1. TANULMÁNYOZÁSI CIKK

Maradj nyugodt, és bízz Jehovában!

Maradj nyugodt, és bízz Jehovában!

A 2021-ES ÉVISZÖVEGÜNK: „Erőtök abban mutatkozik meg, hogy nyugodtak maradtok, és bíztok bennem” (ÉZS 30:15)

152. ÉNEK Adj erőt, adj reményt, benned bízunk!

ÁTTEKINTÉS *

1. Dávid királyhoz hasonlóan min tűnődhetünk el?

MINDANNYIAN békés, nyugodt életre vágyunk. Senki sem szeret aggódni, időnként mégis gyötörhetnek minket aggodalmak. Ezért Jehova néhány szolgája ugyanúgy érezhet, mint Dávid király, amikor ezt kérdezte Jehovától: „Meddig gyötörnek még aggodalmak, és bánkódom szívemben nap mint nap?” (Zsolt 13:2).

2. Miről fogunk beszélni ebben a cikkben?

2 Bár nem tudunk teljesen megszabadulni az aggodalmaktól, sokat tehetünk azért, hogy ne uralkodjanak el rajtunk. Ebben a cikkben először is azonosítunk néhány olyan dolgot, amely stresszt okozhat. Aztán hat gyakorlatias tanácsról lesz szó, amelyek segíthetnek megőrizni a nyugalmunkat, és megküzdeni a nehézségekkel.

MI VÁLTHAT KI BELŐLÜNK AGGODALMAT?

3. Milyen dolgok okozhatnak aggodalmat, és mennyire tudjuk elkerülni ezeket?

3 Sok olyan dolog okoz aggodalmat, amelyet alig vagy egyáltalán nem tudunk befolyásolni. Például nem tudjuk szabályozni, hogy mennyivel dráguljon évről évre az élelem, a ruházat és a lakhatás. Az sem rajtunk múlik, hogy milyen gyakran próbálnak meg rávenni minket becstelenségre vagy erkölcstelenségre az iskolában vagy a munkahelyen. És a környékünkön történő bűncselekményeket sem tudjuk megakadályozni. Azért kell ilyen gondokkal küzdenünk, mert a világban az emberek többsége nem a bibliai alapelvek szerint gondolkodik. Ezenkívül e világ istene, Sátán tudja, hogy „ennek a világrendszernek az aggodalmai” néhányakat eltántorítanak Jehova szolgálatától (Máté 13:22; 1Ján 5:19). Ezért nem csoda, hogy a világ rengeteg nyomasztó problémával terheli meg az embereket.

4. Mit okozhat a ránk nehezedő nyomás?

4 A ránk nehezedő nyomás miatt odáig is eljuthatunk, hogy felemésztenek minket az aggodalmaink. Például aggódhatunk amiatt, hogy nem fogjuk tudni eltartani magunkat, vagy hogy megbetegszünk, és ezért kiesünk a munkából, vagy akár el is veszítjük az állásunkat. Amiatt is nyugtalankodhatunk, hogy ha kísértés ér bennünket, talán meg fogjuk szegni Isten törvényét. És az is félelemmel tölthet el minket, hogy vajon ki tudunk-e majd tartani, amikor Sátán a közeljövőben ráveszi az uralma alatt álló embereket, hogy megtámadják Isten népét. „Baj, ha aggódom ilyesmik miatt?” – merülhet fel bennünk.

5. Miért mondta Jézus, hogy ne aggódjunk tovább?

5 Tudjuk, hogy Jézus ezt mondta a követőinek: „ne aggódjatok tovább” (Máté 6:25). Ezek szerint azt várja el tőlünk, hogy egyáltalán ne aggódjunk? Nem erről van szó. Gondoljunk csak bele, hogy Isten néhány régen élt hűséges szolgája is küzdött aggodalmakkal, Jehova mégsem vetette el őket (1Kir 19:4; Zsolt 6:3). * Valójában Jézus szeretett volna megnyugtatni minket. Nem akarja, hogy a fizikai dolgok miatti aggodalom háttérbe szorítsa az életünkben Isten szolgálatát. Vajon mit tehetünk, hogy úrrá legyünk a nyugtalanító érzéseinken? (Lásd a „ Hogyan valósíthatod meg?” című részt.)

HAT DOLOG, AMELY SEGÍT NYUGODTNAK MARADNI

(Lásd a 6. bekezdést.) *

6. A Filippi 4:6, 7 szerint mi segíthet, hogy megnyugodjunk?

6 1. Imádkozz gyakran! Amikor nagy nyomás nehezedik rád, enyhülést hozhat, ha imádkozol Jehovához (1Pét 5:7). Ő válaszként megadhatja neked a békéjét, amely „felette áll minden [emberi] gondolkodásnak” (Olvassátok fel: Filippi 4:6, 7.) Jehova a hatalmas szent szellemével meg tud szabadítani téged a nyugtalanító gondolatoktól (Gal 5:22).

7. Mit tartsunk észben az imával kapcsolatban?

7 Amikor imában Jehovához fordulsz, legyél teljesen őszinte, és fogalmazz konkrétan. Mondd el neki, hogy mi a probléma, és hogy milyen érzést kelt benned. Ha lehet változtatni a helyzeteden, kérj tőle bölcsességet, hogy megtaláld a megoldást, és erőt, hogy meg tudd tenni a szükséges lépéseket. Ha pedig semmit sem tehetsz, kérd a segítségét ahhoz, hogy ne aggódj túlságosan. Ha konkrét dolgokért imádkozol, idővel könnyebb lesz felismerned Jehova válaszát. És ha nem kapsz rögtön választ az imádra, ne add fel. Jehova nemcsak azt szeretné, hogy konkrét legyél, hanem azt is, hogy kitartó (Luk 11:8–10).

8. Mit foglaljunk bele az imáinkba?

8 Amikor imában Jehovára veted az aggodalmaidat, ne felejts el hálát is adni neki! Jó hatással lesz rád, ha még nagyon nehéz körülmények között is számba veszed az áldásaidat. És ha időnként annyira zaklatott vagy, hogy nem tudod szavakba önteni az érzéseidet, gondolj arra, hogy Jehova akkor is meghallgatja az imádat, ha csak ennyit tudsz mondani: „Kérlek, segíts!” (2Krón 18:31; Róma 8:26).

(Lásd a 9. bekezdést.) *

9. Hogyan találhatunk valódi biztonságot?

9 2. Jehova bölcsességére támaszkodj, ne a sajátodra! Az i. e. nyolcadik században Júda népét asszír támadás fenyegette. Attól való félelmükben, hogy az asszírok uralma alá kerülnek, kétségbeesetten a pogány Egyiptomhoz fordultak segítségért (Ézs 30:1, 2). Jehova figyelmeztette őket, hogy a rossz döntésük katasztrófához vezet majd (Ézs 30:7, 12, 13). Ézsaiás által tudtukra adta, hogy hol lelhetnek valódi biztonságra. Ezt mondta: „Erőtök abban mutatkozik meg, hogy nyugodtak maradtok, és bíztok bennem” (Ézs 30:15b).

10. Milyen helyzetekben fejezhetjük ki a Jehova iránti bizalmunkat?

10 Milyen helyzetekben tudjuk kimutatni, hogy bízunk Jehovában? Nézzünk néhány példát. Tegyük fel, hogy felajánlanak neked egy jobban fizető állást, amely sok idődet venné igénybe, és akadályozna a keresztényi tevékenységekben. Vagy előfordulhat, hogy egy nem Tanú kollégád romantikus érdeklődést mutat irántad. Az is lehet, hogy egy közeli családtagod választás elé állít, és ezt mondja: „Vagy én, vagy Jehova.” Az ilyen helyzetekben nagyon nehéz dönteni, de Jehova mindig megadja a szükséges útmutatást (Máté 6:33; 10:37; 1Kor 7:39). A kérdés csak az, hogy bízol-e a vezetésében.

(Lásd a 11. bekezdést.) *

11. Melyik bibliai történetek segíthetnek nyugodtnak maradnunk, amikor ellenségeskedéssel nézünk szembe?

11 3. Tanulj a jó és a rossz példákból! Sok bibliai történetből kiderül, hogy mennyire fontos nyugodtnak maradni, és bízni Jehovában. Miközben ilyen beszámolókat tanulmányozol, figyeld meg, hogy mi segített Isten szolgáinak megőrizni a higgadtságukat még az ádáz ellenállás dacára is. Például amikor a zsidó legfelsőbb bíróság megparancsolta az apostoloknak, hogy hagyják abba a prédikálást, ezek a hűséges keresztények nem rettentek meg. Bátran kijelentették: „Mint uralkodónak, Istennek kell inkább engedelmeskednünk, semmint embereknek” (Csel 5:29). Még akkor sem estek kétségbe, amikor megverték őket. Miért? Mert tudták, hogy Jehova velük van, és örömét leli bennük. Így hát folytatták a jó hír hirdetését (Csel 5:40–42). Hozzájuk hasonlóan István tanítvány a kivégzése előtt annyira nyugodt tudott maradni, hogy az arca olyan volt, „mint egy angyal arca” (Csel 6:12–15). Ez azért volt lehetséges, mert biztos volt benne, hogy Jehova értékeli a hűségét.

12. Az 1Péter 3:14 és 4:14 szerint miért lehetünk boldogok, ha üldöznek minket?

12 Az apostolok hatalmat kaptak arra, hogy csodákat hajtsanak végre, és ez egyértelműen bizonyította Jehova támogatását (Csel 5:12–16; 6:8). Mi nem tudunk csodákat tenni. De Jehova a Szava által szeretettel biztosít minket arról, hogy ha az igazságosságért szenvedünk, ő büszke ránk, és ad nekünk a szelleméből. (Olvassátok fel: 1Péter 3:14; 4:14.) Ezért nem érdemes azon töprengenünk, hogy hogyan fogjuk viselni az ádáz üldözést a jövőben. Inkább arra összpontosítsunk, hogy miként erősíthetjük meg a bizalmunkat abban, hogy Jehova képes fenntartani és megmenteni minket. Az első századi tanítványokhoz hasonlóan nekünk is bíznunk kell Jézus következő ígéretében: „olyan szavakat és bölcsességet adok nektek, amelynek egyetlen ellenségetek sem lesz képes ellenállni vagy ellentmondani.” Jézus még erről is biztosít minket: „A kitartásotok által megőrzitek életeteket” (Luk 21:12–19). És ne feledjük, hogy Jehova minden apró részletet megjegyez azokkal a szolgáival kapcsolatban, akik hűségben meghalnak, és fel fogja őket támasztani.

13. Miért érdemes megvizsgálnunk a rossz példákat?

13 Azoknak az esetéből is tanulhatunk, akik nem őrizték meg a nyugalmukat és a Jehovába vetett bizalmukat. Ha megvizsgáljuk a történetüket, az segíthet, hogy ne kövessünk el olyan hibákat, mint ők. Például Júda királya, Asa az uralma elején Jehovára támaszkodott, amikor egy hatalmas hadsereg fenyegette a népét. Jehova ezért győzelemre segítette őt (2Krón 14:9–12). Később Izrael királya, Baása egy jóval kisebb hadsereggel vonult fel Asa ellen. Ám Asa ekkor nem Jehovához fordult támogatásért, hanem pénzt küldött Szíria királyának, hogy segítsen (2Krón 16:1–3). És akkor sem Jehovára támaszkodott, amikor az élete vége felé súlyosan megbetegedett (2Krón 16:12).

14. Mit tanulhatunk Asa hibáiból?

14 Amikor Asa a szírekhez fordult segítségért Izrael ellen, az először talán jó ötletnek tűnt. De mivel a saját kezébe vette a dolgokat, a siker rövid életű volt. Jehova ezt mondta Asának egy prófétáján keresztül: „Azért csúszott ki a kezed közül Szíria királyának hadserege, mert Szíria királyára támaszkodtál, és nem Jehovára, a te Istenedre” (2Krón 16:7). Vigyáznunk kell, nehogy túlzottan magabiztosak legyünk, és elmulasszunk Jehova Szavában keresni vezetést. Még akkor is, ha hirtelen kell döntenünk, maradjunk nyugodtak, és támaszkodjunk Jehovára. Így biztosan számíthatunk a segítségére.

(Lásd a 15. bekezdést.) *

15. Mit tegyünk bibliaolvasás közben?

15 4. Tanulj meg fejből bibliaverseket! Amikor olyan bibliai részeket olvasol, amelyek hangsúlyozzák, milyen fontos nyugodtnak maradni, és bízni Jehovában, próbálj megjegyezni néhány verset. Ebben segíthet, ha hangosan elismétled vagy kiírod őket valahová, ahol gyakran láthatod. Jehova megparancsolta Józsuénak, hogy rendszeresen olvassa a törvénykönyvet halk hangon, hogy bölcsen tudjon cselekedni. A törvényben lévő emlékeztetők abban is segítettek neki, hogy bátor legyen a félelmet keltő helyzetekben (Józs 1:8, 9). Isten Szavában sok olyan gondolat van, amely belső békét adhat neked, amikor a körülmények hatására aggodalom vagy rémület tölthetne el (Zsolt 27:1–3; Péld 3:25, 26).

(Lásd a 16. bekezdést.) *

16. Hogyan használja fel Jehova a testvéreket az érdekünkben?

16 5. Tölts időt a testvérekkel! Jehova felhasználja a testvéreket, hogy segítsen nekünk nyugodtnak maradni, és bízni benne. Az összejöveteleken hasznot meríthetünk a programokból, a hozzászólásokból és az építő beszélgetésekből (Héb 10:24, 25). Az is rengeteg erőt adhat, ha megosztjuk az érzéseinket a barátainkkal a gyülekezetben. Egy „jó szó” sokat enyhíthet az aggodalmainkon (Péld 12:25).

(Lásd a 17. bekezdést.) *

17. A Héberek 6:19 szerint hogyan szilárdíthat meg minket a reménységünk?

17 6. Legyen élő a reménységed! A reménység számunkra „a lélek horgonya”, amely rendíthetetlenné tesz minket, amikor nehézségekkel vagy aggodalmakkal küzdünk. (Olvassátok fel: Héberek 6:19.) Elmélkedj Jehovának azon az ígéretén, hogy a jövőben senkinek sem lesznek nyomasztó érzései (Ézs 65:17). Képzeld oda magad a békés új világba, ahol soha többé nem történnek majd lesújtó dolgok (Mik 4:4). Az is megerősíti a reménységedet, ha beszélsz róla másoknak. Ezért szorgalmasan végezd a prédikáló- és tanítványképző munkát. Így „mindvégig teljesen meg [lehetsz] győződve a reménységről” (Héb 6:11).

18. Mire számíthatunk a jövőben, és mi segíthet kitartani?

18 Ahogy közeledik ennek a világrendszernek a vége, egyre több problémánk lesz, amelyek aggodalommal tölthetnek el minket. A 2021-es éviszövegünk segít megküzdeni ezekkel a gondokkal, és nyugodtnak maradni, miközben nem magunkban bízunk, hanem Jehovában. Az előttünk álló év során fejezzük ki a tetteinkkel, hogy megfogadjuk Jehova bátorítását: „Erőtök abban mutatkozik meg, hogy nyugodtak maradtok, és bíztok bennem” (Ézs 30:15).

49. ÉNEK Jehova a menedékünk

^ bek. 5 A 2021-es éviszövegünk kiemeli, hogy mennyire fontos bízni Jehovában ahhoz, hogy szembe tudjunk nézni a jelenlegi és a jövőben várható aggasztó helyzetekkel. Ebben a cikkben megvizsgálunk néhány gyakorlatias tanácsot, hogy hogyan tudjuk megfogadni az éviszöveg ösztönzését.

^ bek. 5 Néhány hűséges testvér és testvérnő különösen nagymértékű szorongással vagy pánikrohamokkal küzd, ami súlyos betegségnek számít. Jézus nem ilyenfajta aggódásról beszélt.

^ bek. 63 KÉPLEÍRÁS: 1. Egy testvérnő a nap során többször is imába foglalja az aggodalmait.

^ bek. 65 KÉPLEÍRÁS: 2. A munkahelyén az ebédszünetben útmutatást keres Isten Szavában.

^ bek. 67 KÉPLEÍRÁS: 3. Elgondolkodik a Bibliában szereplő jó és rossz példákon.

^ bek. 69 KÉPLEÍRÁS: 4. Kitesz a hűtőjére egy bátorító bibliaverset, amelyet szeretne megtanulni.

^ bek. 71 KÉPLEÍRÁS: 5. Kellemesen elbeszélget egy testvérnővel a szolgálatban.

^ bek. 73 KÉPLEÍRÁS: 6. Elmélkedik a jövőn, és ezzel erősíti a reménységét.