7. ČLANAK ZA RAZMATRANJE

Kako imati više koristi od čitanja Biblije?

Kako imati više koristi od čitanja Biblije?

Razumješ li to što čitaš? (DJELA 8:30)

PJESMA 48

SAŽETAK a

1. Što pokazuje da je Božja Riječ Isusu bila važna?

 ZAMISLI kako je bilo slušati Isusa dok je poučavao. On se često pozivao na Božju Riječ i često je citirao iz nje, i to napamet! Ustvari, prva izjava koju je Isus izrekao nakon svog krštenja, kako piše u evanđeljima, bila je citat iz Božjeg zakona. Božju Riječ citirao je i dok je umirao (Pnz. 8:3; Psal. 31:5; Luka 4:4; 23:46). b Tijekom tri i pol godine svoje službe na Zemlji Isus je često pred drugima čitao Božju Riječ, citirao je iz nje te ju je objašnjavao (Mat. 5:17, 18, 21, 22, 27, 28; Luka 4:16–20).

Isus je cijeli život pokazivao da voli Božju Riječ i dopustio joj je da utječe na njegove postupke (vidi odlomak 2)

2. Što je Isusu, dok je odrastao, pomoglo da dobro upozna Božju Riječ? (Vidi ilustraciju s naslovnice.)

2 I prije nego što je započeo svoju službu, Isus je često slušao i čitao Božju Riječ. Kod kuće, kad je cijela obitelj bila zajedno, nesumnjivo je čuo kako Marija i Josip u svakodnevnim razgovorima citiraju nešto iz nje c (Pnz. 6:6, 7). A možemo biti sigurni da je zajedno sa svojom obitelji svaku subotu išao u sinagogu (Luka 4:16). Dok je bio ondje, sigurno je pažljivo slušao čitanje Božje Riječi. S vremenom ju je i sam počeo čitati. Zahvaljujući tome Isus je dobro upoznao Božju Riječ, zavolio je i dopustio joj da utječe na njegove postupke. Sjetimo se što se dogodilo u hramu kad je imao samo 12 godina. Učitelji koji su dobro poznavali Mojsijev zakon “divili su se njegovoj oštroumnosti i njegovim odgovorima” (Luka 2:46, 47, 52).

3. Što ćemo razmotriti u ovom članku?

3 I mi možemo dobro upoznati i zavoljeti Božju Riječ ako je redovito “čitamo” ili gledamo. Ali kako možemo izvući najveću korist iz nje? Puno možemo naučiti iz onoga što je Isus rekao nekima koji su dobro poznavali Mojsijev zakon – pismoznancima, farizejima i saducejima. Ti vjerski vođe često su čitali Božju Riječ, ali nisu uspjeli izvući korist iz nje. Što je najgore, sami su bili krivi za to. Razmotrit ćemo tri primjera u kojima je Isus tim ljudima ukazao na propuste zbog kojih nisu izvukli najveću korist iz čitanja Božje Riječi. To će nam pomoći da se poboljšamo na sljedeća tri područja: (1) kako čitati s razumijevanjem, (2) kako tragati za duhovnim blagom i (3) kako dopustiti Božjoj Riječi da nas oblikuje.

ČITAJMO S RAZUMIJEVANJEM

4. Što iz Luke 10:25–29 učimo o čitanju Božje Riječi?

4 Kad čitamo Božju Riječ, trebamo razumjeti njen smisao. Inače od samog čitanja nećemo imati punu korist. Razmotrimo ukratko razgovor koji je Isus vodio s jednim zakonoznancem. (Pročitaj Luku 10:25–29.) Kad ga je taj čovjek pitao što treba činiti da dobije vječni život, Isus mu je skrenuo pažnju na Božju Riječ tako što ga je pitao: “Što je napisano u Zakonu? Što si u njemu pročitao?” Čovjek je točno odgovorio. Citirao je što kaže Zakon – da treba voljeti Boga i svog bližnjeg (Lev. 19:18; Pnz. 6:5). Ali onda je upitao Isusa: “A tko je moj bližnji?” Time je pokazao da nije razumio pravi smisao onoga što je pročitao u Zakonu. Zbog toga nije znao kako primijeniti zapovijedi koje je citirao.

Čitanje s razumijevanjem je vještina koja se može razviti

5. Kako nam molitva i sporiji tempo čitanja mogu pomoći da bolje razumijemo Božju Riječ?

5 Božju Riječ možemo još bolje razumjeti ako gledamo Bibliju na znakovnom jeziku. Ali nije dovoljno razumjeti samo pojedine znakove. Moramo razumjeti cjelokupnu poruku. Pomoli se prije nego počneš čitati. Treba nam Jehovina pomoć da bismo razumjeli njegovu Riječ. Zato ga možemo moliti za sveti duh da se bolje koncentriramo. Odaberi brzinu koja ti omogućava da zaista razumiješ ono što gledaš. Može ti pomoći ako i ti ponavljaš znakove dok gledaš video. To će ti pomoći da razumiješ ono što čitaš. Možda bi bilo dobro i da probaš čitati naglas ili da u svojoj Bibliji pratiš snimku čitanja Biblije, ako je dostupna na tvom jeziku. Tako ćeš uključiti više osjetila, pa će Božja Riječ dublje utjecati na tvoj um i srce (Još. 1:8). Kad završiš s čitanjem, ponovno se pomoli. Zahvali Jehovi za njegovu Riječ i zamoli ga da ti pomogne primijeniti ono što si pročitao.

Zašto ti pisanje kratkih bilješki može pomoći da razumiješ ono što čitaš i da to bolje zapamtiš? (vidi odlomak 6)

6. Zašto je dobro da prilikom čitanja postavljamo sebi pitanja i pišemo kratke bilješke? (Vidi i ilustraciju.)

6 Navest ćemo još dva prijedloga koji ti mogu pomoći da bolje razumiješ Bibliju. Dok čitaš neki izvještaj, postavljaj sebi pitanja. Naprimjer, tko su glavni likovi? Tko govori? Kome se ta osoba obraća i zašto? Gdje i kada se odvija radnja? Osim toga, obrati pažnju na znakove kao što su: Zašto? Kako? Cilj? Što trebaš učiniti? Takva pitanja pomoći će ti da imaš na umu glavne misli i da lakše pratiš izvještaj. Osim toga, dok čitaš, piši kratke bilješke ili skiciraj ideju. Kad počneš nešto pisati ili skicirati, ti zapravo sebe prisiliš da misli oblikuješ u riječi ili slike, a to ti može pomoći da jasnije shvatiš ono što si vidio. Pisanje bilješki ili skiciranje pomoći će ti i da bolje pamtiš. Što bi mogao zapisati? To mogu biti pitanja, nešto što si istražio, sažetak glavnih misli, prijedlozi kako primijeniti ono što si pročitao ili, jednostavno, možeš zapisati svoje osjećaje. Pisanje takvih bilješki može ti pomoći da na Bibliju gledaš kao na Božju poruku tebi osobno.

7. Koja nam je osobina potrebna kad čitamo Bibliju i zašto? (Matej 24:15)

7 Isus je rekao da nam je potrebna još jedna važna osobina ako želimo razumjeti Božju Riječ. Potreban nam je razbor. (Pročitaj Mateja 24:15.) Što je razbor? To je sposobnost da shvatimo kako su neke misli međusobno povezane – ili po čemu se razlikuju – i da uočimo ono što nije vidljivo na prvi pogled. Osim toga, Isus je pokazao da nam je razbor potreban kako bismo prepoznali događaje koji su zapravo ispunjenje biblijskih proročanstava. Ta nam osobina treba i da bismo izvukli najveću korist od svega što čitamo u Bibliji.

8. Kako prilikom čitanja možeš koristiti razbor?

8 Jehova daje razbor svojim slugama. Zato ga moli da ti pomogne razviti tu osobinu, a onda postupaj u skladu sa svojom molitvom (Izr. 2:6). Kako to možeš činiti? Pažljivo analiziraj ono što čitaš i poveži to s onim što već znaš. Naše publikacije mogu ti olakšati istraživanje. Jedna od njih je INTERNETSKA BIBLIOTEKA Watchtower. Takve publikacije pomoći će ti da shvatiš smisao nekog biblijskog retka i da vidiš na koje ga načine možeš primijeniti u svom životu (Hebr. 5:14). Budeš li prilikom čitanja koristio razbor, sve ćeš bolje razumjeti Božju Riječ.

TRAGAJMO ZA DUHOVNIM BLAGOM

9. Koje su važno učenje iz Božje Riječi saduceji ignorirali?

9 Saduceji su jako dobro poznavali prvih pet knjiga Božje Riječi, ali ignorirali su važna učenja iz tih nadahnutih knjiga. Naprimjer, pogledajmo kako je Isus odgovorio kad su mu saduceji postavili provokativno pitanje o uskrsnuću. Odvratio im je: “Niste li čitali u Mojsijevoj knjizi, u zapisu o grmu, kako je Bog rekao Mojsiju: ‘Ja sam Abrahamov Bog, Izakov Bog i Jakovljev Bog’?” (Mar. 12:18, 26). Iako su saduceji sigurno puno puta to pročitali, Isusovo pitanje pokazalo je da su oni zatvarali oči pred važnom istinom iz Božje Riječi – pred učenjem o uskrsnuću (Mar. 12:27; Luka 20:38). d

10. Na što trebamo obratiti pažnju kad čitamo Bibliju?

10 Što učimo iz toga? Kad čitamo Bibliju, ne smijemo biti površni, nego trebamo nastojati zapaziti sve čemu nas neki biblijski redak ili izvještaj može poučiti. Trebamo obratiti pažnju ne samo na osnovna učenja nego i na dublje istine i načela koji se ne vide na prvi pogled.

11. Prema 2. Timoteju 3:16, 17, kako možeš pronaći duhovno blago kad čitaš Bibliju?

11 Kako možemo pronaći duhovno blago kad čitamo Bibliju? Razmotrimo 2. Timoteju 3:16, 17. (Pročitaj.) Ondje piše: “Sve je Pismo (...) korisno (1) za poučavanje, (2) za ukoravanje, (3) za popravljanje i (4) za odgajanje u pravednosti.” Čak i biblijske knjige koje ne čitaš tako često mogu ti koristiti na ta četiri načina. Kad čitaš neki izvještaj, analiziraj što iz njega učiš o Jehovi, njegovom naumu i njegovim načelima. Razmisli kako je on koristan za ukoravanje, tako da se potrudiš zapaziti kako ti pomaže da prepoznaš i odbaciš neispravne želje i stavove te da ostaneš na pravom putu. Istraži i kako se taj izvještaj može koristiti za popravljanje, odnosno ispravljanje, krivih gledišta – možda nekih s kojima si se susreo u službi propovijedanja. Na kraju razmisli kako je taj izvještaj koristan za odgajanje, odnosno kako ti može pomoći da usvojiš Jehovin način razmišljanja. Budeš li Bibliju čitao na takav način, pronaći ćeš duhovno blago i izvući veću korist iz nje.

DOPUSTIMO ČITANJU DA NAS OBLIKUJE

12. Zašto je Isus farizeje pitao: “Zar niste čitali”?

12 Pitanje “zar niste čitali” Isus je koristio kako bi pokazao da farizeji imaju pogrešno gledište o Božjoj Riječi (Mat. 12:1–7). e Naime, farizeji su jednom prilikom tvrdili da su Isusovi učenici prekršili zakon o suboti. Isus im je naveo dva primjera iz Božje Riječi i citirao jedan redak iz Hošee kako bi im pokazao da nisu razumjeli smisao zakona o suboti i da nisu bili milosrdni. Ti su ljudi čitali Božju Riječ. Kako to da ih ona nije oblikovala? Zato što su je čitali s kritičnim i ponosnim stavom. Zbog toga nisu mogli shvatiti pravi smisao onoga što su čitali (Mat. 23:23; Ivan 5:39, 40).

13. S kakvim stavom trebamo čitati Bibliju i zašto?

13 Iz Isusovih riječi učimo da Bibliju trebamo čitati s ispravnim stavom. Ne smijemo biti poput farizeja, nego moramo biti iskreni i spremni prihvatiti Jehovine pouke. Moramo postupiti po sljedećem savjetu: “S blagošću dopustite da se u vas usađuje Božja riječ” (Jak. 1:21). Ako smo blagi, dopustit ćemo Božjoj Riječi da se ukorijeni u našem srcu i oblikuje nas. Ono što Biblija uči o milosrđu, suosjećanju i ljubavi, utjecat će na nas samo ako nismo kritični i ponosni.

Po čemu možemo prepoznati dopuštamo li Božjoj Riječi da nas oblikuje? (vidi odlomak 14) f

14. Po čemu možemo prepoznati dopuštamo li da nas Biblija oblikuje? (Vidi i ilustracije.)

14 Način na koji se ophodimo s drugima može pokazati dopuštamo li Božjoj Riječi da nas oblikuje. Farizeji nisu dali da pouke iz Božje Riječi dopru do njihovog srca i zbog toga su “osudili nedužne” (Mat. 12:7). Slično tome, način kako gledamo na druge i kako se ponašamo prema njima pokazuje dopuštamo li Božjoj Riječi da nas mijenja. Naprimjer, jesmo li skloni tome da istaknemo tuđe lijepe osobine ili brzo skrenemo pažnju na njihove mane? Jesmo li milosrdni i spremni oprostiti ili smo kritični i skloni pamtiti uvrede? Takvo preispitivanje može otkriti dopuštamo li da ono što čitamo oblikuje naše misli, osjećaje i postupke (1. Tim. 4:12, 15; Hebr. 4:12).

ČITANJE VODI DO SREĆE

15. Što je Isus osjećao prema Božjoj Riječi?

15 Isus je volio Božju Riječ, što je proročanski opisano u Psalmu 40:8. Ondje piše: “Uživam vršiti tvoju volju, Bože moj, i tvoj je zakon duboko u meni.” Zahvaljujući tome Isus je bio sretan i ustrajno je služio Jehovi. I mi možemo biti sretni i ustrajno služiti Jehovi ako čitamo Božju Riječ i zavolimo je svim srcem (Psal. 1:1–3).

16. Koje savjete namjeravaš primijeniti da bi imao više koristi od čitanja Božje Riječi? (Vidi okvir “ Isusove riječi mogu ti pomoći da razumiješ što čitaš”.)

16 U skladu s Isusovim riječima i primjerom, dajmo sve od sebe da se poboljšamo u čitanju Biblije. Božju Riječ bolje ćemo razumjeti ako se molimo, čitamo odgovarajućim tempom, postavljamo sebi pitanja i pišemo kratke bilješke. Dok čitamo, trebamo koristiti razbor tako da pažljivo analiziramo biblijske izvještaje uz pomoć naših biblijskih publikacija. Naučimo koristiti Bibliju najbolje što možemo tako da tragamo za duhovnim blagom, čak i u izvještajima koji su nam manje poznati. Osim toga, zadržimo ispravan stav dok čitamo Božju Riječ jer ćemo joj jedino tada dopustiti da nas oblikuje. Budemo li davali sve od sebe da na takav način čitamo Bibliju, iz nje ćemo izvući više koristi i još ćemo se više zbližiti s Jehovom (Psal. 119:17, 18; Jak. 4:8).

PJESMA 93

a Svi mi koji služimo Jehovi trudimo se svaki dan čitati njegovu Riječ. I mnogi drugi ljudi čitaju Bibliju, ali zapravo ne razumiju što čitaju. Takvih je ljudi bilo i u Isusovo doba. U ovom članku razmotrit ćemo što je o čitanju Božje Riječi Isus rekao nekim ljudima. Na temelju toga saznat ćemo kako mi možemo imati više koristi od čitanja Biblije.

b Nakon što se Isus krstio i bio pomazan svetim duhom, Jehova mu je, po svemu sudeći, vratio sjećanje na život koji je proveo na nebu (Mat. 3:16).

c Marija je dobro poznavala Božju Riječ i citirala je misli iz nje (Luka 1:46–55). Po svemu sudeći, Josip i Marija nisu si mogli priuštiti vlastite svitke svetih spisa. Zato su vjerojatno pažljivo slušali kad se Božja Riječ čitala u sinagogi kako bi zapamtili ono što su čuli.

d Vidi članak “Približimo se Bogu – ‘On nije Bog mrtvih, nego živih’” u Stražarskoj kuli od 1. veljače 2013.

e Vidi i Mateja 19:4–6. I u tom izvještaju Isus je farizeje pitao: “Zar niste čitali?” Iako su oni pročitali izvještaj o stvaranju, ignorirali su Božje gledište o braku, koje taj izvještaj otkriva.

f OPIS ILUSTRACIJE: Tijekom sastanka u dvorani jedan od braće koji radi kao audiovizualni tehničar napravi nekoliko grešaka. No nakon sastanka braća ga pohvale za trud, a ne prigovaraju mu zbog grešaka.