10. TANULMÁNYOZÁSI CIKK

Hogyan segíthet a gyülekezet a bibliatanulmányozóknak eljutni a keresztelkedésig?

Hogyan segíthet a gyülekezet a bibliatanulmányozóknak eljutni a keresztelkedésig?

„Minden egyes testrész. . . hozzájárul a test növekedéséhez” (EF 4:16)

21. ÉNEK Boldogok az irgalmasok

ÁTTEKINTÉS *

1–2. Ki segíthet egy bibliatanulmányozónak eljutni a keresztelkedésig?

„NAGYON tetszett, amit a Bibliából tanultam – mondja Amy, aki Fijin él. – Tudtam, hogy ez az igazság. De csak azután változtattam az életemen, és jutottam el a keresztelkedésig, miután kapcsolatot kezdtem ápolni a testvérekkel.” Amy szavai rámutatnak egy fontos tényre: könnyebben előrehalad az a tanulmányozó, akit az egész gyülekezet támogat.

2 Minden egyes hírnök hozzájárulhat a gyülekezet növekedéséhez (Ef 4:16). Egy úttörő testvérnő, Leilani, aki Vanuatun él, megjegyzi: „Úgy tartja a mondás, hogy egy gyerek felneveléséhez az egész falu kell. Szerintem ez a tanítványképzésre is igaz. Az egész gyülekezetre szükség van ahhoz, hogy valaki elfogadja az igazságot.” Abban, hogy egy gyerekből érett felnőtt legyen, a családtagok, a barátok és a tanárok is szerepet játszanak azáltal, hogy bátorítják, és fontos dolgokat tanítanak neki. Ehhez hasonlóan a hírnökök is segíthetnek egy bibliatanulmányozónak eljutni a keresztelkedésig, ha ellátják hasznos tanácsokkal, valamint a szavaikkal és a jó példájukkal ösztönzik őt (Péld 15:22).

3. Mit tanultál Ana, Dorin és Leilani szavaiból?

3 Ha van bibliatanulmányozásod, miért örülj annak, ha mások is segítenek a tanulmányozódnak? Figyeld meg, mit mond Ana, aki különleges úttörő Moldovában: „Nagyon nehéz egyetlen személynek mindenre odafigyelnie, amire szüksége van egy előrehaladó bibliatanulmányozónak.” Egy különleges úttörő testvér, Dorin, aki szintén Moldovában szolgál, megjegyzi: „Gyakran előfordul, hogy más hírnökök mondanak valamit, ami megérinti a tanulmányozó szívét, és ami nekem soha nem jutott volna eszembe.” Leilani egy további okot is megemlít: „Ha egy tanulmányozó érzi a testvérek szeretetét és törődését, könnyebb neki felismerni, hogy ez Jehova népe” (Ján 13:35).

4. Miről lesz szó ebben a cikkben?

4 Talán felmerül benned, hogy hogyan tudsz segíteni egy olyan érdeklődőnek, akivel nem te tanulmányozod a Bibliát. Nézzük meg, hogy mit tehetsz, ha valaki meghív a tanulmányozására, vagy ha egy tanulmányozó elkezd járni az összejövetelekre. Azt is megbeszéljük majd, hogy a vének hogyan járulhatnak hozzá, hogy a bibliatanulmányozók eljussanak a keresztelkedésig.

HA MEGHÍVNAK EGY BIBLIATANULMÁNYOZÁSRA

Ha elkísérsz valakit egy tanulmányozásra, vedd át előre az anyagot (Lásd az 5–7. bekezdést.)

5. Mi a te szereped, ha valaki meghív a tanulmányozására?

5 Egy bibliatanulmányozáson elsősorban a tanító feladata az, hogy segítsen a tanulmányozónak megérteni Isten Szavát. Ha valaki meghív a tanulmányozására, neked az a szereped, hogy támogasd őt (Préd 4:9, 10). Mit jelent ez a gyakorlatban?

6. Hogyan alkalmazhatod a Példabeszédek 20:18-ban található alapelvet, ha elmész valakinek a tanulmányozására?

6 Készülj fel a tanulmányozásra! Először kérd meg a tanítót, hogy meséljen egy kicsit a tanulmányozóról. (Olvassátok fel: Példabeszédek 20:18.) Ilyen kérdéseket tehetnél fel: „Milyen a háttere? Miről tanultok éppen? Mit szeretnél elérni nála ezen az alkalmon? Van valami, amit jó lenne, ha tennék vagy mondanék, illetve amit kerülnöm kellene? Mivel ösztönözhetném a tanulmányozót arra, hogy előrehaladjon?” A tanító nyilván nem fog bizalmas információkat kiadni a tanulmányozóról, de amit elmond róla, az hasznos lehet. Egy misszionárius testvérnő, Joy mindig elbeszélget a tanulmányozóról azokkal, akik elkísérik őt. Ezt mondja: „A társamnak így könnyebb személyesen törődni a tanulmányozóval, és ügyesen közreműködni a tanulmányozáson.”

7. Miért készülj fel a tanulmányozásra akkor is, ha nem te vezeted?

7 Ha elkísérsz valakit egy tanulmányozásra, jó lenne, ha előre átvennéd az anyagot (Ezsd 7:10). Dorin, akit már idéztünk, ezt mondja: „Örülök, ha a társam is felkészül, mert így jó gondolatokat tud hozzátenni a megbeszéléshez.” Ezenkívül valószínűleg a tanulmányozó is észre fogja venni, hogy mindketten jól felkészültetek, és ez ösztönzőleg hathat rá. Még ha nem is tudsz alaposan felkészülni, legalább arra szánj egy kis időt, hogy áttekintsd a fő pontokat.

8. Mit tehetsz, hogy tartalmas imát tudj mondani egy bibliatanulmányozáson?

8 Mivel az ima fontos része a tanulmányozásnak, gondold át előre, hogy mit fogsz mondani, ha a társad megkér imádkozni. Így konkrétabb dolgokat tudsz belefoglalni az imádba (Zsolt 141:2). Hanae, aki Japánban él, még most is emlékszik, hogy amikor tanulmányozta a Bibliát, milyen szép imákat mondott egy testvérnő, aki gyakran ott volt a tanulmányozásán. „Érződött, hogy milyen szoros barátságban van Jehovával, és én is erre vágytam – mondja. – Nagyon jólesett, hogy név szerint is megemlített az imáiban.”

9. A Jakab 1:19 fényében hogyan lehetsz ügyes társ egy bibliatanulmányozáson?

9 Támogasd a tanítót a tanulmányozáson! „Egy jó társ végig odafigyel a tanulmányozáson – mondja Omamuyovbi, aki különleges úttörő Nigériában. – Hasznos dolgokat fűz hozzá, de nem beszél túl sokat, mert tudja, hogy a tanítónak kell irányítania a beszélgetést.” Hogyan döntheted el, hogy mikor szólalj meg, és mit mondj? (Péld 25:11). Figyelmesen hallgass, miközben a tanító vagy a tanulmányozó beszél. (Olvassátok fel: Jakab 1:19.) Így tudni fogod, mikor érdemes hozzáfűznöd valamit az elhangzottakhoz. Persze észszerűnek kell lenned. Például nem lenne jó, ha túl sokat beszélnél, megszakítanád a tanító gondolatmenetét, vagy témát váltanál. De egy rövid megjegyzéssel, egy szemléltetéssel vagy egy kérdéssel világosabbá teheted az adott gondolatot. Néha talán úgy érzed, hogy nem sokat tudsz hozzátenni a tanulmányozáshoz. Pedig már azzal is segíthetsz a tanulmányozónak fejlődni, ha megdicséred, és kedvesen törődsz vele.

10. Hogyan segíthet egy bibliatanulmányozónak, ha mesélsz magadról?

10 Oszd meg a saját tapasztalataidat! Ha úgy érzed, hogy ezzel segíthetnél a tanulmányozónak, röviden elmesélheted neki, hogyan ismerted meg az igazságot, hogyan küzdöttél le egy nehézséget, vagy hogyan érezted Jehova támogatását (Zsolt 78:4, 7). Lehet, hogy éppen a te példád fogja megerősíteni a hitét, vagy arra ösztönözni, hogy haladjon előre a keresztelkedés felé. És azt is megtanulhatja belőle, hogy hogyan állhat helyt egy próbában (1Pét 5:9). Gabriel, aki úttörőként szolgál Brazíliában, így idézi fel, hogy neki mi segített, amikor tanulmányozta a Bibliát: „A testvérek történetei azt bizonyították számomra, hogy Jehova látja, milyen gondokkal küzdünk. Arra gondoltam, hogy ha nekik sikerült megbirkózni ezekkel, akkor nekem is sikerülni fog.”

HA EGY TANULMÁNYOZÓ ELKEZD JÁRNI AZ ÖSSZEJÖVETELEKRE

Mindannyian ösztönözhetjük a tanulmányozót, hogy máskor is jöjjön el az összejövetelre (Lásd a 11. bekezdést.)

11–12. Miért fontos, hogy kedvesen fogadjuk a tanulmányozókat az összejöveteleken?

11 Ahhoz, hogy egy bibliatanulmányozó eljusson a keresztelkedésig, rendszeresen járnia kell az összejövetelekre, és hasznot kell merítenie belőlük (Héb 10:24, 25). Valószínűleg a tanítója fogja meghívni, de ha már ott van a királyságteremben, mindannyian ösztönözhetjük arra, hogy máskor is jöjjön el. Hogyan tehetjük ezt meg?

12 Fogadd kedvesen a tanulmányozót! (Róma 15:7). Ha érzi, hogy örömmel látjuk, remélhetőleg szívesebben a szokásává teszi az összejövetelek látogatását. Anélkül, hogy zavarba hoznád, barátságosan üdvözöld, és mutasd be másoknak. Ne gondold, hogy a tanítója majd úgyis foglalkozik vele, mert lehet, hogy csak később érkezik, vagy más teendői vannak. Figyelj oda arra, amit a tanulmányozó mond, és fejezd ki az érdeklődésedet iránta. Milyen hatással lehet rá a kedves fogadtatás? Dmitrii, aki néhány éve keresztelkedett meg, és most kisegítőszolgaként szolgál, így emlékszik vissza élete első összejövetelére: „Egy testvér meglátta, hogy idegesen várakozom a királyságterem előtt, és kedvesen bekísért. Sokan odajöttek köszönni. Annyira meglepő volt! Olyan jól éreztem magam, hogy legszívesebben mindennap összejövetelre mentem volna. Sehol máshol nem tapasztaltam ilyesmit azelőtt.”

13. Milyen hatással lehet a viselkedésed egy bibliatanulmányozóra?

13 Mutass jó példát! A viselkedésed hozzájárulhat, hogy a bibliatanulmányozó felismerje, hogy megtalálta az igazságot (Máté 5:16). Egy moldovai úttörő testvér, Vitalii ezt mondja: „Megfigyeltem, hogyan élnek, gondolkodnak és viselkednek a gyülekezet tagjai. Ez meggyőzött arról, hogy Jehova Tanúi valóban Istennel járnak.”

14. Hogyan segíthet a példád egy érdeklődőnek fejlődni?

14 Ahhoz, hogy egy tanulmányozó megkeresztelkedhessen, alkalmaznia kell a tanultakat, ami nem mindig könnyű. De ha látja, hogy a te életedet jobbá teszik a bibliai alapelvek, ösztönzést érezhet arra, hogy kövesse a példádat (1Kor 11:1). Hanae, akit már említettünk, megjegyzi: „A testvérek és testvérnők megmutatták, hogy mit jelent a gyakorlatban az, amiről tanulok: a bátorítás, a megbocsátás és a szeretet. Mindig jókat mondtak másokról. Olyan akartam lenni, mint ők.”

15. Hogyan alkalmazhatjuk a Példabeszédek 27:17-et az érdeklődőkkel kapcsolatban?

15 Barátkozz a tanulmányozóval! Miután egy érdeklődő rendszeressé válik az összejöveteleken, továbbra is törődj vele (Flp 2:4). Igyekezz jobban megismerni őt. Anélkül, hogy tolakodó lennél, megdicsérheted, ha fejlődött valamiben, és érdeklődhetsz a tanulmányozása, a családja vagy a munkája felől. Az ilyen beszélgetések hatására valószínűleg közelebb kerültök egymáshoz, ami segíteni fog neki, hogy előrehaladjon a keresztelkedés felé. (Olvassátok fel: Példabeszédek 27:17.) Hanae, aki most általános úttörőként szolgál, így mesél arról, amikor elkezdett járni az összejövetelekre: „Miután már lettek barátaim a gyülekezetben, alig vártam a következő összejövetelt, és akkor is elmentem, ha fáradt voltam. Szerettem az új barátaimmal lenni, és így könnyebb volt leépítenem a barátságot azokkal, akik nem osztották a hitemet. Vágytam rá, hogy közelebb kerüljek Jehovához és a testvérekhez, ezért úgy döntöttem, hogy megkeresztelkedem.”

16. Mit tehetsz még, hogy egy érdeklődő jól érezze magát a gyülekezetben?

16 Amint egy tanulmányozó előrehalad, és változtat az életén, éreztesd vele, hogy ő is a gyülekezethez tartozik. Vele is legyél vendégszerető (Héb 13:2). Egy Moldovában szolgáló testvér, Denis elmondja, hogy mit tapasztalt bibliatanulmányozóként: „A testvérek többször is meghívtak engem és a feleségemet, hogy töltsünk velük időt. Nagyon buzdító volt, amikor arról meséltek, hogy hogyan segített nekik Jehova. Ezek az alkalmak megerősítették az elhatározásunkat, hogy Jehovát fogjuk szolgálni, és meggyőztek minket arról, hogy tartalmas élet vár ránk.” Ha egy bibliatanulmányozó már kereszteletlen hírnök, a szolgálatba is elmehetsz vele. Diego, aki Brazíliában él, ezt mondja: „Sok testvér elhívott a szolgálatba. Ez jó lehetőség volt arra, hogy jobban megismerjem őket. Rengeteget tanultam tőlük, és közelebb kerültem Jehovához és Jézushoz.”

MIT TEHETNEK A VÉNEK?

Vének, hozzájárulhattok a tanulmányozók fejlődéséhez, ha szeretettel törődtök velük (Lásd a 17. bekezdést.)

17. Hogyan segíthetnek a vének a bibliatanulmányozóknak?

17 Szánj időt a bibliatanulmányozókra! Vénként nagyban hozzájárulhatsz a tanulmányozók fejlődéséhez, ha személyesen törődsz velük. Például jó lenne, ha rendszeresen beszélgetnél a bibliatanulmányozókkal az összejövetelen. Biztosan jólesik nekik, ha megjegyzed a nevüket, főleg, ha már hozzá is szoktak szólni. Tudnád úgy alakítani az időbeosztásodat, hogy időnként elkísérj egy hírnököt a tanulmányozására? Talán nem is gondolnád, milyen nagy hatással lehetsz az érdeklődőre. Egy Nigériában szolgáló úttörő testvérnő, Jackie ezt meséli: „Sok tanulmányozó nagyon meglepődik, amikor megtudja, hogy a testvér, aki velem jött, gyülekezeti vén. Az egyik érdeklődő egyszer ezt mondta: »A mi lelkészünk soha nem tenne ilyet. Ő csak a gazdagokhoz megy el, ha fizetnek neki.«” Ez a tanulmányozó most már jár az összejövetelekre.

18. Hogyan tölthetik be a vének azt a szerepet, amelyre a Cselekedetek 20:28 utal?

18 Képezd és buzdítsd azokat a hírnököket, akiknek van tanulmányozásuk! Gyülekezeti vénként az az egyik fontos feladatod, hogy segíts a hírnököknek ügyesen végezni a szolgálatot, beleértve a bibliatanulmányozások vezetését is. (Olvassátok fel: Cselekedetek 20:28.) Ha valaki nem meri a jelenlétedben levezetni a tanulmányozást, ajánld fel neki, hogy majd te levezeted. Jackie, akit már idéztünk, ezt mondja: „A vének rendszeresen érdeklődnek a bibliatanulmányozóim felől. Amikor valamelyik tanulmányozómnál felmerül egy nehézség, hasznos tanácsokkal látnak el.” A vének a buzdításukkal sokat tehetnek azért, hogy a hírnökök kitartsanak a tanítványképzésben (1Tessz 5:11). Jackie hozzáteszi: „Örülök, amikor a vének bátorítanak, és elmondják, hogy értékelik a kemény munkámat. Ez olyan felüdítő, mint egy pohár hideg víz egy forró napon. A dicséretük önbizalmat ad, és segít, hogy több örömet találjak a tanítványképzésben” (Péld 25:25).

19. Milyen örömben lehet részünk mindannyiunknak?

19 Még ha nekünk nincs is tanulmányozásunk, segíthetünk az érdeklődőknek fejlődni. Amikor részt veszünk egy tanulmányozáson, a jól átgondolt megjegyzéseinkkel támogathatjuk a tanítót, anélkül, hogy átvennénk az irányítást. Amikor a tanulmányozók eljönnek a királyságterembe, barátkozhatunk velük, és jó példát mutathatunk nekik. A vének pedig buzdíthatják a tanulmányozókat, ha időt szánnak rájuk, és a hírnököket is, ha képzik és megdicsérik őket. Nincs nagyobb öröm annál, mint amikor legalább egy kis részünk van abban, hogy valaki megszereti és szolgálni kezdi Atyánkat, Jehovát!

139. ÉNEK Tanítsuk őket, hogy szilárdan álljanak!

^ bek. 5 A gyülekezetben nem mindenki vezet bibliatanulmányozást, de mindannyian segíthetünk a tanulmányozóknak eljutni a keresztelkedésig. Ebben a cikkben látni fogjuk, hogy mit tehetünk ezért mi személy szerint.