ČLANAK ZA RAZMATRANJE 46

Vodiš li brigu o svom “velikom štitu vjere”?

Vodiš li brigu o svom “velikom štitu vjere”?

Uzmite veliki štit vjere (EFEŽ. 6:16)

PJESMA 120 Imajmo čvrstu vjeru!

SAŽETAK *

1-2. (a) Prema Efežanima 6:16, zašto nam je potreban “veliki štit vjere”? (b) Koja ćemo pitanja razmotriti?

IMAŠ li ti “veliki štit vjere”? (Pročitaj Efežanima 6:16.) Sasvim sigurno imaš. Poput velikog štita koji štiti većinu tijela, tvoja ti vjera služi kao zaštita od loših utjecaja ovog iskvarenog svijeta, kao što su nemoral, nasilje i sve drugo što se kosi s Božjim mjerilima.

2 No mi živimo “u posljednjim danima” i naša je vjera stalno na kušnji (2. Tim. 3:1). Kako možeš ispitati u kakvom je stanju tvoj štit vjere? I što možeš učiniti kako ti, slikovito govoreći, nikad ne bi ispao iz ruke? Razmotrimo odgovore na ta pitanja.

PAŽLJIVO ISPITAJ U KAKVOM JE STANJU TVOJ ŠTIT

Nakon bitke vojnici su uvijek popravljali svoje štitove (vidi odlomak 3)

3. Kako su se vojnici brinuli o svojim štitovima i zašto?

3 U biblijsko doba vojnici su često imali štitove koji su bili presvučeni kožom. Premazivali bi ih uljem kako bi očuvali kožu, a metalne dijelove zaštitili od hrđe. Ako bi vojnik primijetio da mu je štit oštećen, obavezno ga je dao popraviti kako bi uvijek bio spreman za sljedeću bitku. Kako se taj primjer može primijeniti na našu vjeru?

4. Zašto je važno da ispitaš u kakvom je stanju tvoj štit vjere i kako to možeš učiniti?

4 Poput vojnika u drevno doba, mi moramo redovito provjeravati i održavati svoj štit vjere kako bismo uvijek bili spremni za bitku. Kao kršćani sudjelujemo u duhovnom ratu protiv zlih duhova (Efež. 6:10-12). Nitko ne može održavati naš štit vjere umjesto nas. Što možeš učiniti kako bi bio siguran da si spreman suočiti se s kušnjama? Kao prvo, moli se Bogu za pomoć. Osim toga, čitaj Božju Riječ, koja će ti pomoći da sebe vidiš onako kako te Bog vidi (Hebr. 4:12). Biblija kaže: “Uzdaj se u Jehovu svim srcem svojim i ne oslanjaj se na vlastiti razum” (Izr. 3:5, 6). Imajući to na umu, zašto ne bi analizirao neke odluke koje si nedavno donio? Naprimjer, možda si imao ozbiljnih financijskih problema. Jesi li tada razmišljao o Jehovinom obećanju zapisanom u Hebrejima 13:5: “Nikada te neću ostaviti i nikada te neću napustiti”? Je li ti ono ulilo pouzdanja da će ti Jehova pomoći? Ako jest, to je znak da vodiš brigu o svom štitu vjere i da je on u dobrom stanju.

5. Što bi mogao ustanoviti kad ispitaš svoju vjeru?

5 No kad pažljivo ispitaš svoju vjeru, mogao bi se iznenaditi. Možda ustanoviš da imaš slabosti kojih dulje vrijeme nisi bio ni svjestan. Naprimjer, možda utvrdiš da su pretjerana zabrinutost, otpadničke laži i obeshrabrenje oslabili tvoju vjeru. Što u tom slučaju možeš učiniti kako tvoja vjera ne bi još više oslabila?

ČUVAJ SE ZABRINUTOSTI, OTPADNIČKIH LAŽI I OBESHRABRENJA

6. Koji primjeri pokazuju da je sasvim prirodno brinuti se o nekim stvarima?

6 Posve je prirodno da nam je do nekih stvari u životu jako stalo i da se brinemo o njima. Naprimjer, sasvim je na mjestu to što vodimo brigu o svom odnosu s Jehovom i uvijek želimo ugoditi njemu i Isusu (1. Kor. 7:32). Ako učinimo neki ozbiljan grijeh, to nas muči i jako nam je stalo do toga da obnovimo svoj dobar odnos s Bogom (Psal. 38:18). Isto tako, žarko želimo ugoditi svom bračnom drugu i brinemo se za dobrobit članova obitelji i suvjernika (1. Kor. 7:33; 2. Kor. 11:28).

7. (a) Kako pretjerana zabrinutost može oslabiti našu vjeru? (b) Prema Mudrim izrekama 29:25, zašto se ne trebamo bojati ljudi?

7 S druge strane, pretjerana zabrinutost može narušiti našu vjeru. Naprimjer, možda smo stalno zabrinuti hoćemo li imati dovoljno hrane i odjeće (Mat. 6:31, 32). Zbog toga bismo mogli postati usredotočeni na materijalne stvari. Čak bismo mogli zavoljeti novac. Ako bi se to dogodilo, naša bi vjera u Jehovu oslabila, a to bi ozbiljno narušilo naše prijateljstvo s njim (Mar. 4:19; 1. Tim. 6:10). Isto tako, mogli bismo se početi pretjerano brinuti što drugi ljudi misle o nama. Tada bi strah od ismijavanja ili protivljenja mogao nadjačati našu želju da ne razočaramo Jehovu. Kako ne bismo podlegli strahu od ljudi, moramo usrdno moliti Jehovu da nam da potrebnu vjeru i hrabrost (pročitaj Mudre izreke 29:25; Luka 17:5).

(vidi odlomak 8) *

8. Kako bismo trebali reagirati kad nam netko želi pričati laži?

8 Sotona, koji je “otac laži”, koristi one koji su pod njegovom vlašću kako bi širio laži o Jehovi i našoj braći i sestrama (Ivan 8:44). Naprimjer, otpadnici putem interneta, televizije i drugih medija šire laži i iskrivljene činjenice o Jehovinoj organizaciji. Te laži spadaju u Sotonine “goruće strijele” (Efež. 6:16). Kako bismo trebali reagirati ako nam neki otpadnik počne govoriti takve laži? Trebamo mu dati do znanja da to ne želimo slušati! Zašto? Zato što vjerujemo Jehovi i svojoj braći. Zapravo, mi ne želimo ni na koji način komunicirati s otpadnicima. Nećemo dopustiti da nas itko ili išta, pa ni naša znatiželja, uvuče u raspravu s njima.

9. Kako obeshrabrenje može djelovati na nas?

9 Obeshrabrenje nam može oslabiti vjeru. Ponekad smo obeshrabreni zato što se borimo s problemima. Naravno, bilo bi neodgovorno od nas da ih ignoriramo. No ne smijemo dopustiti da oni zagospodare našim mislima. Tada bismo mogli izgubiti iz vida prekrasnu nadu koju nam je Jehova dao (Otkr. 21:3, 4). Zapravo, mogli bismo postati toliko obeshrabreni da nam ponestane snage i prestanemo služiti Jehovi (Izr. 24:10). No mi možemo izbjeći takav ishod.

10. Što si naučio iz pisma koje je napisala jedna naša sestra?

10 Pogledajmo kako jedna naša sestra iz Sjedinjenih Država održava svoju vjeru jakom dok se brine za svog teško bolesnog muža. U pismu koje je poslala našem glavnom sjedištu napisala je: “Pod velikim smo pritiskom i zbog toga smo ponekad obeshrabreni, no naša je nada i dalje čvrsta. Jako sam zahvalna Jehovi na svim poukama koje nam daje kako bi nam ojačao vjeru i podigao nam duh. Ti savjeti i ohrabrenje doista su nam potrebni. Pomažu nam da ustrajemo i prebrodimo kušnje kojima nas Sotona bombardira.” Riječi te naše sestre otkrivaju nam kako možemo pobijediti obeshrabrenje. Što učimo iz njih? Na svoje probleme trebamo gledati kao na kušnje iza kojih stoji Sotona. Moramo se pouzdati u to da će nam Jehova pružati utjehu. I, na koncu, trebamo cijeniti duhovnu hranu koju nam on daje.

Vodiš li brigu o svom “velikom štitu vjere”? (vidi odlomak 11) *

11. Koja bismo si pitanja trebali postaviti da bismo vidjeli u kakvom je stanju naša vjera?

11 Jesi li primijetio da neke dijelove tvog štita vjere treba popraviti? Razmisli o sebi i svojim reakcijama u proteklih nekoliko mjeseci. Jesi li se našao u problemima, a ipak nisi postao pretjerano zabrinut zbog njih? Jesi li odlučno odbio slušati laži koje šire otpadnici i upuštati se u rasprave s njima? Jesi li uspio pobijediti obeshrabrenje? Ako jesi, tada je tvoja vjera u dobrom stanju. No svi moramo uvijek biti na oprezu jer Sotona u svom arsenalu ima i drugo oružje koje bi mogao upotrijebiti protiv nas. Razmotrimo jedan primjer.

ČUVAJ SE MATERIJALIZMA

12. Što se može dogoditi ako smo previše zaokupljeni materijalnim stvarima?

12 Materijalizam nas može navesti da zanemarimo svoju vjeru i posvetimo se nekim drugim interesima. Apostol Pavao je rekao: “Nijedan se vojnik ne upušta u poslove svakodnevnog života, jer želi ugoditi onome koji ga je uzeo za vojnika” (2. Tim. 2:4). Zapravo, rimski vojnici nisu se smjeli baviti nijednim drugim poslom. Što se moglo dogoditi ako bi vojnik ignorirao tu zapovijed?

13. Zašto dobar vojnik ne dopušta da mu išta odvrati pažnju?

13 Zamisli ovaj prizor. Grupa vojnika cijelo jutro vježba mačevanje, ali jedan od njih nedostaje. On je u gradu i na tržnici prodaje hranu. Navečer vojnici pregledavaju svoju bojnu opremu i oštre svoje mačeve. No onaj koji radi na tržnici priprema hranu koju će sljedeći dan prodavati. Međutim, narednog jutra neprijatelji iznenada napadnu grad. Što misliš, koji će vojnik biti spremniji za bitku i zadobiti odobravanje svog zapovjednika — onaj koji je marljivo vježbao ili onaj koji se bavio nečim drugim? Pored kojeg bi se ti htio boriti da se nađeš u toj bici?

14. Što nam je kao Kristovim vojnicima glavni cilj?

14 Poput dobrih vojnika, mi smo fokusirani na svoj glavni cilj — steći odobravanje svojih Zapovjednika, Jehove i Krista. To je za nas daleko vrednije od bilo čega što nam Sotonin svijet može ponuditi. Mi vodimo brigu o tome da imamo dovoljno vremena i energije za službu Jehovi i da naš štit vjere i drugi dijelovi naše duhovne bojne opreme uvijek budu u dobrom stanju.

15. Na što nas je Pavao upozorio i zašto?

15 Oprez nam nikada ne smije popustiti! Zašto? Apostol Pavao upozorio nas je da bi “oni koji su odlučili obogatiti se” mogli “odlutati od vjere” (1. Tim. 6:9, 10). Izraz “odlutati” ukazuje na to da bismo se postupno mogli zaokupiti stjecanjem stvari koje nam zapravo ne trebaju. U našem bi se srcu mogle pojaviti “mnoge nerazumne i štetne želje”. Nemojmo dopustiti da nam se to dogodi. Budimo svjesni da su takve želje oružje kojim se Sotona služi da bi nam oslabio vjeru.

16. O kojim bismo pitanjima trebali razmišljati, imajući na umu izvještaj iz Marka 10:17-22?

16 Možda smo imućni i možemo si mnogo toga priuštiti. Znači li to da postupamo neispravno ako kupimo stvari koje želimo, ali nam zapravo nisu potrebne? Ne nužno. No razmisli o sljedećim pitanjima: Čak i ako si možemo priuštiti neku stvar, imamo li dovoljno vremena i energije kako bismo je koristili i održavali? Bi li nam se moglo dogoditi da se previše vežemo za materijalne stvari? Bi li nas to moglo navesti da postupimo poput mladića koji je odbio Isusov poziv da se više posveti službi Bogu? (Pročitaj Marka 10:17-22.) Nije li daleko mudrije voditi jednostavan život i svoje dragocjeno vrijeme i energiju trošiti na vršenje Božje volje?

ČVRSTO DRŽI SVOJ ŠTIT VJERE

17. Što nikad ne smijemo zaboraviti?

17 Ne smijemo nikad zaboraviti da sudjelujemo u ratu i da svaki dan moramo biti spremni za borbu (Otkr. 12:17). Naša braća i sestre ne mogu nositi naš štit vjere umjesto nas. Mi ga sami moramo uvijek čvrsto držati.

18. Zašto su vojnici u drevno doba čvrsto držali svoj štit?

18 U drevno doba vojnici su zbog svoje hrabrosti u ratu stekli veliku čast. No ako bi se vratili kući bez svog štita, doživjeli bi veliko poniženje. Rimski povjesničar Tacit napisao je: “Ostaviti svoj štit smatralo se strašnom sramotom.” To je jedan od razloga zašto su vojnici pazili da tijekom bitke čvrsto drže svoj štit.

Naša sestra čvrsto drži svoj “veliki štit vjere” tako što čita Božju Riječ, redovito ide na sastanke i revno propovijeda (vidi odlomak 19)

19. Kako možemo čvrsto držati svoj štit vjere?

19 Mi čvrsto držimo svoj štit vjere kad redovito idemo na kršćanske sastanke i govorimo drugima o Jehovinom imenu i njegovom Kraljevstvu (Hebr. 10:23-25). Isto tako, važno je da svaki dan čitamo Božju Riječ i molimo se Jehovi da nam pomogne primijeniti biblijske savjete i upute na svakom području života (2. Tim. 3:16, 17). Ako sve to činimo, nijedno Sotonino oružje neće nam nanijeti trajnu štetu (Iza. 54:17). Naš “veliki štit vjere” pružat će nam zaštitu. Hrabro ćemo se boriti, rame uz rame sa svojom braćom i sestrama. I nećemo samo izvojevati bitke koje vodimo svaki dan. Imat ćemo čast biti na Isusovoj strani kad on pobijedi u ratu protiv Sotone i njegovih sljedbenika (Otkr. 17:14; 20:10).

PJESMA 63 Daj nam više vjere!

^ odl. 5 U drevno doba vojnici su nosili štit kako bi im u borbi pružao zaštitu. Vjeru bismo mogli usporediti sa štitom. Kao što vojnik mora voditi brigu o svom štitu, tako mi trebamo održavati svoju vjeru. Ovaj članak govori o tome što možemo učiniti kako bi naš “veliki štit vjere” bio u dobrom stanju.

^ odl. 58 OPIS ILUSTRACIJE: Kad se na televiziji pojavi reportaža o otpadnicima koji šire laži o Jehovinim svjedocima, kršćanska obitelj istog trena gasi televizor.

^ odl. 60 OPIS ILUSTRACIJE: Kasnije, tijekom obiteljskog proučavanja, otac koristi biblijske retke kako bi svojoj obitelji ojačao vjeru.