3. TANÁCS

Legyen kitartó!

Legyen kitartó!

MI A KITARTÁS?

Aki kitartó, az nem hátrál meg, ha akadályba ütközik, és gyorsan talpra áll, ha csalódás éri. Ezt a tulajdonságot tapasztalat útján lehet elsajátítani. Ahogy egy gyermek nem tud megtanulni járni anélkül, hogy időnként el ne essen, úgy az életben sem tudja sikeresen megállni a helyét anélkül, hogy időnként kudarcok ne érnék.

MIÉRT FONTOS A KITARTÁS?

Sok gyermek elcsügged, ha kudarc, probléma vagy kritika éri. Mások pedig egyszerűen feladják. De fontos, hogy megértsék a következő tényeket:

A kitartás segíteni fog a gyermekednek, hogy magabiztosan nézzen szembe az életben felmerülő nehézségekkel.

HOGYAN TANÍTHATOD MEG A GYERMEKEDET A KITARTÁSRA?

Ha kudarc éri.

BIBLIAI ALAPELV: „ha hétszer esik is el az igazságos, fel fog kelni” (Példabeszédek 24:16).

Segíts a gyermekednek felmérni a probléma súlyosságát. Például mit tenne, ha rosszul sikerülne egy dolgozata az iskolában? Talán elkeseredne, és ezt mondaná: „Nekem semmi sem sikerül!”

Ahhoz, hogy kitartóbbá váljon, segíts neki felismerni, hogy legközelebb mit kellene másképp csinálnia. Így uralni tudja majd a problémát, ahelyett hogy a tehetetlen áldozata lenne.

Ugyanakkor fontos, hogy ne te oldd meg a problémát a gyermeked helyett. Inkább segíts neki, hogy saját maga találjon megoldást rá. Ezt kérdezhetnéd tőle: „Mit tehetnél, hogy jobban értsd azt a tantárgyat?”

Ha problémával kerül szembe.

BIBLIAI ALAPELV: „nem tudjátok, hogy holnap mi fog történni veletek” (Jakab 4:14).

Az élet kiszámíthatatlan. Aki ma gazdag, lehet, hogy holnap szegény lesz, aki ma egészséges, lehet, hogy holnap beteg lesz. A Biblia kijelenti: „Nem mindig a gyorsak nyerik meg a versenyt vagy az erősek győznek a csatában. . . mert bármikor történhetnek váratlan események mindannyiukkal” (Prédikátor 9:11).

Természetes, hogy mint szülő észszerű mértékben igyekszel megóvni a gyermekedet a veszélyektől. De a valóság az, hogy nem fogod tudni minden rossztól megvédeni őt.

Persze a gyermeked talán még fiatal ahhoz, hogy tudja, mit jelent elveszíteni egy állást vagy anyagilag nehéz helyzetbe kerülni. De segíthetsz neki megbirkózni más nehézségekkel, például akkor, ha megszakad a barátsága valakivel, vagy meghal egy rokonotok a.

Ha építő kritikát kap.

BIBLIAI ALAPELV: „Hallgass a tanácsra. . . hogy bölcs lehess a jövőben” (Példabeszédek 19:20).

Az építő kritika nem bántó, inkább segít meglátnunk, ha valamin változtatnunk kell a viselkedésünkön vagy a gondolkodásunkon.

Ha megtanítod a gyermekednek, hogy fogadja el a kritikát, azzal mindkettőtöket sok szívfájdalomtól megkíméled. „Ha a gyermekeket mindig megóvod attól, hogy nekik kelljen helyrehozniuk a hibáikat, akkor sosem tanulnak belőlük – jegyzi meg egy apa, John. – Egyik probléma fogja érni őket a másik után, te pedig folyton a nyomukban lehetsz, hogy eloltsd a tüzet, melyet okoztak. Ez megkeseríti mind a szülők, mind a gyermekek életét.”

Hogyan segíthetsz a gyermekednek, hogy a javára tudja fordítani az építő kritikát? Ha kritika éri – akár az iskolában, akár máshol –, ne mondd azt, hogy nem volt jogos. Ehelyett inkább kérdezd meg tőle:

  • „Szerinted miért kaptad ezt a kritikát?”

  • „Hogyan tudnál tanulni belőle?”

  • „Mit fogsz tenni legközelebb ilyen helyzetben?”

Ne feledd, hogy az építő kritika a gyermeked javára válik, nemcsak most, hanem felnőttkorában is.

a Lásd a „Segíts a gyermekednek megbirkózni a fájdalommal” című cikket az Őrtorony 2008. július 1-jei számában.