26. TANULMÁNYOZÁSI CIKK

A Jehovától jövő szeretet segít legyőzni a félelmeinket

A Jehovától jövő szeretet segít legyőzni a félelmeinket

„Jehova mellettem áll, nem félek” (ZSOLT 118:6)

3. ÉNEK „Isten szeretet”

ÁTTEKINTÉS *

1. Mi mindentől félhetnek Jehova szolgái?

 NAPJAINKBAN Jehova szolgái sok mindentől félhetnek. Nézzünk most csak három példát. Nestor és María * szeretett volna szükségterületen szolgálni, de tudták, hogy ehhez le kell egyszerűsíteniük az életüket. Aggódtak amiatt, hogy vajon boldogok tudnak-e lenni úgy is, ha kevesebb pénzből élnek. Egy testvérünk, Biniam olyan országban ismerte meg az igazságot, ahol ellenségesek a Tanúkkal. Ezért tisztában volt vele, hogy a keresztelkedése után üldözésre számíthat. Már ez is félelmetes volt neki, de attól még jobban tartott, hogy mit fog szólni a családja az új hitéhez. Egy testvérnőnél, Valérie-nél pedig a ráknak egy agresszív típusát állapították meg. Ráadásul úgy tűnt, nem talál olyan sebészt, aki tiszteletben tartaná a vérrel kapcsolatos álláspontját. Ezért attól félt, hogy meg fog halni.

2. Miért fontos uralkodnunk a félelmeinken?

2 Sokan átéltünk már ezekhez hasonló helyzeteket. Ha ilyenkor nem tudjuk uralni a félelmeinket, az odavezethet, hogy rossz döntéseket hozunk, és eltávolodunk Jehovától. Sátán pontosan ezt akarja elérni. Annak örülne, ha félelemből megszegnénk Jehova parancsait, például felhagynánk a prédikálással (Jel 12:17). Sátán egy nagyon gonosz, kegyetlen és nagy hatalmú személy. Mégis meg tudjuk tőle védeni magunkat. Lássuk, hogyan!

3. Mi segít legyőzni a félelmeinket?

3 Ha szilárdan meg vagyunk róla győződve, hogy Jehova szeret minket, és mellettünk áll, akkor Sátán nem fog tudni megfélemlíteni bennünket (Zsolt 118:6). A 118. zsoltár írója sokféle próbával nézett szembe. Rengeteg ellensége volt, köztük befolyásos emberek is (9. és 10. vers). Előfordult, hogy nagy nyomás nehezedett rá (13. vers). És olyan is volt, hogy Jehova szigorúan megfegyelmezte őt (18. vers). Ennek ellenére a zsoltáríró azt mondta, hogy nem fél, vagyis biztonságban érezte magát. Vajon miért? Azért, mert teljesen biztos volt benne, hogy az égi Atyja szereti őt. Tudta, hogy mindig számíthat a segítségére, és így bármilyen nehézséggel meg tud küzdeni (Zsolt 118:29).

4. Milyen helyzetekben segít bátornak lennünk az, ha bízunk Jehova szeretetében?

4 A cikk során három helyzetet fogunk megvizsgálni, amelyekben segít helytállnunk, ha meg vagyunk győződve arról, hogy Jehova szeret minket. Ezek a következők: 1. ha félünk attól, hogy nem tudunk gondoskodni a családunkról, 2. ha félünk az emberektől, és 3. ha félünk a haláltól. Azt is látni fogjuk, hogy a bevezetőben említett testvéreknek hogyan segített Jehova szeretete legyőzni a félelmeiket.

FÉLELEM AZ ANYAGI NEHÉZSÉGEK MIATT

Egy testvér a fiával halászik, hogy gondoskodjon a családjáról. (Lásd az 5. bekezdést.)

5. Milyen helyzetek miatt aggódhat egy családfő? (Lásd a képet a címlapon.)

5 Ha keresztény családfő vagy, biztosan nagyon komolyan veszed azt a felelősségedet, hogy gondoskodj a családodról (1Tim 5:8). Mivel a járvány alatt sokan elveszítették a munkájukat, talán attól félsz, hogy ez veled is megtörténhet. Amiatt is aggódhatsz, hogy ha elveszíted a munkádat, akkor nem fogsz tudni másik állást találni. Az is lehet, hogy komoly küzdelmet jelent gondoskodnod a családod napi betevőjéről és kifizetned a lakbért vagy a hitelt. Vagy talán Nestorhoz és Maríához hasonlóan fontolgatjátok, hogy leegyszerűsítitek az életeteket, de féltek attól, hogy akkor nem fogtok tudni kijönni a pénzből. Sátánnak már sokaknál sikerült elérnie, hogy megbénítsa őket az ilyenfajta félelem.

6. Mit szeretne Sátán elérni?

6 Sátán azt akarja elérni, hogy ne bízzunk abban, hogy Jehova gondoskodik rólunk, és hogy azt érezzük, hogy teljesen magunkra vagyunk utalva anyagi téren. Ugyanis ha így gondolkodunk, könnyen lehet, hogy mindenáron ragaszkodni fogunk a jelenlegi munkánkhoz, még akkor is, ha ehhez meg kell szegnünk a bibliai alapelveket.

7. Miről biztosított minket Jézus?

7 Jézus, aki mindenkinél jobban ismeri Jehovát, a következőkről biztosít minket: „az Atyátok tudja, mire van szükségetek, még mielőtt kérnétek őt” (Máté 6:8). Jehova szívesen gondoskodik rólunk, mivel mi is a családjához tartozunk. Biztosak lehetünk benne, hogy magára is alkalmazza az 1Timóteusz 5:8-ban szereplő alapelvet, amelyet Pál az ő ihletésére írt le.

Jehova gondoskodik a szükségleteinkről, és lehet, hogy a testvéreinket használja fel ehhez (Lásd a 8. bekezdést.) *

8. a) Mi segít legyőzni a félelmeinket, ha nehéz gondoskodnunk a családunkról? (Máté 6:31–33) b) Hogyan követhetnénk a képen szereplő házaspár példáját, akik ételt visznek a testvérnőnek?

8 Ha bízunk abban, hogy Jehova szeret minket és a családunkat, akkor egyáltalán nem fogunk kételkedni afelől, hogy mindenünk meglesz, amire szükségünk van. (Olvassátok fel: Máté 6:31–33.) Ráadásul Jehovát a szeretet arra indítja, hogy bőkezűen gondoskodjon az övéiről. Ezt bizonyítja az is, ahogyan megteremtette a földünket. Nem pusztán az életben maradásunkhoz szükséges dolgokról gondoskodott, hanem bőségesen teremtett olyan dolgokat is, amelyek örömet szereznek nekünk (1Móz 2:9). De sajnos ebben a világban előfordulhat, hogy éppenhogy csak kijövünk a pénzünkből. Ilyenkor ne arra összpontosítsunk, hogy szűkösen élünk, hanem arra, hogy Jehova mégiscsak gondoskodik arról, amire szükségünk van (Máté 6:11). És biztosak lehetünk benne, hogy bármilyen anyagi áldozatot is hozunk Jehováért, az eltörpül égi Atyánk jelenlegi és jövőbeni áldásai mellett. Ezt ismerte fel Nestor és María is (Ézs 65:21, 22).

9. Mit tanultál Nestor és María példájából?

9 Nestor és María, akik kolumbiaiak, korábban kényelmes életet éltek. Ezt mesélik: „Azt tervezgettük, hogy leegyszerűsítjük az életünket, hogy fokozni tudjuk a szolgálatunkat. De féltünk tőle, hogy ha szűkösebb anyagi keretből kell élnünk, akkor nem leszünk boldogok.” Mi segített nekik? Elgondolkodtak azon, hogy mennyiféleképpen tapasztalták már Jehova szeretetét az életükben. Ez meggyőzte őket arról, hogy Jehova a jövőben is gondoskodni fog róluk, és így már volt elég bátorságuk a változtatáshoz. Otthagyták a jól fizető állásukat, eladták a házukat, és egy olyan helyre költöztek Kolumbián belül, ahol nagyobb szükség van hírnökökre. Utólag ezt mondják a döntésükkel kapcsolatban: „Tapasztaltuk, hogy mennyire igazak a Máté 6:33 szavai. Semmi szükséges dolgot nem nélkülözünk, és sokkal boldogabbak vagyunk.”

EMBEREKTŐL VALÓ FÉLELEM

10. Miért nem meglepő, hogy az emberek félnek egymástól?

10 A történelem kezdetétől fogva jellemző, hogy az emberek ártanak egymásnak (Préd 8:9). Napjainkban sem nehéz példát találni erre. Vannak bűnözők, akik brutális tetteket hajtanak végre. A vezetők gyakran visszaélnek a hatalmukkal. Már az iskolában is zaklatják és fenyegetik egymást a gyerekek. És sajnos a családon belüli erőszak sem ritkaság. Tehát teljesen érthető, hogy elterjedt az emberektől való félelem. Hogyan igyekszik Sátán kihasználni ezt a jelenséget?

11–12. Hogyan próbál Sátán megfélemlíteni minket más emberek által?

11 Sátánnak az a célja, hogy az emberektől való félelem miatt felhagyjunk a prédikálással és Jehova imádatával. Ezért gyakran arra indítja a kormányzatokat, hogy tiltsák be Jehova Tanúi munkáját, és üldözzék őket (Luk 21:12; Jel 2:10). A médiában és más fórumokon sokszor félrevezető információkat vagy szemenszedett hazugságokat terjesztenek rólunk. Akik elhiszik ezeket, gúnyolnak vagy akár tettlegesen bántalmaznak minket. Nem lepődünk meg azon, hogy Sátán ilyen módszerekhez folyamodik, hiszen már az első században is ezt tette a keresztényekkel (Csel 5:27, 28, 40).

Lehet, hogy a családunk ellenünk fordul, de Jehova szeretetében mindig bízhatunk (Lásd a 12–14. bekezdéseket.) *

12 Azonban Sátán nem csak a kormányzatokat használja fel arra, hogy megfélemlítsen minket. Vannak, akik miután megismerik az igazságot, jobban félnek a családjuk reakciójától, mint attól, hogy a hatóságok fizikailag bántalmazni fogják őket (Máté 10:36). Nagyon szeretik a családjukat, és szeretnék, ha ők is megismernék Jehovát. Ezért fáj nekik, amikor a szeretteik szidják Jehovát vagy a testvéreket. Vannak esetek, amikor az ellenséges családtagok idővel megenyhülnek, és a hittársaink lesznek. De sajnos az is előfordul, hogy a rokonaink megszakítják velünk a kapcsolatot az igazság miatt. Mit tegyünk ilyenkor?

13. Hogyan segít Jehova szeretete elviselnünk, ha a családunk ellenséges velünk? (Zsoltárok 27:10)

13 Vigaszt meríthetünk a Zsoltárok 27:10 szavaiból. Ha mindig szem előtt tartjuk, hogy Jehova mennyire szeret minket, akkor biztonságban érezhetjük magunkat, még ha a családunk ellenséges is velünk. Az is erőt ad a kitartáshoz, hogy Jehova jutalmat ígér a hűséges szolgáinak. Jehova mindenki másnál jobban tud gondoskodni a fizikai és az érzelmi szükségleteinkről, és abban is segít, hogy közel maradjunk hozzá. Ezt tapasztalta Biniam is, akit a bevezetőben már említettünk.

14. Mit tanultál Biniam történetéből?

14 Biniam egy olyan országban ismerte meg az igazságot, ahol kegyetlenül üldözik a Tanúkat. Ezt meséli: „A hatóságoktól jövő üldözés rosszabb volt, mint amire számítottam. De emlékszem, hogy attól még jobban féltem, hogy mit fog szólni a családom. Rettegtem tőle, hogy csalódást okozok az édesapámnak, és hogy a rokonaim meg fognak vetni, ha Tanú leszek.” Azonban Biniam meg volt győződve róla, hogy Jehova törődik azokkal, akik szeretik őt. Ezt mondja ezzel kapcsolatban: „Elmélkedtem olyanok példáján, akiknek Jehova segített megküzdeni az anyagi gondjaikkal, az előítélettel vagy csőcseléktámadásokkal. Biztos voltam benne, hogy ha kitartok mellette, engem is meg fog áldani. Többször is letartóztattak, sőt meg is kínoztak. Így én is átélhettem, hogy milyen sok erőt ad Jehova azoknak, akik hűségesek maradnak hozzá a nehézségek közepette.” Biniam úgy érzi, hogy Jehova olyan lett számára, mint egy édesapa, a gyülekezetet pedig a családjának tekinti.

FÉLELEM A HALÁLTÓL

15. Miért természetes, hogy félünk a haláltól?

15 Rossz érzésekkel tölt el minket a halál gondolata, különösen akkor, ha súlyos betegség sújt minket vagy egy hozzánk közel álló személyt. És ez érthető is. A Biblia a halált ellenségnek nevezi (1Kor 15:25, 26). Jogosan félünk tőle, hiszen Jehova úgy alkotott meg minket, hogy szeretnénk örökké élni (Préd 3:11). Ha egészséges mértékben félünk a haláltól, az még a javunkat is szolgálhatja. Arra ösztönözhet, hogy óvjuk magunkat, például figyeljünk oda az étrendünkre, mozogjunk eleget, forduljunk orvoshoz, ha szükségünk van rá, és kerüljük a veszélyeket.

16. Hogyan próbálja Sátán felhasználni ellenünk a haláltól való félelmünket?

16 Sátán tudja, hogy értékesnek tartjuk az életünket. Sőt, azzal vádol minket, hogy bármit készek vagyunk feláldozni azért, hogy életben maradhassunk, még a Jehovával ápolt kapcsolatunkat is (Jób 2:4, 5). „Megvannak az eszközei, hogy halált okozzon”, és arra akarja felhasználni a haláltól való félelmünket, hogy elfordítson minket Jehovától (Héb 2:14, 15). Van, hogy a befolyása alatt álló emberek megfenyegetik Jehova szolgáit, hogy ha nem tagadják meg a hitüket, kivégzik őket. De Sátán sokszor az orvosi vészhelyzeteket is felhasználja, hogy megpróbálja megtörni a feddhetetlenségünket. Lehet, hogy az orvosok vagy a nem Tanú családtagjaink nyomást gyakorolnak ránk, hogy fogadjuk el a vérátömlesztést, amivel megsértenénk Isten parancsát. Vagy az is lehet, hogy valaki rá akar beszélni minket más olyan kezelésre, amely nem egyeztethető össze a bibliai alapelvekkel.

17.Róma 8:37–39 szerint miért nem kell rettegnünk a haláltól?

17 Ha életveszélyes helyzetbe kerülnénk, bátorságot adhat az a tudat, hogy Jehova nem szűnik meg szeretni minket akkor sem, ha meghalunk. (Olvassátok fel: Róma 8:37–39.) Jól emlékszik azokra a barátaira, akik elhunytak. Úgy gondol rájuk, mintha még mindig élnének, és már nagyon várja, hogy feltámassza őket (Jób 14:15; Luk 20:37, 38). Nagy árat fizetett azért, hogy örök életünk lehessen (Ján 3:16). Mivel Jehova ennyire szeret minket és törődik velünk, soha ne forduljunk el tőle, amikor veszélyben van az életünk, hanem inkább keressünk menedéket nála. Kérjük, hogy vigasztaljon meg minket, adjon bölcsességet és erőt. Ezt tette Valérie és a férje is (Zsolt 41:3).

18. Mit tanultál Valérie történetéből?

18 Valérie 35 éves volt, amikor a ráknak egy ritka és agresszív típusával diagnosztizálták. Elmeséli, hogyan segített neki a szeretet legyőzni a félelmeit: „Ez a betegség egyik napról a másikra teljesen felborította az életünket. Kiderült, hogy ahhoz, hogy életben maradjak, egy komoly műtétre van szükség. Bár sok sebésszel beszéltem, senki sem vállalta, hogy vér nélkül megoperál. Emiatt nagyon féltem, hogy meg fogok halni. De abban biztos voltam, hogy semmiképp sem akarom megszegni Jehova vérre vonatkozó parancsát. Arra gondoltam, hogy az életem során Jehova már rengetegféle módon kifejezte irántam a szeretetét, és most itt a lehetőség, hogy én is bebizonyítsam neki, mennyire szeretem őt. Ezért amikor az orvosoktól újabb és újabb rossz híreket kaptam, csak egyre eltökéltebb lettem, hogy nem engedem, hogy Sátán győzzön, hanem Jehovának fogok örömet szerezni. Végül találtunk olyan orvost, aki elvállalta a műtétet vér nélkül. Bár sajnos nem állt teljesen helyre az egészségem, továbbra is tapasztalom, hogy Jehova törődik velem. Közvetlenül azelőtt, hogy kiderült a betegségem, a gyülekezettel a »Bátran nézzünk szembe napjaink megpróbáltatásaival!« című Őrtorony-cikket vettük át. * Ez a cikk rengeteg erőt adott nekünk. A férjemmel újra és újra elolvastuk. Az ilyen vigasztaló cikkek és az, hogy igyekszünk aktívak maradni a keresztényi életünkben, valódi belső békét adnak, és segítenek megőrizni a józan gondolkodásunkat, hogy mindig Jehovának tetsző döntéseket tudjunk hozni.”

LEGYŐZHETJÜK A FÉLELMEINKET

19. Mi vár ránk a jövőben?

19 Jehova szolgái az ő segítségével az egész világon sikeresen megküzdenek a nehézségeikkel, és szembe tudnak szállni az Ördöggel (1Pét 5:8, 9). Te is képes vagy erre! Jehova hamarosan a Fia és az ő társuralkodói által „mindent semmissé [tesz], amit az Ördög tett” (1Ján 3:8). Utána pedig a földön élő szolgái többé nem félnek majd semmitől sem, és semmi sem lesz, ami megrémiszti őket (Ézs 54:14; Mik 4:4). De most még komoly erőfeszítésbe kerül, hogy uralkodni tudjunk a félelmeinken.

20. Hogyan tudunk felülkerekedni a félelmeinken?

20 Biztosnak kell lennünk abban, hogy Jehova szeret minket, és vigyáz ránk. Úgy erősíthetjük magunkban ezt a meggyőződést, ha rendszeresen elmélkedünk és beszélgetünk arról, hogy hogyan védte meg Jehova régen a szolgáit. Azt is jó időről időre felidéznünk, hogy nekünk hogyan segített már szembenézni a próbáinkkal. Igen, Jehovával képesek vagyunk legyőzni a félelmeinket! (Zsolt 34:4).

154. ÉNEK Tartsunk ki!

^ A félelem egy természetes érzés, amely sokszor megvéd minket attól, hogy veszélybe kerüljünk. De van olyanfajta félelem is, amely pont hogy bajba sodorhat minket. Ha túlzottan félünk valamitől, azt Sátán felhasználhatja ellenünk. Ez a cikk rámutat, hogy ha meg vagyunk győződve arról, hogy Jehova mellettünk áll, és szeret minket, akkor képesek leszünk uralni a félelmeinket.

^ Néhány nevet megváltoztattunk.

^ Lásd az Őrtorony 2012. október 15-ei számának a 7–11. oldalát.

^ KÉPLEÍRÁS: Egy házaspár ételt visz egy testvérnőnek a gyülekezetükből, aki keményen dolgozik, hogy gondoskodjon a családjáról.

^ KÉPLEÍRÁS: Egy fiatal testvér szülei haragszanak rá, amiért Jehovát szolgálja, de a testvér bízik Jehova támogatásában.