A PROBLÉMA

A biztonságunkat fenyegető veszélyek

A biztonságunkat fenyegető veszélyek

„Ennek a generációnak példátlan mennyiségű technikai, tudományos és anyagi erőforrások állnak a rendelkezésére . . . És mégis talán ez az első generáció, mely a világ [politikai, gazdasági és ökológiai] rendszereit az összeomlás szélére sodorja” (The Global Risks Report 2018, Világgazdasági Fórum)

MIÉRT AGGÓDIK SOK TÁJÉKOZOTT SZEMÉLY AZ EMBERISÉG ÉS A FÖLD JÖVŐJE MIATT? NÉZZÜK MEG ENNEK NÉHÁNY OKÁT!

  • KIBERBŰNÖZÉS: „Egyre több veszélyt rejt magában az internet használata. A pedofilek, zaklatók, trollok a és hekkerek paradicsoma – írja a The Australian című újság. – A személyiséglopás az egyik leggyorsabban terjedő bűncselekmény a világon . . . Az internet teret enged az emberek egyik legrosszabb tulajdonságának, a gonoszságra és a kegyetlenségre való hajlamnak.”

  • ANYAGI EGYENLŐTLENSÉG: Az Oxfam International egyik nemrégiben megjelent beszámolója szerint a nyolc leggazdagabb embernek akkora vagyona van, mint az emberiség szegényebb felének. „A gyenge lábakon álló gazdaságainkban a javak egy gazdag elithez áramlanak a társadalom legszegényebbjeinek a kárára, akiknek a többsége nő” – jelenti az Oxfam. Egyesek attól félnek, hogy a növekvő egyenlőtlenség társadalmi feszültséget okozhat.

  • KONFLIKTUSOK ÉS ÜLDÖZÉS: Az ENSZ menekültügyi szervezetének egy 2018-as beszámolójában ez áll: „Olyan mértékű migrációnak lehetünk szemtanúi, amilyenre még nem volt példa.” Több mint 68 millió embernek kellett elhagynia az otthonát, főként fegyveres konfliktusok vagy üldözés miatt. „Körülbelül két másodpercenként egy ember arra kényszerül, hogy elhagyja az otthonát” – írja a beszámoló.

  • KÖRNYEZETET FENYEGETŐ VESZÉLYEK: „A biológiai sokféleség kezd eltűnni a fajok tömeges kipusztulása miatt. . . a levegő és a tenger szennyezettsége pedig egyre nagyobb veszélyt jelent az emberek egészségére” – áll egy jelentésben (The Global Risks Report 2018). A rovarok száma is rohamosan csökken egyes országokban. Mivel a rovarok porozzák be a növényeket, a tudósok most egy lehetséges „ökológiai Armageddonra” figyelmeztetnek. A korallzátonyok is veszélyben vannak. A tudósok becslése szerint az elmúlt 30 évben a világ koralljainak körülbelül a fele elpusztult.

Vajon képesek leszünk megtenni a szükséges változtatásokat, hogy egy biztonságosabb világban élhessünk? Vannak, akik úgy gondolják, hogy az oktatásnak fontos szerepe lenne a megoldásban. Ha ez igaz, akkor milyenfajta oktatásra lenne szükség? A következő cikkek ezekre a kérdésekre adnak választ.

a Trollnak nevezik azt a személyt, aki provokatív, ingerlő módon, tárgyhoz nem tartozó üzenetekkel bombáz egy online közösséget.