52. TANULMÁNYOZÁSI CIKK

Segíts másoknak a válságos időkben!

Segíts másoknak a válságos időkben!

„Ne tartsd vissza a jót azoktól, akik rászorulnak, ha módodban áll segíteni rajtuk” (PÉLD 3:27)

42. ÉNEK „Segítsétek a gyengéket”

ÁTTEKINTÉS a

1. Sokszor hogyan válaszol Jehova a szolgái imáira?

 TUDTAD, hogy te is válasz lehetsz valakinek az imájára, amikor a nehéz helyzetében Jehovához könyörög? Ráadásul ez független attól, hogy a gyülekezetben vénként, kisegítőszolgaként, úttörőként vagy hírnökként szolgálsz. És az sem befolyásolja, hogy testvér vagy testvérnő vagy, idős vagy fiatal. Amikor Jehova szolgái próbateljes időszakon mennek keresztül, ő gyakran véneket és más hírnököket használ fel arra, hogy vigaszt nyújtson nekik, és enyhítsen a helyzetükön (Kol 4:11). Milyen nagy megtiszteltetés, amikor így szolgálhatjuk Jehovát és a hittársainkat! Lássuk, hogyan támogathatjuk a testvéreinket, ha járvány sújt, katasztrófa történik, vagy üldöznek bennünket.

HA JÁRVÁNY TÖR KI

2. Hogyan nehezíti meg egy járvány, hogy támogassuk egymást?

2 Amikor járvány sújt, az sok szempontból megnehezíti, hogy támogassuk egymást. Lehet, hogy szívesen meglátogatnánk a barátainkat, de nem biztonságos. Vagy szeretnénk meghívni magunkhoz egy étkezésre valakit, aki nehéz anyagi körülmények között él, de a járvány nem teszi lehetővé. Talán azért sem könnyű segítenünk másoknak, mert a saját családtagjaink is egészségi vagy anyagi gondokkal küzdenek. Mégsem mondunk le arról, hogy támaszt nyújtsunk a testvéreinknek. És Jehova nagyon örül, amiért megtesszük, ami tőlünk telik (Péld 3:27; 19:17). De mire van ilyenkor lehetőségünk?

3. Hogyan lehetnek a vének olyan pásztorok, mint akikről a Jeremiás 23:4 beszél?

3 Hogyan segíthetsz vénként? Már a járvány előtt jól ismerd meg a testvéreket (Jer 23:4). Desi b, a testvérnő, akit az előző cikkben már idéztünk, ezt meséli: „A szántóföldi csoportomban a vének rendszeresen időt töltöttek velünk a szolgálatban és a társas összejöveteleken.” Mivel a vének jó kapcsolatban voltak a testvérekkel, a Covid19-járvány kitörése után Desinek is könnyebben tudtak segíteni, aki több rokonát is elveszítette a fertőzés miatt.

4. Miért tudtak a vének segíteni Desinek, és mit tanulhatunk tőlük?

4 Desi így folytatja: „Mivel a véneket a barátaimnak tartom, könnyű volt beszélnem nekik az érzéseimről.” Vének, mit tanulhattok ebből? Már azelőtt törődjetek pásztorként a testvérekkel, hogy kialakulna egy válsághelyzet. Legyetek a barátaik. Ha pedig a körülmények miatt nem tudjátok meglátogatni őket, más módokon fejezzétek ki irántuk a szereteteteket. Desi ezt meséli: „Volt, hogy egyetlen nap alatt több vén is felhívott, vagy írt nekem. Bár már ismertem azokat a bibliaverseket, amiket megosztottak velem, mégis sok erőt merítettem belőlük.”

5. Hogyan tudhatják meg a vének, hogy mire van szükségük a testvéreknek, és hogyan támogathatják őket?

5 Ha tapintatosan kérdezgeted a testvéreket, megismerheted a körülményeiket (Péld 20:5). Szükségük van ennivalóra, gyógyszerre vagy valami másra? Fennáll a veszélye, hogy elvesztik a munkájukat, vagy akár az otthonukat? Vagy esetleg segítségre van szükségük, hogy hozzájussanak valamilyen állami segélyhez? Desi is kapott anyagi támogatást a testvérektől, de az jelentette neki a legtöbbet, hogy a vének kifejezték iránta a szeretetüket, és bátorították a Bibliából. Ezt mondja: „Arra nem emlékszem pontosan, hogy mit mondtak, de arra igen, hogy imádkoztak velem, és hogy ez mennyire megnyugtatott. Olyan volt, mintha Jehova ezt mondta volna: »Itt vagyok melletted«” (Ézs 41:10, 13).

A tanulmányozást vezető testvér örül neki, hogy sokan közreműködnek a jelenlévők közül, és hogy egy idős testvér is hozzászól, aki a betegsége miatt videókonferencián vesz részt a programon (Lásd a 6. bekezdést.)

6. Hogyan támogathatjuk egymást? (Lásd a képet.)

6 Hogyan segíthetsz hírnökként? Természetesen a véneknek élen kell járniuk abban, hogy támogassák a testvéreket. De Jehova azt szeretné, ha mindannyian megtennénk a magunk részét (Gal 6:10). Még egy apró figyelmesség is rengeteget jelenthet annak, aki beteg. Például a gyerekek küldhetnek egy képeslapot vagy rajzot. A fiatalok segíthetnek elintézni ezt-azt vagy bevásárolhatnak. De főzhetünk is valami finomat, és a biztonságra figyelve otthagyhatjuk a testvérünknek. Amikor járvány tombol, a gyülekezet minden tagjának jólesik a bátorítás. Ezért meg tudnánk tenni, hogy kicsit tovább maradunk az összejövetelen, hogy tudjunk beszélgetni a testvérekkel, akár virtuálisan, akár személyesen? És ne feledkezzünk meg a vénekről se! A Covid19-járvány alatt sokuk elfoglaltabb volt, mint valaha. Néhány testvér úgy fejezte ki az értékelését, hogy köszönőkártyát írt nekik. Biztosan nagyszerű eredménye lesz, ha mindannyian bátorítjuk és építjük egymást (1Tessz 5:11).

HA KATASZTRÓFA SÚJT

7. Milyen hatása lehet egy katasztrófának?

7 Egy katasztrófa egyik pillanatról a másikra felforgathatja valakinek az életét. Lehet, hogy elveszíti a javait, az otthonát, és akár a szeretteit is. Az ilyen eseményektől sajnos a testvéreink sincsenek védve. Hogyan enyhíthetünk a helyzetükön, ha átélnek egy katasztrófát?

8. Mit kell tenniük a véneknek és a családfőknek egy lehetséges katasztrófa előtt?

8 Hogyan segíthetsz vénként? Már egy lehetséges katasztrófa előtt készítsd fel a testvéreket, hogy mit tegyenek. Fontos, hogy a gyülekezetben minden egyes hírnök tudja, hogyan óvhatja meg magát, és hogyan léphet kapcsolatba a vénekkel. Margaret, akit az előző cikkben ismertünk meg, ezt mondja: „Az egyik helyi szükségletek programrészben a vének felhívták rá a figyelmünket, hogy még nem ért véget az erdőtüzek időszaka. Arra kértek minket, hogy ha a hatóságok evakuálást rendelnek el, vagy ha veszélyes helyzet alakul ki, azonnal hagyjuk el a területet.” Ez a figyelmeztetés nagyon jókor jött, mert csupán öt héttel később egy pusztító erdőtűz söpört végig a környéken. Ha pedig családfő vagy, a családi imádaton megbeszélhetnétek, hogy kinek mit kell tennie egy katasztrófahelyzetben. Ha ti mint szülők a gyerekeitekkel együtt fel vagytok készülve, akkor valószínűleg higgadtan tudtok reagálni egy vészhelyzetben.

9. Mi a vének feladata egy katasztrófa előtt, illetve után?

9 Ha csoportfelvigyázó vagy, ne várd meg, amíg kialakul egy katasztrófahelyzet. Kérd el a csoportodban mindenkitől az elérhetőségét, és tartsd ezt a listát naprakészen. Így ha baj történik, könnyen fel tudod mérni, hogy kinek mire van szüksége. Miután beszéltél a csoportod tagjaival, azonnal tájékoztasd a helyzetükről a gyülekezet koordinátorát, aki pedig beszámol erről a körzetfelvigyázónak. Ha együttműködtök, a lehető leghatékonyabban tudtok segíteni a testvéreknek. A tűzvész miatt Margaret körzetében mintegy 450 testvérnek kellett elhagynia az otthonát. A körzetfelvigyázó 36 órán át fent volt, hogy segítsen megszervezni a vének munkáját, akik minden tőlük telhetőt megtettek, hogy kapcsolatba lépjenek ezekkel a testvérekkel (2Kor 11:27). Végül mindenkinek sikerült átmeneti szálláshelyet találni.

10. Miért annyira fontos, hogy a vének pásztorként törődjenek a testvérekkel? (János 21:15)

10 Vénként fontos felelősséged, hogy támogasd a testvéreket érzelmileg, és bátorítsd őket a Bibliából (1Pét 5:2). Természetesen egy katasztrófa után először arról kell gondoskodni, hogy mindenki biztonságba kerüljön, és legyen élelme, ruhája és szálláshelye. De biztos, hogy a túlélőknek még hónapokkal később is nagy szükségük lesz pásztori és baráti törődésre. (Olvassátok fel: János 21:15.) „Időbe telik, mire sikerül talpra állniuk – mondja Harold, aki fiókbizottsági tag, és már sok olyan testvérrel és testvérnővel találkozott, akik túléltek valamilyen katasztrófát. – Idővel túllépnek a veszteségen, de ha meghalt valakijük, odalett valamilyen tárgy, amihez különösen kötődtek, vagy komolyan veszélyben volt az életük, a rossz emlékek időről időre feltörhetnek bennük. Ez egy természetes emberi reakció, és nem jelenti azt, hogy meggyengült volna a hitük.”

11. Milyen segítségre lehet szükségük a családoknak egy katasztrófa után?

11 Vének, fogadjátok meg a következő tanácsot: „sírjatok azokkal, akik sírnak” (Róma 12:15). A katasztrófa túlélőinek szükségük van rá, hogy biztosítsák őket Jehova és a gyülekezet szeretetéről. Segítsetek a családoknak abban, hogy ragaszkodni tudjanak a keresztényi szokásaikhoz, például a rendszeres imához, tanulmányozáshoz, az összejöveteleken való részvételhez és a szolgálathoz. Ösztönözzétek a szülőket, hogy a gyermekeikkel együtt arra összpontosítsanak, amit egyetlen katasztrófa sem tud elvenni tőlük. Például, a szülők segíthetnek megérteni a gyermekeiknek, hogy bármi történjen is, Jehova egy olyan barát, aki mindig mellettük lesz. Azzal is vigasztalhatják őket, hogy egy szerető nemzetközi családhoz tartoznak, amelynek a tagjai szívesen segítenek nekik a bajban (1Pét 2:17).

Te is tudnál segíteni a testvéreknek, ha a közeledben katasztrófa történt? (Lásd a 12. bekezdést.) e

12. Hogyan segíthetsz katasztrófa idején? (Lásd a képet.)

12 Hogyan segíthetsz hírnökként? Ha egy közeli területen történt természeti katasztrófa, megkérdezheted a véneket, hogy hogyan segíthetnél az érintett testvéreknek. Talán egy időre szállást tudnál adni a károsultaknak vagy a helyreállításban segítő önkénteseknek. Vagy vihetnél ételt és más szükséges dolgokat a rászorulóknak. De ha tőled távol történt valamilyen katasztrófa, akkor is támogathatod a testvéreket. Például imádkozhatsz értük (2Kor 1:8–11). Hozzájárulhatsz a segélyakciókhoz, ha adományozol a világméretű munkára (2Kor 8:2–5). Vagy az is lehet, hogy oda tudsz utazni a helyszínre. Ilyenkor is a vének tudnak útmutatást adni, hogy hogyan jelentkezhetsz önkéntesnek. Ha meghívnak a segélymunkákra, a testvérek fel fognak készíteni, hogy a lehető legjobban tudj segíteni.

HA ÜLDÖZNEK MINKET

13. Milyen nehézségeik vannak a testvéreinknek azokban az országokban, ahol üldözik őket?

13 Azokban az országokban, ahol a tevékenységünk be van tiltva, a testvéreinknek ugyanúgy meg kell küzdeniük a gazdasági nehézségekkel, a betegségekkel vagy a szeretteik elvesztésével, mint máshol. De ezenfelül még az üldözés is megnehezíti az életüket. Ráadásul a vének nem tudják olyan könnyen bátorítani őket, hiszen lehet, hogy nem tudnak velük találkozni, és más módon sem tudnak velük kommunikálni. Andrejjel is ez volt a helyzet, akit az előző cikkben már említettünk. A szántóföldi csoportjában egy testvérnő anyagi gondokkal küzdött. Aztán autóbalesetet szenvedett, ami miatt több műtétre is szüksége volt, és így nem tudott munkába menni. Jehova látta, hogy milyen nehéz helyzetben van ez a testvérnő, ezért gondoskodott róla, hogy a betiltás és a járvány miatti akadályok ellenére is segítséget kapjon.

14. Hogyan támaszkodhatnak a vének Jehovára?

14 Hogyan segíthetsz vénként? Bár Andrej nem sokat tudott tenni a testvérnőért, buzgón imádkozott érte. Hogyan válaszolt Jehova az imájára? Felhasznált a gyülekezetből olyanokat, akik szabadabban tudtak mozogni. Voltak, akik elvitték a testvérnőt az orvoshoz. Mások pedig pénzt adtak neki. Mindenki megtette, amit tudott, Jehova pedig megáldotta őket, amiért bátran összefogtak a testvérnő érdekében (Héb 13:16). Vének, üldözés alatt különösen fontos megosztanotok a feladatokat másokkal (Jer 36:5, 6). De ami a leglényegesebb, támaszkodjatok Jehovára! Bízhattok benne, hogy az ő segítségével képesek lesztek gondoskodni a testvérek szükségleteiről.

15. Hogyan őrizhetjük meg a békét egymás közt üldözés idején?

15 Hogyan segíthetsz hírnökként? Ha olyan helyen szolgálsz, ahol betiltották a tevékenységünket, akkor valószínűleg kisebb csoportokban tudtok összejönni a testvérekkel. Emiatt még fontosabb, hogy törekedj a béke megőrzésére. Tartsd észben, hogy Sátán ellen kell harcolnunk, nem egymás ellen. Ha valaki megbánt, igyekezz túllépni a dolgon, vagy minél hamarabb rendezd vele a nézeteltérést (Péld 19:11; Ef 4:26). És ha valakinek segítségre van szüksége, legyél kezdeményező (Tit 3:14). Andrej szántóföldi csoportjában mindenkire jó hatással volt az, hogy összefogtak a testvérnő érdekében. A történtek után olyanok lettek, mint egy igazi család (Zsolt 133:1).

16.Kolosszé 4:3 és 18-cal összhangban mit tehetünk azokért a testvéreinkért, akiket üldöznek?

16 Jelenleg több tízezer testvérünk szolgál olyan helyen, ahol üldöznek minket. Vannak közöttük olyanok, akiket börtönbe zártak a hitükért. Imádkozzunk értük és a családjukért! Foglaljuk bele az imáinkba azokat is, akik a szabadságukat kockáztatva támogatják őket úgy, hogy erősítik a hitüket, gondoskodnak róluk fizikailag, vagy küzdenek értük a bíróságokon. c (Olvassátok fel: Kolosszé 4:3, 18.) Soha ne becsüljük alá, mekkora ereje lehet az imáinknak! (2Tessz 3:1, 2; 1Tim 2:1, 2).

Hogyan készítheted fel a családodat az üldözésre? (Lásd a 17. bekezdést.)

17. Hogyan készülhettek fel az üldözésre?

17 A családoddal együtt már most készülj fel az üldözésre (Csel 14:22). Ez nem azt jelenti, hogy előre elképzelitek, milyen rossz dolgok történhetnek veletek. Sokkal inkább arra van szükség, hogy megerősítsétek a Jehovával ápolt kapcsolatotokat. Ha úgy érzitek, hogy eluralkodnak rajtatok az aggodalmak, öntsétek ki a szíveteket Jehovának (Zsolt 62:7, 8). Beszélgessetek arról, hogy milyen sok okotok van rá, hogy bízzatok Jehovában. d Ahogy a katasztrófák esetében, úgy az üldözésre is igaz, hogy ha megerősítitek a Jehovába vetett bizalmatokat, és felkészültök, az a gyermekeiteknek is segít, hogy bátrak legyenek, és megőrizzék a nyugalmukat.

18. Milyen szép jövő vár ránk?

18 Amikor Jehova megadja nekünk a békéjét, az biztonságérzettel tölt el minket (Flp 4:6, 7). Így meg tudja nyugtatni a szívünket még akkor is, ha járvány tombol, túléltünk egy katasztrófát, vagy üldöznek minket. A gyülekezeti véneket is felhasználja az érdekünkben, akik pásztorként törődnek velünk. Emellett mindannyiunkat megbíz azzal a megtisztelő feladattal, hogy segítsünk a hittársainknak. Ha most viszonylagos nyugalomban élünk, használjuk fel ezt az időszakot arra, hogy felkészüljünk az előttünk álló súlyosabb próbákra, így a nagy nyomorúságra is (Máté 24:21). Akkor majd rendkívül fontos lesz, hogy meg tudjuk őrizni a nyugalmunkat, és másoknak is segítsünk ebben. De miután túl leszünk rajta, soha többé nem kell majd válsághelyzeteket átvészelnünk. Végre élvezhetjük majd azt a valódi és tartós békét, melyet Jehova eredetileg szánt nekünk (Ézs 26:3, 4).

25. ÉNEK A tanítványok ismertetőjele

a Jehova gyakran a hűséges szolgáit használja fel arra, hogy segítsen azoknak, akik nehéz időszakon mennek keresztül. Éppen ezért egy-egy helyzetben téged is felhasználhat erre. Lássuk, hogyan támogathatod a testvéreidet és testvérnőidet.

b Néhány nevet megváltoztattunk.

c Nincs rá lehetőség, hogy a fiókhivatalon vagy a főhivatalon keresztül levelet küldjünk a bebörtönzött testvéreinknek.

d Lásd a „Már most készülj fel az üldözésre!” című cikket az Őrtorony 2019. júliusi számában.

e KÉPLEÍRÁS: Egy házaspár ennivalót visz egy családnak, amely egy katasztrófa miatt egy átmeneti szálláshelyen van.