6. TANULMÁNYOZÁSI CIKK

Bízol abban, hogy Jehova mindig helyesen cselekszik?

Bízol abban, hogy Jehova mindig helyesen cselekszik?

„Kőszikla, cselekedete tökéletes, hisz minden tette igazságos. A hűség Istene, aki sosem igazságtalan. Igazságos és egyenes ő” (5MÓZ 32:4)

152. ÉNEK Hálásak vagyunk a váltságért

ÁTTEKINTÉS *

1–2. a) Miért nem bíznak sokan a vezetőkben? b) Miről lesz szó ebben a cikkben?

 A LEGTÖBB ember nem igazán bízik azokban, akik hatalommal bírnak. Látják, hogy mennyire igazságtalan a törvényhozás és a politikai rendszer, hiszen ezek általában a gazdag és befolyásos embereknek kedveznek, a szegényeket viszont elnyomják. Tényleg úgy van, ahogy a Biblia írja: „ember uralkodik emberen a saját kárára” (Préd 8:9). Sokan a vallási vezetőkben is csalódnak, és emiatt már nem hisznek Istenben. Ezért amikor egy bibliatanulmányozó megismeri az igazságot, azt is meg kell tanulnia, hogy bízni tudjon Jehovában és azokban, akiket ő felhasznál.

2 Természetesen nem csak a tanulmányozóknak fontos bízniuk Jehovában és a szervezetében. Lehet, hogy már sok éve az igazságban vagyunk, mégis rendszeresen emlékeztetnünk kell magunkat arra, hogy Jehova mindig helyesen cselekszik. Vannak helyzetek, amikor nem olyan könnyű bíznunk ebben. Lássunk most erre három példát: 1. amikor kérdések merülnek fel bennünk egy bibliai történettel kapcsolatban; 2. amikor nehéz követnünk egy szervezeti útmutatást; és 3. amikor a jövőbeli események próbára teszik majd a hitünket.

BIBLIAI TÖRTÉNETEK KAPCSÁN

3. Hogyan teheti próbára a Jehovába vetett bizalmunkat egy-egy bibliai történet?

 3 Miközben olvassuk a Bibliát, néhány történet kapcsán felvetődhet bennünk, hogy Jehova tényleg igazságosan döntött-e egy helyzetben. Például, Mózes negyedik könyve szerint Jehova halálra ítélt egy izraelitát, amiért az fát gyűjtött sabbaton. Viszont Sámuel második könyve beszámol róla, hogy évszázadokkal később Jehova megbocsátott Dávid királynak, aki házasságtörést és gyilkosságot követett el (4Móz 15:32, 35; 2Sám 12:9, 13). Felvetődhet bennünk, hogy miért ítélte meg Jehova ennyire másként ezt a két esetet. Miért nem bocsátott meg az izraelitának is, aki látszólag sokkal kisebb bűnt követett el? Segít választ kapnunk erre, ha elgondolkodunk három alapigazságon.

4. Hogyan segít bíznunk Jehova igazságosságában az 1Mózes 18:20, 21 és az 5Mózes 10:17?

4 A Biblia nem mindig közöl minden részletet egy esettel kapcsolatban. Például azt tudjuk, hogy Dávid őszintén megbánta a bűneit (Zsolt 51:2–4). De mit tudunk az izraelita férfiról? Benne volt bűnbánat? Előfordulhat, hogy már korábban is megszegte Jehova törvényeit? Lehet, hogy már többször is figyelmeztették, de hiába? Ezekről nem beszél a Biblia. De egy biztos, Jehova „sosem igazságtalan” (5Móz 32:4). Ő mindig tisztában van az összes ténnyel, míg az emberek ítélőképességét gyakran eltorzítják olyan dolgok, mint az előítélet vagy a pletyka. (Olvassátok fel: 1Mózes 18:20, 21; 5Mózes 10:17.) Minél többet tanulunk Istenünkről és az irányadó mértékeiről, annál könnyebben tudunk bízni abban, hogy igazságosan ítélkezik. Igen, még ha most nem is tudunk minden kérdésre választ adni egy-egy bibliai történet kapcsán, bőven eleget tudunk Jehováról ahhoz, hogy biztosak legyünk benne, hogy ő „mindig igazságosan jár el” (Zsolt 145:17).

5. Milyen hatással van a tökéletlenség az igazságérzetünkre? (Lásd „ A tökéletlenség elhomályosítja az ítélőképességünket” című részt is.)

5 Az igazságérzetünket eltorzítja a tökéletlenségünk. Jehova olyan tulajdonságokkal ruházott fel bennünket, mint amilyenek őt is jellemzik. Ezért nagyon rossz érzés, ha azt látjuk, hogy valakivel igazságtalanul bánnak (1Móz 1:26). Viszont ne felejtsük el, hogy a tökéletlenségünk miatt nem mindig tudjuk helyesen megítélni a dolgokat. Ez még akkor is így van, ha azt gondoljuk, hogy az összes ténnyel tisztában vagyunk. Jó példa erre Jónás, aki felháborodott azon, hogy Jehova megkegyelmezett Ninive lakosainak (Jón 3:10–4:1). Ám Jehova irgalmának köszönhetően több mint 120 000 ember maradt életben. Igazából Jónásnak kellett kiigazítania a nézőpontját, nem pedig Jehovának.

6. Miért nem köteles Jehova megindokolni a döntéseit?

6 Jehova nem köteles megmagyarázni nekünk a döntéseit. Az igaz, hogy a múltban volt rá példa, hogy megengedte a szolgáinak, hogy kifejezzék az aggodalmukat egy-egy döntésével kapcsolatban (1Móz 18:25; Jón 4:2, 3). Az is előfordult, hogy valakinek részletesen megindokolta a döntését (Jón 4:10, 11). De ez egyáltalán nem jelenti azt, hogy számadással tartozna felénk. Mivel ő a Teremtőnk, semmihez sem kell a beleegyezésünket kérnie, sem előre, sem utólag (Ézs 40:13, 14; 55:9).

AMIKOR ÚTMUTATÁST KAPUNK

7. Milyen kétség merülhet fel bennünk időnként?

7 Még ha az nem is esik nehezünkre, hogy bízzunk Jehova ítélőképességében, más lehet a helyzet azokkal az emberekkel, akiket ő felhasznál a vezetésünkre. Gondoljunk az  előző alcím alatt említett példákra. Talán a faszedegetésért halálra ítélt férfi rokonai között volt olyan, akiben felmerült, hogy Mózes a saját belátása szerint ítélkezett, anélkül, hogy megkérdezte volna Jehovát. Vagy lehet, hogy a hettita Uriás barátai közt is volt olyan, aki arra gondolt, hogy Dávid csak azért kerülhette el a jogos büntetést, mert visszaélt a királyi hatalmával. És mi a helyzet velünk? Amikor egy szervezeti vagy gyülekezeti döntésről értesülünk, arra gondolunk, hogy a döntéshozók csak a saját bölcsességükre támaszkodtak, vagy arra, hogy Jehova útmutatását követték? Az az igazság, hogy nem állíthatjuk, hogy bízunk Jehovában, ha bizalmatlanok vagyunk azokkal szemben, akikben ő megbízik.

8. A Cselekedetek 16:4, 5 fényében miért mondhatjuk, hogy a gyülekezetek az ókori minta szerint vannak megszervezve?

8 Jehova napjainkban a hű és értelmes rabszolgán keresztül vezeti a szervezete földi részét (Máté 24:45). Ez a rabszolga az első századi vezetőtestülethez hasonlóan az egész földön irányítja Jehova népét. Ezt többek között azáltal teszi, hogy útmutatást ad a véneknek, ők pedig gondoskodnak róla, hogy a gyülekezetek kövessék azt (Csel 16:4, 5). Ezért ha engedelmeskedünk a véneknek és a vezetőtestületnek, azzal azt bizonyítjuk, hogy bízunk abban, ahogyan Jehova igazgatja a földi dolgokat.

9. Mikor lehet nehéz, hogy együttműködjünk a vének által hozott döntésekkel, és miért?

9 Időnként nehezünkre eshet együttműködni a vének döntéseivel. Például, az utóbbi időben sok gyülekezetet és körzetet átszerveztek. Lehet, hogy minket is megkérnek arra, hogy menjünk át egy másik gyülekezetbe azért, hogy optimálisan lehessen kihasználni a királyságtermeket. Ez áldozattal járhat, hiszen lehet, hogy egy másik gyülekezetbe kerülünk, mint a családunk és a barátaink. És amiatt is nehéz lehet engedelmeskednünk, hogy tudjuk, a vének nem ihletés alatt döntöttek erről. De attól még Jehova rájuk bízta, hogy meghozzák ezeket a döntéseket, ezért nekünk is bíznunk kell bennük. *

10. Miért működjünk együtt a vénekkel? (Héberek 13:17)

10 Milyen jó eredménye van annak, ha akkor is együttműködünk a vének döntésével, ha ez kényelmetlenséggel jár? Többek közt az, hogy így hozzájárulunk a gyülekezet egységéhez (Ef 4:2, 3). Ha mindannyian alázatosan követjük a vének testületétől jövő irányítást, az az egész gyülekezetet megerősíti. (Olvassátok fel: Héberek 13:17.) És ami még fontosabb, ha együttműködünk azokkal, akik által Jehova vezet minket, azzal a belé vetett bizalmunkat is bizonyítjuk (Csel 20:28).

11. Mi segít, hogy jobban tudjunk bízni a vénektől jövő irányításban?

11 Könnyebb lesz bíznunk a vének vezetésében, ha arra gondolunk, hogy a gyülekezetet érintő döntések előtt mindig imádkoznak a szent szellem segítségéért. Emellett megvizsgálják, hogy milyen bibliai alapelvek vonatkoznak az adott helyzetre, és utánanéznek a szervezettől kapott útmutatásoknak is. Az az őszinte vágyuk, hogy olyan döntéseket hozzanak, amelyeket Jehova szívesen megáld, és amelyek a népe érdekeit szolgálják. És azt is tudják, hogy számadással tartoznak Jehova felé (1Pét 5:2, 3). Ha belegondolunk, hogy a mai világot mennyire megosztja a politika, a vallás és a fajgyűlölet, lenyűgöző, hogy mi teljes egységben tudjuk imádni az Istenünket. Ez egyértelműen bizonyítja, hogy Jehova megáldja a szervezetét.

12. Mi mindent vesznek figyelembe a vének, amikor igyekeznek megállapítani, hogy egy vétkes megbánta-e a bűnét?

12 Jehova a vénekre bízta azt a komoly felelősséget, hogy tisztán tartsák a gyülekezetet. Ezért ha valaki súlyos bűnt követ el, meg kell vizsgálniuk, hogy a gyülekezet tagja maradhat-e. Ilyenkor többek között a következő kérdésekre keresik a választ: A vétkes őszinte sajnálatot érez, és meggyűlölte a bűnét? Elhatározta, hogy többet nem követi el azt? Ha rossz társaság miatt keveredett helytelenségbe, hajlandó megszakítani velük a kapcsolatot? Amikor a vének imával kísérve, a Szentírás fényében megvizsgálják a tényeket, ezeket a szempontokat is figyelembe veszik. Van, amikor az a helyes döntés, ha a vétkest kiközösítik a gyülekezetből (1Kor 5:11–13).

13. Milyen kétségek merülhetnek fel bennünk, ha kiközösítik egy családtagunkat vagy barátunkat?

13 Hogyan teheti próbára a vénekbe vetett bizalmunkat az, ha valakit kiközösítenek? Ha az illető nem áll túl közel hozzánk, akkor valószínűleg könnyebb elfogadnunk a döntést. De mi a helyzet, ha egy családtagunkról vagy barátunkról van szó? Talán felmerül bennünk, hogy a vének nem voltak tisztában minden ténnyel, vagy hogy Jehova másként ítélte volna meg az ügyet. Mi segíthet, hogy helyesen gondolkodjunk?

14. Mi segít bíznunk a vének döntésében, ha egy hozzánk közel álló személyt közösítenek ki?

14 Tartsuk észben, hogy a kiközösítés egy Jehovától származó intézkedés, amely segít megvédeni a gyülekezet tisztaságát, és a vétkesnek is a javát szolgálja. Ha a bűnös a gyülekezetben maradna, fennállna a veszély, hogy másokra is romboló hatással lesz (Gal 5:9). Maga a vétkes pedig valószínűleg nem ismerné fel, hogy mennyire súlyos bűnt követett el, és nem érezne erős ösztönzést arra, hogy változtasson az életén és a gondolkodásán, és igyekezzen helyrehozni a kapcsolatát Jehovával (Préd 8:11). Biztosak lehetünk benne, hogy a vének nagyon komolyan veszik azt, amikor dönteniük kell valakinek a kiközösítéséről. Az ókori Izrael bíráihoz hasonlóan tudják, hogy amikor ítélkeznek, „nem embereket [képviselnek], hanem Jehovát” (2Krón 19:6, 7).

A JÖVŐBELI PRÓBÁK SORÁN

Mi segít majd a nagy nyomorúság alatt, hogy készségesen kövessük az útmutatásokat? (Lásd a 15. bekezdést.)

15. Miért annyira fontos most, hogy bízzunk Jehova vezetésében?

15 Ahogy közeledik ennek a gonosz világnak a vége, egyre nagyobb jelentősége lesz annak, hogy bízunk-e abban, hogy Jehova mindig helyesen cselekszik. Miért? Könnyen lehet, hogy a nagy nyomorúság alatt olyan útmutatásokat kapunk majd, amelyek észszerűtlennek tűnnek. Ráadásul ezeket minden bizonnyal nem közvetlenül Jehovától fogjuk kapni, hanem azoktól, akiket felhasznál a vezetésünkre. Hogyan reagálunk majd? Bizalmatlanok leszünk, és azon töprengünk, hogy a döntés tényleg Jehovától származik-e, vagy csak a kijelölt testvérek ötlete? Nagyon veszélyes helyzetbe kerülnénk, ha a történelem legválságosabb időszakában kétkedve fogadnánk ezeket az útmutatásokat. Vajon min múlik, hogy együttműködőek leszünk-e? Nagy valószínűséggel azon, hogy most készségesen elfogadjuk-e a Jehova szervezetétől jövő irányítást (Luk 16:10).

16. Mi teheti próbára a közeljövőben a Jehovába vetett bizalmunkat?

16 A Jehova igazságosságába vetett bizalmunk Armageddonkor is próba alá kerülhet. Sok olyan ismerősünk van, például a nem Tanú rokonaink, akikkel kapcsolatban reméljük, hogy még időben Jehova szolgálatát választják. De bárhogy döntenek is, Armageddonkor Jehova Jézuson keresztül minden ember felett ítélkezni fog (Máté 25:31–33; 2Tessz 1:7–9). Nem szólhatunk bele, hogy kinek fog irgalmazni, és kinek nem (Máté 25:34, 41, 46). Nyugodt szívvel elfogadjuk majd Jehova döntését, vagy esetleg csalódunk benne, és ez a botlásunkat okozza? Kétségtelenül most van itt az ideje, hogy megtanuljunk teljesen bízni Jehovában.

17. Milyen jó dolgokat élvezhetünk majd Jehova igazságos ítéletének köszönhetően?

17 Milyen nagyszerű lesz, amikor az új világban élvezhetjük annak az áldásait, hogy Jehova igazságosan ítélkezett! Nyoma sem lesz a hamis vallásnak, a kapzsi kereskedelmi rendszernek és az emberi uralmaknak, amelyek már annyi szenvedést okoztak. Az olyan problémák, amelyek ma mindennaposak, például a betegségek, az időskorral járó gondok vagy a gyász, a múlté lesznek. Sátán és a démonai 1000 évre láncra lesznek verve, és Jézus uralma a lázadásuk minden következményét jóváteszi (Jel 20:2, 3). Biztos, hogy nagyon fogunk neki örülni, hogy bíztunk Jehovában.

18. Mit tanulhatunk abból, ahogyan az izraeliták viselkedtek a 4Mózes 11:4–6 és a 21:5 szerint?

18 Vajon ha bejutunk az új világba, már soha többet nem kerül próba alá az, hogy mennyire bízunk Jehova irányításában? Idézzük fel, milyen hibába estek az izraeliták nem sokkal azután, hogy Jehova kiszabadította őket Egyiptomból. Voltak, akiknek hiányoztak az egyiptomi ínyencfalatok, és megvetették a mannát, amelyről Jehova gondoskodott. (Olvassátok fel: 4Mózes 11:4–6; 21:5.) Az új világban is lehetnek majd kezdeti kényelmetlenségek. Elvégre a nagy nyomorúság után valószínűleg sok munkával jár majd helyreállítani a földet, hogy paradicsom legyen. Vajon elégedetlenek leszünk azzal, amiről Jehova akkor gondoskodik? Ha most értékelünk mindent, amit tőle kapunk, akkor alighanem a jövőben is ez lesz ránk jellemző.

19. Hogyan foglalnád össze a cikk tanulságait?

19 Jehova mindig a lehető legjobban jár el. Létfontosságú, hogy erről meg legyünk győződve. Emellett abban is bíznunk kell, hogy akik végrehajtják a döntéseit, szintén helyesen cselekszenek. Milyen találó az, amit Jehova Ézsaiás prófétán keresztül kijelentett: „Erőtök abban mutatkozik meg, hogy nyugodtak maradtok, és bíztok bennem” (Ézs 30:15).

37. ÉNEK A Szentírás Istentől ihletett

^ Ebben a cikkben megvizsgáljuk, hogy miért kell megerősítenünk a bizalmunkat Jehova iránt és azok iránt a férfiak iránt, akiket kijelölt a vezetésünkre. Azt is látni fogjuk, hogy ennek miért lesz különösen nagy jelentősége a jövőben.

^ Lehetnek olyan körülmények, amelyek indokolttá teszik, hogy valaki a jelenlegi gyülekezetében maradjon. Lásd: Királyság-szolgálatunk, 2002. novemberi szám, „Kérdésdoboz”.