ČLANAK ZA RAZMATRANJE 47

PJESMA 42 “Pomažimo slabima”

Braćo, radite li na tome da postanete starješine?

Braćo, radite li na tome da postanete starješine?

Ako tko želi služiti kao nadglednik, hvalevrijednu službu želi (1. TIM. 3:1)

TEMA

Neki biblijski preduvjeti kojima mora udovoljiti brat koji želi služiti kao starješina.

1, 2. Što sve radi jedan starješina?

 AKO već neko vrijeme služiš kao sluga pomoćnik, vjerojatno si na dobrom putu da ispuniš preduvjete za to da postaneš starješina. Bi li volio izvršavati tu “hvalevrijednu službu”? (1. Tim. 3:1).

2 Što sve jedan starješina radi? On predvodi skupštinu u propovijedanju, revno izvršava pastirsku službu, poučava braću i sestre te svojim riječima i djelima jača njihovu vjeru u Jehovu. Biblija s razlogom za marljive starješine kaže da su ljudi koje nam je Jehova “dao (...) na dar” (Efež. 4:8).

3. Kako neki brat može postati starješina? (1. Timoteju 3:1–7; Titu 1:5–9)

3 Kako neki brat može postati starješina? Nije dovoljno samo da ima određene sposobnosti. Kad netko traži svjetovni posao, obično samo treba imati osnovne vještine i sposobnosti koje poslodavac traži. No da bi neki brat postao starješina, nije dovoljno samo da bude dobar propovjednik i učitelj. On treba ispuniti biblijske preduvjete koji su navedeni u 1. Timoteju 3:1–7 i Titu 1:5–9. (Pročitaj.) U ovom članku razmotrit ćemo što se zahtijeva od starješina na tri ključna područja – oni trebaju biti na dobrom glasu unutar i izvan skupštine, trebaju dobro predvoditi svoju obitelj i trebaju biti spremni služiti skupštini.

TRUDI SE BITI NA DOBROM GLASU

4. Što znači biti “čovjek kojem se nema što prigovoriti”?

4 Da bi mogao postati starješina, moraš biti “čovjek kojem se nema što prigovoriti”, odnosno biti na dobrom glasu u skupštini. Drugim riječima, nitko od braće ne bi trebao imati valjanog razloga da te optuži da činiš nešto neispravno. Osim toga, trebaš biti “na dobrom glasu među ljudima izvan skupštine”. Naravno, oni koji ne služe Jehovi možda se neće slagati s tvojim vjerskim uvjerenjima. Ali oni ne bi trebali imati nikakav opravdani razlog da dovode u pitanje tvoje poštenje ili vladanje (Dan. 6:4, 5). Upitaj se: Jesam li na dobrom glasu među onima unutar i izvan skupštine?

5. Kako možeš pokazati da “[voliš] ono što je dobro”?

5 Ako “[voliš] ono što je dobro”, onda tražiš dobro u drugima i spreman si pohvaliti ih zbog njihovih lijepih osobina. Isto tako, rado činiš dobro drugima, čak i ono što nitko od tebe ne očekuje (1. Sol. 2:8). Zašto je važno da starješine vole ono što je dobro? Zato što oni provode puno svog dragocjenog vremena pomažući braći i sestrama iz skupštine i obavljajući razne druge zadatke (1. Petr. 5:1–3). Iako imaju puno posla, radost koju im donosi pomaganje drugima daleko nadmašuje sve žrtve koje moraju učiniti (Djela 20:35).

6. Koji su neki od načina na koje možeš pokazati da si “gostoljubiv”? (Hebrejima 13:2, 16) (Vidi i ilustraciju.)

6 Jedan od preduvjeta je i da budeš “gostoljubiv”. To znači da trebaš činiti dobro drugima, u što spadaju i oni koji nisu tvoji bliski prijatelji (1. Petr. 4:9). U jednom biblijskom rječniku gostoljubiva osoba opisuje se ovako: “Vrata njene kuće i njenog srca otvorena su čak i strancima.” Upitaj se: Da li često pozivam u goste braću i sestre koji dođu u posjet mojoj skupštini? (Pročitaj Hebrejima 13:2, 16.) Onaj tko je gostoljubiv spreman je ugostiti bilo koga tko posjeti njegovu skupštinu, pa tako i one koji žive skromno, gostujuće predavače, pokrajinske nadglednike i druge koji marljivo služe braći i sestrama (Post. 18:2–8; Izr. 3:27; Luka 14:13, 14; Djela 16:15; Rim. 12:13).

Bračni par ukazuje gostoprimstvo pokrajinskom nadgledniku i njegovoj ženi (vidi odlomak 6)


7. Kako starješina može pokazati da nije “pohlepan za novcem”?

7“[Nije] pohlepan za novcem.” To znači da nisi fokusiran na materijalne stvari. Bez obzira na to jesi li bogat ili siromašan, služenje Jehovi ti je na prvom mjestu u životu (Mat. 6:33). Svoje vrijeme, energiju i materijalna sredstva koristiš kako bi služio Jehovi, brinuo se za svoju obitelj i služio skupštini (Mat. 6:24; 1. Ivan. 2:15–17). Upitaj se: Kako gledam na novac? Jesam li zadovoljan ako imam ono osnovno za život? Ili stalno razmišljam o tome kako zaraditi još više novca i steći više u materijalnom pogledu? (1. Tim. 6:6, 17–19).

8. Navedi neke načine na koje možeš pokazati da si “umjeren u svemu” i “u stanju svladati se”.

8 Ako si “umjeren u svemu” i “u stanju svladati se”, to znači da si uravnotežen na svim područjima svog života. Naprimjer, nemaš naviku previše jesti ni piti, vodiš računa o tome da su tvoja odjeća i cjelokupni izgled pristojni i donosiš mudre odluke kad su u pitanju rekreacija i zabava. Ne robuješ trendovima ovog svijeta (Luka 21:34; Jak. 4:4). Isto tako, znaš kako ostati smiren čak i kad te netko provocira. “Ne smije biti (...) pijanica.” Osim što se ne smiješ opijati, ne smiješ ni biti na glasu kao netko tko previše pije, čak i ako dobro podnosiš alkohol. Upitaj se: Da li moj način života pokazuje da sam umjeren u svemu i u stanju svladati se?

9. Po čemu se vidi da je netko “razborit” i da “živi uredno”?

9 Ako si “razborit”, tada pažljivo procjenjuješ stvari na temelju biblijskih načela. Duboko razmišljaš o tim načelima i zbog toga znaš kako ih primijeniti u određenoj situaciji. Ne donosiš brzoplete zaključke, nego uvijek provjeriš imaš li sve potrebne informacije (Izr. 18:13). Zahvaljujući tome donosiš mudre odluke koje su u skladu s Jehovinom voljom. “Živjeti uredno” znači biti organiziran i točan. Trebaš biti poznat po tome da si pouzdan i da se držiš uputa koje ti daju starješine. Budeš li udovoljavao ovim preduvjetima, bit ćeš na dobrom glasu. U nastavku ćemo razmotriti biblijske preduvjete kojima starješina mora udovoljiti kako bi bio uzor drugima kao glava obitelji.

TRUDI SE DOBRO VRŠITI ULOGU GLAVE OBITELJI

10. Po čemu se vidi da neki brat “dobro vrši ulogu glave obitelji”?

10 Ako si u braku i želiš služiti kao starješina, tvoja obitelj također treba biti na dobrom glasu. Zato trebaš “dobro vršiti ulogu glave obitelji”. To znači da se moraš s ljubavlju i odgovorno brinuti za članove svoje obitelji, između ostalog tako da ih predvodiš u svim duhovnim aktivnostima. Zašto je to tako važno? Apostol Pavao je rekao: “Ako tko ne zna vršiti ulogu glave obitelji, kako će se brinuti za Božju skupštinu?” (1. Tim. 3:5).

11, 12. Zašto je važno kako se ponašaju djeca nekog brata koji želi služiti kao starješina? (Vidi i ilustraciju.)

11 Ako si otac, tvoja maloljetna “djeca trebaju biti poslušna i puna poštovanja”. Trebaš ih s ljubavlju poučavati i odgajati. Naravno, ti želiš da se oni, kao i sva druga djeca, igraju i vesele. Ali trebaš ih poučiti i da budu poslušna, da poštuju druge i da se lijepo ponašaju. Osim toga, trebaš dati sve od sebe kako bi im pomogao da razviju dobar odnos s Jehovom, da nauče živjeti po biblijskim načelima i da napreduju do krštenja.

12“Starješina mora biti čovjek (...) kojem su djeca vjernici i koju ne prati glas da su raspuštena ili nepokorna.” Moglo bi se dogoditi da dijete koje je kršteno ili napreduje prema krštenju i još uvijek živi sa svojim roditeljima napravi ozbiljan grijeh. Kako bi to moglo utjecati na oca? Ako on nije savjesno pružao svom djetetu potrebne savjete i ukor, vjerojatno neće udovoljavati preduvjetima da služi kao starješina. (Vidi Stražarsku kulu od 15. listopada 1996., stranica 21, odlomci 6–7.)

Otac poučava svoju djecu tako što ih uključuje u razne duhovne aktivnosti (vidi odlomak 11)


DAJ SVE OD SEBE DA SLUŽIŠ SKUPŠTINI

13. Kako možeš pokazati da si “razuman” i da “[nisi] samovoljan”?

13 Braća koja pokazuju lijepe kršćanske osobine pravi su blagoslov za skupštinu. “Razuman” čovjek doprinosi tome da u njegovoj okolini vlada mir. Ako želiš biti poznat kao razumna osoba, budi spreman saslušati druge i uzeti u obzir njihovo mišljenje. Bi li na sastanku starješinstva bio spreman poduprijeti odluku većine ako se njome ne krši nikakav biblijski zakon ili načelo? “Ne smije biti samovoljan.” To znači da ne inzistiraš na tome da se sve radi onako kako ti želiš. Umjesto toga, svjestan si da je važno saslušati tuđe ideje (Post. 13:8, 9; Izr. 15:22). “Ne smije biti svadljiv” ni “nagao”. To znači da se ne ophodiš s drugima grubo ili bez poštovanja, nego blago i taktično. Kao osoba koja se trudi biti mirotvorac, poduzimaš inicijativu kako bi bio u miru s drugima, čak i u napetim situacijama (Jak. 3:17, 18). Tvoje blage riječi mogu smekšati druge, pa čak i one koji se snažno protive našim uvjerenjima (Suci 8:1–3; Izr. 20:3; 25:15; Mat. 5:23, 24).

14. Na što se misli kad se kaže da starješina “ne smije biti novoobraćenik” i da treba biti “vjeran”?

14 Da bi neki brat služio kao starješina, “ne smije biti novoobraćenik”. Iako ne trebaš biti kršten puno godina da bi mogao biti imenovan, potrebno ti je neko vrijeme da postaneš duhovno zrela osoba. Prije nego što budeš imenovan za starješinu, moraš pokazati da si, poput Isusa, ponizan i spreman čekati da ti Jehova povjeri dodatna zaduženja onda kad on bude smatrao da je pravo vrijeme za to (Mat. 20:23; Filip. 2:5–8). Osim toga, trebaš dokazati da si “vjeran”. To možeš tako da budeš odan Jehovi i držiš se njegovih pravednih načela te tako da slijediš upute njegove organizacije (1. Tim. 4:15).

15. Mora li starješina biti vrstan govornik? Objasni.

15 Biblija jasno kaže da nadglednik treba biti “sposoban poučavati”. Znači li to da moraš biti izvrstan govornik? Ne znači. Nisu svi starješine vrsni govornici. Ipak, kad su u službi propovijedanja i idu u pastirske posjete, starješine se trebaju znati dobro služiti Biblijom kako bi kvalitetno poučavali ljude i hrabrili braću i sestre. (Usporedi 1. Korinćanima 12:28, 29 i Efežanima 4:11.) U svakom slučaju, trebaš stalno raditi na tome da postaneš još bolji učitelj. Što ti može pomoći u tome?

16. Kako možeš postati bolji učitelj? (Vidi i ilustraciju.)

16“Treba [se] držati vjerodostojne riječi.” Ako želiš postati bolji učitelj, trebaš paziti da točke koje iznosiš na sastancima i savjeti koje daješ braći budu u skladu s Božjom Riječi. Marljivo proučavaj Bibliju i naše publikacije (Izr. 15:28; 16:23). Dok proučavaš, trudi se uočiti kako naše publikacije tumače određene biblijske retke da bi ih mogao na ispravan način primijeniti. A dok poučavaš, daj sve od sebe da dopreš do srca onih koji te slušaju. Bolji učitelj možeš postati i tako da zamoliš starješine koji imaju više iskustva da ti daju neke prijedloge i da ih zatim primijeniš (1. Tim. 5:17). Starješine trebaju znati kako “hrabriti” svoju braću i sestre. Međutim, ponekad ih moraju i savjetovati ili čak “ukoravati”. O čemu god da se radi, starješine uvijek moraju biti ljubazni. Ako si blag, s ljubavlju se ophodiš s drugima i poučavaš ih na temelju Božje Riječi, bit ćeš dobar učitelj jer ćeš postupati po uzoru na Velikog Učitelja, Isusa (Mat. 11:28–30; 2. Tim. 2:24).

Sluga pomoćnik uči od iskusnog starješine kako poučavati druge na temelju Biblije. Taj isti sluga pomoćnik uvježbava govor ispred ogledala (vidi odlomak 16)


NASTAVI RADITI NA TOME DA POSTANEŠ STARJEŠINA

17. (a) Što može pomoći slugama pomoćnicima da nastave raditi na tome da postanu starješine? (b) Što starješine trebaju imati na umu kad procjenjuju može li neki brat služiti kao starješina? (Vidi okvir “ Starješine, nemojte biti prestrogi kad procjenjujete sluge pomoćnike”.)

17 Nakon što se sluge pomoćnici upoznaju s preduvjetima kojima trebaju udovoljavati starješine, neki od njih mogli bi misliti da je to cilj koji nikad neće uspjeti ostvariti. No upamti da ni Jehova ni njegova organizacija ne očekuju od tebe da savršeno udovoljavaš tim preduvjetima (Jak. 3:2). Osim toga, imaj na umu da je tu i Jehova, koji će ti svojim moćnim duhom pomoći da razviješ potrebne osobine i vrline (Filip. 2:13). Bi li volio poraditi na nekoj određenoj osobini? Tada se moli Jehovi u vezi s tim. Istraži u našim publikacijama više o toj osobini i zamoli nekog od starješina da ti da prijedloge kako se možeš poboljšati.

18. Na što su potaknuti svi sluge pomoćnici?

18 Braćo, bez obzira na to služite li već kao starješine ili ne, nastavite i dalje razvijati osobine o kojima govori ovaj članak (Filip. 3:16). Jesi li sluga pomoćnik? Tada se trudi postati starješina. Moli Jehovu da te obučava i oblikuje kako bi mogao još bolje služiti i njemu i skupštini (Iza. 64:8). Neka te Jehova bogato blagoslovi dok se trudiš udovoljiti preduvjetima za starješinu!

PJESMA 87 Ohrabrimo se na sastanku!