ČLANAK ZA RAZMATRANJE 24

Odbaci kriva razmišljanja koja se kose s onim što te uči Jehova!

Odbaci kriva razmišljanja koja se kose s onim što te uči Jehova!

Rušimo kriva razmišljanja i svaku oholost koja se podiže protiv poznavanja Boga (2. KOR. 10:5)

PJESMA 124 Uvijek budimo vjerni!

SAŽETAK *

1. Koje je upozorenje apostol Pavao dao pomazanim kršćanima?

“NE DAJTE da vas i dalje oblikuje ovaj svijet”, napisao je apostol Pavao (Rim. 12:2). Te je riječi uputio kršćanima iz 1. stoljeća. Zašto je dao tako snažno upozorenje muškarcima i ženama koji su bili predani Bogu i pomazani svetim duhom? (Rim. 1:7).

2-3. Kako nas Sotona pokušava okrenuti protiv Jehove i kako možemo iskorijeniti ono što je “snažno utvrđeno” u našem umu?

2 Pavla je brinulo to što su na neke kršćane očito utjecale nezdrave ideje i stavovi Sotoninog svijeta (Efež. 4:17-19). To se može dogoditi i svakome od nas. Sotona, bog ovog svijeta, očajnički nas pokušava okrenuti protiv Jehove i pritom se služi najrazličitijim metodama. Naprimjer, ako primijeti da priželjkujemo ugled ili slavu, iskoristit će tu našu sebičnu sklonost da bi postigao svoj cilj. Možda će se čak poslužiti nečim što smo naučili u svom domu, sredini ili školi da bi nam nametnuo svoj način razmišljanja.

3 Je li moguće iskorijeniti iz svog uma ono što je “snažno utvrđeno”? (2. Kor. 10:4). Pavao nam daje odgovor na to pitanje. On je napisao: “Rušimo kriva razmišljanja i svaku oholost koja se podiže protiv poznavanja Boga, obuzdavamo svaku misao da bi se pokorila Kristu” (2. Kor. 10:5). Da, uz Jehovinu pomoć možemo odbaciti krive stavove i razmišljanja. Poput protuotrova, Božja nam Riječ može pomoći da se zaštitimo od otrovnih ideja koje širi Sotonin svijet.

PREOBRAZBA UMA

4. Koje su promjene mnogi od nas morali učiniti kad su upoznali istinu?

4 Sjeti se koje si sve promjene trebao učiniti kad si tek upoznao istinu iz Božje Riječi i odlučio služiti Jehovi. Mnogi od nas morali su prestati činiti neke neispravne stvari (1. Kor. 6:9-11). Zar nismo jako zahvalni Jehovi što nam je pomogao u tome?

5. Prema Rimljanima 12:2, koje dvije stvari trebamo učiniti?

5 Međutim, ne smijemo misliti da je to dovoljno i da više ne trebamo raditi na sebi. Premda smo prestali činiti ozbiljne grijehe koje smo činili prije krštenja, i dalje se moramo ustrajno kloniti svega što bi nas moglo navesti da se vratimo starim navikama. Kako to možemo? Pavao je napisao: “Ne dajte da vas i dalje oblikuje ovaj svijet, nego se preobrazite obnavljanjem svojega uma” (Rim. 12:2). Dakle, potrebno je sljedeće: Kao prvo, moramo se odupirati utjecaju svijeta, koji nas i dalje želi oblikovati. Kao drugo, moramo se preobraziti obnavljanjem svog uma.

6. Što je poruka Isusovih riječi zapisanih u Mateju 12:43-45?

6 Preobrazba o kojoj je Pavao govorio ne svodi se samo na promjenu u vanjskom izgledu. Ona zadire u sve aspekte naše osobnosti. (Vidi okvir  “Preobrazba ili pretvaranje?”) Moramo potpuno promijeniti svoj um — svoje najdublje misli, osjećaje i želje. Stoga se svi trebamo upitati: Jesu li promjene koje činim da bih bio što sličniji Kristu samo izvanjske ili zadiru u moje misli i srce? To je pitanje jako bitno za svakog od nas. Isus je u Mateju 12:43-45 ukazao što je potrebno učiniti. (Pročitaj.) Njegove riječi ističu jednu važnu istinu: Nije dovoljno samo ukloniti neispravne misli. Moramo nastalu prazninu ispuniti mislima koje su ugodne Bogu.

“OBNAVLJATI SE U SILI KOJA POKREĆE VAŠ UM”

7. Kako možemo promijeniti svoju nutrinu?

7 Je li moguće promijeniti svoju nutrinu, svoj um i srce? Božja Riječ kaže nam da trebamo “obnavljati se u sili koja pokreće [naš] um i obući novu osobnost koja je stvorena po Božjoj volji u istinskoj pravednosti i vjernosti” (Efež. 4:23, 24). Da, moguće je promijeniti svoju nutrinu, ali to nije lako. Nije dovoljno samo potisnuti neispravne želje i kloniti se neispravnih postupaka. Moramo promijeniti “silu koja pokreće naš um”, odnosno svoje želje, sklonosti i motive. No da bi nam to pošlo za rukom, moramo neprestano ulagati trud.

8-9. Kako iskustvo jednog našeg brata ističe činjenicu da moramo iz temelja promijeniti svoju osobnost?

8 Razmotrimo primjer jednog brata koji je nekad bio vrlo nasilan. Nakon što je prestao piti i tući se, napredovao je do krštenja, što je bilo izvrsno svjedočanstvo za ljude u njegovom malom mjestu. No jedne večeri, kratko nakon krštenja, neočekivano se našao na ispitu. Neki pijani čovjek došao je u njegovu kuću i želio se potući s njim. Brat se isprva nije dao izazvati. Ali onda je čovjek počeo huliti na Jehovino ime, i to je bila kap koja je prelila čašu. Naš novokršteni brat izašao je van i premlatio tog čovjeka. Zašto je to učinio? Iako mu je proučavanje Biblije pomoglo da suzbije svoju sklonost prema nasilju, on dotad još uvijek nije iz korijena promijenio svoju osobnost i način razmišljanja.

9 No brat nije odustao (Izr. 24:16). Uz pomoć starješina nastavio je raditi na sebi. S vremenom je napredovao i postao starješina. A onda se jedne večeri ispred dvorane našao u situaciji sličnoj onoj u kojoj se našao godinama ranije. Neki pijani čovjek spremao se napasti drugog starješinu. Što je brat učinio? Mirno i ponizno pokušao je urazumiti pijanog čovjeka. Uspio je smiriti tu napetu situaciju i čak je tom čovjeku pomogao da se vrati kući. Zašto je ovaj put reagirao drugačije? Brat je postao drugi čovjek. Duboko u sebi preobrazio se u miroljubivu i poniznu osobu. Time je Jehovi donio veliku hvalu.

10. Što moramo činiti da bismo se promijenili iznutra?

10 Takve promjene ne događaju se preko noći niti usljeđuju automatski, bez puno truda. Možda ćemo se morati godinama svim silama truditi da to postignemo (2. Petr. 1:5). Nije dovoljno samo dugo vremena “biti u istini”. Moramo davati sve od sebe kako bismo se promijenili iznutra. U tome će nam pomoći nekoliko osnovnih koraka. Razmotrimo neke od njih.

KAKO PROMIJENITI “SILU KOJA POKREĆE NAŠ UM”

11. Kako nam molitva pomaže da se iz temelja promijenimo?

11 Molitva je prvi važan korak. Dobro je da se molimo poput psalmista: “Stvori u meni čisto srce, Bože, i stavi u mene novi duh, duh postojan!” (Psal. 51:10). Trebamo priznati da se moramo iz temelja promijeniti i zatim zamoliti Jehovu da nam pomogne u tome. Zašto možemo biti sigurni da će nam on doista pomoći? Ohrabrujuće je vidjeti što je Jehova obećao tvrdoglavim Izraelcima u Ezekijelovo vrijeme. On je rekao: “Dat ću im jedno srce i novi ću duh staviti u njih (...) i dat ću im srce meko”, odnosno ono koje je spremno slijediti Božje vodstvo (Ezek. 11:19). Jehova je bio spreman pomoći Izraelcima da se promijene, a isto će učiniti i za nas.

12-13. (a) Prema Psalmu 119:59, o čemu trebamo duboko razmišljati? (b) Koja bismo si pitanja trebali postaviti?

12 Razmišljanje je drugi važan korak. Kad svaki dan pažljivo čitamo Božju Riječ, moramo uzeti vremena da bismo duboko razmišljali o njoj te prepoznali kod sebe misli i osjećaje koje trebamo promijeniti (pročitaj Psalam 119:59; Hebr. 4:12; Jak. 1:25). Ako nas privlače neke ljudske ideje ili gledišta, važno je da to uočimo. Trebamo iskreno priznati svoje slabosti i učiniti sve što je u našoj moći kako bismo ih nadvladali.

13 Naprimjer, upitaj se: Ima li u mom srcu imalo zavisti ili ljubomore? (1. Petr. 2:1). Jesam li u nekoj mjeri ponosan na svoju nacionalnost, obrazovanje ili financijski status? (Izr. 16:5). Gledam li svisoka na one koji u materijalnom pogledu imaju manje od mene ili su druge rase? (Jak. 2:2-4). Privlači li me ono što nudi Sotonin svijet? (1. Ivan. 2:15-17). Privlači li me nemoralna ili nasilna zabava? (Psal. 97:10; 101:3; Amos 5:15). Odgovori na ta osobna pitanja mogu otkriti na čemu još trebaš poraditi. Naš nebeski Otac bit će sretan kad vidi da smo nadvladali takve duboko ukorijenjene misli ili osjećaje (Psal. 19:14).

14. Zašto je jako važno dobro odabrati društvo?

14 Dobar odabir društva treći je važan korak. Bili mi toga svjesni ili ne, ljudi s kojima se družimo snažno utječu na nas (Izr. 13:20). Na poslu ili u školi vjerojatno smo okruženi osobama koje nam neće pomoći da razmišljamo poput Jehove. No na kršćanskim sastancima možemo naći najbolje društvo. Ondje nas naši suvjernici potiču “na ljubav i dobra djela” (Hebr. 10:24, 25).

“UTVRÐUJTE SE U VJERI”

15-16. Kako Sotona pokušava utjecati na naš način razmišljanja?

15 Ne zaboravi da se Sotona svim silama trudi utjecati na naš način razmišljanja. On koristi najrazličitije ideje i gledišta da bi poništio pozitivan utjecaj istine iz Božje Riječi.

16 Sotona i danas postavlja pitanje koje je uputio Evi u edenskom vrtu: “Je li doista Bog rekao da...?” (1. Mojs. 3:1). U ovom svijetu kojim on upravlja često čujemo podmukla pitanja kao što su: Da li Bog doista osuđuje istospolne veze? Da li Bog doista traži od tebe da ne slaviš Božić ili rođendane? Zar tvoj Bog doista očekuje od tebe da odbiješ transfuziju krvi? Zar Bog koji je pun ljubavi doista zahtijeva da prekineš kontakte s članovima obitelji i prijateljima koji su isključeni?

17. Što trebamo činiti kad se suočimo s pitanjima koja osporavaju naša vjerovanja? Što će biti rezultat toga, prema Kološanima 2:6, 7?

17 Jako je važno da smo sigurni u istinitost svojih vjerovanja. Ako takva podmukla pitanja ostanu neodgovorena u našim mislima, ona mogu prerasti u ozbiljne sumnje. A sumnje mogu postupno iskriviti naš način razmišljanja i razoriti nam vjeru. Što onda moramo činiti? Božja Riječ kaže nam da obnavljamo svoj um kako bismo utvrdili “što je Božja volja — što je dobro, ugodno i savršeno” (Rim. 12:2). Redovitim proučavanjem možemo se uvjeriti da je ono što smo saznali iz Biblije istina. Tada ćemo biti posve sigurni da su Jehovina načela ispravna. Poput stabla koje ima duboko korijenje, bit ćemo čvrsto ukorijenjeni i utvrđeni u vjeri. (Pročitaj Kološanima 2:6, 7.)

18. Što će nam pomoći da se zaštitimo od otrovnog utjecaja Sotoninog svijeta?

18 Ti sam moraš utvrditi svoju vjeru, nitko to ne može učiniti umjesto tebe. Zato se nastavi mijenjati i obnavljati svoj um. Često se moli i usrdno traži pomoć Jehovinog duha. Duboko razmišljaj i stalno preispituj svoje misli i poticaje. Nađi dobro društvo i okruži se ljudima koji će ti pomoći da mijenjaš svoj način razmišljanja. Na taj način zaštitit ćeš se od otrovnog utjecaja Sotoninog svijeta i uspjet ćeš srušiti “kriva razmišljanja i svaku oholost koja se podiže protiv poznavanja Boga” (2. Kor. 10:5).

PJESMA 50 Predanje Bogu u molitvi

^ odl. 5 Iskustva iz prošlosti, naša kultura i obrazovanje utječu na naš način razmišljanja, bilo pozitivno bilo negativno. Možda uvidimo da su se neki neispravni stavovi duboko ukorijenili u nama. Ovaj će nam članak pokazati kako možemo odbaciti krive stavove koje smo usvojili.