A technikai eszközök hatása – Barátságok

A technikai eszközök hatása – Barátságok

A szöveges üzeneteknek, e-maileknek, videókonferenciáknak és a közösségi médiának köszönhetően ma könnyedén tudunk kapcsolatot teremteni másokkal, még akkor is, ha kontinensek választanak el minket tőlük. A technikai eszközök nagyon hasznosak erre.

Azonban néhányan azok közül, akik elsősorban így tartják a kapcsolatot a barátaikkal, talán

  • kevésbé együttérzőek,

  • magányosak,

  • énközpontúak.

JÓ, HA TUDOD!

EGYÜTTÉRZÉS

Az együttérzéshez az kell, hogy lelassítsunk, és türelmesen odafigyeljünk a másik személyre. Ez nem olyan könnyű, hogyha rengeteg posztot kell átnéznünk a közösségi médián, és sok üzenetre kell válaszolnunk.

Ha a technikai eszközök uralják az életünket, akkor idővel az üzenetküldés nem lesz több egy újabb teendőnél a listánkon. Csak az lesz bennünk, hogy minél gyorsabban reagáljunk az üzenetekre, nem pedig az, hogy segítsünk egy barátunknak, akinek szüksége van rá.

GONDOLD ÁT: Hogyan lehetsz együttérző, amikor elektronikus üzeneteket küldesz a barátaidnak? (1PÉTER 3:8).

MAGÁNY

Egy tanulmány szerint sokan rosszabbul érezték magukat azután, hogy a közösségi médián böngésztek. A tanulmány megállapította, hogy ha mások posztjait nézegetjük, akkor az odavezethet, hogy úgy érezzük, nem tettünk semmi hasznosat.

Továbbá, ha mások kiposztolt fotóit nézzük, akkor úgy érezhetjük, hogy a mi életünk nem izgalmas. Úgy tűnhet, hogy mindenkinek csodálatos élete van, míg a miénk unalmas.

GONDOLD ÁT: Mit tehetsz, hogy a közösségi média használatakor ne hasonlítgasd magad másokhoz? (GALÁCIA 6:4).

ÉNKÖZPONTÚSÁG

Egy tanár megfigyelte, hogy a diákjai közül többen is önzőek, és csak olyan barátokra vágynak, akikből hasznot húzhatnak. Az ilyen személyek kezdhetik úgy tekinteni a barátaikat, mint egy alkalmazást, melyet használnak, ha szükségük van rá, és kikapcsolnak, ha már nincs.

GONDOLD ÁT: A posztjaid arról árulkodnak, hogy hajlamos vagy versengeni másokkal, illetve hogy túl sokat foglalkozol magaddal? (GALÁCIA 5:26).

MIT TEHETSZ?

VEDD SZEMÜGYRE A SZOKÁSAIDAT!

Ha nem engeded, hogy a technikai eszközök uralják az életedet, akkor a segítségükkel kapcsolatot ápolhatsz a barátaiddal, sőt, még szorosabbra is fűzheted azt.

BIBLIAI ALAPELV: „A szeretet ... nem keresi a maga érdekeit” (1KORINTUSZ 13:4, 5).

Gondold át, mely javaslatokat szeretnéd megvalósítani, vagy írd le a saját gondolataidat.

  • Többet beszélgetek személyesen (a szöveges üzenetek vagy az e-mailek helyett).

  • Elteszem (vagy lenémítom) a telefonomat, amikor beszélgetek valakivel.

  • Kevesebb időt töltök a közösségi média használatával.

  • Jobban odafigyelek, amikor másokkal beszélgetek.

  • Felveszem a kapcsolatot egy barátommal, aki nehéz időszakon megy át.