Mennyire tartod fontosnak Jehova uralkodási jogának az igazolását?

Mennyire tartod fontosnak Jehova uralkodási jogának az igazolását?

„[Tudják meg] az emberek, hogy te, akinek neve Jehova, egymagad vagy a Legfelségesebb az egész föld felett” (ZSOLT 83:18)

ÉNEKEK: 46., 136.

1–2. a) Mi az az ügy, amely minden embert érint? b) Miért számít, hogy fontosnak tartjuk-e ezt a kérdést?

MANAPSÁG sokaknak a pénz a legfontosabb. Azzal vannak elfoglalva, hogy minél nagyobb vagyont halmozzanak fel, vagy hogy megőrizzék, amit már összegyűjtöttek. Másoknak a családjuk, az egészségük vagy az egyéni sikereik jelentik a legtöbbet.

2 Ám van valami, ami ezeknél sokkal, de sokkal fontosabb, és mindannyiunkat érint, mégpedig az, hogy igazolva legyen Jehova uralkodási joga. Ügyelnünk kell rá, hogy erről sose feledkezzünk meg. Miért? Mert könnyen előfordulhat, hogy a mindennapi feladataink vagy a nehézségeink elterelik a figyelmünket erről a létfontosságú ügyről. Viszont ha kellő fontosságot tulajdonítunk annak, hogy bebizonyosodjon, hogy Jehovának joga van uralkodni, akkor könnyebben megbirkózunk az élet gondjaival. Sőt, így Jehovához is közelebb kerülhetünk.

MIÉRT ANNYIRA FONTOS?

3. Mit állított Sátán Isten uralmáról?

3 Sátán, az Ördög kétségbe vonta Jehova uralkodási jogát. Azt állította, hogy rossz uralkodó, mivel visszatart valami jót a teremtményeitől. Szerinte az emberek sikeresebbek és boldogabbak lennének Isten vezetése nélkül (1Móz 3:1–5). Sátán arra is célzott, hogy nagy nyomás alatt egyetlen ember sem marad hűséges Jehovához, és nem hajlandó alárendelni magát neki (Jób 2:4, 5). Isten azért, hogy válaszoljon Sátán vádjaira, most időt hagy rá, hogy mindenki megtapasztalhassa, milyen siralmas következményekkel jár az, ha az emberek elutasítják az ő igazságos uralmát.

4. Miért kell igazolni Jehova uralkodási jogát?

4 Természetesen Jehova tisztában van vele, hogy az Ördög vádjai hamisak. De akkor miért ad időt Sátánnak a bizonyításra ahelyett, hogy lezárná ezt a kérdést? Azért, mert a válasz minden értelmes teremtményt érint. (Olvassátok fel: Zsoltárok 83:18.) Ádám és Éva elutasította Jehova vezetését, és azóta nagyon sokan ugyanígy döntöttek. Ezért bárkiben felmerülhet, hogy az Ördögnek talán jogosak a vádjai. Amíg ez a kérdés nem tisztázódik az angyalok és az emberek előtt, addig nem biztosítható az egység a nemzetiségek, rasszok, törzsek, családok és egyének között. Miután igazolást nyer, hogy Jehova igazságosan uralkodik, mindenki elfogadja majd az irányítását. Így végleg helyreállhat a világegyetem békéje (Ef 1:9, 10).

5. Nekünk személy szerint mi a szerepünk Jehova uralkodási jogának az igazolásában?

5 Isten uralmának a jogossága be fog bizonyosodni, a kudarcot vallott sátáni és emberi uralom pedig el lesz távolítva. Jehova uralma, amelyet a messiási királyság képvisel, sikeres lesz. A feddhetetlen emberek egyértelműen bebizonyítják majd, hogy képesek hűségesen támogatni Isten uralmát (Ézs 45:23, 24). Bizonyára mindannyian az ilyen hűségesek közé szeretnénk tartozni. Ehhez mindig szem előtt kell tartanunk ezt a fontos ügyet, és meg kell értenünk a jelentőségét.

FONTOSABB, MINT A MEGMENTÉSÜNK

6. Mennyire fontos, hogy igazolva legyen Jehova uralkodási joga?

6 Ahogyan azt már említettük, az egész emberiség szempontjából létfontosságú, hogy igazolva legyen Jehova uralmának a jogossága. Sokkal lényegesebb, mint bárkinek az egyéni boldogsága. Vajon ez azt jelenti, hogy a megmentésünk jelentéktelen, és hogy Jehova nem is törődik velünk? Korántsem! Miért mondhatjuk ezt?

7–8. Miért mondhatjuk, hogy Isten uralkodási jogának az igazolása azt is magában foglalja, hogy ő teljesíti az ígéreteit?

7 Jehova szívből szereti az embereket. Annyira értékesnek tart minket, hogy kész volt feláldozni a Fiát, hogy örök megmentésről gondoskodjon számunkra (Ján 3:16; 1Ján 4:9). Ha Jehova nem teljesítené az ígéreteit, akkor az Ördög joggal mondhatná róla, hogy hazug, visszatart valami jót az emberektől, és igazságtalanul uralkodik. Sőt, azoknak is igazuk lenne, akik így gúnyolódnak: „Hol van ez a megígért jelenléte? Hiszen attól a naptól fogva, hogy ősatyáink halálalvásba merültek, minden pontosan úgy megy, mint a teremtés kezdetétől fogva” (2Pét 3:3, 4). Ezért amikor Jehova igazolja az uralkodáshoz való jogát, az engedelmes embereket is megmenti majd. (Olvassátok fel: Ézsaiás 55:10, 11.) És azt se felejtsük el, hogy Jehova uralmát a szeretet jellemzi. Biztosak lehetünk benne, hogy ő mindig szeretni és értékelni fogja a hűséges szolgáit (2Móz 34:6).

8 Tehát azzal, hogy elismerjük, mennyire fontos Jehova uralkodási jogának az igazolása, egyáltalán nem kisebbítjük a megmentésünk jelentőségét. Csupán arról van szó, hogy helyes nézőpontból látjuk a dolgokat. Tartsuk hát észben ezt a kiemelkedően fontos ügyet, és foglaljunk állást Jehova igazságos uralma mellett!

EGY LÉNYEGES TANULSÁG

9. Mit állított Sátán Jóbról? (Lásd a képet a cikk elején.)

9 Az, hogy megfelelően kell gondolkodnunk Jehova uralmáról, világosan kiderül Jób könyvéből, amely az egyik legrégebben lejegyzett rész a Bibliában. Sátán azt állította, hogy Jób hátat fordít Istennek, ha emberpróbáló nehézségeket kell elszenvednie. Azt akarta, hogy maga Isten sújtsa csapásokkal Jóbot. Jehova ezt nem tette meg, viszont megengedte Sátánnak, hogy próbára tegye ezt a hűséges férfit. Kijelentette: „Íme, mindene a kezedben van.” (Olvassátok fel: Jób 1:7–12.) Így Jób rövid idő leforgása alatt elvesztette a szolgáit, a vagyonát és a tíz szeretett gyermekét. Sátán mindezt úgy idézte elő, hogy Jób azt gondolja, hogy Istentől jönnek a csapások (Jób 1:13–19). Ezek után Sátán egy fájdalmas és visszataszító betegséggel sújtotta őt (Jób 2:7). Jób gyötrelmeit az is fokozta, hogy bántóan beszélt vele a felesége és három ismerőse, akik a barátainak vallották magukat (Jób 2:9; 3:11; 16:2).

10. Bár Jób bebizonyította az Isten iránti hűségét, mégis miben tévedett?

10 Vajon beigazolódott Sátán vádja? Egyáltalán nem! Jób nem volt hajlandó megtagadni Istent (Jób 27:5). Viszont egy ideig nem látta jól a dolgokat. Teljesen lefoglalta a gondolatait az, hogy bizonyítsa a saját igazságosságát, és mindenáron tudni akarta, hogy miért kell szenvednie (Jób 7:20; 13:24). Ez persze érthetőnek tűnik, ha a körülményeire gondolunk, de Isten úgy látta, hogy ki kell igazítani Jób gondolkodását. Hogyan tette ezt meg?

11. Mit segített Jehova megérteni Jóbnak?

11 A Jób könyvének 38–41. fejezetében végig arról olvashatunk, hogy mit mondott Isten Jóbnak. Ám arról sehol sincs szó, hogy közölte volna vele a csapások okát. Jehova nem arra összpontosított, hogy megindokolja, miért kell szenvednie Jóbnak, mintha magyarázkodnia kellett volna. Inkább abban segített neki, hogy felismerje, mennyire jelentéktelen hozzá képest. Így Jób megérthette, hogy vannak fontosabb dolgok, mint a saját problémái (Jób 38:18–21). Ennek köszönhetően újra kiegyensúlyozottan tudott gondolkodni.

12. Hogyan reagált Jób?

12 Vajon durvaság volt Jehovától, hogy ennyire nyíltan helyreigazította Jóbot, miközben az súlyos nehézségeken ment keresztül? Nem, és Jób sem érezte így. A megpróbáltatásai ellenére végül megértette és értékelte azt, amit Jehova mondott. Sőt, kijelentette: „visszavonom szavaimat, bánok mindent porban és hamuban” (Jób 42:1–6). Előtte egy fiatal férfi, Elihu is segített Jóbnak változtatni a nézőpontján (Jób 32:5–10). Miután Jób ilyen jól fogadta a fegyelmezést, Jehova kifejezte mások előtt, hogy helyesli a szolgáját, amiért az hűséges maradt a próbái közepette (Jób 42:7, 8).

13. Hogyan válhatott később is Jób javára a Jehovától kapott fegyelmezés?

13 Jób még a megpróbáltatásai után is a javára fordíthatta a Jehovától kapott helyreigazítást. Bár „Jehova. . . megáldotta Jób életének a végét, még inkább, mint a kezdetét”, bizonyára időbe telt, mire minden szempontból talpra állt. Azt olvassuk, hogy „született neki hét fia és három leánya”, de biztosan hiányoztak neki azok a gyermekei, akiket Sátán csapása miatt vesztett el (Jób 42:12–14). És az is valószínű, hogy még jó ideig élénken élt benne mindaz, amin keresztülment. Még ha sikerült is pontosabban megértenie, hogy miért lett próbára téve, időnként felmerülhetett benne, hogy miért kellett ennyire sokat szenvednie. Bárhogy volt is, segíthetett neki, ha elmélkedett Isten szavain. Így kiegyensúlyozott maradhatott, és vigaszra lelhetett (Zsolt 94:19).

Törekszel rá, hogy a megpróbáltatások közepette is helyes nézőpontból lásd a dolgokat? (Lásd a 14. bekezdést.)

14. Mit tanulhatunk Jób történetéből?

14 Jób története minket is megvigasztalhat, és segíthet abban, hogy helyes nézőpontból lássuk a dolgokat. Jehova „a mi oktatásunkra” jegyeztette le ezt a beszámolót, „hogy kitartásunk által és az Írásokból származó vigasztalás által reménységünk legyen” (Róma 15:4). Akkor hát mi a tanulság? Soha ne merüljünk bele annyira a saját gondjainkba, hogy megfeledkezzünk arról, hogy milyen lényeges Jehova uralkodási jogának az igazolása. Emellett tartsuk észben, hogy ebben a döntő kérdésben mi is állást foglalhatunk Jehova mellett, ha Jóbhoz hasonlóan még a súlyos próbák alatt is hűségesek maradunk.

15. Mit eredményez, ha hűségesek maradunk a próbákban?

15 Miért vigasztaló, ha elmélkedünk a hűségünk értékén? Azért, mert ez segít megérteni, hogy a próbáinknak van értelmük. Lehetőséget adnak rá, hogy támogassuk Jehova uralmát, és egyáltalán nem jelentik azt, hogy ő nem szeret minket (Péld 27:11). A kitartásunk „helyeselt állapotot” eredményez, és megerősíti a reménységünket. (Olvassátok fel: Róma 5:3–5.) Jób története ékesen bizonyítja, hogy „Jehova nagyon gyöngéd vonzalmú és irgalmas” (Jak 5:11). Igen, biztosak lehetünk benne, hogy Jehova mindenkit megjutalmaz, aki kiáll az uralma mellett. Milyen erőteljes ösztönzés ez, hogy türelmesen és örömmel kitartsunk a próbákban! (Kol 1:11).

ŐRIZZÜK MEG A HELYES SZEMLÉLETMÓDOT

16. Miért emlékeztessük magunkat arra, hogy mennyire fontos Jehova uralkodási jogának az igazolása?

16 Persze nem könnyű mindig észben tartanunk, hogy milyen nagy jelentősége van annak, hogy igazolva legyen Jehova uralkodási joga. Időnként úgy érezhetjük, hogy összecsapnak a fejünk felett a hullámok. Még az apróbb gondok is ijesztőnek tűnhetnek, ha sokat rágódunk rajtuk. Ezért amikor nehézségekkel küzdünk, emlékeztessük magunkat arra, hogy mennyire fontos támogatni Jehova uralmát.

17. Hogyan segít megőrizni a helyes szemléletmódot, ha elfoglaljuk magunkat Jehova szolgálatában?

17 Ha elfoglaltak vagyunk Jehova szolgálatában, az segít, hogy megőrizzük a helyes szemléletmódot. Renee például agyvérzést kapott, valamint rákkal és krónikus fájdalommal küzdött. Ez a testvérnő kihasználta az időt, amíg kórházi kezeléseket kapott, és tanúskodott a személyzetnek, a betegtársainak és a látogatóknak. Az egyik kórházban 80 órát tudott prédikálni két és fél hét alatt. Békét adott neki, hogy még a halálához közeledve is arra összpontosított, hogy kiálljon Jehova uralma mellett.

18. Hogyan mutatja egy testvérnő esete, hogy áldással jár, ha támogatjuk Jehova uralmát?

18 Természetesen akkor sem szabad megfeledkeznünk Jehova uralkodási jogának a fontosságáról, amikor kisebb, hétköznapi gondokkal nézünk szembe. Jennifer három napot vesztegelt egy repülőtéren. A járatokat sorra törölték, így nem tudott hazajutni. A magány és a kimerültség hatására könnyen átadhatta volna magát az önsajnálatnak. De ő ehelyett imádkozott Jehovához, hogy segítsen neki tanúskodni a hasonlóan járt utasoknak. Sokaknak tudott beszélni a jó hírről, és rengeteg kiadványt terjesztett el. Ezt mondja: „Jehova megáldott ebben a feszült helyzetben, és erőt adott, hogy dicsőítsem a nevét.” Jennifer valóban arra figyelt, hogy mi Jehova szándéka.

19. Hogyan viszonyulnak Jehova uralkodási jogához az ő imádói?

19 Csak Isten népe érti, hogy mennyire fontos Jehova uralkodási jogának az igazolása. Ez már régóta megkülönbözteti az igaz imádókat másoktól. Ezért mindannyiunknak azon kell fáradoznunk, hogy folyamatosan tartsuk szem előtt ezt a fontos ügyet.

20. Mit érez Jehova, ha támogatod az uralmát?

20 Biztos lehetsz benne, hogy Jehova szívből értékeli a hűséges szolgálatodat, és azt, hogy kiállsz mellette a próbáidban (Zsolt 18:25). A következő cikkben tovább fejtegetjük azt, hogy miért és hogyan támogassuk Jehova uralmát.