31. TANULMÁNYOZÁSI CIKK

Kincsnek tartod azt, hogy imádkozhatsz?

Kincsnek tartod azt, hogy imádkozhatsz?

„Olyan legyen előtted imádságom, mint az elkészített füstölőszer” (ZSOLT 141:2)

51. ÉNEK Ragaszkodunk Jehovához

ÁTTEKINTÉS a

1. Hogyan tekintsük az imát?

 ÓRIÁSI megtiszteltetés, hogy az ég és a föld alkotójához fordulhatunk imában. Gondolj csak bele: bármikor, bármilyen nyelven kiöntheted a szívedet Jehovának, és ehhez még csak időpontot sem kell foglalnod nála. Imádkozhatsz hozzá, akár kórházban, akár börtönben, akár bármilyen más nehéz helyzetben vagy, és biztos lehetsz benne, hogy ő meghallgat téged. Ez valóban egy különleges kincs, melyet soha nem szeretnénk természetesnek venni.

2. Miből látszik, hogy Dávid király értékelte, hogy imádkozhat?

2 Dávid király nagyra értékelte, hogy imádkozhat Jehovához. Az egyik énekében így fejezte ki az érzéseit: „Olyan legyen előtted imádságom, mint az elkészített füstölőszer” (Zsolt 141:1, 2). Dávid idejében a papok nagy gonddal készítették el a szent füstölőszert, melyet felajánlottak Istennek (2Móz 30:34, 35). Dávid az énekében arra utalt, hogy ő is igyekszik ugyanilyen alaposan átgondolni, hogy mit fog mondani Jehovának. Szeretnénk követni Dávid példáját, hiszen arra vágyunk, hogy az imáinkkal örömet szerezzünk égi Atyánknak.

3. Hogyan imádkozzunk Jehovához, és miért?

3 Bár szeretnénk közvetlenek lenni az imáinkban, ügyelnünk kell rá, nehogy túlságosan laza stílusban fogalmazzuk meg a gondolatainkat. Sokat segíthet abban, hogy kellő tisztelettel tudjunk imádkozni Jehovához, ha elgondolkodunk azokon a látomásokon, melyeket Ézsaiás, Ezékiel, Dániel és János kapott. Bár eltérő a témájuk, az közös bennük, hogy Jehova mindegyikben dicsőséges királyként jelenik meg. Ézsaiás látta Jehovát, amint „egy fenséges és kiemelkedő trónon” ül (Ézs 6:1–3). Ezékiel látomásában Jehova egy égi szekéren jelent meg, és „olyan ragyogás vette őt körül, mint amilyen a... szivárványé” (Ez 1:26–28). Dániel úgy utalt Jehovára, mint „aki ősidőktől fogva létezik”, a ruhája fehér, a trónja pedig lángoló tűz (Dán 7:9, 10). János apostol pedig egy olyan látomást kapott, melyben Jehova trónja körül „egy smaragdhoz hasonló szivárvány volt” (Jel 4:2–4). Ha elmélkedünk azon, hogy Jehova mennyire dicsőséges, az elmélyíti az értékelésünket az ima lehetősége iránt, és arra ösztönöz minket, hogy mindig tisztelettel forduljunk Istenünkhöz. Most nézzük, mit foglalhatunk bele az imáinkba.

„TI TEHÁT ÍGY IMÁDKOZZATOK”

4. Mit tanulhatunk a mintaima kezdő szavaiból? (Máté 6:9, 10)

4 Jézus a hegyi beszédben megtanította a követőinek, hogy hogyan imádkozzanak Jehovához úgy, hogy örömet szerezzenek neki. Elsőként olyan dolgokat említett meg, melyek közvetlen kapcsolatban vannak Jehova szándékával. Ezek közé tartozik, hogy legyen megszentelve Jehova neve; jöjjön el a királysága, amely elpusztítja Isten összes ellenségét; és hozza el a megígért áldásokat a földre és az emberiségre (Máté 6:9, 10). Ha belefoglaljuk ezeket a témákat az imáinkba, azzal kifejezzük, hogy számunkra is fontos Jehova akarata.

5. Honnan tudjuk, hogy személyes dolgokért is helyénvaló imádkozni?

5 A mintaima folytatásából kiderül, hogy személyes dolgokért is imádkozhatunk. Például, kérhetjük Jehovát, hogy adja meg nekünk az adott napra való ennivalónkat, bocsássa meg a bűneinket, óvjon meg a kísértésektől, és szabadítson meg a gonosztól (Máté 6:11–13). Ha ezeket kérjük, azzal elismerjük, hogy szükségünk van Jehova segítségére, és szívből vágyunk rá, hogy neki tetszően éljünk.

Milyen dolgokért imádkozhat egy férj a feleségével? (Lásd a 6. bekezdést.) b

6. Vajon csak a mintaimában említett dolgokért imádkozhatunk? Fejtsd ki!

6 De nem csak a mintaimában szereplő dolgokért imádkozhatunk. Jézus belefoglalt az imáiba más olyan gondolatokat is, melyek éppen foglalkoztatták (Máté 26:39, 42; Ján 17:1–26). Mi is beszélhetünk Jehovának bármiről, ami fontos nekünk. Például döntések előtt kérhetünk tőle bölcsességet (Zsolt 119:33, 34). Vagy ha egy nehéz feladatot kaptunk, imádkozhatunk tisztánlátásért (Péld 2:6). A szülők imádkozhatnak a gyerekeikért, és a gyerekek is a szüleikért. Az is fontos, hogy imádkozzunk a bibliatanulmányozókért és azokért, akiknek prédikálunk. De nem szabad, hogy csak kérésekből álljanak az imáink.

Mi mindenért dicsőíthetjük Jehovát, és adhatunk hálát neki? (Lásd a 7–9. bekezdéseket.) c

7. Miért dicsőítsük Jehovát az imáinkban?

7 Ne feledkezzünk meg róla, hogy az imáinkban dicsőítsük Jehovát. Bőven találunk erre okot, ha elgondolkodunk a tulajdonságain és a tettein. A Biblia például azt írja róla, hogy jó, kész megbocsátani, emellett irgalmas, könyörületes, türelmes, odaadóan szeret, és hűséges (Zsolt 86:5, 15). Igen, Jehova mindenki másnál jobban megérdemli, hogy dicsérjük őt.

8. Mi mindenért adhatunk hálát Jehovának? (Zsoltárok 104:12–15, 24)

8 Ha belegondolunk, hogy mennyi nagyszerű dologról gondoskodik számunkra Jehova, az arra indít minket, hogy hálát adjunk neki az imáinkban. Köszönetet mondhatunk például azért, hogy milyen káprázatos színekben pompáznak a virágok, hogy milyen sokféle ízletes ételt kóstolhatunk meg, és hogy mennyire felüdítő a barátaink társaságában lenni. És Jehova mindezt azért biztosítja a számunkra, mert azt szeretné, hogy boldogok legyünk. (Olvassátok fel: Zsoltárok 104:12–15, 24.) De még ezeknél is értékesebb az, hogy mindent megad nekünk a hitünk erősítéséhez, és egy csodálatos reménységgel ajándékoz meg minket.

9. Mi segíthet abban, hogy ne felejtsünk el hálát adni Jehovának? (1Tesszalonika 5:17, 18)

9 Sajnos könnyen megfeledkezhetünk arról, hogy hálát adjunk Jehovának. Mi segíthet abban, hogy ez ne maradjon el? Például összeírhatnánk, hogy mi mindent kértünk tőle az imáinkban, és aztán időről időre átnézhetnénk a listánkat, hogy lássuk, hogyan válaszolt nekünk. Utána pedig adjunk is hálát neki. (Olvassátok fel: 1Tesszalonika 5:17, 18.) Gondoljunk bele, milyen jólesik, amikor mások megköszönnek nekünk valamit! Jehova szívét is megmelengeti, ha az imáinkban hálát adunk neki (Kol 3:15). De van egy másik fontos dolog is, amelyért köszönet jár Jehovának.

ADJ HÁLÁT JEHOVÁNAK A SZERETETT FIÁÉRT!

10. Az 1Péter 2:21 szerint miért hatalmas ajándék az, hogy Jehova elküldte a szeretett Fiát?

10 Hálásak lehetünk Jehovának azért, hogy elküldte a szeretett Fiát (1Pét 2:21). Ha tanulmányozzuk Jézus életét és tanításait, sokat megtudhatunk égi Atyánkról, és arról, hogy hogyan élhetünk neki tetszően. Emellett ha hiszünk Jézus váltságáldozatában, békében lehetünk Jehovával, és szoros kapcsolatot ápolhatunk vele (Róma 5:1).

11. Miért Jézus nevében imádkozunk Jehovához?

11 Azért is hálásak lehetünk égi Atyánknak, hogy a Fia által közeledhetünk hozzá imában. Ő Jézust használja fel arra, hogy teljesítse a kéréseinket. Ezért ha Jézus nevében imádkozunk, biztosak lehetünk benne, hogy Jehova meghallgat minket, és válaszol nekünk. Jézus a következőképpen erősítette meg ezt: „amit csak kértek az én nevemben, meg fogom tenni, hogy a Fiú dicsőítse az Atyát” (Ján 14:13, 14).

12. Még mi miatt adhatunk hálát Jehovának a Fiáért?

12 Jehova a Fia váltságáldozata alapján bocsátja meg a bűneinket. Nem véletlen fogalmaz úgy a Biblia, hogy Jézus a „segítőnk az Atyánál” (1Ján 2:1). Emellett azt is írja róla, hogy ő a „főpapunk..., aki leült a fenséges Isten trónjának a jobbjára az égben” (Héb 8:1). Hálásak lehetünk Jehovának az együttérző főpapunkért, aki megérti a gyengeségeinket, és szót emel az érdekünkben (Róma 8:34; Héb 4:15). Mivel tökéletlenek vagyunk, Jézus áldozata nélkül lehetetlen lenne közelednünk Jehovához imában. Biztosan te is egyetértesz azzal, hogy soha nem fogjuk tudni eléggé megköszönni Jehovának ezt a hatalmas ajándékot, az ő szeretett Fiát.

IMÁDKOZZ A TESTVÉREKÉRT!

13. Hogyan fejezte ki Jézus a szeretetét a tanítványai iránt nem sokkal a halála előtt?

13 Jézus a halála előtti éjszakán hosszasan imádkozott a tanítványaiért. Azt kérte az Atyjától, hogy vigyázzon rájuk a gonosz miatt (Ján 17:15). Óriási szeretetet mutatott ezzel, hiszen éppen egy súlyos próba várt rá, ő mégis a tanítványaiért aggódott.

Mit kérhetünk Jehovától a testvéreinkkel kapcsolatban? (Lásd a 14–16. bekezdéseket.) d

14. Hogyan fejezhetjük ki a szeretetünket a testvéreink iránt?

14 Szeretnénk Jézus példáját követni, ezért nemcsak a saját szükségleteinkre összpontosítunk, hanem rendszeresen imádkozunk a testvéreinkért is. Így eleget teszünk Jézus parancsának, hogy szeressük egymást, és Jehovának is örömet szerzünk (Ján 13:34). Soha ne érezzük úgy, hogy hiábavalók az ilyen imák! A Biblia arról biztosít minket, hogy „nagy ereje van az igazságos ember könyörgésének” (Jak 5:16).

15. Miért van nagy szükségük a testvéreinknek az imáinkra?

15 A testvéreinknek szükségük van rá, hogy imádkozzunk értük, mivel rengeteg próbával kell megküzdeniük. Kérhetjük Jehovát, hogy segítsen kitartani azoknak, akik például valamilyen betegséggel küzdenek, természeti katasztrófa sújtotta területen élnek, illetve polgárháború vagy üldözés miatt szenvednek. Azokért az önfeláldozó testvérekért és testvérnőkért is imádkozhatunk, akik támogatják az ilyen szorult helyzetben levő hittársainkat. Ha te is ismersz olyanokat, akik nehézségeket élnek át, akkor imádkozz értük név szerint! Ha így teszünk, azzal kifejezzük az őszinte szeretetünket a testvéreink iránt.

16. Miért imádkozzunk azokért, akik a gyülekezetek élén állnak?

16 Azok a testvéreink is nagyra értékelik, ha imádkozunk értük, akik a gyülekezetek élén állnak. Pál apostol a következőképpen fejezte ki, hogy milyen sokat segítenek neki a testvérei imái: „Értem is imádkozzatok, hogy a megfelelő szavak jöjjenek a számra, amikor beszélnem kell, és így bátran beszéljek, amikor ismertté teszem a jó hír szent titkát” (Ef 6:19). Ma is sok olyan testvér van a gyülekezetekben, akik fontos feladatokat látnak el, és keményen fáradoznak értünk. A szeretetünket fejezzük ki irántuk azzal, ha kérjük Jehova áldását az erőfeszítéseikre.

AMIKOR MÁSOKAT KÉPVISELÜNK IMÁBAN

17–18. Milyen alkalmakkor kérhetnek meg minket arra, hogy nyilvánosan imádkozzunk, és mire figyeljünk ilyenkor?

17 Időnként megkérhetnek minket arra, hogy másokat képviselve mondjunk imát. Például, amikor egy testvérnő meghív egy másik testvérnőt a tanulmányozására, megkérheti, hogy mondja ő az egyik imát. Ha ez a testvérnő még nem ismeri a tanulmányozót, akkor jobb lenne, ha a tanulmányozás végén imádkozna. Így könnyebben bele tudja foglalni a tanulmányozó szükségleteit.

18 A testvéreket rendszeresen megkérik arra, hogy mondjanak imát a szántóföldi vagy a gyülekezeti összejövetelen. Fontos, hogy ilyenkor tartsák észben az adott összejövetel célját. Nem lenne jó, ha arra használnák fel az imát, hogy tanácsot adjanak, vagy tájékoztassák a gyülekezetet valamiről. Mivel az összejöveteleken általában öt perc van betervezve az énekre és az imára, nincs rá szükség, hogy a kijelölt testvér hosszasan imádkozzon, különösen nem az összejövetel elején (Máté 6:7).

LEGYEN FONTOS RÉSZE AZ ÉLETEDNEK AZ IMA!

19. Mi segít felkészülten várnunk Jehova napját?

19 Ahogy közeledik Jehova ítéletnapja, egyre fontosabb szerepet kell kapnia az életünkben az imának. Jézus is erre utalt, amikor a következőket mondta: „Maradjatok hát ébren, szüntelenül könyörögve, hogy sikerüljön megmenekülnötök mindattól, aminek meg kell történnie” (Luk 21:36). Tehát, ha folyamatosan imádkozunk, az segít, hogy erős maradjon a hitünk, és ne érjen minket felkészületlenül Jehova napja.

20. Hogyan lehetnek olyanok az imáink Jehovának, mint a kellemes illatú füstölőszer?

20 Miről volt szó ebben a cikkben? Nagyra értékeljük, hogy imában Jehovához fordulhatunk. Láttuk, hogy elsősorban olyan dolgokért kell imádkoznunk, melyek közvetlen kapcsolatban vannak az ő szándékával. Hálát adhatunk a királyságáért és a szeretett Fiáért. Az is fontos, hogy rendszeresen imádkozzunk a testvéreinkért. Ezenkívül kérhetjük Jehovát, hogy gondoskodjon rólunk, és segítsen napról napra erősíteni a hitünket. Ha alaposan átgondoljuk, hogy mit mondjunk az imáinkban, azzal kifejezzük, hogy megtiszteltetésnek tartjuk, hogy imádkozhatunk. Így az imáink olyan kellemesek lesznek Jehovának, mint a finom illatú füstölőszer (Péld 15:8).

22. ÉNEK „Jehova az én Pásztorom”

a Nagyon hálásak vagyunk azért a lehetőségért, hogy imában Jehovához fordulhatunk. Azt szeretnénk, hogy az imáink olyanok legyenek neki, mint a kellemes illatú füstölőszer. Ebben a cikkben szó lesz arról, hogy mi mindenért imádkozhatunk. Azt is megvizsgáljuk, hogy mit tartsunk észben, ha másokat képviselünk imában.

b KÉPLEÍRÁS: Egy családapa imádkozik a feleségével Jehovához, hogy vigyázzon a gyermekükre az iskolában, segítsen a felesége beteg édesapjának, és támogassa a bibliatanulmányozóját a fejlődésben.

c KÉPLEÍRÁS: Egy fiatal testvér hálát ad Jehovának Krisztus válságáldozatáért, a gyönyörű földünkért és a tápláló ételekért.

d KÉPLEÍRÁS: Egy testvérnő imában azt kéri Jehovától, hogy támogassa a vezetőtestületet a szent szellemével, és segítsen azoknak, akik természeti katasztrófa vagy üldözés miatt szenvednek.