10. TANULMÁNYOZÁSI CIKK

Téged is arra indít a Jehova iránti szeretet és hála, hogy megkeresztelkedj?

Téged is arra indít a Jehova iránti szeretet és hála, hogy megkeresztelkedj?

„Mi tart vissza attól, hogy megkeresztelkedjem?” (CSEL 8:36)

10. ÉNEK „Itt vagyok én! Küldj engem”

ÁTTEKINTÉS *

1–2. Ahogy arra a Cselekedetek 8:27–31 és 35–38 utal, mi ösztönözte az etióp eunuchot arra, hogy megkeresztelkedjen?

SZERETNÉL megkeresztelkedni, hogy Krisztus tanítványa lehess? A szeretet és az értékelés már sokakat indított erre. Vegyük például egy tisztviselő történetét, aki az etióp királynő szolgálatában állt.

2 Ez az etióp férfi azonnal cselekedett annak hatására, amit megtudott az Írásokból. (Olvassátok fel: Cselekedetek 8:27–31, 35–38.) Mi ösztönözte őt? Egyértelmű, hogy nagyra becsülte Isten Szavát, hiszen Ézsaiás könyvét olvasta, miközben a szekerén hazafelé tartott Jeruzsálemből. Miután pedig Fülöp tanúskodott neki, hálát érzett Jézus áldozatáért. De miért járt Jeruzsálemben? Azért, mert már korábban megszerette Jehovát, és részt akart venni az imádatában. Úgy tűnik, elhagyta azt a vallást, amelyben született, és csatlakozott az egyetlen néphez, amely az igaz Istennek volt szentelve. És szintén a Jehova iránti szeretet motiválta őt, hogy megtegyen egy másik fontos lépést, azt, hogy megkeresztelkedjen, és így Krisztus tanítványává váljon (Máté 28:19).

3. Mi tarthat vissza valakit attól, hogy megkeresztelkedjen? (Lásd a „ Milyen a szíved?” című részt.)

3 A Jehova iránti szeretet ösztönözni tud téged arra, hogy megkeresztelkedj. De az is előfordulhat, hogy pont a szeretet tart vissza ettől. Hogyhogy? Nézzünk néhány példát! Ha nagyon szereted a nem Tanú családtagjaidat és barátaidat, talán tartasz attól, hogy ellened fordulnak, ha megkeresztelkedsz (Máté 10:37). Vagy esetleg szeretsz néhány olyan szokást, amelyekről tudod, hogy Isten gyűlöli őket, és nem tudsz megszabadulni tőlük (Zsolt 97:10). Az is lehet, hogy gyerekkorodtól kezdve megtartasz hamis vallásos ünnepeket, és nehezedre esik felhagyni velük, mert kedves emlékek fűznek hozzájuk (1Kor 10:20, 21). De fel kell tenned a kérdést: „Mit vagy kit szeretek a legjobban?”

KIT KELL LEGINKÁBB SZERETNÜNK?

4. Mi a legfőbb ösztönző erő, amely arra indíthat, hogy megkeresztelkedj?

4 Sok minden lehet az életedben, amit szeretsz vagy értékelsz. Például talán már azelőtt őszintén tisztelted a Bibliát, hogy elkezdtél tanulmányozni Jehova Tanúival. Lehet, hogy már volt benned szeretet Jézus iránt. Most pedig valószínűleg élvezed Jehova Tanúi társaságát. De mindez még nem feltétlenül indít arra, hogy átadd magadat Jehovának, és megkeresztelkedj. A legfontosabb ösztönző erő az, ha magát Jehova Istent szereted. Ha mindennél és mindenkinél jobban szereted Jehovát, akkor semmi sem fog meggátolni abban, hogy őt szolgáld. Az iránta érzett szeretet nemcsak abban segít, hogy eljuss a keresztelkedésig, hanem abban is, hogy a neki tetsző úton maradj.

5. Miről lesz szó ebben a cikkben?

5 Jézus azt mondta, hogy teljes szívünkkel, lelkünkkel, elménkkel és erőnkkel kell szeretnünk Jehovát (Márk 12:30). Mit tehetsz, hogy ennyire tudd szeretni és tisztelni Jehovát? Ha elmélkedsz az irántad tanúsított szeretetén, az arra ösztönözhet, hogy viszontszeresd őt (1Ján 4:19). Ennek a cikknek a javaslatai segíthetnek ebben. És arról is szó lesz, hogy milyen más érzések és tettek fakadnak abból, ha megszereted Jehovát. *

6. A Róma 1:20 szerint mi az egyik módja annak, hogy megismerd Jehovát?

6 Tanulj Jehováról a teremtésművén keresztül! (Róma 1:20; Jel 4:11). Elmélkedj rajta, mekkora bölcsességről árulkodik az, ahogyan Jehova megtervezte a növényeket és az állatokat! Ismerd meg egy kicsit jobban, hogy milyen csodálatosan működik a tested! (Zsolt 139:14). Vagy gondolj bele, milyen hatalmas energia tömörül a Napunkba! És a Nap csak egy a sok milliárd csillag közül (Ézs 40:26). * Az ilyenfajta elmélkedés segít, hogy elmélyítsd a Jehova iránti tiszteletedet. Ám az, hogy tanulsz a bölcsességéről és a hatalmáról, még csak részben alapozza meg, hogy szoros kapcsolatba kerülj vele. Ahhoz, hogy mély szeretet fűzzön hozzá, többet kell megtudnod róla.

7. Miben kell biztosnak lenned ahhoz, hogy szívből megszeresd Jehovát?

7 Meg kell róla győződnöd, hogy Jehova személy szerint veled is törődik. Nehezen tudod elhinni, hogy az ég és a föld Teremtőjének számít a létezésed, és odafigyel rád? Akkor jusson eszedbe, hogy ő „nincs messze egyikünktől sem” (Csel 17:26–28). „Jehova minden szívet megvizsgál”, és megígéri, hogy „ha keresed őt, engedi, hogy megtaláld” (1Krón 28:9). Igazából azért tanulmányozod most a Bibliát, mert ő magához vonzott téged (Jer 31:3). Minél jobban értékeled, amit Jehova már eddig tett érted, annál erősebb lesz az iránta érzett szereteted.

8. Hogyan viszonozhatod Jehova szeretetét?

8 Többek között úgy viszonozhatod Jehova szeretetét, ha imádkozol hozzá. Jobban tudod majd szeretni őt, ha megosztod vele az aggodalmaidat, és hálát adsz neki mindazért, amit érted tesz. Az pedig tovább erősíti majd a vele ápolt kapcsolatodat, amikor tapasztalod, hogy válaszol az imáidra (Zsolt 116:1). Biztos leszel benne, hogy megért téged. De ahhoz, hogy közel érezd magad Jehovához, a gondolkodását is fontos megismerned, és azt is tudnod kell, hogy mit vár el tőled. Ennek az az egyedüli módja, ha tanulmányozod a Szavát, a Bibliát.

Ahhoz, hogy közel kerüljünk Istenhez, és megismerjük a ránk vonatkozó szándékát, tanulmányoznunk kell a Bibliát (Lásd a 9. bekezdést.) *

9. Hogyan bizonyíthatod, hogy fontosnak tartod a Bibliát?

9 Fejlessz ki értékelést Isten Szava, a Biblia iránt! Egyedül a Biblia tárja fel az igazságot Jehováról és a rád vonatkozó szándékáról. Úgy mutathatod ki, hogy értékeled a Bibliát, ha mindennap olvasod, felkészülsz a bibliatanulmányozási alkalmakra, és átülteted a tanultakat a gyakorlatba (Zsolt 119:97, 99; Ján 17:17). Van napi bibliaolvasási ütemterved? És ragaszkodsz is hozzá?

10. Miért különleges a Biblia?

10 A Bibliának az az egyik különleges vonása, hogy szemtanúk beszámolói alapján ismerheted meg belőle Jézust. Csakis ez a könyv tartalmaz hiteles információkat arról, hogy mit tett érted Jézus. A szavairól és cselekedeteiről olvasva bizonyára arra vágysz majd, hogy a barátja lehess.

11. Mi segít még abban, hogy jobban szeresd Jehovát?

11 Szeresd meg Jézust! Így Jehovát is jobban fogod szeretni. Miért? Azért, mert Jézusnak pontosan olyan tulajdonságai vannak, mint az Atyjának (Ján 14:9). Tehát minél többet tudsz meg Jézusról, annál jobban megérted és csodálod majd Jehovát. Például gondolj bele, milyen könyörületes volt Jézus azokkal, akiket mások lenéztek: a szegényekkel, a betegekkel és a hátrányos helyzetűekkel. Vagy az is eszedbe juthat, hogyan teszik jobbá az életedet Jézus gyakorlatias tanácsai (Máté 5:1–11; 7:24–27).

12. Mire indíthat a Jézusról szerzett ismereted?

12 Biztosan az is közelebb vonz Jézushoz, ha elmélkedsz rajta, hogy mekkora áldozatot hozott, hogy a bűneink meg legyenek bocsátva (Máté 20:28). Amikor tudatosodik benned, hogy Jézus kész volt meghalni érted, arra érezhetsz indíttatást, hogy megbánd a bűneidet, és könyörögj Jehova megbocsátásáért (Csel 3:19, 20; 1Ján 1:9). A Jehova és Jézus iránti szeretet ezenfelül arra késztet majd, hogy azok társaságát keresd, akikben hasonló szeretet van.

13. Miről gondoskodik számodra Jehova?

13 Szeresd meg Jehova családját! A nem Tanú családtagjaid és a korábbi barátaid talán nem értik, miért akarod átadni magadat Jehovának. Még az is lehet, hogy ellenségessé válnak. Jehova viszont segít neked azzal, hogy egy szellemi családdal ajándékoz meg. Ha közeli kapcsolatot ápolsz a hittársaiddal, ők megadják neked a szükséges szeretetet és támogatást (Márk 10:29, 30; Héb 10:24, 25). Még az is lehet, hogy idővel a családtagjaid is csatlakoznak hozzád Jehova szolgálatában, és az ő elvárásaihoz igazítják az életüket (1Pét 2:12).

14. Mit ismertél fel Jehova alapelveiről, amit az 1János 5:3 is megerősít?

14 Tanuld meg értékelni és alkalmazni Jehova alapelveit! Mielőtt megismerted Jehovát, valószínűleg a saját értékrendedet követted. De aztán felismerted, hogy mennyivel jobb az ő értékrendje (Zsolt 1:1–3; olvassátok fel: 1János 5:3). Jól bizonyítják ezt azok a bibliai tanácsok, amelyek a férjeknek, a feleségeknek, a szülőknek és a gyermekeknek szólnak (Ef 5:22–6:4). Jobbá tette a családi életedet, hogy alkalmazod Jehova alapelveit? Jobb szokásokat tudtál kialakítani annak köszönhetően, hogy Jehova mércéje szerint válogatod meg a barátaidat? Boldogabb ember lettél? (Péld 13:20; 1Kor 15:33). Alighanem igennel válaszolsz.

15. Honnan kaphatsz segítséget a bibliai alapelvek alkalmazásához?

15 Időnként bizonytalan lehetsz abban, hogy hogyan alkalmazd a megtanult bibliai alapelveket. Ezért Jehova a szervezete által Biblián alapuló kiadványokról gondoskodik, melyek segítenek neked különbséget tenni a helyes és a helytelen között (Héb 5:13, 14). Ha tanulmányozod ezeket a kiadványokat, láthatod, hogy az élet minden területét lefedik, és igazán gyakorlatiasak. Ezt tapasztalva biztosan arra vágysz majd, hogy te is Jehova szervezetéhez tartozz.

16. Hogyan szervezte meg Jehova a népét?

16 Tanuld meg szeretni és támogatni Jehova szervezetét! Jehova a népét gyülekezetekbe szervezte, és ezek fölé a Fiát, Jézust nevezte ki főnek (Ef 1:22; 5:23). Jézus kijelölt egy felkent férfiakból álló kis csoportot, hogy irányítsa a szervezet tevékenységét. Jézus erre a csoportra hű és értelmes rabszolgaként utalt, és ez a rabszolga lelkiismeretesen táplál és védelmez téged szellemi értelemben (Máté 24:45–47). Ez többek közt abban nyilvánul meg, hogy vének kinevezéséről gondoskodik, akik pásztorkodnak feletted (Ézs 32:1, 2; Héb 13:17; 1Pét 5:2, 3). A vének minden igyekezetükkel azon vannak, hogy megvigasztaljanak téged, és segítsenek neked közelebb kerülni Jehovához. De az az egyik legfontosabb, amit érted tehetnek, hogy képeznek a prédikálómunkában (Ef 4:11–13).

17. A Róma 10:10, 13, 14 szerint miért beszélünk másoknak Jehováról?

17 Segíts másoknak megszeretni Jehovát! Jézus azt mondta a követőinek, hogy tanítsanak másokat Jehováról (Máté 28:19, 20). Ezt a feladatot puszta kötelességtudatból is el lehet végezni. De ha egyre jobban megszereted Jehovát, Péter és János apostolhoz hasonlóan fogsz érezni, akik ezt mondták: „nem hagyhatunk fel azzal, hogy beszéljünk azokról, amiket láttunk és hallottunk” (Csel 4:20). Kevés dolog szerez akkora örömet, mint amikor valakinek segíteni tudsz megszeretni Jehovát. Gondolj csak bele, mennyire boldog lehetett Fülöp, az evangéliumhirdető, hogy neki köszönhetően az etióp férfi megismerte az igazságot az Írásokból, és megkeresztelkedett. Ha követed Fülöp példáját, és eleget teszel Jézus prédikálásra vonatkozó parancsának, azzal bizonyítod, hogy szeretnél Jehova Tanúja lenni. (Olvassátok fel: Róma 10:10, 13, 14.) És ha már ezt teszed, valószínűleg ugyanaz a kérdés merül fel benned, mint amely az etióp férfiban merült fel: „Mi tart vissza attól, hogy megkeresztelkedjem?” (Csel 8:36).

18. Miről szól a következő cikk?

18 Az életed legfontosabb lépését teszed meg azzal, ha megkeresztelkedsz. Egy ennyire komoly lépés előtt tisztában kell lenned vele, hogy mire is készülsz. Mit érdemes tudnod a keresztelkedésről? Mit kell tenned a keresztelkedés előtt és után? Ezekkel a kérdésekkel foglalkozik a következő cikk.

138. ÉNEK A neved Jehova

^ bek. 5 Vannak, akik bár szeretik Jehovát, bizonytalanok abban, hogy készen állnak-e a keresztelkedésre. Ha te is így vagy ezzel, ez a cikk segít átgondolni néhány lépést, amely elvezet a keresztelkedésig.

^ bek. 5 Minden egyén más, ezért lehet, hogy valaki eltérő sorrendben alkalmazza az itt leírt javaslatokat.

^ bek. 6 További példákat találsz az Egy Teremtő keze műve az élet? és Az élet eredete – Öt kérdés, melynek érdemes utánajárni című füzetben.

^ bek. 61 KÉPLEÍRÁS: Egy testvérnő vásárlás közben átad egy tájékoztatólapot egy fiatal nőnek.