starješine se trude pripremiti svoje srce. Oni se u ophođenju s prijestupnikom uvijek trude postupati po uzoru na Jehovu i imaju na umu Pavlove riječi: “Bog [ti] u svojoj dobroti želi pomoći da dođeš do pokajanja.” (Pročitaj Rimljanima 2:4.) Starješine moraju imati na umu da su oni prvenstveno pastiri koji služe pod Kristovim vodstvom (Iza. 11:3, 4; Mat. 18:18–20). Prije nego što se sastane s prijestupnikom, odbor starješina će se pomoliti i razmisliti o tome što je njihov cilj. Naime, cilj im je pomoći prijestupniku da dođe do pokajanja. Oni će istražiti što o određenoj temi kažu Biblija i naša literatura te će se moliti za razboritost. Osim toga, razmislit će o tome što trebaju znati o prošlosti ili životnim okolnostima tog pojedinca, a što je moglo utjecati na njegov način razmišljanja, stavove i ponašanje (Izr. 20:5).

7, 8. Kako starješine po uzoru na Jehovu mogu pokazivati strpljivost kad se sastanu s prijestupnikom?

7 Starješine pokazuju strpljivost po uzoru na Jehovu. Oni imaju na umu kako se Jehova ophodio s prijestupnicima u prošlosti. Naprimjer, Jehova je strpljivo pomagao Kajinu da se urazumi, upozorio ga je na posljedice grijeha i pružio mu nadu da može ponovno steći njegovu naklonost (Post. 4:6, 7). Davida je Jehova savjetovao preko proroka Natana, koji je svojom pričom dirnuo kralja u srce i pomogao mu da se pokaje (2. Sam. 12:1–7). A buntovnim Izraelcima Jehova je “uvijek iznova” slao svoje proroke (Jer. 7:24, 25). On nije čekao da se njegovi sluge pokaju pa da im tek onda pruži pomoć. Naprotiv, Jehova je učinio prvi korak – dok su oni još činili grijeh, on ih je poticao da se pokaju.

8 Starješine postupaju po uzoru na Jehovu kad nastoje pomoći onima koji su počinili težak grijeh. Prema uputi iz 2. Timoteju 4:2, oni su “vrlo strpljivi” u svom ophođenju sa suvjernikom koji je zgriješio. U engleskom izdanju Biblije za proučavanje uz taj redak stoji bilješka koja objašnjava kako starješina postupa u takvim situacijama. U njoj piše: “On se uvijek treba svladavati i strpljivo apelirati na [prijestupnikovu] želju da čini ono što je ispravno. Ako bi se [starješina] ljutio ili gubio živce, [prijestupnik] ga možda ne bi htio slušati, a možda bi se čak mogao i spotaknuti.”

9, 10. Kako starješine mogu pomoći prijestupniku da razmisli o svojim postupcima?

9 Starješine nastoje utvrditi koje su okolnosti dovele do grijeha. Naprimjer, je li kršćanin postupno duhovno oslabio zato što je zanemarivao osobno proučavanje ili službu propovijedanja? Je li se prestao redovito moliti Jehovi i jesu li njegove molitve postale površne? Je li dopustio da njime ovladaju neispravne želje? Je li donio nerazborite odluke kad je riječ o izboru društva ili zabave? Kako su te odluke možda utjecale na njegovo srce? Razumije li kako su njegove odluke i postupci utjecali na njegovog Oca, Jehovu?

10 Starješine mogu prijestupniku postavljati ciljana pitanja, pazeći pritom da ne budu nametljivi i da ne zadiru nepotrebno u njegovu privatnost. Tako na obziran način potiču prijestupnika da otvoreno razgovara s njima i pomažu mu da razmisli o svojim postupcima (Izr. 20:5). Osim toga, starješine se mogu poslužiti usporedbama kako bi pomogli osobi da razmisli o onome što je učinila i shvati zašto je to bilo neispravno, baš kao što je Natan učinio kako bi pomogao Davidu. Možda će osoba već prilikom prvog razgovora sa starješinama početi osjećati istinsko žaljenje zbog onoga što je učinila. Možda će se čak pokajati.

11. Kako se Isus odnosio prema grešnicima?

11 Starješine se trude postupati poput Isusa. Kad je uskrsnuli Isus htio pomoći Savlu iz Tarza, upitao ga je: “Savle, Savle, zašto me progoniš?” Isus ga je tim pitanjem naveo na razmišljanje i pomogao mu da shvati koliko je neispravno njegovo postupanje (Djela 9:3–6). A u slučaju “žene Izebele”, koja je vršila negativan utjecaj na skupštinu, Isus je rekao: “Dao sam joj vremena da se pokaje” (Otkr. 2:20, 21).

12, 13. Kako starješine mogu prijestupniku dati vremena da se pokaje? (Vidi i ilustraciju.)

12 Po uzoru na Isusa, starješine ne žele prebrzo zaključiti da se prijestupnik neće pokajati. Neki se mogu pokajati već na prvom sastanku s odborom starješina, no nekim drugima možda treba više vremena. Zato se starješine mogu više puta sastati s prijestupnikom. Možda će nakon tog prvog sastanka kršćanin koji je učinio grijeh početi ozbiljno razmišljati o onome što su mu starješine rekli. Možda će se ponizno obratiti Jehovi u molitvi (Psal. 32:5; 38:18). Zato bi, kad se ponovno sastane sa starješinama, prijestupnik mogao imati drugačiji stav od onog koji je pokazao na prvom sastanku.

13 Da bi pomogli prijestupniku da dođe do pokajanja, starješine pokazuju suosjećanje i dobrotu. Oni mole Jehovu da blagoslovi njihov trud i nadaju se da će se kršćanin koji je zastranio urazumiti i pokajati (2. Tim. 2:25, 26).

Starješine se mogu više puta sastati s prijestupnikom kako bi mu dali vremena da se pokaje (vidi odlomak 12)


14. Kome pripada zasluga za to što se grešnik pokajao i zašto?

14 Ako se grešnik pokaje, to je razlog za veliku radost! (Luka 15:7, 10). Kome pripada zasluga za to? Starješinama? Prisjetimo se da je Pavao u vezi s grešnicima napisao: “Možda će im Bog dopustiti da se pokaju” (2. Tim. 2:25). U engleskom izdanju Biblije za proučavanje uz taj redak stoji bilješka: “Zasluga za takvu promjenu u razmišljanju i postupanju ne pripada niti jednom čovjeku, nego Jehovi, jer on kršćaninu koji je zastranio pomaže da učini tu važnu promjenu. Pavao zatim navodi neke divne plodove takvog pokajanja – ono omogućava grešniku da bolje upozna istinu, pomaže mu da se urazumi i omogućava mu da se izvuče iz Sotoninih zamki (2Ti 2:26).”

15. Kako starješine mogu i dalje pomagati prijestupniku koji se pokajao?

15 Kad se prijestupnik pokaje, odbor će se pobrinuti da se toj osobi dolazi u pastirske posjete kako bi nastavila dobivati pomoć koja joj je potrebna da bi se borila protiv Sotoninih zamki i poravnala “staze kojima kroči” (Hebr. 12:12, 13). Naravno, starješine nikome ne otkrivaju pojedinosti o tome što je prijestupnik učinio. No o čemu bi možda ipak trebalo obavijestiti skupštinu?

“ONE KOJI ČINE GRIJEH UKORI PRED SVIMA”

16. Prema 1. Timoteju 5:20, na koga je Pavao mislio kad je rekao “pred svima”?

16 Pročitaj 1. Timoteju 5:20. Pavao je rekao Timoteju, koji je također služio kao starješina, da “one koji čine grijeh ukori pred svima”. Kad je rekao “pred svima”, je li mislio na cijelu skupštinu? Ne nužno. Pavao je zapravo mislio na sve one koji možda već znaju za počinjene grijehe. To mogu biti očevici onoga što se dogodilo ili osobe kojima je prijestupnik rekao za grijeh koji je učinio. Starješine tim pojedincima trebaju diskretno dati do znanja da su poduzeli potrebne mjere i da su grešniku dali otvoren savjet.

17. (a) Koju obavijest treba pročitati ako mnogi u skupštini već znaju da je netko počinio ozbiljan grijeh ili će vjerojatno saznati za to? (b) Zašto to treba učiniti?

17 U nekim slučajevima mnogi u skupštini već znaju da je netko počinio ozbiljan grijeh ili će to vjerojatno saznati u budućnosti. U takvoj situaciji ukoriti prijestupnika “pred svima” znači učiniti to pred cijelom skupštinom. Stoga netko od starješina treba pred skupštinom pročitati obavijest da su određeni brat ili sestra ukoreni. Zašto to treba učiniti? Pavao odgovara: “Kako bi to bilo upozorenje drugima” da ne upadnu u grijeh.

18. Kako starješine postupaju kad grijeh učini kršteni maloljetnik? (Vidi i ilustraciju.)

18 A što ako težak grijeh počini kršteni maloljetnik, odnosno osoba koja još nema 18 godina? Starješinstvo će se pobrinuti da se dvojica starješina sastanu s maloljetnikom i njegovim kršćanskim roditeljima b. Starješine će utvrditi koje su korake roditelji već poduzeli kako bi pomogli svom djetetu da se pokaje. Ako maloljetnik ima ispravan stav i dobro reagira na pomoć roditelja, ta će dvojica starješina možda zaključiti da nije potrebno poduzimati nikakve daljnje korake. Uostalom, Bog je roditeljima dao odgovornost da s ljubavlju savjetuju i ukoravaju svoju djecu (Pnz. 6:6, 7; Izr. 6:20; 22:6; Efež. 6:2–4). Starješine će kasnije povremeno razgovarati s roditeljima kako bi utvrdili dobiva li maloljetnik potrebnu pomoć. No što učiniti ako se kršteni maloljetnik ne kaje te i dalje čini grijeh? U tom slučaju s njim i njegovim kršćanskim roditeljima sastat će se odbor starješina.

Ako maloljetnik počini težak grijeh, dvojica starješina sastat će se s njim i njegovim kršćanskim roditeljima (vidi odlomak 18)


JEHOVA JE “PUN LJUBAVI I MILOSRDAN”

19. Kako se starješine u svom ophođenju s prijestupnicima trude postupati poput Jehove?

19 Starješine koji služe u odborima koji se sastaju s prijestupnicima odgovorni su pred Jehovom da se brinu za to da skupština ostane čista (1. Kor. 5:7). Oni ujedno daju sve od sebe da, ako je to moguće, pomognu prijestupnicima da se pokaju. Da bi u tome uspjeli, starješine se trude zadržati pozitivan stav i ne gube nadu da će se osoba promijeniti. Zašto tako postupaju? Zato što žele biti poput Jehove, koji je “pun ljubavi i milosrdan” (Jak. 5:11, bilješka). Takav je stav pokazivao i ostarjeli apostol Ivan. On je napisao: “Dječice moja, ovo vam pišem da ne biste počinili grijeh. No ako tko i počini grijeh, kod Oca imamo pomoćnika – Isusa Krista, pravednika” (1. Ivan. 2:1).

20. O čemu biti riječi u posljednjem članku ove serije?

20 Nažalost, ponekad se kršćanin koji je učinio grijeh ne želi pokajati. U tom slučaju on mora biti udaljen iz skupštine. Kako starješine postupaju u takvim izazovnim situacijama? O tome će biti riječi u posljednjem članku ove serije.

PJESMA 119 Ohrabrimo se na sastanku!

a Prije se koristio izraz pravni odbor, koji može asocirati na pravni, sudski postupak. No iako starješine trebaju suditi u situacijama u kojima je počinjen grijeh, to je samo jedan aspekt njihove službe. Zato više nećemo koristiti izraz pravni odbor. Umjesto toga, grupu starješina koji rješavaju slučajeve teških grijeha jednostavno ćemo zvati odbor starješina.

b Ono što je rečeno o roditeljima odnosi se i na zakonske skrbnike ili druge osobe kojima je povjerena roditeljska odgovornost nad maloljetnikom.