MEGMENTHETŐ MÉG A BOLYGÓNK?

Erdők

Erdők

AZ ERDŐKET gyakran a föld tüdejének nevezik, méghozzá jó okkal. A fák elnyelik a szén-dioxidot, amely ártalmas az emberekre. Ezenkívül oxigént bocsátanak ki, amely elengedhetetlen az élethez. A szárazföldi növényeknek és állatoknak körülbelül a 80 százaléka az erdőkben él. Egyértelmű, hogy erdők nélkül nem létezhetnénk.

Mi ad okot az aggodalomra?

Minden évben több milliárd fát vágnak ki, többnyire azért, hogy a területet mezőgazdasági célra használják. Az 1940-es évek vége óta a bolygónk esőerdőinek már a fele eltűnt.

Ha egy erdőt elpusztítanak, azzal a hozzátartozó teljes ökoszisztéma is eltűnik.

Túlélésre tervezve

Még az olyan helyeken is, ahol a legtöbb fát kivágták, az erdő nagyon gyorsan képes újra nőni, és még terjeszkedni is tud. Nemrégiben az ökológusok is meglepődtek, amikor rájöttek, hogy a kipusztított területek milyen gyorsan újra tudnak nőni, és egészséges erdőkké válni. Nézzünk néhány példát:

  • Kutatók megfigyelték, hogy mi történik az olyan területeken, ahol kiirtották az erdőket mezőgazdasági célból, de később használatlanok maradtak. Egy tanulmány, melyben 2200 területet vizsgáltak Észak- és Dél-Amerikában, illetve Nyugat-Afrikában, feltárta, hogy a talaj tíz éven belül újra alkalmassá válik az erdő növekedésére.

  • Science magazin egyik tanulmánya szerint a kutatók úgy becsülik, hogy körülbelül 100 éven belül a területek ökoszisztémája képes visszaállni az erdőirtás előtti állapotra.

  • Brazíliában a tudósok nemrégiben megvizsgálták, mi történik, amikor az erdők emberi beavatkozás nélkül növekednek újra, és ezt összehasonlították az erdőtelepítéssel.

  • Erre a kutatásra utalva a National Geographic a következőt írta: „Nagy örömükre arra jöttek rá, hogy a faültetés teljesen szükségtelen.” Csupán öt éven belül a vizsgált területek „tele voltak őshonos fákkal”.

Mit tesznek az emberek?

Az emberek világszerte erőfeszítéseket tesznek, hogy megvédjék az erdőket, és helyreállítsák a kiirtott területeket. Az Egyesült Nemzetek Szervezetének egyik jelentése szerint ennek eredményeként „az erdőirtások száma több mint 50 százalékkal csökkent” az elmúlt 25 évben.

De ezek az erőfeszítések nem elegendőek az erdők megmentéséhez. Egy erdőkkel foglalkozó szervezet azt írja, hogy „a trópusi erdők pusztításának mértéke nem igazán csökkent az elmúlt években” (Global Forest Watch).

Az illegális fakitermelés több milliárd dolláros üzlet, ezért azt mondhatjuk, hogy a kereskedelmi célú kizsákmányolás továbbra is a legfőbb oka a trópusi erdők kiirtásának.

Az erdőgazdálkodók igyekeznek felelősségteljesen kitermelni a felnőtt fákat, és megtervezni az újak telepítését

Van ok a reményre – Mit mond a Biblia?

„Jehova a Isten a földön mindenféle fát ültetett, amely szemet gyönyörködtető, és eledelnek jó” (1Mózes 2:9).

A Teremtő úgy alkotta meg az erdőket, hogy ha az ember fenntartható módon használja azokat, akkor természetes módon képesek helyreállni. Ő szeretné megóvni és fenntartani az erdőink nagyszerűen megtervezett ökoszisztémáját.

A Biblia rámutat, hogy Isten véget fog vetni a föld erőforrásainak a kizsákmányolásának, és így a bolygónk és a rajta lévő élet továbbra is fennmaradhat. Lásd az „Isten ígéretei a föld jövőjéről” című cikket a 15. oldalon.

a Isten neve Jehova (Zsoltárok 83:18).