49. ČLANAK ZA RAZMATRANJE
Hoće li Jehova uslišiti moje molitve?
Vi ćete me prizivati, dolaziti k meni i moliti mi se, a ja ću vas slušati (JER. 29:12)
PJESMA 6
SAŽETAK a
1, 2. Zašto bismo mogli imati osjećaj da Jehova ne odgovara na naše molitve?
“NEKA ti Jehova bude najveća radost, pa će ti on dati ono što ti srce želi” (Psal. 37:4). Kakvo divno obećanje! No trebamo li očekivati od Jehove da će nam odmah dati sve za što ga molimo? Zašto je to jako dobro pitanje? Razmisli o sljedećim primjerima. Neudana sestra moli se za to da bude pozvana u Školu za objavitelje Kraljevstva, ali nakon nekoliko godina još uvijek nije pozvana. Mladi brat koji je teško bolestan moli Jehovu da ozdravi kako bi mogao više služiti u skupštini, ali zdravlje nikako da mu se popravi. Roditelji se mole da njihovo dijete ostane u istini, ali dijete na kraju odluči da neće služiti Jehovi.
2 Možda si i ti molio Jehovu za nešto, ali nisi to dobio. Zbog toga si možda zaključio da Jehova uslišava molitve drugima, ali ne i tebi. Ili si možda pomislio da Jehova ne odgovara na tvoje molitve jer si u nečemu pogriješio. Slično je razmišljala i naša sestra Janice b. Ona i njen muž jako su željeli služiti u Betelu i molili su se za to. Ona kaže: “Bila sam uvjerena da će nas brzo pozvati u Betel.” Ali prošli su mjeseci, pa i godine, a oni još uvijek nisu bili pozvani. Janice kaže: “Bila sam tužna i zbunjena. Pitala sam se čime sam to razočarala Jehovu. Konkretno i usrdno sam se molila da nas pozovu u Betel. Zašto onda Jehova nije uslišio moje molitve?”
3. O čemu će biti riječi u ovom članku?
3 Ponekad se možda pitamo da li Jehova uopće sluša naše molitve. To su se pitali čak i neki vjerni Božji sluge iz prošlosti (Job 30:20; Psal. 22:2; Hab. 1:2). Kako možemo biti sigurni da će Jehova uslišiti naše molitve? (Psal. 65:2). Da bismo to saznali, razmotrimo sljedeća pitanja: (1) Što možemo očekivati od Jehove? (2) Što Jehova očekuje od nas? (3) Zašto ćemo ponekad trebati malo prilagoditi neke svoje molitve?
ŠTO MOŽEMO OČEKIVATI OD JEHOVE?
4. Prema Jeremiji 29:12, što Jehova obećava?
4 Jehova obećava da će slušati naše molitve. (Pročitaj Jeremiju 29:12.) Naš Bog voli svoje vjerne sluge i zato se nikada neće oglušiti na njihove molitve (Psal. 10:17; 37:28). No to ne znači da će nam dati baš sve za što ga molimo. Možda ćemo trebati čekati sve do novog svijeta da bi neke naše molitve bile uslišene.
5. Što Jehova uzima u obzir kad sluša naše molitve? Objasni.
5 Jehova uzima u obzir kako se naše molbe uklapaju u njegov cjelokupni naum (Iza. 55:8, 9). Jehovin je naum, između ostalog, da se Zemlja napuni muškarcima i ženama koji će mu radosno i ujedinjeno služiti i slušati ga kao svog vladara. Ali Sotona tvrdi da će ljudima biti bolje ako budu sami vladali nad sobom (Post. 3:1–5). Da bi dokazao da je Ðavlova tvrdnja laž, Jehova je dopustio ljudima da vladaju jedni nad drugima. No upravo su te ljudske vlasti korijen mnogih problema s kojima se mi danas suočavamo (Prop. 8:9). Svjesni smo da Jehova zasad još neće ukloniti sve te probleme. Kad bi to učinio, neki koji ne vjeruju u Boga mogli bi zaključiti da ljudi ipak mogu uspješno vladati nad sobom i sami riješiti svoje probleme.
6. Zašto trebamo biti uvjereni da Jehova uvijek postupa s ljubavlju i pravedno?
6 Jehova na slične molbe može odgovoriti na različite načine. Naprimjer, kad se kralj Ezekija teško razbolio, preklinjao je Jehovu da ozdravi. Jehova je uslišio njegovu molitvu i izliječio ga (2. Kralj. 20:1–6). S druge strane, kad je apostol Pavao usrdno molio Jehovu da mu ukloni “trn u tijelu” – možda neki zdravstveni problem koji ga je mučio – Jehova to nije učinio (2. Kor. 12:7–9). Razmotrimo i primjer apostola Jakova i Petra. Kralj Herod namjeravao je ubiti obojicu. Skupština se molila za Petra, a vjerojatno i za Jakova. No Jakov je bio pogubljen, a Petar je na čudesan način spašen (Djela 12:1–11). Možda se pitamo: “Zašto je Jehova spasio Petra, a Jakova nije?” Biblija ne daje odgovor na to pitanje. c No možemo biti sigurni da Jehova “nikad ne postupa nepravedno” (Pnz. 32:4). Isto tako, znamo da je Jehova volio i Petra i Jakova (Otkr. 21:14). Ponekad odgovor na naše molitve možda neće biti onakav kakav smo očekivali. No mi smo uvjereni da Jehova uvijek postupa s ljubavlju i pravedno i zato ne dovodimo u pitanje način na koji on odgovara na naše molitve (Job 33:13).
7. Što se trudimo i zašto?
7 Mi se trudimo da svoju situaciju ne uspoređujemo s onim što se događa drugima. Naprimjer, možda smo molili Jehovu da nam pomogne na neki konkretan način, ali on nije uslišio našu molitvu. A kasnije smo saznali da je netko drugi uputio sličnu molitvu i Jehova ju je, po svemu sudeći, uslišio. To se dogodilo našoj sestri Anni. Ona se molila da njen muž Matthew, koji je imao rak, ozdravi. U isto vrijeme, dvije ostarjele sestre također su se borile s rakom. Anna se usrdno molila i za njih. Te su se sestre oporavile, a Matthew je umro. Anna se u početku pitala: “Je li Jehova tim sestrama pomogao da ozdrave? Ako je tako, zašto nije pomogao i mom mužu kad sam se za to molila?” Naravno, ne možemo znati zašto su se te dvije sestre oporavile. Ali jedno sa sigurnošću znamo: Jehova ima trajno rješenje za sve naše patnje i on jedva čeka da uskrsne svoje drage prijatelje koji su umrli (Job 14:15).
8. (a) Prema Izaiji 43:2, kako nam Jehova pruža podršku? (b) Kako nam molitva može pomoći kad nas snađu teške kušnje? (Pogledaj video Molitva nam daje snage.)
8 Jehova će nam uvijek pružati podršku. On je naš brižan Otac i žao mu je kad vidi da mi patimo (Iza. 63:9). Pa ipak, Jehova neće spriječiti sve kušnje i probleme s kojima bismo se mogli suočiti – nevolje koje se mogu usporediti s nabujalim rijekama ili vatrom. (Pročitaj Izaiju 43:2.) No obećao je da će nam pomoći da prebrodimo te kušnje. Jehova neće dopustiti da nam one nanesu trajnu štetu. Isto tako, on će nam dati svoj moćni sveti duh kako bi nam pomogao da izdržimo (Luka 11:13; Filip. 4:13). Zbog toga možemo biti uvjereni da će nam Jehova uvijek dati točno ono što trebamo da bismo mogli ustrajati i vjerno mu služiti. d
ŠTO JEHOVA OČEKUJE OD NAS?
9. Prema Jakovu 1:6, 7, zašto se trebamo uzdati u to da će nam Jehova pomoći?
9 Jehova očekuje da se uzdamo u njega (Hebr. 11:6). Ponekad nam se može činiti da su naše kušnje neizdržive i da ih nikako ne možemo svladati. Možda čak počnemo sumnjati u to da će nam Jehova pomoći. No Biblija nam jamči da se uz pomoć svog Boga i “na zidine možemo popeti” (Psal. 18:29). Zato nemojmo dopustiti da nas obuzmu sumnje, nego se molimo Jehovi potpuno uvjereni da će on uslišiti naše molitve. (Pročitaj Jakova 1:6, 7.)
10. Pomoću primjera objasni kako možemo postupati u skladu sa svojim molitvama.
10 Jehova očekuje od nas da postupamo u skladu sa svojim molitvama. Naprimjer, neki se brat možda moli Jehovi da mu pomogne da dobije slobodne dane kako bi mogao otići na regionalni kongres. Kako bi Jehova mogao odgovoriti na tu molitvu? Mogao bi bratu dati hrabrosti da od šefa traži slobodne dane. Ali i brat treba učiniti svoj dio i otići do šefa. Možda će ga više puta trebati pitati za slobodne dane. Možda čak može predložiti da se s nekim kolegom zamijeni za smjene. A ako je to potrebno, šefu može predložiti i da mu da neplaćeni dopust.
11. Zašto se trebamo ustrajno moliti za ono što nam je važno?
11 Jehova očekuje da mu se ustrajno molimo za ono što nam je važno (1. Sol. 5:17). Isus je ukazao na to da neke naše molitve neće biti odmah uslišene (Luka 11:9). Zato nemoj odustati! Moli se Jehovi usrdno i ustrajno (Luka 18:1–7). Kad se za nešto stalno molimo Jehovi, pokazujemo mu da ta molba nije neki hir, neka naša prolazna želja. Time ujedno pokazujemo da vjerujemo da nam on može pomoći.
ZAŠTO PONEKAD TREBAMO PRILAGODITI SVOJE MOLITVE?
12. (a) Koje si pitanje trebamo postaviti i zašto? (b) Kako svojim molitvama možemo pokazati da poštujemo Jehovu? (Vidi okvir “ Pokazuju li moje molitve da poštujem Jehovu?”)
12 Ako ne dobijemo ono za što smo se molili, mogli bismo si postaviti tri pitanja. Prvo pitanje bilo bi: Da li se molim za ispravnu stvar? Mi često mislimo da znamo što je za nas najbolje. No možda ono za što se molimo, dugoročno gledano, nije najbolje za nas. Ako se molimo u vezi s nekim problemom, možda postoji bolje rješenje od onog za koje se mi molimo. Osim toga, možda neke stvari za koje se molimo nisu u skladu s Jehovinom voljom (1. Ivan. 5:14). Razmotrimo primjer roditelja koje smo spomenuli u uvodu. Oni su molili Jehovu da se pobrine da njihovo dijete ostane u istini. Na prvi pogled ta je molba skroz na mjestu. Međutim, Jehova nikoga od nas ne prisiljava da mu služi. On želi da mu svi mi, pa i naša djeca, služimo zato što smo to sami izabrali (Pnz. 10:12, 13; 30:19, 20). Zato bi se roditelji mogli moliti Jehovi da im pomogne da dopru djetetu do srca kako bi ono zavoljelo Jehovu i postalo njegov prijatelj (Izr. 22:6; Efež. 6:4).
13. Prema Hebrejima 4:16, kada će nam Jehova pomoći? Objasni.
13 Drugo pitanje koje si možemo postaviti glasi: Smatra li Jehova da je sad pravo vrijeme da usliši moju molitvu? Mi možda mislimo da bi nam Jehova odmah trebao uslišiti molitvu. No zapravo on najbolje zna kad je pravo vrijeme da nam pomogne. (Pročitaj Hebrejima 4:16, bilješka.) Ako odmah ne dobijemo ono za što smo se molili, možda pomislimo da je Jehovin odgovor: “Ne.” Ali njegov odgovor možda je zapravo: “Zasad još ne.” Naprimjer, osvrnimo se na mladog brata koji se molio da ga Jehova izliječi. Da ga je Jehova na čudesan način izliječio, Sotona bi mogao tvrditi da taj brat služi Jehovi samo zato što mu je pomogao da ozdravi (Job 1:9–11; 2:4). Osim toga, Jehova je već odredio vrijeme kad će izliječiti sve bolesti (Iza. 33:24; Otkr. 21:3, 4). A dotada, ne možemo očekivati da ćemo na čudesan način biti izliječeni. Zato bi se brat mogao moliti za snagu i unutarnji mir kako bi se lakše nosio sa svojom bolešću i nastavio vjerno služiti Jehovi (Psal. 29:11).
14. Što si naučio iz iskustva naše sestre Janice?
14 Prisjetimo se i naše sestre Janice, koja se molila da ona i njen muž budu primljeni u Betel. Janice je tek nakon pet godina shvatila kako je Jehova odgovorio na njenu molitvu. Ona kaže: “Jehova je to vrijeme iskoristio da bi me poučavao i pomogao mi da postanem bolja kršćanka. Trebala sam se još više uzdati u njega. Morala sam poraditi na osobnom proučavanju. A trebala sam naučiti i da prava radost ne ovisi o okolnostima u kojima se nalazim.” Kasnije su Janice i njen muž bili pozvani u pokrajinsku službu. Janice sada kaže: “Jehova je ipak odgovorio na moje molitve, samo ne onako kako sam ja to očekivala. Trebalo mi je vremena da shvatim kako je Jehova na predivan način uslišio moju molitvu. Jako sam zahvalna što sam osjetila njegovu ljubav i dobrotu.”
15. Zašto je ponekad dobro da naše molitve ne budu previše konkretne? (Vidi i ilustracije.)
15 Treće pitanje koje si možemo postaviti glasi: Trebam li se moliti za nešto drugo? Dobro je da naše molitve budu konkretne. No ponekad je možda bolje da su malo manje konkretne kako bismo lakše prepoznali Jehovino vodstvo u svom životu. Razmotrimo primjer neudane sestre koja se moli da pohađa Školu za objavitelje Kraljevstva. Ona želi ići u tu školu da bi mogla služiti ondje gdje je veća potreba za objaviteljima. Dok se i dalje moli da bude pozvana u tu školu, može moliti Jehovu i da joj pomogne prepoznati na koje mu još načine može služiti u većoj mjeri (Djela 16:9, 10). Zatim može postupati u skladu sa svojom molitvom tako da pokrajinskog nadglednika pita postoji li u blizini neka skupština koja treba više pionira. Ili može pisati podružnici kako bi saznala gdje je potrebno više objavitelja Kraljevstva. e
16. U što možemo biti uvjereni?
16 Kao što smo vidjeli, možemo biti uvjereni da će Jehova uvijek s ljubavlju i na pravedan način odgovoriti na naše molitve (Psal. 4:3; Iza. 30:18). Istina, ponekad možda nećemo dobiti odgovor koji smo očekivali. No Jehova se nikad neće oglušiti na naše molitve. On nas jako voli i nikad nas neće napustiti (Psal. 9:10). Zato se i dalje uzdajmo u njega “u svako doba” i otvorimo mu svoje srce u molitvi (Psal. 62:8).
PJESMA 2
a Ovaj članak objašnjava zašto možemo biti uvjereni da će Jehova uvijek s ljubavlju i na pravedan način odgovoriti na naše molitve.
b Neka su imena promijenjena.
c Vidi članak “Imaš li povjerenja u to da Jehova zna što radi?” u Stražarskoj kuli od veljače 2022., odlomci 3–6.
d Nešto više o tome kako nam Jehova pomaže da izdržimo teške kušnje možeš saznati u videu Molitva nam daje snage na stranici jw.org.
e Upute o tome što je potrebno da bi mogao služiti na području druge podružnice nalaze se u knjizi Organizirano izvršavajmo Jehovinu volju, poglavlje 10, odlomci 6–9.
f OPIS ILUSTRACIJE: Dvije sestre mole se prije nego što ispune molbu za Školu za objavitelje Kraljevstva. Nakon nekog vremena jedna od njih je pozvana u Školu, a druga nije. Iako je druga sestra pomalo razočarana, nije dopustila da je svlada obeshrabrenje, nego se moli Jehovi da joj pomogne prepoznati na koje još načine može služiti u većoj mjeri. Ona zatim piše pismo podružnici u kojem navodi da je spremna služiti ondje gdje je veća potreba za objaviteljima.
STRAŽARSKA KULA (IZDANJE ZA PROUČAVANJE)