Készülj fel az akadályokra

Készülj fel az akadályokra

Készülj fel az akadályokra

„Elhatároztam, hogy leszokom a dohányzásról, mert vigyázni akartam az újszülött kisbabánk egészségére. Ezért kitettem otthon egy »Dohányozni tilos!« matricát. Csupán egy órával később olyan erővel tört rám a nikotinéhség, mint egy cunami, és rágyújtottam” (Josimicu, Japán).

JOSIMICU példája is bizonyítja, hogy a cigarettáról való leszokásnak megvannak a maga nehézségei. Sőt, tanulmányokból kiderül, hogy közel 90 százaléka azoknak, akik engednek a kísértésnek, újra visszaszokik a dohányzásra. Tehát több esélyed lesz rá, hogy sikerül leszoknod a cigarettáról, ha felkészülsz a lehetséges akadályokra. Mik a leggyakoribb buktatók és nehézségek?

Nikotinéhség: Általában az első három napon a legerősebb, de körülbelül két héten belül alábbhagy. Ez idő alatt „hullámokban tör rád, nem állandóan” – mondja egy férfi, akinek sikerült leszoknia. Azonban még évekkel később is előfordulhat, hogy hirtelen rád tör a vágy, hogy elszívj egy cigarettát. Ha veled is ez történik, ne nyúlj egyből a cigaretta után! Várj úgy öt percig, és a nikotinéhség elmúlik.

Egyéb elvonási tünetek: Akik megpróbálnak leszokni a cigarettáról, eleinte fáradékonyabbak, nehezebben tudnak koncentrálni, és talán könnyebben felszednek pár kilót. Ezenkívül fájdalmaik lehetnek, vagy esetleg viszketést éreznek, izzadnak, köhögnek. Hangulatváltozást tapasztalhatnak, például lehet, hogy türelmetlenebbek, ingerlékenyebbek lesznek, sőt még depresszióssá is válhatnak. A legtöbb tünet azonban négy-hat héten belül enyhül.

Ez alatt a kritikus időszak alatt segíteni fog, ha megfogadsz néhány gyakorlatias javaslatot.

● Aludj többet.

● Igyál sok vizet vagy gyümölcslét. Fogyassz egészséges ételeket.

● Végezz mérsékelt testmozgást.

● Lélegezz mélyeket, és gondolj arra, hogy tiszta levegővel telik meg a tüdőd.

Csapdák: Ezek olyan tevékenységek vagy érzések, melyek arra késztethetnek, hogy rágyújts. Például lehet, hogy régebben elszívtál egy cigarettát, miközben ittál valamit. Amikor próbálsz leszokni a cigarettáról, inkább ne kortyolgatva idd meg az italod. Idővel természetesen nyugodtabb tempóban is elfogyaszthatod majd.

Megfigyelték, hogy a cigarettához való pszichés kötődés még jóval azután is megmaradhat, hogy a szervezetből már kiürült a nikotin. Torben, akit már idéztünk, elismeri: „19 éve, hogy leszoktam a dohányzásról, de a kávészünetekben még ma is vágyat érzek arra, hogy rágyújtsak.” Azonban általában véve a cigaretta és az egyes tevékenységek közötti pszichés kötődés idővel elhalványul, és veszít az erejéből.

Az alkohollal viszont más a helyzet. Miközben próbálsz leszokni a dohányzásról, talán az lenne a legjobb, ha nem fogyasztanál alkoholt, és nem mennél olyan helyekre, ahol felszolgálják azt, mivel gyakran az alkoholfogyasztás az oka a visszaesésnek. Miért?

● Még egy kevés alkohol is felerősíti a nikotin hatását, ami így nagyobb élvezetet nyújt.

● Amikor az emberek társaságban isznak, szinte biztos, hogy rá is gyújtanak.

● Az alkohol befolyásolja az ítélőképességet, és oldja a gátlásokat. A Biblia találóan ezt írja: ’a bor elveszi a jó indítékot’ (Hóseás 4:11).

Társaság: Jól válaszd meg a társaságod. Például ha nem szükséges, ne tölts időt olyanokkal, akik dohányoznak, vagy akik esetleg megkínálhatnak cigarettával. Ezenkívül ne keresd azok társaságát, akik megpróbálnak lebeszélni arról, hogy leszokj, talán úgy, hogy piszkálnak az elhatározásod miatt.

Érzések: Egy tanulmány szerint majdnem kétharmada azoknak, akik visszaestek, feszültek és ingerültek voltak közvetlenül azelőtt, hogy ismét rágyújtottak. Ha egy bizonyos érzés miatt rád tör a vágy, hogy elszívj egy cigarettát, próbáld meg elterelni a figyelmedet, mondjuk úgy, hogy vizet iszol, bekapsz egy rágót vagy elmész sétálni. Próbáld meg pozitív gondolatokkal lekötni magad, például imádkozz Istenhez, vagy olvass el néhány oldalt a Bibliából (Zsoltárok 19:14).

Ne keress kifogásokat

Csak egy slukkot szívok.

Tény: Mindössze egy slukk képes az agyban található egyes nikotinreceptorok akár 50 százalékát is aktiválni három órára. Ennek sokszor teljes visszaesés a következménye.

A dohányzás segít megbirkózni a stresszel.

Tény: Tanulmányokból kiderül, hogy a nikotin tulajdonképpen növeli a stresszhormonok szintjét a szervezetben. A stressz látszólagos csökkenése leginkább annak tudható be, hogy az elvonási tünetek egy ideig alábbhagynak.

Túl régóta dohányzom ahhoz, hogy sikerüljön leszoknom.

Tény: A borúlátás legyőzi az akaraterőt. A Biblia ezt írja: „Elcsüggedsz a nyomorúság napján? Szűkös lesz az erőd” (Példabeszédek 24:10). Ne legyél hát kishitű! Bárkinek sikerülhet leszokni a dohányzásról, ha igazán akarja, és megfogadja a gyakorlatias tanácsokat, például azokat, melyekről ez a folyóirat ír.

Képtelen lennék megküzdeni az elvonási tünetekkel.

Tény: Tagadhatatlan, hogy az elvonási tünetek nagyon erősek, de mindössze néhány héten belül alábbhagynak. A célra koncentrálj! Ha esetleg hónapokkal vagy évekkel később is rád tör a vágy, hogy elszívj egy cigarettát, valószínűleg néhány percen belül el fog múlni, feltéve, ha nem gyújtasz rá.

Mentális betegségem van.

Tény: Ha mentális betegséggel, például depresszióval vagy skizofréniával kezelnek, kérd meg az orvosodat, hogy segítsen leszoknod a dohányzásról. Minden bizonnyal készségesen segíteni fog, talán úgy, hogy megváltoztatja a kezelésedet, figyelembe véve, hogy a döntésed hatással lehet a betegségedre, vagy arra, hogy milyen gyógyszerekre van szükséged.

Attól félek, ha visszaesnék, úgy érezném, hogy nekem semmi sem sikerül.

Tény: Ha visszaesel és rágyújtasz – ahogy az a leszokni próbálók nagy részével megesik –, ne érezd úgy, hogy reménytelen eset vagy. Küzdj tovább! Ha visszaesel, az még nem jelenti azt, hogy csődöt mondtál. Akkor vallanál kudarcot, ha feladnád. Ezért tarts ki, végül sikerülni fog!

Figyeld meg Romualdo tapasztalatát, aki 26 évig dohányzott, de már 30 éve leszokott róla. Ezt írja: „Egy idő után már nem is számoltam, hogy hányszor estem vissza. Minden egyes alkalommal borzasztóan éreztem magam, úgy gondoltam, hogy ez nekem nem fog menni. De miután elhatároztam, hogy jó kapcsolatban szeretnék lenni Jehova Istennel, és újra meg újra imádkoztam hozzá segítségért, végül sikerült leszoknom egyszer s mindenkorra.”

A cikksorozat utolsó cikkében megvizsgálunk még néhány gyakorlatias javaslatot, mely segíthet abban, hogy te is azok között a boldog emberek között legyél, akiknek sikerült leszokni a dohányzásról.

[Kiemelt rész/kép a 7. oldalon]

HALÁLT OKOZ MINDEN FORMÁBAN

A dohányt sokféle módon használják. Egyes dohánytermékeket még bio- és gyógynövényboltokban is árusítanak. Ettől függetlenül „a dohány minden formában halált okoz” – jelenti ki az Egészségügyi Világszervezet. Egész sor dohányzással összefüggő betegség okozhat halált, például a rák, valamint a szív- és érrendszeri betegségek. A dohányzó kismamák árthatnak a meg nem született gyermeküknek is. Általában milyen dohánytermékeket használnak az emberek?

Bidi: Kicsi, kézzel sodort cigaretta, melyet általában az ázsiai országokban használnak. Sokkal több kátrány, nikotin és szén-monoxid szabadul fel belőle, mint a hagyományos cigarettákból.

Füstmentes dohány: Ilyen például a rágódohány, a szopogatós dohány és az ízesített gutkha, melyet Délkelet-Ázsiában használnak. A nikotin a szájon keresztül kerül be a véráramba. A füstmentes dohány éppolyan ártalmas, mint a többi dohánytermék.

Kretek, azaz szegfűszeges cigaretta: Általában körülbelül 60 százaléka dohány, 40 százaléka pedig szegfűszeg. Több kátrány, nikotin és szén-monoxid szabadul fel belőle, mint a hagyományos cigarettákból.

Pipa: A pipázás ugyanolyan veszélyes, mint a cigarettázás. Mindkettő sokfajta rákot és más betegségeket okozhat.

Szivar: Úgy készül, hogy a dohányt szorosan dohánylevélbe vagy dohánylevélből készült papírba csomagolják. A cigarettában levő savas dohánnyal ellentétben a szivarban levő enyhén lúgos dohányból a nikotin felszívódik a szájon keresztül, még akkor is, ha a szivar nincs meggyújtva.

Vízipipa (bong, huka, nargilé, shisha): A vízipipával a dohányfüstöt vízen keresztül inhalálják. Ennek ellenére jelentős mennyiségű méreg, például rákkeltő anyag juthat a tüdőbe.

[Kiemelt rész/kép a 8. oldalon]

HOGYAN SEGÍTHETSZ?

Legyél derűlátó. Többet érsz azzal, ha megdicséred és megjutalmazod azt, aki próbál leszokni a dohányzásról, mint ha bírálod és kioktatod. Ösztönzőbb, ha ezt mondod: „Szerintem sikerülni fog, ha újra megpróbálod”, mint ha így kritizálod: „Már megint nem bírtad ki!”

Legyél megbocsátó. Ha valaki, aki épp igyekszik abbahagyni a dohányzást, neheztel vagy mérges rád, ne vedd magadra, próbáld meg inkább elnézni. Beszélj vele kedvesen. Például ezt mondhatod: „Biztosan nagyon nehéz neked, de olyan büszke vagyok rád.” Soha ne mondd ezt: „Jobb volt, amikor dohányoztál!”

Legyél igaz barát. A Biblia kijelenti: „Minden időben szeret az igaz társ, és testvérül születik a nyomorúság idejére” (Példabeszédek 17:17). Igen, igyekezz „minden időben” türelmesen és szeretettel bánni azzal, aki próbál leszokni a cigarettáról – függetlenül attól, hogy milyen hangulatban van, és hogy éppen hány óra van.