11. TANULMÁNYOZÁSI CIKK

Hogyan meríthetsz erőt a bibliaolvasásból?

Hogyan meríthetsz erőt a bibliaolvasásból?

„Isten. . . segít kitartani” (RÓMA 15:5)

37. ÉNEK A Szentírás Istentől ihletett

ÁTTEKINTÉS *

1. Milyen próbákkal küzd sok keresztény?

VAN valamilyen különösen nehéz próba az életedben? Talán valaki megbántott a gyülekezetben (Jak 3:2). Vagy lehet, hogy gúnyolnak a hited miatt az iskolában vagy a munkahelyen (1Pét 4:3, 4). Az is lehet, hogy a családod akadályozni próbál abban, hogy elmenj az összejövetelekre vagy prédikálj (Máté 10:35, 36). Lehet, hogy már úgy érzed, hogy legszívesebben feladnád. De biztos lehetsz benne, hogy Jehova megadja a kellő erőt és bölcsességet, hogy ki tudj tartani.

2. A Róma 15:4 szerint milyen hatással lehet ránk a Biblia tanulmányozása?

2 Miért íratta le Jehova a Szavában részletesen azt, hogy a tökéletlen szolgái hogyan tudtak megküzdeni a nehézségeikkel? Pál apostol szerint azért, hogy tanuljunk ezekből a történetekből, valamint hogy vigaszt és reményt merítsünk belőlük (Róma 15:4). De ahhoz, hogy ezeket igazán a javunkra fordítsuk, nem elég olvasnunk a Bibliát. Az a cél, hogy az olvasottak hatással legyenek a gondolkodásunkra és az érzéseinkre. Mit tehetsz például, ha iránymutatásra van szükséged egy nehéz helyzetben? Bibliaolvasáskor kövesd ezt a négy lépést: 1. imádkozz, 2. használd a képzelőerőd, 3. elmélkedj, és 4. alkalmazd a tanultakat. Először nézzük, hogy mit foglalnak magukban ezek a lépések. * Utána pedig vizsgáljunk meg egy-egy eseményt ezzel a módszerrel Dávid király és Pál apostol életéből.

1. IMÁDKOZZ!

Olvasás előtt kérd Jehovát, hogy segítsen hasznos gondolatokat találnod (Lásd a 3. bekezdést.)

3. Miért fontos imádkozni bibliaolvasás előtt?

3 1. Imádkozz! Mielőtt elkezdenéd olvasni a Bibliát, kérd Jehovát, hogy segítsen javadra fordítani az olvasottakat. Ha például tanácsra van szükséged egy probléma megoldásához, imádkozz azért, hogy találj egy hasznos alapelvet (Flp 4:6, 7; Jak 1:5).

2. HASZNÁLD A KÉPZELŐERŐD!

Éld bele magad a szereplő helyzetébe (Lásd a 4. bekezdést.)

4. Hogyan keltheted életre a bibliai történeteket?

4 2. Használd a képzelőerőd! Ez egy különleges ajándék Jehovától. Ahhoz, hogy megelevenedjen előtted egy bibliai történet, képzeld magad elé a jelenetet. Lásd azt, amit a szereplő lát, és próbáld átélni az érzéseit.

3. ELMÉLKEDJ!

Gondolkodj el az olvasottakon, és azon, hogy mit tanulhatsz belőlük (Lásd az 5. bekezdést.)

5. Mit jelent az, hogy elmélkedsz bibliaolvasás közben?

5 3. Elmélkedj! Ez azt jelenti, hogy mélyen elgondolkozol azon, amit olvasol, és igyekszel magadra alkalmazni. Az elmélkedés segít, hogy meglásd az összefüggéseket, és hogy jobban megérts egy témát. Ha csak olvasod a Bibliát, az olyan, mintha csupán nézegetnéd egy puzzle darabkáit, de nem raknád össze őket. Elmélkedned kell ahhoz, hogy összeálljon a teljes kép. Olvasás közben tegyél fel ilyen kérdéseket: Mit tett a történet szereplője, ami segített neki a nehéz helyzetében? Hogyan támogatta őt Jehova? Hogyan tudom hasznosítani a tanulságokat a saját próbámban?

4. ALKALMAZD A TANULTAKAT!

Ültesd át a gyakorlatba az alapelveket, hogy jobb döntéseket tudj hozni, nyugodtabb legyél, és megerősítsd a hited (Lásd a 6. bekezdést.)

6. Miért fontos alkalmaznunk azt, amit tanulunk?

6 4. Alkalmazd a tanultakat! Azt, aki nem alkalmazza a tanultakat, Jézus egy olyan emberhez hasonlította, aki homokra építi a házát. Hiába dolgozott keményen, mert amikor jön a vihar és az árvíz, a háza összeomlik (Máté 7:24–27). Ugyanilyen elfecsérelt erőfeszítés, ha bibliaolvasáskor imádkozunk, használjuk a képzelőerőnket, és elmélkedünk, de nem alkalmazzuk a tanultakat. A hitünk nem fogja kiállni a próbát, ha üldözés vagy más nehézség ér minket. De ha átültetjük a gyakorlatba azt, amit tanulunk, jobb döntéseket tudunk hozni, nyugodtabbak leszünk, és erősödni fog a hitünk (Ézs 48:17, 18). Most vegyük szemügyre Dávid király életének egy részletét ezzel a négylépéses módszerrel.

MIT TANULHATSZ DÁVID KIRÁLYTÓL?

7. Melyik bibliai történetről lesz szó?

7 Csalódást okozott neked egy családtagod vagy barátod? Akkor sokat tanulhatsz abból, hogy mit tett Dávid király, amikor a fia, Absolon fellázadt ellene, és meg akarta szerezni a trónját (2Sám 15:5–14, 31; 18:6–14).

8. Hogyan kérhetsz segítséget Jehovától?

8 1. Imádkozz! Mielőtt elolvasod ezt a történetet, öntsd ki a szíved Jehovának (Zsolt 6:6–9). Mondd el neki, hogy milyen érzéseket kelt benned az, ahogyan bántak veled. Ezenkívül kérd, hogy segítsen olyan alapelveket találnod, amelyeket alkalmazni tudsz a helyzetedre.

9. Foglald össze Absolon lázadásának történetét!

9 2. Használd a képzelőerőd! Próbáld beleélni magad az eseményekbe, és elképzelni, hogyan érintették azok Dávid királyt. Absolon évekig mesterkedik azon, hogy megszerettesse magát a néppel (2Sám 15:7). Amikor elérkezettnek látja az időt, kémeket küld ki az egész országba, hogy elérjék az embereknél, hogy támogassák őt mint az új királyt. Még Dávid bizalmas barátját és tanácsadóját, Ahitófelt és sikerül maga mellé állítania. Aztán kikiáltja magát királynak, és elhatározza, hogy megöli az apját, aki ekkor valószínűleg súlyos beteg (Zsolt 41:1–9). Dávid tudomást szerez az összeesküvésről, és elmenekül Jeruzsálemből. A hozzá hűséges katonák összecsapnak Absolon seregével. A lázadók vereséget szenvednek, és Absolon meghal.

10. Hogyan reagálhatott volna Dávid?

10 Most koncentrálj Dávid érzéseire! Szerette Absolont, és bízott Ahitófelben. De mindketten elárulták őt, sőt, az életére törtek. Ez nagyon fájhatott neki. Előfordulhatott volna, hogy Dávid emiatt már senkiben sem bízik, és azt feltételezi, hogy a többi barátja is Absolon mellé állt. Megtehette volna, hogy csak magára gondol, és egyedül próbál menekülni. És az is megtörténhetett volna, hogy átadja magát a kétségbeesésnek. De Dávid nem így reagált, hanem megküzdött ezzel a próbával. Hogyan sikerült ez neki?

11. Mit tett Dávid?

11 3. Elmélkedj! Gondold át, hogy milyen alapelveket rejt ez a történet. Mit tett Dávid, ami segített neki ebben a nehéz helyzetben? Nem esett pánikba, és nem engedte, hogy a félelem megbénítsa, hanem átgondolt döntést hozott, és azt azonnal véghez is vitte. Ezenkívül nem vált kiábrándulttá, hanem továbbra is bizalommal fordult segítségért Jehovához és a barátaihoz.

12. Hogyan támogatta Jehova Dávidot?

12 Hogyan támogatta Jehova Dávidot? Ha egy kis kutatást végzel, akkor meggyőződhetsz róla, hogy Jehova erőt öntött Dávidba, hogy el tudja viselni ezt a próbát (Zsolt 3:1–8; zsoltárfelirat). Az eseményekből az is látszik, hogy Jehova megáldotta Dávid döntéseit. És a hűséges barátait is megsegítette, amikor a királyukért harcoltak.

13. Hogyan követheted Dávid példáját, ha valaki nagyon megbántott? (Máté 18:15–17)

13 4. Alkalmazd a tanultakat! Gondold át, hogy hogyan követheted Dávid példáját. Ne halogasd a probléma megoldását. Ha valaki megbántott, a helyzettől függően kövesd a Máté 18:15–17-ben vázolt lépéseket, vagy alkalmazd a Jézus tanácsában rejlő alapelvet. De ne az érzéseid vezessenek, nehogy elhamarkodottan cselekedj. Inkább imádkozz Jehovához, hogy adjon belső nyugalmat és bölcsességet. Ne válj bizalmatlanná a barátaiddal szemben, hanem fogadd el a segítségüket (Péld 17:17). És ami a legfontosabb, kövesd Jehova útmutatását, amelyet a Szaván keresztül ad (Péld 3:5, 6).

MIT TANULHATSZ PÁLTÓL?

14. Milyen helyzetekben adhat erőt, ha áttanulmányozod a 2Timóteusz 1:12–16-ot, a 4:6–11-et és a 17–22-t?

14 Ellenséges veled a családod a hited miatt? Vagy olyan országban élsz, ahol a tevékenységünk korlátozva van, vagy akár be is van tiltva? Akkor sok erőt meríthetsz abból, ha elolvasod a 2Timóteusz 1:12–16-ot, a 4:6–11-et és a 17–22-t. * Pál börtönben volt, amikor ezeket a gondolatokat írta.

15. Mit kérhetsz imában Jehovától?

15 1. Imádkozz! Mielőtt elkezdesz olvasni, őszintén mondd el Jehovának, hogy milyen érzéseket vált ki belőled a helyzet, amelyben vagy. Aztán kérd a segítségét, hogy találj olyan alapelveket Pál példájában, amelyeket alkalmazni tudsz.

16. Mondd el, milyen helyzetben volt Pál!

16 2. Használd a képzelőerőd! Igyekezz beleélni magad Pál helyzetébe. Egy börtöncellában raboskodik Rómában. Már máskor is volt fogoly, de ezúttal tudja, hogy kivégzés vár rá. Fizikailag teljesen ki van merülve. Ráadásul a társai közül többen is elhagyták őt (2Tim 1:15).

17. Hogyan gondolkodhatott volna Pál?

17 Pál elkezdhetett volna azon rágódni, hogy ha más döntéseket hoz az élete során, akkor talán nem kerül ilyen szörnyű helyzetbe. Megharagudhatott volna az Ázsia tartományban lévőkre, akik elfordultak tőle, és bizalmatlanná válhatott volna a többi barátjával szemben is. De ő a múlt helyett a reménységére összpontosított, és megőrizte a másokba vetett bizalmát. Mi segített neki ebben?

18. Mit tett Pál?

18 3. Elmélkedj! Mit tett Pál, ami segített neki a nehéz helyzetében? Még a halál árnyékában is azt tartotta a legfontosabbnak, hogy dicsőséget szerezzen Jehovának. Nem magával volt elfoglalva, hanem azzal, hogy másokat bátorítson. Sokat imádkozott (2Tim 1:3). Túllépett azon, hogy néhányan cserben hagyták őt, és kifejezte a háláját azoknak a barátainak, akikre továbbra is számíthatott. Buzgón tanulmányozta Isten Szavát (2Tim 3:16, 17; 4:13). És ami a legfontosabb, meg volt róla győződve, hogy Jehova és Jézus szeretik őt, mellette állnak, és meg fogják jutalmazni a hűséges szolgálatáért.

19. Hogyan támogatta Jehova Pált?

19 Jehova figyelmeztette Pált, hogy üldözni fogják a hitéért (Csel 21:11–13). Hogyan támogatta őt a próbáiban? Például úgy, hogy válaszolt az imáira, és erőt öntött belé (2Tim 4:17). Biztosította őt arról, hogy meg fogja kapni a jutalmat, amelyért keményen fáradozott. Továbbá arra indította a barátait, hogy gyakorlati segítséget nyújtsanak neki.

20. Hogyan követheted Pál példáját a Róma 8:38, 39-re gondolva?

20 4. Alkalmazd a tanultakat! Gondold át, hogyan követhetnéd Pál példáját. Keresztényként számítanod kell rá, hogy a környezeted ellenséges lesz veled (Márk 10:29, 30). Akkor tudsz feddhetetlen maradni, ha Jehovára támaszkodsz imában, és rendszeresen tanulmányozod a Szavát. Az legyen a legfőbb célod, hogy dicsőséget szerezz Jehovának. És tartsd szem előtt, hogy ő sohasem hagy magadra, és senki sem tudja őt megakadályozni abban, hogy szeressen téged (olvassátok fel: Róma 8:38, 39; Héb 13:5, 6).

TANULJ MÁS BIBLIAI SZEREPLŐKTŐL IS!

21. Melyik bibliai történetekből merített erőt Aja és Hector?

21 Bármilyen helyzetben vagy is, a Bibliában találhatsz olyan példákat, amelyekből erőt meríthetsz. Például egy japán úttörő testvérnőnek, Ajának Jónás története segített, hogy legyen bátorsága a közterületi tanúskodáshoz. Az indonéziai Hectort pedig, akinek a szülei nem Tanúk, Ruth története ösztönözte arra, hogy megismerje és szolgálja Jehovát.

22. Hogyan merítheted a legtöbbet azokból a kiadványokból, amelyek bibliai történeteket dolgoznak fel?

22 A kiadványaink is segíthetnek, hogy találj olyan bibliai szereplőket, akiknek a példája erőt adhat a próbáidban. Ott vannak például a videók, a drámák, és az „Utánozzuk a hitüket!” cikksorozat *. Ezek az anyagok, amelyeknek az elkészítését gondos kutatómunka előzte meg, életre keltik a bibliai történeteket. Mielőtt megnézel egy videót, meghallgatsz egy drámát, vagy elolvasol egy cikket, kérd Jehovát, hogy segítsen megtalálni a tanulságokat. Képzeld magad a szereplő helyébe. Elmélkedj rajta, hogy mit tett, és hogy Jehova hogyan támogatta őt. Aztán alkalmazd a saját helyzetedre, amit tanultál. Köszönd meg Jehovának, amit eddig tett érted, és a hálád jeléül igyekezz te is bátorítani másokat.

23. Mit ígér nekünk Jehova az Ézsaiás 41:10, 13-ban?

23 Ebben a sátáni világban sokféle baj ér minket, és ez nagyon elkeserítő lehet (2Tim 3:1). De nem kell hogy eluralkodjon rajtunk az aggodalom vagy a félelem. Jehova látja, hogy min megyünk keresztül. Biztosak lehetünk benne, hogy erősen fog minket a jobb kezével (Ézs 41:10, 13). A Szavából merített erővel bármilyen próbával meg tudunk küzdeni!

38. ÉNEK Vesd a terhed Jehovára

^ bek. 5 A Bibliában sokszor olvasunk arról, hogy Jehova kifejezte a szeretetét a szolgái iránt, és segített nekik túljutni a próbáikon. Ebből a cikkből megtudhatod, hogyan fordíthatod még inkább javadra az ilyen történeteket.

^ bek. 2 Ha az a bibliai rész, amelyet szeretnél tanulmányozni, nem elérhető magyar jelnyelven, akkor használhatod a Bibliai történetek könyvet vagy a drámákat (JW Library sign language > Multimédia > Biblia > Bibliai történetek). Ha érted az amerikai vagy az olasz jelnyelvet, akkor megnézheted az adott részt, és alkalmazhatod az itt említett módszert.

^ bek. 14 Az Őrtorony-tanulmányozáson nem kell felolvasni ezeket a részeket.

^ bek. 22 Lásd a jw.org honlapon: BIBLIAI TANÍTÁSOK > ISTENBE VETETT HIT.