12. TANULMÁNYOZÁSI CIKK

A szeretet segít kitartani, amikor gyűlölnek minket

A szeretet segít kitartani, amikor gyűlölnek minket

„Ezeket azért parancsolom nektek, hogy szeressétek egymást. Ha a világ gyűlöl benneteket, ne feledjétek, hogy engem előbb gyűlölt, mint titeket” (JÁN 15:17, 18)

154. ÉNEK Tartsunk ki!

ÁTTEKINTÉS *

1. Mire készített fel minket Jézus a Máté 24:9 szerint?

JEHOVA úgy alkotott meg minket, hogy szeressünk másokat, és mi is vágyjunk mások szeretetére. Ezért nagyon fáj, amikor gyűlölnek minket. Például egy testvérnő, Georgina *, aki Európában él, ezt meséli: „14 éves koromban az anyukám meggyűlölt, amiért Jehovát szolgáltam. Nagyon magányosnak és értéktelennek éreztem magam.” Egy testvért, Danilót is bántották a hite miatt. Így beszél az érzéseiről: „Félelmetes és megalázó volt, amikor a katonák megvertek, sértegettek és megfenyegettek.” Igen, a gyűlölködés sebeket ejthet rajtunk, de semmiképp sem lep meg minket, hiszen Jézus előre megmondta, hogy erre számíthatunk (Máté 24:9).

2–3. Miért gyűlöl minket a világ?

2 Miért gyűlöl minket a világ? Azért, mert Jézus követőiként nem alkotjuk a részét (Ján 15:17–19). Bár tiszteljük az emberi kormányzatokat, nem foglalunk állást politikai kérdésekben, nem tisztelgünk a zászló előtt, és nem énekeljük a himnuszt. Kizárólag Jehovát imádjuk. Kiállunk amellett, hogy Jehovának joga van uralkodni az emberek felett, míg Sátán és az utódja hevesen támadja ezt a jogot (1Móz 3:1–5, 15). Arról prédikálunk, hogy egyedül Isten királysága tudja megoldani az emberiség gondjait, és hogy ez a királyság hamarosan elsöpri az ellenségeit (Dán 2:44; Jel 19:19–21). Ez a szelídeknek jó hír, a gonoszoknak viszont rossz (Zsolt 37:10, 11).

3 Sokszor azért is válunk a gyűlölet célpontjaivá, mert Isten erkölcsi mércéje szerint élünk, amely éles ellentétben áll a világ züllöttségével. Manapság például sokan teljesen elfogadhatónak tartják az olyan bűnöket, amelyek miatt Jehova annak idején elpusztította Szodoma és Gomorra lakóit (Júd 7). Mivel mi ragaszkodunk a Biblia értékrendjéhez, kigúnyolnak és intoleránsnak tartanak bennünket (1Pét 4:3, 4).

4. Mi adhat erőt a kitartáshoz, amikor gyűlölnek bennünket?

4 Mi segíthet kitartani, amikor gyűlölettel nézünk szembe? Szilárdan hinnünk kell abban, hogy Jehova mellettünk áll. A hitünk, mint egy pajzs, képes „kioltani a gonosz minden égő nyilát” (Ef 6:16). De a hit mellett szeretetre is szükségünk van, hiszen a szeretet „nem válik ingerültté”, „mindent elvisel”, és „mindent kitartóan tűr” (1Kor 13:4–7, 13). Most nézzük, hogyan segít elviselni a gyűlölködést az, ha szeretjük Jehovát, a testvéreinket, sőt, még az ellenségeinket is.

SZERESSÜK JEHOVÁT!

5. Mire tette képessé Jézust az Atyja iránti szeretete?

5 Jézus az utolsó estén, amelyet a tanítványaival töltött, mielőtt az ellenségei kivégezték, ezt mondta: „szeretem az Atyát, [ezért] mindent úgy teszek, ahogy az Atya megparancsolta nekem” (Ján 14:31). Ez a szeretet képessé tette Jézust arra, hogy kiállja a rá váró próbákat. A Jehova iránti szeretet nekünk ugyanígy erőt adhat.

6. A Róma 5:3–5 szerint mit érzünk, amikor bántanak minket a hitünkért?

6 Jehova szolgáinak mindig is segített elviselni az üldözést, hogy szerették az Istenüket. Például az első században a zsidó legfelsőbb bíróság megtiltotta az apostoloknak, hogy prédikáljanak, de az Isten iránti szeretetük arra indította őket, hogy inkább neki engedelmeskedjenek, semmint embereknek (Csel 5:29; 1Ján 5:3). Ugyanez az erős szeretet napjainkban is sok testvérünknek segít, hogy kiállja a hatóságoktól jövő ádáz üldözést. Nem keserednek el, hanem inkább megtiszteltetésnek tartják, hogy a hitükért szenvedhetnek (Csel 5:41; olvassátok fel: Róma 5:3–5).

7. Milyen legyen a szemléletmódunk, ha a családunk ellenséges velünk?

7 Az egyik legfájdalmasabb próba az lehet, ha a családtagjaink ellenségesek velünk. Sokan átéltük, hogy amikor elkezdtük tanulmányozni a Bibliát, a rokonaink attól féltek, hogy félre lettünk vezetve, vagy azt gondolták, hogy elment az eszünk. (Vesd össze: Márk 3:21.) Ilyenkor az is előfordul, hogy valakivel erőszakosan bánik a családja. Ez egyáltalán nem lep meg minket, hiszen Jézus előre megmondta, hogy „az embernek a saját háznépe lesz az ellensége” (Máté 10:36). De bárhogy viszonyulnak is hozzánk a családtagjaink, mi nem tekintjük őket ellenségnek. Éppen ellenkezőleg! Minél jobban szeretjük Jehovát, annál jobban szeretjük az embereket is (Máté 22:37–39). Ám ez nem jelenti azt, hogy mások kedvéért megalkudnánk, és megszegnénk bármelyik bibliai törvényt vagy alapelvet.

Még ha egy ideig szenvednünk is kell, Jehova mindig mellettünk áll, hogy vigasztaljon és bátorítson bennünket (Lásd a 8–10. bekezdést.)

8–9. Mi segített Georginának kitartani?

8 Georgina, akit már idéztünk, ezt mondja: „Az a legnehezebb, ha olyan valaki válik ellenségessé veled, akitől szeretetet és törődést várnál. Az anyukámmal egyszerre kezdtük tanulmányozni a Bibliát, de aztán fél év múlva, amikor szerettem volna elmenni az összejövetelekre, teljesen ellenem fordult. Olyan vádakat hozott fel a Tanúk ellen, amikből rájöttem, hogy hitehagyottakkal van kapcsolatban. Többször előfordult, hogy megtépte a hajamat, fojtogatott és kidobta a kiadványaimat. Tizenöt éves koromban megkeresztelkedtem. Anya úgy próbálta megakadályozni, hogy Jehovát szolgáljam, hogy betett egy intézetbe. Ott olyan lányokkal laktam együtt, akik közül többen drogoztak és más bűncselekményeket követtek el.”

9 Georginának sikerült kiállnia ezt a próbát. Elmondja, hogy mi segített neki: „Pont aznap olvastam ki a Bibliát, amikor anyukám elkezdett bántani. Teljesen biztos voltam benne, hogy megtaláltam az igazságot, és nagyon közel éreztem magam Jehovához. Rengeteget imádkoztam, és ő mindig meghallgatott. Amíg az intézetben laktam, egy testvérnő meghívott magához, hogy együtt tanulmányozzunk. Az összejöveteleken is nagyon sok bátorírást kaptam a testvérektől és a testvérnőktől. Úgy bántak velem, mint egy családtaggal. Megtapasztaltam, hogy Jehova sokkal erősebb, mint azok, akik üldöznek minket, bárkiről legyen is szó.”

10. Miben lehetünk biztosak?

10 Pál apostol azt írta, hogy semmi sem képes „elválasztani minket Isten szeretetétől, amely Krisztus Jézus, a mi Urunk által mutatkozik meg” (Róma 8:38, 39). Még ha egy ideig szenvednünk is kell, Jehova mindig mellettünk áll, hogy vigasztaljon és bátorítson minket. És ahogy Georgina történetéből láttuk, ehhez gyakran a testvéreinket használja fel.

SZERESSÜK A TESTVÉREINKET!

11. Hogyan segített a tesszalonikaiaknak, hogy megfogadták a János 15:12, 13-ban olvasható parancsot?

11 Jézus a halála előtti éjszakán azt mondta a tanítványainak, hogy szeressék egymást (Ján 15:12, 13). Tudta, hogy az önfeláldozó szeretetük hozzájárul majd ahhoz, hogy egységesek maradjanak, és el tudják viselni a világ gyűlöletét. Nézzük, hogyan volt ez igaz a tesszalonikai keresztények esetében! Ők már a gyülekezet megalapításától üldözésnek voltak kitéve, a kitartásukkal és a szeretetükkel mégis jó példát mutattak a többi hittársuknak (1Tessz 1:3, 6, 7). Pál apostol arra buzdította őket, hogy egyre jobban szeressék egymást (1Tessz 4:9, 10). A szeretetnek arra kellett ösztönöznie őket, hogy vigasztalóan beszéljenek a lehangoltakkal, és támogassák a gyengéket (1Tessz 5:14). Bizonyára megfogadták Pál tanácsát, hiszen úgy egy évvel később a második levelében így dicsérte meg őket: „mindannyian egyre jobban szeretitek egymást” (2Tessz 1:3–5). Ez segített nekik, hogy kiállják a nehézségeket és az üldözést.

A testvéri szeretet erőt ad a kitartáshoz, amikor gyűlölettel nézünk szembe (Lásd a 12. bekezdést.) *

12. Hogyan fejezték ki a testvérek a szeretetüket egymás iránt egy háború sújtotta országban?

12 Térjünk vissza most Danilo történetére, akit a bevezetőben már említettünk. A feleségével egy olyan országban élt, ahol háború dúlt. Miután a harcok az ő városukat is elérték, ők továbbra is jártak az összejövetelekre, prédikáltak, ahogy tudtak, és megosztották a testvérekkel az ennivalójukat. Egy nap katonák jelentek meg náluk, és rá akarták venni Danilót, hogy tagadja meg a hitét. „Mivel erre nem voltam hajlandó – meséli Danilo –, megvertek, és úgy tettek, mintha lelőnének, de csak a fejem fölött süvített el a golyó. Aztán megfenyegettek, hogy még visszajönnek, és megerőszakolják a feleségemet. A testvérek azonnal vonatra tettek minket, hogy elmeneküljünk egy másik városba. Mindig hálás leszek nekik a szeretetükért. Az új helyen a testvérek enni adtak nekünk, és segítettek, hogy munkát és lakást is találjunk. Később mi is be tudtunk fogadni olyan testvéreket, akik a háborús övezetből menekültek el.” Ez a történet szépen bizonyítja, hogy a köztünk lévő szeretet segít kitartani, ha gyűlölnek minket.

SZERESSÜK AZ ELLENSÉGEINKET!

13. Hogyan segít a szent szellem kitartanunk Jehova szolgálatában akkor is, ha gyűlölnek minket?

13 Jézus azt mondta, hogy szeretnünk kell az ellenségeinket (Máté 5:44, 45). Ez egyáltalán nem könnyű, de Isten szent szellemének a segítségével lehetséges. Ez a szellem nemcsak a szeretetben segít fejlődnünk, hanem a türelemben, a kedvességben, a szelídségben és az önuralomban is (Gal 5:22, 23). Ezekre a tulajdonságokra nagy szükségünk van, hogy ki tudjunk tartani, amikor gyűlölnek minket. Sokszor volt már, hogy egy ellenséges személyt megenyhített a Tanú családtagja vagy szomszédja megnyerő viselkedése. Sőt, néhány korábbi üldözőnk el is fogadta az igazságot. Szóval, ha nehezedre esik szeretni az ellenségeidet, imádkozz Jehova szent szelleméért (Luk 11:13). Ezenkívül legyen szilárd a meggyőződésed, hogy mindig az a legjobb, ha engedelmeskedsz Jehovának (Péld 3:5–7).

14–15. Hogyan segített a Róma 12:17–21 Yasmeennek, hogy szeretettel bánjon a férjével?

14 Nézzük, mi történt Yasmeennel, aki a Közel-Keleten él. Amikor Jehova Tanúja lett, a férje azt gondolta, hogy becsapták őt, és minden módon próbálta akadályozni az imádatban. Sértegette, és rávett egy papot, egy varázslót és több rokonukat, hogy fenyegessék meg, és vádolják meg azzal, hogy tönkreteszi a családot. Sőt, egy összejövetelen még a testvérekkel is ordítozni kezdett. Yasmeen sokat sírt miatta.

15 A gyülekezetben a testvérek mindig vigasztalták és bátorították őt. A vének arra ösztönözték, hogy próbálja meg alkalmazni a Róma 12:17–21 szavait. (Olvassátok fel!) „Nem volt könnyű – meséli Yasmeen. – De kértem Jehova segítségét, és megtettem, ami tőlem telt. Amikor a férjem szándékosan összepiszkolta a konyhapadlót, feltakarítottam utána. Amikor sértegetett, szelíden válaszoltam. És amikor beteg volt, ápoltam.”

A szeretetünkkel megenyhíthetjük azokat, akik bántanak minket (Lásd a 16. és 17. bekezdést.) *

16–17. Mit tanulhatsz Yasmeen történetéből?

16 Mi lett a jutalma Yasmeen kitartásának? Ezt meséli: „A férjem kezdett jobban bízni bennem, mert tudta, hogy mindig igazat mondok. Már hajlandó volt tisztelettel végighallgatni, ha valamilyen vallási téma került szóba. Azt is megígérte, hogy változtat a viselkedésén. Most már kifejezetten biztat, hogy menjek az összejövetelekre. Teljesen megváltozott nálunk a légkör, az otthonunk sokkal békésebb lett. Remélem, hogy egy nap a férjemmel együtt szolgálhatom majd Jehovát.”

17 Yasmeen története azt bizonyítja, hogy a szeretet „mindent elvisel. . ., mindent remél, mindent kitartóan tűr” (1Kor 13:4, 7). Bármilyen erőteljes is a gyűlölet, és bármekkora kárt okoz is, a szeretet képes győzedelmeskedni felette, mert megolvasztja a szíveket. És azzal, ha szeretetet mutatunk mások iránt, Jehovának is örömet szerzünk. De még ha nem is sikerül megenyhítenünk az üldözőinket, akkor is boldogok lehetünk. Vajon miért?

BOLDOGOK VAGYUNK, AMIKOR GYŰLÖLNEK MINKET

18. Miért lehetünk boldogok, ha gyűlölnek minket?

18 Jézus ezt mondta: „Boldogok vagytok, amikor gyűlölnek titeket az emberek” (Luk 6:22). Persze nem élvezzük, amikor gyűlölnek minket, és nem akarunk mártírok lenni. Akkor mégis mi ad okot arra, hogy boldogok legyünk egy ilyen helyzetben? Először is az, hogy a kitartásunkkal örömet szerzünk Istennek (1Pét 4:13, 14). Másodszor, a próbák finomítják és erősítik a hitünket (1Pét 1:7). Harmadszor pedig, ha hűségesek maradunk Jehovához, örök életet kapunk jutalmul (Róma 2:6, 7).

19. Miért voltak boldogok az apostolok, amikor megverték őket?

19 Nem sokkal Jézus feltámadása után az apostolok átélték azt az örömet, amelyről az Uruk beszélt. Miután megverték őket, és megtiltották nekik, hogy tovább prédikáljanak, ők boldogok voltak, „amiért méltónak bizonyultak arra, hogy gyalázatot szenvedjenek Jézus nevéért” (Csel 5:40–42). Erősebb volt bennük a Jézus iránti szeretet, mint az ellenségeiktől való félelem. Ez a szeretet arra indította őket, hogy továbbra is „szakadatlanul” hirdessék a jó hírt. Sok testvérünk ma is hűségesen kitart a nehézségek ellenére. Tudják, hogy Jehova nem fog elfelejtkezni a munkájukról és a neve iránt tanúsított szeretetükről (Héb 6:10).

20. Miről lesz szó a következő cikkben?

20 Amíg tart ez a rendszer, addig számíthatunk rá, hogy gyűlölni fognak minket (Ján 15:19). De nem kell hogy eluralkodjon rajtunk a félelem, hiszen ahogy a következő cikkből látni fogjuk, Jehova „megerősít. . . és megvéd” bennünket (2Tessz 3:3). Ezért hát tartsunk ki a gyűlölködés ellenére, és szeressük Jehovát, a testvéreinket, sőt, még az ellenségeinket is! Így egységesek tudunk maradni, erősödni fog a hitünk, tiszteletet szerezhetünk Jehovának, és bebizonyíthatjuk, hogy a szeretetnek nagyobb ereje van, mint a gyűlöletnek.

3. ÉNEK „Isten szeretet”

^ bek. 5 Ebben a cikkben látni fogjuk, hogy a világ gyűlölete ellenére ki tudunk tartani Jehova szolgálatában, ha szeretjük őt, a testvéreinket, sőt, még az ellenségeinket is. Arról is szó lesz, hogy miért mondta Jézus, hogy boldogok lehetünk, ha gyűlölnek minket.

^ bek. 1 A neveket megváltoztattuk.

^ bek. 58 KÉPLEÍRÁS: Miután Danilót és a feleségét megfenyegették a katonák, a testvérek segítettek nekik elmenekülni, az új helyen pedig szeretettel fogadták őket az ottani testvérek.

^ bek. 60 KÉPLEÍRÁS: Yasmeen, akivel csúnyán bánt a férje, hasznos tanácsot kapott a vénektől. Igyekezett jó feleség lenni, és ápolta a férjét, amikor az beteg volt.