ČLANAK ZA RAZMATRANJE 23

“Pazite da vas tko ne odmami”!

“Pazite da vas tko ne odmami”!

Pazite da vas tko ne odmami mudrovanjem i ispraznom prijevarom što se temelji na ljudskoj predaji (KOL. 2:8)

PJESMA 96 Božja vlastita knjiga — blago

SAŽETAK *

1. Prema Kološanima 2:4, 8, kako Sotona pokušava ovladati našim umom?

SOTONA želi da Jehovi okrenemo leđa. Da bi postigao svoj cilj, nastoji utjecati na naše stavove i ovladati našim umom kako bismo razmišljali poput njega. Služi se privlačnim mamcima da bi nas obmanuo i naveo da ga slijedimo. (Pročitaj Kološanima 2:4, 8.)

2-3. (a) Zašto trebamo pokloniti pažnju upozorenju zapisanom u Kološanima 2:8? (b) Što ćemo razmotriti u ovom članku?

2 Je li ta opasnost doista realna? Bi li Sotona mogao zavesti i nas? Itekako! Imaj na umu da riječi zapisane u Kološanima 2:8 nisu bile upućene onima koji nisu služili Jehovi. Pavao je to upozorenje uputio kršćanima koji su bili pomazani svetim duhom (Kol. 1:2, 5). Tadašnji kršćani bili su u opasnosti, a u još smo većoj opasnosti mi danas (1. Kor. 10:12). Zašto? Zato što je Sotona zbačen na Zemlju i čini sve što je u njegovoj moći kako bi zaveo vjerne Božje sluge (Otkr. 12:9, 12, 17). Osim toga, živimo u vrijeme kad “zli ljudi i varalice [napreduju] sa zla na gore” (2. Tim. 3:1, 13).

3 U ovom članku vidjet ćemo kako se Sotona služi “ispraznom prijevarom” i spletkama da bi utjecao na naš način razmišljanja. Istaknut ćemo tri metode koje on lukavo koristi (Efež. 6:11). A u sljedećem članku govorit ćemo o tome kako možemo odbaciti neispravne stavove koje smo možda usvojili pod njegovim utjecajem. No pogledajmo najprije kako je Sotona zaveo Izraelce nakon što su ušli u Obećanu zemlju i što mi možemo naučiti iz toga.

SOTONA NAVODI IZRAELCE NA IDOLOPOKLONSTVO

4-6. Prema 5. Mojsijevoj 11:10-15, što su Izraelci trebali naučiti kad su se nastanili u Obećanoj zemlji?

4 Sotona je lukavo naveo Izraelce na idolopoklonstvo. Kako mu je to pošlo za rukom? Iskoristio je jednu od njihovih osnovnih potreba — potrebu za hranom. Kad su Izraelci došli u Obećanu zemlju, morali su naučiti uzgajati hranu na nešto drugačiji način. Naime, dok su živjeli u Egiptu, polja su navodnjavali vodom iz Nila. No u Obećanoj zemlji nije bilo neke velike rijeke koja bi im poslužila za to, već su zemlju natapale kiša i rosa (pročitaj 5. Mojsijevu 11:10-15; Iza. 18:4, 5). Zbog toga su Izraelci trebali svladati nove metode zemljoradnje. To nije bilo lako zato što je većina onih koji su imali iskustva u zemljoradnji pomrla u pustinji.

Kako je Sotona uspio utjecati na stavove Izraelaca? (vidi odlomke 4-6) *

5 Jehova je objasnio svom narodu da će se sada morati prilagoditi novim okolnostima. Zatim im je dao upozorenje koje naizgled nije imalo nikakve veze sa zemljoradnjom. Rekao im je: “Čuvajte se da se ne prevari srce vaše, da ne zastranite i ne počnete obožavati druge bogove i klanjati im se” (5. Mojs. 11:16, 17). Zašto ih je Jehova upozorio da se ne smiju klanjati lažnim bogovima dok je govorio o obrađivanju zemlje?

6 Jehova je znao da će Izraelci doći u iskušenje da od Kanaanaca — okolnih poganskih naroda — traže savjete o zemljoradnji. Naravno, oni su imali puno više iskustva i mogli su poučiti Izraelce korisnim vještinama. Međutim, u tome se krila i jedna opasnost. Kanaanci su štovali Baala, kojeg su smatrali gospodarom neba i bogom kiše, i to je utjecalo na njihov pristup zemljoradnji. Jehova nije želio da njegov narod bude zaveden takvim lažnim vjerovanjima. Unatoč tome Izraelci su se uvijek iznova priklanjali štovanju Baala (4. Mojs. 25:3, 5; Suci 2:13; 1. Kralj. 18:18). Kako je Sotona uspio zavarati Izraelce i uhvatiti ih u svoju mrežu?

TRI METODE KOJIMA JE SOTONA ZAVEO IZRAELCE

7. Kako se vjera Izraelaca našla na ispitu kad su ušli u Obećanu zemlju?

7 Kao prvo, Sotona je iskoristio prirodne ljudske želje. Naime, da bi mogli uzgajati hranu, Izraelcima je trebala kiša i sasvim je prirodno što su željeli da je bude u obilju kako bi im natapala zemlju. Od kraja travnja do rujna u Obećanoj zemlji bilo je vrlo malo kiše. Njihov život i materijalna dobrobit ovisili su o kišnoj sezoni, koja je obično počinjala oko listopada. Sotona je uspio uvjeriti Izraelce da se moraju držati običaja poganskih naroda ako žele imati obilan urod. Ti su narodi vjerovali da će im njihovi bogovi dati kišu samo ako ih odobrovolje određenim obredima. Oni koji nisu imali vjere u Jehovu zaključili su da je to jedini način da izbjegnu dugotrajnu sušu, pa su vršili poganske obrede u čast lažnom bogu Baalu.

8. Kojom se još metodom Sotona poslužio? Objasni.

8 Kao drugo, Sotona je zavarao Izraelce tako što je iskoristio njihove nemoralne želje. Okolni poganski narodi štovali su svoje bogove tako što su se upuštali u krajnje nemoralne postupke. Sastavni dio te izopačene religije bila je i hramska prostitucija, odnosno hramske bludnice i bludnici. Homoseksualnost i drugi oblici spolnog nemorala ne samo da su se tolerirali nego su se smatrali nečim sasvim uobičajenim! (5. Mojs. 23:17, 18; 1. Kralj. 14:24). Pogani su vjerovali da tim obredima mogu navesti svoje bogove da zemlju učine plodnom. Mnoge Izraelce privukli su nemoralni poganski rituali te su počeli služiti lažnim bogovima. Sotona ih je uspio namamiti u svoju zamku.

9. Kako se iz Hošee 2:16, 17 vidi da je Sotona naveo Izraelce da zaborave tko je Jehova?

9 Kao treće, Sotona je naveo Izraelce da zaborave tko je zapravo Jehova. U vrijeme proroka Jeremije Jehova je rekao da su lažni proroci naveli njegov narod da “zbog Baala” zaboravi njegovo ime (Jer. 23:27). Božji narod očito je prestao koristiti Jehovino ime te ga zamijenio imenom Baal, koje znači “vlasnik” ili “gospodar”. To je u mislima Izraelaca zamaglilo razliku između Jehove i Baala, pa su obrede u čast Baalu počeli miješati sa štovanjem Jehove. (Pročitaj Hošeu 2:16, 17. *)

SOTONINE METODE U DANAŠNJE VRIJEME

10. Kojim se metodama Sotona danas služi?

10 Sotona i danas koristi iste metode. On hvata ljude u svoju zamku tako što koristi njihove prirodne želje, promiče spolni nemoral i pokušava sakriti Jehovin identitet. Osvrnimo se najprije na ovu posljednju metodu.

11. Kako Sotona zamagljuje Jehovin identitet?

11 Sotona zamagljuje Jehovin identitet. Nakon smrti Isusovih apostola neki koji su tvrdili da su kršćani počeli su širiti lažna učenja (Djela 20:29, 30; 2. Sol. 2:3). Ti su otpadnici počeli skrivati identitet jedinog pravog Boga. Naprimjer, prestali su koristiti Božje vlastito ime u svojim prijepisima Biblije i zamijenili ga izrazima kao što je “Gospodin”. Zbog toga čitatelji Biblije nisu mogli jasno vidjeti razliku između Jehove i drugih bogova (1. Kor. 8:5). Osim toga, koristili su titulu “Gospodin” i za Jehovu i za Isusa, zbog čega je bilo teško prepoznati da su Jehova i njegov Sin dvije različite osobe i da imaju drugačiji položaj (Ivan 17:3). Ta je zbrka utrla put učenju o Trojstvu, koje se ne temelji na Božjoj Riječi. Zbog svega toga mnogi smatraju da je Bog za nas tajna i da ga ne možemo upoznati. To je velika laž! (Djela 17:27).

Kako Sotona putem krive religije navodi ljude da udovolje svojim nemoralnim željama? (vidi odlomak 12) *

12. Kakav je stav krive religije prema nemoralu i do čega to dovodi, prema Rimljanima 1:28-31?

12 Sotona potiče ljude da udovoljavaju svojim nemoralnim željama. U starom Izraelu Sotona se služio krivom religijom kako bi promicao nemoral, a to isto čini i danas. Krive religije toleriraju nemoralne postupke ili ih čak prikazuju u pozitivnom svjetlu. Zbog toga su mnogi koji tvrde da služe Bogu prestali živjeti po njegovim jasnim moralnim mjerilima. Apostol Pavao je u svojoj poslanici Rimljanima opisao do čega to dovodi. (Pročitaj Rimljanima 1:28-31.) U “ono što je nedolično” spadaju svi oblici spolnog nemorala, uključujući i homoseksualnost (Rim. 1:24-27, 32; Otkr. 2:20). Doista je važno da se držimo jasnih biblijskih učenja!

13. Kojom se još metodom Sotona služi?

13 Sotona koristi naše prirodne želje da bi nas naveo u zamku. Sasvim je prirodno da želimo steći znanja ili vještine koje će nam omogućiti da zbrinemo sebe i svoju obitelj (1. Tim. 5:8). Te vještine obično stječemo tako što pohađamo neku školu i marljivo učimo. No pritom moramo biti oprezni. U mnogim zemljama učenici i studenti osim što stječu praktično znanje uče i o različitim ljudskim idejama i filozofijama. Potiče ih se da dovode u pitanje postojanje Stvoritelja i vjerodostojnost Biblije. Teorija evolucije prikazuje se kao jedino razumno objašnjenje porijekla života (Rim. 1:21-23). Takva učenja kose se s Božjom mudrošću (1. Kor. 1:19-21; 3:18-20).

14. Kako svjetovna mudrost utječe na ljude?

14 Ljudska mudrost ignorira ili osporava Jehovina pravedna mjerila. Ona ne potiče ljude da razvijaju plodove Božjeg duha, nego da čine “djela tijela” (Gal. 5:19-23). Raspiruje u njima ponos i bahatost, zbog čega postaju sebični (2. Tim. 3:2-4). Te su karakteristike potpuna suprotnost krotkosti i poniznosti, osobinama koje Bog želi da njegovi sluge razvijaju (2. Sam. 22:28). Neki fakultetski obrazovani kršćani usvojili su gledišta ovog svijeta, a ne Božji način razmišljanja. Razmotrimo samo jedan primjer koji pokazuje što se može dogoditi ako ignoriramo tu opasnost.

Kako ljudska mudrost može iskriviti naš način razmišljanja? (vidi odlomke 14-16) *

15-16. Koju pouku možeš izvući iz iskustva jedne sestre?

15 Jedna sestra koja je preko 15 godina u punovremenoj službi kaže: “Kao kršteni Jehovin svjedok čitala sam i slušala o opasnostima visokog obrazovanja, ali nisam obraćala pažnju na takva upozorenja. Mislila sam da se to ne odnosi na mene.” S kojim se izazovima suočila? Ispričala je: “Učenje mi je oduzimalo toliko vremena i snage da nisam uspijevala odvojiti dovoljno vremena za molitvu kao što sam to prije činila. Bila sam toliko umorna i iscrpljena da nisam imala snage za službu propovijedanja niti za kvalitetnu pripremu za sastanke. To što sam se zaokupila visokim obrazovanjem narušilo je moj odnos s Jehovom. Srećom, shvatila sam to na vrijeme te sam odlučila prekinuti školovanje.”

16 Kako je visoko obrazovanje utjecalo na njene stavove? Ona kaže: “Sramim se priznati da sam tijekom školovanja postala kritična prema drugima, pogotovo prema braći i sestrama. Počela sam previše očekivati od njih i držati se na distanci. Trebalo mi je puno vremena da promijenim svoj način razmišljanja. To iskustvo poučilo me koliko je opasno ignorirati upozorenja koja nam naš nebeski Otac daje preko svoje organizacije. Jehova me poznaje bolje nego što ja poznajem sama sebe. Da sam ga barem poslušala!”

17. (a) Što trebamo čvrsto odlučiti? (b) Što ćemo razmotriti u sljedećem članku?

17 Budi odlučan da se nikad ne daš zavarati “mudrovanjem i ispraznom prijevarom” Sotoninog svijeta. Budno pazi kako te Sotona ne bi obmanuo (1. Kor. 3:18; 2. Kor. 2:11). Nemoj dopustiti da pod njegovim utjecajem zaboraviš tko je Jehova. Živi po Jehovinim visokim moralnim mjerilima. I ne dozvoli da te Sotona navede da zanemariš Jehovine savjete. No što ako primijetiš da si već usvojio neke svjetovne stavove? Sljedeći članak govori o tome kako nam Božja Riječ može pomoći da iskorijenimo “snažno utvrđene” misli i navike (2. Kor. 10:4, 5).

PJESMA 49 Obradujmo srce Jehovi!

^ odl. 5 Sotona je pravi majstor u obmanjivanju ljudi. Mnoge je uvjerio da su slobodni, a zapravo su pod njegovom vlašću. U ovom članku razmotrit ćemo neke metode kojima se Sotona služi da bi zaveo ljude.

^ odl. 9 Izraz koji je u 16. retku preveden kao “Gospodaru moj!” može se prevesti i kao “Baalu moj!”

^ odl. 49 OPIS ILUSTRACIJE: Kanaanci nagovaraju Izraelce koji se s njima druže da štuju Baala i upuste se u nemoralne postupke.

^ odl. 52 OPIS ILUSTRACIJE: Reklamni plakat jedne crkve koja tolerira homoseksualnost.

^ odl. 54 OPIS ILUSTRACIJE: Mlada sestra upisala se na fakultet. Ona i drugi studenti oduševljeni su predavanjem profesorice, koja tvrdi da znanost i tehnologija mogu riješiti sve probleme čovječanstva. Kasnije, na sastanku u dvorani, mlada sestra je nezainteresirana i kritički raspoložena.