Mindennap működj együtt Jehovával!

Mindennap működj együtt Jehovával!

„Isten munkatársai vagyunk” (1KOR 3:9)

ÉNEKEK: 44., 28.

1. Milyen módokon tudunk együttműködni Jehovával?

A TEREMTŐNK azt akarta, hogy a tökéletes emberek részt vegyenek a szándéka megvalósításában. Igaz, most egyikünk sem tökéletes, mégis naponta együtt tudunk működni Jehovával. Például a királyságról szóló jó hír prédikálásával és a tanítványképzéssel Isten munkatársaivá válunk (1Kor 3:5–9). Gondolj bele, micsoda kiváltság, hogy a világegyetem mindenható Teremtője megengedi, hogy részt vegyünk vele egy munkában, melyet fontosnak tart. De nem csak a prédikálás és a tanítás által tudunk együttműködni Jehovával. Ahogy a cikkben látni fogjuk, úgy is megtehetjük ezt, hogy támogatjuk a családtagjainkat és a hittársainkat, vendégszeretőek vagyunk, önkéntesként segítünk teokratikus projektekben, és nagyobb részt vállalunk a szent szolgálatból (Kol 3:23).

2. Miért ne hasonlítsuk magunkat másokhoz?

2 A cikk tanulmányozása közben ne hasonlítgasd magadat másokhoz. Tartsd észben, hogy a korunk, az egészségi állapotunk, a körülményeink és a képességeink is befolyásolják, hogy mennyit tudunk tenni Jehováért. Pál apostol ihletés alatt ezt mondta: „mindenki a saját tetteit vizsgálja meg, és akkor a saját tettei miatt fog örülni, és nem amiatt, hogy másokhoz viszonyítja magát” (Gal 6:4).

TÁMOGASD A CSALÁDODAT ÉS A TESTVÉREKET

3. Miért mondhatjuk, hogy akik gondoskodnak a családtagjaikról, azok együttműködnek Istennel?

3 Jehova elvárja a szolgáitól, hogy gondoskodjanak a családjukról. Lehet, hogy neked is dolgoznod kell, hogy eltartsd a szeretteidet. Sok anyuka otthon marad, hogy vigyázzon a kisgyermekére. És néhány beteg szülőt a felnőtt gyermekei ápolnak. Ezek szükséges tevékenységek. Isten Szava kijelenti: „ha valaki nem gondoskodik az övéiről, főleg a háznépének tagjairól, a hitet megtagadta, és rosszabb a hitetlennél” (1Tim 5:8). Ha neked is van ilyen kötelezettséged, akkor valószínűleg nem tudsz annyi időt fordítani Jehova szolgálatára, mint amennyit szeretnél. De ne csüggedj! Ha gondoskodsz a családodról, azzal örömet szerzel Jehovának (1Kor 10:31).

4. Hogyan tehetik a szülők a királyság érdekeit a sajátjaik elé, és ez mivel jár?

4 A keresztény szülők együttműködnek Jehovával, amikor szellemi célok kitűzésére ösztönzik a gyermekeiket. Ennek hatására sok gyermek később a családi fészektől távol vállal teljes idejű szolgálatot. Néhányan misszionáriusok lesznek, szükségterületen úttörőznek, vagy a Bételben dolgoznak. A távolság miatt a család talán nem tud olyan gyakran együtt lenni, mint ahogy szeretne. De az önfeláldozó szülők arra buzdítják a gyermekeiket, hogy tartsanak ki a megbízatásukban. Nagy örömet és megelégedést jelent nekik, hogy a fiatalok első helyre teszik az életükben a királyságot (3Ján 4). Sok ilyen szülő átérzi, amit Anna mondott. Ő úgy fogalmazott, hogy a fiát, Sámuelt kölcsönadta Jehovának. A szülők értékes kiváltságnak tekintik, hogy ilyen módon működhetnek együtt Jehovával, és nem sajnálják a döntésüket (1Sám 1:28, lábj.).

5. Hogyan tudnál gyakorlati segítséget nyújtani a gyülekezeted tagjainak? (Lásd a képet a cikk elején.)

5 Ha nincsenek családi kötelezettségeid, tudnál segíteni a gyülekezetedben azoknak, akik gondoznak valakit, vagy betegek, idősek, esetleg más miatt szorulnak támogatásra? Nézz körbe, és vedd észre a lehetőségeket. Talán egy testvérnő ápolja az idős szüleit, és ha fel tudod ajánlani a segítségedet, akkor a testvérnőnek lesz ideje más dolgokra. Vagy segíthetnél másoknak eljutni az összejövetelekre, bevásárolni, elintézni ezt-azt, vagy meglátogatni valakit a kórházban. Ha így támogatod a testvéreidet, együttműködsz Jehovával, és válasz lehetsz egy imára. (Olvassátok fel: 1Korintusz 10:24.)

LEGYÉL VENDÉGSZERETŐ

6. Mit foglal magában a vendégszeretet?

6 Isten munkatársai vendégszeretőek. A Keresztény görög iratokban a vendégszeretetnek fordított kifejezés szó szerint azt jelenti, hogy ’idegenek iránti kedvesség’ (Héb 13:2, lábj.). Isten Szavában találunk olyan történeteket, melyekből tanulhatunk a szeretet ilyenfajta kinyilvánításáról (1Móz 18:1–5). Keresnünk kell a módját, hogy rendszeresen segítsünk másoknak, akár a hittestvéreink, akár nem (Gal 6:10).

7. Miért lenne jó, ha vendégül látnál teljes idejű szolgákat?

7 Azáltal is együttműködhetünk Istennel, ha vendégszeretően bánunk a teljes idejű szolgákkal. (Olvassátok fel: 3János 5, 8.) Ha ezt tesszük, akkor valószínűleg alkalmat teremtünk rá, hogy „kölcsönösen bátorítsuk egymást” (Róma 1:11, 12). Figyeld meg Olaf történetét. Évtizedekkel ezelőtt a gyülekezetében senki sem tudott szállást adni az egyedülálló körzetfelvigyázónak. Olaf, aki akkor még fiatal volt, megkérdezte a nem Tanú szüleit, hogy lakhatna-e náluk a testvér. Beleegyeztek, de így Olafnak a kanapén kellett aludnia. Igazán megérte az áldozatot! Olaf így emlékszik vissza: „Az egy csodálatos hét volt! A körzetfelvigyázóval minden reggel korán keltünk, és sok érdekes témáról beszélgettünk reggeli közben. Az ő buzdítására döntöttem úgy, hogy elkezdem a teljes idejű szolgálatot.” Olaf az elmúlt 40 évben több országban is szolgált misszionáriusként.

8. Miért bánjunk kedvesen másokkal, még ha eleinte látszólag nem is értékelik az igyekezetünket? Mondj rá példát.

8 Sokféle módon mutathatunk kedvességet idegenek iránt még akkor is, ha ezt eleinte látszólag nem értékelik. Egy testvérnő Spanyolországban tanulmányozott egy ecuadori hölggyel, Yesicával. Egyik alkalommal Yesica keserves sírásra fakadt, de a testvérnő nem tudta, hogy miért. Yesica elmesélte, hogy mielőtt kivándorolt, olyan szegény volt, hogy egyik nap egy falat étel sem maradt otthon. A kislányának csak vizet tudott adni. Miközben megpróbálta őt álomba ringatni, segítségért imádkozott. Nemsokára két Tanú kereste fel Yesicát, de ő durván bánt velük, és széttépte a folyóiratot, amelyet kapott tőlük. Rájuk förmedt: „Ezt adjam a lányomnak enni?!” A testvérnők próbálták megvigasztalni, de hiába. Később egy kosár élelmet hagytak Yesica ajtaja előtt, és ettől ő igazán meghatódott. Azért sírt a tanulmányozáson, mert szégyellte magát, hogy nem figyelt, amikor válasz érkezett az imájára. De ezek után elhatározta, hogy Jehovát fogja szolgálni. Milyen jó eredménye lett a testvérnők nagylelkűségének! (Préd 11:1, 6).

JELENTKEZZ ÖNKÉNTESNEK

9–10. a) Milyen események voltak az ókorban Isten népének az életében, amikor önkéntesekre volt szükség? b) Milyen feladatokat láthatnak el készséges férfiak a gyülekezetben?

9 Az ókori Izrael történelmében több alkalommal is szükség volt önkéntesekre (2Móz 36:2; 1Krón 29:5; Neh 11:2). Ma is sok lehetőségünk van felhasználni az időnket, anyagi forrásainkat és képességeinket, hogy segítsünk a hittársainknak. És ha így támogatjuk őket, nagy örömben és sok áldásban lesz részünk.

10 Isten Szava arra ösztönzi a gyülekezet férfi tagjait, hogy működjenek együtt Jehovával azáltal, hogy szolgálati kiváltságokra és felvigyázói kinevezésre törekednek (1Tim 3:1, 8, 9; 1Pét 5:2, 3). Akiknek ilyen céljaik vannak, azok szeretnének segíteni másoknak gyakorlati és szellemi dolgokban is (Csel 6:1–4). Kérdezték már tőled a vének, hogy szívesen szolgálnál-e rendezőként, vagy segítenél-e a kiadványokkal, területekkel, karbantartással vagy valami mással kapcsolatban? Sokan tapasztalták már, hogy milyen óriási öröm így támogatni a testvéreket.

Ha önkéntesként segítesz teokratikus projektekben, sok lehetőséged lesz barátságokat kötni (Lásd a 11. bekezdést.)

11. Hogyan válik egy testvérnő javára, hogy többekkel összebarátkozott az építkezéseken?

11 Akik önkéntesként segítenek valamilyen teokratikus projektben, gyakran új barátságokat kötnek. Ilyen élményei vannak Margie-nak is, egy testvérnőnek, aki 18 éve dolgozik királyságterem-építéseken. Ez idő alatt sok fiatalabb testvérnőt a szárnya alá vett, hogy képezze őket. Úgy érzi, hogy ilyenkor kölcsönösen tudják bátorítani egymást (Róma 1:12). Amikor próbákkal küzd, sok erőt kap azoktól a barátaitól, akikkel az építkezéseken ismerkedett meg. Te is dolgoztál már teokratikus építkezésen? Akár van szakmád, akár nincs, fel tudnád ajánlani a segítségedet?

12. Hogyan segíthetsz katasztrófa idején?

12 Amikor valahol természeti katasztrófa történik, lehetőségünk van együttműködni Istennel, és gyakorlati segítséget nyújtani a hittársainknak. Például anyagilag támogathatjuk az érintetteket (Ján 13:34, 35; Csel 11:27–30). Vagy részt vehetünk a takarításban és az újjáépítésben. Egy lengyel testvérnő, Gabriela otthona romba dőlt az árvíz miatt. De aztán megvigasztalódott, amikor a közeli gyülekezetekből a segítségére siettek a testvérek. „Nem arról akarok beszélni, amit elveszítettem, mert azok csak anyagi dolgok – meséli –, hanem arról, hogy milyen sokat kaptam. A történtek megerősítették bennem, hogy különleges kiváltság a keresztény gyülekezet tagjának lenni, és egyben az öröm és boldogság forrása.” Hasonlóan éreznek sokan mások is, akik katasztrófa idején segítséget kaptak. Azokat pedig, akik Jehovával együttműködve ilyen módon támogatják a testvéreiket, nagy megelégedettség tölti el. (Olvassátok fel: Cselekedetek 20:35; 2Korintusz 9:6, 7.)

13. Hogyan erősítheti a Jehovához fűződő kapcsolatunkat, ha önkéntesként segítünk? Mondj példát.

13 Stephanie és más hírnökök olyan Tanúkat támogattak, akik menekültként jöttek az Egyesült Államokba. Ezek a családok háborús övezetből érkeztek, és a testvérek segítettek nekik lakáshoz jutni, és berendezni azt. Stephanie ezt mondja: „Nagyon megható volt látni, hogy mennyire értékelik a nemzetközi testvériségtől kapott szeretetet. Ezek a családok hálásak voltak nekünk, de igazából mi még többet köszönhetünk nekik. A szeretet, az egység, a hit és a Jehovába vetett bizalom szép példáit láthattuk, és ez közelebb vitt minket Jehovához. Most még jobban értékeljük mindazt, amit a szervezetétől kapunk.”

TEGYÉL TÖBBET A SZOLGÁLATBAN

14. Milyen volt Ézsaiás próféta szemléletmódja?

14 Szeretnél még teljesebb mértékben együttműködni Jehovával? Vállalnád, hogy olyan helyre költözöl, ahol több hírnökre van szükség? Persze Isten szolgáinak nem feltétlenül kell messzire utazniuk, hogy kifejezzék a nagylelkűségüket. De néhány testvérnek és testvérnőnek megengedik a körülményei, hogy ilyen áldozatot vállaljon. Nekik olyan a gondolkodásmódjuk, mint amilyen Ézsaiás prófétáé volt. Jehova ezt kérdezte: „Kit küldjek el, és ki megy el nekünk?” Ézsaiás így felelt: „Itt vagyok én! Küldj engem!” (Ézs 6:8). Te is vágysz rá, és van rá lehetőséged, hogy ugyanilyen készségesen rendelkezésre állj a szervezetben? Ha igen, mit tehetsz?

15. Hogyan tudjuk követni Ézsaiás példáját?

15 Jézus a prédikáló- és tanítványképző munkára utalva ezt mondta: „az aratnivaló sok, de a munkás kevés. Kérve kérjétek hát az aratás urát, hogy küldjön ki munkásokat, hogy begyűjtsék a termést” (Máté 9:37, 38). Tudnál szükségterületen szolgálni, esetleg úttörőként? Vagy tudnál valakit támogatni ennek a célnak az elérésében? Sok testvér és testvérnő úgy érzi, hogy azzal fejezheti ki legjobban a szeretetét Isten és az embertársai iránt, hogy olyan helyen szolgál úttörőként, ahol nagyobb szükség van aratómunkásokra. Eszedbe jutnak még más módok, ahogyan többet tehetnél a szolgálatban? Ebből biztosan sok örömöd származik majd.

16–17. Milyen lehetőségek vannak még, ha szeretnél többet tenni Jehova szolgálatában?

16 Szívesen szolgálnál a Bételben vagy építkezéseken mint bejáró vagy ideiglenes munkás? Folyamatosan szükség van olyanokra, akik készek bárhol, bármilyen megbízatást elvállalni. Ez talán azt kívánja meg tőlük, hogy olyan feladatot lássanak el, amely egészen más, mint amihez értenek. Jehova nagyra értékeli azoknak az önfeláldozását, akik felajánlják a segítségüket függetlenül attól, hogy hol használják fel őket (Zsolt 110:3).

17 Szeretnél további képzést kapni, hogy még ügyesebben tudd végezni a szent szolgálatot? Ha igen, jelentkezhetnél a királysághirdetők iskolájára. Ott olyan érett testvéreket és testvérnőket képeznek, akik már a teljes idejű szolgálatban vannak. Az az iskola célja, hogy a szervezet még több mindenre tudja felhasználni őket. Akik elmennek erre az oktatásra, azoknak késznek kell lenniük elfogadni bármilyen megbízatást. Te is szívesen tennél többet Jehováért ilyen módon? (1Kor 9:23).

18. Milyen áldásokra számíthatsz, ha naponta együttműködsz Jehovával?

18 Jehova népeként igyekszünk nap mint nap nagylelkűen törődni másokkal, azaz jóságot, kedvességet és szeretetet mutatni irántuk. Ezáltal örömben, békében és boldogságban van részünk (Gal 5:22, 23). Bármilyenek legyenek is a körülményeid, örömet találhatsz abban, hogy igyekszel követni nagylelkű Istenünk, Jehova példáját, és hogy te is az egyik értékes munkatársa lehetsz (Péld 3:9, 10).