ČLANAK ZA RAZMATRANJE 22

Nauči kvalitetnije proučavati!

Nauči kvalitetnije proučavati!

Prosudite što je najvažnije (FILIP. 1:10)

PJESMA 35 Imajmo na umu što je najvažnije!

SAŽETAK *

1. Zašto nekima proučavanje teško pada?

U DANAŠNJE vrijeme potrebno je mnogo truda da bi se zaradilo za život. Mnoga naša braća moraju provesti puno vremena na poslu samo da bi zbrinula osnovne potrebe svoje obitelji. Mnogi drugi svaki dan i po nekoliko sati potroše na putovanje do radnog mjesta ili pak rade neki težak fizički posao. Na kraju dana ta su vrijedna braća i sestre toliko iscrpljeni da više nemaju energije za proučavanje.

2. Kada ti odvajaš vrijeme za proučavanje?

2 No činjenica je da moramo odvojiti vrijeme za proučavanje, i to za kvalitetno proučavanje Božje Riječi i naših kršćanskih publikacija. O tome ovisi naš odnos s Jehovom i naš vječni život! (1. Tim. 4:15, 16). Neki svaki dan ustaju ranije kako bi u miru proučavali Bibliju i razmišljali o njoj dok su još svježi i odmorni. Drugi za to odvajaju nešto vremena na kraju dana, kad im ništa drugo ne odvlači pažnju.

3-4. Koje je promjene organizacija uvela i zašto?

3 Sigurno se slažeš da je važno pronaći vrijeme za proučavanje. No što bismo trebali proučavati? “Ima toliko toga što trebamo pročitati”, mogao bi reći. “Teško mi je sve to pratiti.” Neki uspijevaju pročitati i pogledati sve što nam naša organizacija stavlja na raspolaganje, ali mnogoj je braći pravi izazov naći vremena za to. Vodeće tijelo svjesno je toga. Zato je nedavno donijelo odluku da se smanji količina sadržaja koje organizacija objavljuje kako u tiskanom tako i u digitalnom obliku.

4 Naprimjer, više se ne izdaje Godišnjak Jehovinih svjedoka, budući da mnoga ohrabrujuća iskustva možemo pronaći na stranici jw.org® i u mjesečnim emisijama. Stražarska kula za javnost i Probudite se! sada izlaze samo triput godišnje. Te promjene nisu uvedene zato da imamo više vremena za neke druge stvari, nego zato da se lakše usredotočimo na ono “što je najvažnije” (Filip. 1:10). Razmotrimo stoga kojoj duhovnoj hrani trebamo dati prioritet i kako možemo izvući najveću moguću korist iz osobnog proučavanja Biblije.

ODREDI PRIORITETE

5-6. Što bismo sve trebali temeljito proučavati?

5 Čemu bismo trebali dati prioritet? Svaki dan svakako trebamo odvojiti vrijeme za čitanje Božje Riječi i razmišljanje o njoj. Na rasporedu za tjedno čitanje Biblije sada je manje poglavlja kako bismo imali više vremena za razmišljanje i dodatno istraživanje. Cilj nam ne bi trebao biti samo pročitati predviđena poglavlja nego i dopustiti biblijskoj poruci da dirne naše srce, a to će nas još više zbližiti s Jehovom (Psal. 19:14).

6 Što bismo još trebali temeljito proučavati? Naravno, trebamo se pripremati za razmatranje Stražarske kule i za Skupštinsko razmatranje Biblije te proučavati ostalo gradivo za sastanak koji se održava radnim danom. Ujedno trebamo pročitati svaki broj časopisa Stražarska kula i Probudite se!

7. Zašto se ne trebamo obeshrabriti ako ne možemo pratiti sve što se objavljuje na našoj internetskoj stranici i televiziji?

7 No možda kažeš: “Dobro, ali što je sa svim ostalim sadržajima na našoj internetskoj stranici i televiziji? Stalno izlazi nešto novo!” Razmisli o ovom primjeru. Gosti restorana mogu birati među mnoštvom raznolike hrane koja je servirana u obliku švedskog stola. Naravno, ne mogu probati sve što je ponuđeno, nego moraju odabrati samo nekoliko jela. Slično je i s duhovnom hranom. Nemoj se obeshrabriti ako ne možeš pratiti sve što se objavljuje. Pročitaj i pogledaj ono što možeš. Razmotrimo sada što zapravo znači proučavati i kako možemo iz toga izvući najveću moguću korist.

PROUČAVANJE ZAHTIJEVA TRUD

8. Na koji bismo način mogli proučavati Stražarsku kulu i kako će nam to koristiti?

8 Proučavati znači koncentrirano čitati neki materijal s ciljem da se nauči više o nekoj važnoj temi. To je puno više od letimičnog čitanja i podcrtavanja odgovora. Uzmimo za primjer kako bismo mogli proučavati Stražarsku kulu. Najprije pročitaj sažetak na početku članka, a zatim obrati pažnju na naslov te na podnaslove i pitanja za ponavljanje. Nakon toga polako i pažljivo pročitaj članak. Obrati pažnju na tematsku rečenicu, koja se obično nalazi na početku svakog odlomka. Ona često otkriva koju misao odlomak razrađuje. Dok čitaš članak, razmišljaj o tome kako je svaki odlomak povezan s podnaslovom i glavnom temom članka. Zabilježi svaku nepoznatu riječ te misli koje bi želio dodatno istražiti.

9. (a) Zašto bismo prilikom proučavanja Stražarske kule trebali posebnu pažnju posvetiti biblijskim recima i kako to možemo činiti? (b) Što, prema Jošui 1:8, trebamo činiti osim čitanja biblijskih redaka?

9 Razmatranje Stražarske kule pomaže nam da bolje razumijemo Bibliju. Stoga posebnu pažnju posveti biblijskim recima, naročito onima koji će se čitati na sastanku. Zapazi kako su ključne riječi ili izrazi iz redaka povezani s glavnom misli odlomka. Uzmi si vremena kako bi duboko razmišljao o tim recima i o tome kako ih ti osobno možeš primijeniti u životu. (Pročitaj Jošuu 1:8.)

Roditelji, poučite djecu kako se proučava! (vidi odlomak 10) *

10. U skladu s Hebrejima 5:14, zašto je važno da roditelji tijekom obiteljskog proučavanja pouče djecu kako proučavati i istraživati?

10 Sasvim sigurno, roditelji žele da njihova djeca uživaju u tjednom obiteljskom proučavanju. Naravno, uvijek bi trebali odrediti što će konkretno obitelj proučavati, ali to ne znači da su dužni baš svaki tjedan pripremiti nešto posebno ili uzbudljivo za svoju djecu. Iako obiteljsko proučavanje može uključivati gledanje mjesečne emisije ili rad na nekom posebnom projektu, naprimjer izrađivanje makete Noine arke, važno je i da djeca nauče proučavati. Primjerice, trebaju naučiti kako se pripremati za skupštinske sastanke ili kako istražiti pitanje koje im je netko postavio u školi. (Pročitaj Hebrejima 5:14.) Ako kod kuće imaju naviku dio vremena posvetiti proučavanju, bit će im lakše pratiti program na skupštinskim i pokrajinskim sastancima te na kongresima, koji ne uključuje uvijek videosadržaje. Naravno, roditelji trebaju procijeniti koliko će proučavanje trajati, uzimajući pritom u obzir dob i temperament djeteta.

11. Zašto je važno da poučimo interesente kako mogu samostalno proučavati Bibliju?

11 Osobe s kojima vodimo biblijski tečaj također trebaju naučiti kako se proučava. Lijepo je vidjeti da se netko tko je tek počeo proučavati priprema za tečaj ili skupštinski sastanak tako što podcrtava odgovore. No interesente je važno poučiti i da samostalno proučavaju i dublje istražuju. Tada neće morati tražiti pomoć drugih iz skupštine kad iskrsne neki problem, nego će znati sami doći do korisnih savjeta u našim publikacijama.

PROUČAVAJ S ODREÐENIM CILJEM

12. Koje bismo ciljeve mogli imati kad proučavamo?

12 Ako ti proučavanje nije baš najomiljenija aktivnost, možda misliš da ga nikad nećeš zavoljeti. Ali to ne mora biti tako. Probaj za početak proučavati kraće, a zatim sve dulje i dulje. Imaj na umu određeni cilj. Naravno, glavni bi nam cilj trebao biti zbližiti se s Jehovom. No možemo si postaviti i neki manji, konkretniji cilj, naprimjer odgovoriti na pitanje koje nam je netko postavio ili istražiti što Biblija kaže o problemu s kojim se suočavamo.

13. (a) Koje bi korake mogla poduzeti mlada osoba kako bi u školi znala obraniti svoja uvjerenja? (b) Kako možeš primijeniti savjet iz Kološanima 4:6?

13 Navedimo jedan primjer. Možda još ideš u školu i svi učenici iz tvog razreda vjeruju u teoriju evolucije. Ti bi volio braniti biblijsko učenje o stvaranju, ali imaš osjećaj da nisi dorastao tome. To je odlična prilika da se baciš na proučavanje! Mogao bi si postaviti dva cilja: (1) ojačati svoje uvjerenje u to da je Bog sve stvorio i (2) naučiti bolje braniti istinu (Rim. 1:20; 1. Petr. 3:15). Za početak si možeš postaviti pitanje: Koje argumente drugi učenici navode kao dokaz za evoluciju? Zatim pažljivo istraži tu temu pomoću naših publikacija. Možda uvidiš da i nije tako teško braniti svoja uvjerenja kao što ti se isprva činilo. Većina ljudi vjeruje u evoluciju samo zato što im je neka osoba koju poštuju rekla da je to istina. Ako pronađeš samo jedan ili dva zanimljiva argumenta, mogao bi ih upotrijebiti u razgovoru s nekim koga iskreno zanima ta tema. (Pročitaj Kološanima 4:6.)

RAZVIJ ŽELJU ZA PROUČAVANJEM

14-16. (a) Kako se možeš bolje upoznati s biblijskom knjigom o kojoj malo znaš? (b) Objasni kako ti navedeni reci mogu pomoći da bolje razumiješ Amosovu knjigu. (Vidi i okvir  “Uživi se u biblijske izvještaje!”)

14 Zamislimo da je na rasporedu za sljedeći skupštinski sastanak čitanje i razmatranje knjige koju je napisao jedan od takozvanih malih proroka. Možda se baš radi o piscu o kojem znaš vrlo malo. Prije svega, važno je da kod sebe probudiš zanimanje za ono što je taj prorok napisao. Kako bi to mogao učiniti?

15 Upitaj se: Što znam o tom biblijskom piscu? Tko je on bio, gdje je živio i čime se bavio? Te informacije mogu ti pomoći i da bolje razumiješ zašto je pisac koristio određene riječi ili usporedbe. Dok čitaš Bibliju, obrati pažnju na izraze koji ti otkrivaju nešto o njegovoj osobnosti.

16 Nakon toga bilo bi dobro da saznaš kada je napisao svoju knjigu. To možeš saznati tako da u prijevodu Novi svijet pogledaš “Kazalo biblijskih knjiga”, koje se nalazi nakon knjige Otkrivenje. Isto tako, mogao bi pogledati 3. cjelinu brošure Istražujmo Božju Riječ!, u kojoj se nalazi lenta vremena s popisom proroka i kraljeva. Budući da se radi o proročanskoj knjizi, bilo bi korisno da se upoznaš s okolnostima koje su vladale u vrijeme kad je napisana. Na što je prorok trebao potaknuti narod? Koje su neispravne stavove ili postupke trebali ispraviti? Tko su bili suvremenici tog proroka? Da bi stekao cjelokupnu sliku o razdoblju u kojem je živio, možda ćeš morati zaviriti u više biblijskih knjiga. Naprimjer, da bi bolje razumio kakve su okolnosti vladale u Amosovo vrijeme, mogao bi pročitati retke iz 2. Kraljevima i 2. Ljetopisa koji su navedeni u rubnim naznakama za Amosa 1:1. Osim toga, mogao bi saznati nešto više o knjizi proroka Hošee, koji je možda bio Amosov suvremenik. Sve to može ti pomoći da bolje upoznaš razdoblje u kojem je živio Amos (2. Kralj. 14:25-28; 2. Ljet. 26:1-15; Hoš. 1:1-11; Amos 1:1).

 

POKLONI PAŽNJU DETALJIMA

17-18. Pomoću navedenih primjera ili nekog drugog primjera objasni kako naoko nevažni detalji mogu proučavanje učiniti zanimljivijim.

17 Kad čitaš Bibliju, dobro je da u sebi probudiš istraživački duh. Pretpostavimo da čitaš 12. poglavlje Zaharijine knjige, koje proročanski ukazuje na to da će Mesija umrijeti (Zah. 12:10). Zapaziš da se u 12. retku kaže da će Mesijinu smrt gorko oplakivati “porodica doma Natanova”. Umjesto da brzo prijeđeš preko tog detalja, zastaneš i upitaš se: Kakve veze Mesija ima s Natanovom obitelji? Mogu li negdje saznati više o tome? Zatim bi se mogao poigrati detektiva i dati u istraživanje. Rubna naznaka vodi te do 2. Samuelove 5:14, gdje saznaješ da je Natan bio jedan od sinova kralja Davida. Druga rubna naznaka, Luka 3:31, otkriva da je Isus bio Natanov potomak po Marijinoj obiteljskoj lozi. * Taj interesantan detalj sigurno te jako zaintrigirao. I prije si znao da je u Bibliji prorečeno da će Isus biti Davidov potomak (Mat. 22:42). No David je imao više od 20 sinova. Nije li jako zanimljivo to što je Zaharija otkrio da će upravo Natanova obitelj imati posebnog razloga tugovati zbog Isusove smrti?

18 Razmotrimo još jedan primjer. U 1. poglavlju Lukinog evanđelja stoji da je anđeo Gabrijel posjetio Mariju, navijestio joj da će roditi sina te joj rekao: “On će biti velik i zvat će se Sin Svevišnjega. Jehova Bog dat će mu prijestolje Davida, oca njegova, i on će kraljevati nad domom Jakovljevim zauvijek” (Luka 1:32, 33). Možda bi nam pažnju mogao privući prvi dio Gabrijelove poruke, naime da će se Isus zvati “Sin Svevišnjega”. No on je prorekao i da će Isus kraljevati. Kako je Marija shvatila te riječi? Je li pomislila da će Isus zamijeniti kralja Heroda ili nekog od njegovih nasljednika te postati izraelski kralj? U tom slučaju ona bi postala kraljica majka i njena bi obitelj živjela u kraljevskoj palači. No u Bibliji se nigdje ne kaže da je Marija spomenula takvo što Gabrijelu niti da je tražila neki visok položaj u Kraljevstvu, kao što su to učinila dvojica Isusovih učenika (Mat. 20:20-23). Taj detalj dodatno potvrđuje ono što već znamo o Mariji, da je bila izuzetno ponizna žena.

19-20. Prema Jakovu 1:22-25 i 4:8, što bi nam trebao biti cilj kad proučavamo?

19 Ne zaboravi, kad proučavamo Božju Riječ i naše kršćanske publikacije, cilj nam je prvenstveno zbližiti se s Jehovom. No cilj nam je i vidjeti sebe u pravom svjetlu i utvrditi koje promjene trebamo učiniti kako bismo ugodili Bogu. (Pročitaj Jakova 1:22-25; 4:8.) Zato prije svakog proučavanja trebamo zamoliti Jehovu za njegov duh. Usrdno ga molimo da nam pomogne izvući pouku iz onoga što proučavamo i vidjeti sebe onakvima kakvima nas on vidi.

20 Budimo svi poput vjernog Božjeg sluge o kojem je psalmist napisao: “[On] uživa u zakonu Jehovinom i pažljivo čita zakon njegov dan i noć. (...) Sve što čini bit će uspješno” (Psal. 1:2, 3).

PJESMA 88 Nauči nas putevima svojim!

^ odl. 5 Jehova nam velikodušno daje obilje sadržaja za gledanje, čitanje i proučavanje. Ovaj će ti članak pomoći da lakše odlučiš što proučavati i navodi neke praktične prijedloge o tome kako izvući najveću korist iz osobnog proučavanja.

^ odl. 17 Vidi “Pitanja čitatelja” u Stražarskoj kuli od kolovoza 2017.

^ odl. 62 OPIS ILUSTRACIJE: Roditelji pokazuju svojoj djeci kako se pripremiti za tjedno razmatranje Stražarske kule.

^ odl. 64 OPIS ILUSTRACIJE: Brat istražuje kako bi saznao nešto više o biblijskom piscu Amosu. Slike koje se vide u pozadini prikazuju kako brat zamišlja situacije iz biblijskih izvještaja koje čita.