43. TANULMÁNYOZÁSI CIKK

Hogyan erősít meg Jehova?

Hogyan erősít meg Jehova?

„Megszilárdít, erőssé tesz, és biztos alapokra helyez benneteket” (1PÉT 5:10)

23. ÉNEK Jehova a mi erőnk

ÁTTEKINTÉS a

1. Miért voltak erősek Jehova szolgái az ókorban?

 A BIBLIÁBAN több olyan hithű férfiról olvashatunk, aki nagyon erős volt. De ez nem jelentette azt, hogy mindig annak is érezték magukat. Például Dávid király volt, hogy olyan erősnek érezte magát, „mint egy hegy”, máskor viszont megrettent (Zsolt 30:7). Vagy eszünkbe juthat Sámson is. Neki rendkívüli ereje volt, de tudta, hogy Jehova szelleme nélkül elhagyná az ereje, elgyengülne, és olyan lenne, mint bárki más (Bír 14:5, 6; 16:17). Igen, csakis azért tudtak erősek lenni, mert Jehova támogatta őket.

2. Miért érezte magát Pál egyszerre gyengének és erősnek? (2Korintusz 12:9, 10)

2 Pál apostol is elismerte, hogy szüksége van Jehova erejére. (Olvassátok fel: 2Korintusz 12:9, 10.) Hozzánk hasonlóan őt is sújtották egészségi gondok (Gal 4:13, 14). Időnként küzdelmet jelentett neki, hogy a jót tegye (Róma 7:18, 19). És volt, hogy aggódott, mert nem tudta, mi lesz vele (2Kor 1:8, 9). Bár ezek miatt gyengének érezte magát, mégis azt mondta, hogy erős. Hogy miért? Mert Jehova kipótolta az erejét.

3. Milyen kérdésekre kapunk választ ebben a cikkben?

3 Jehova azt ígéri, hogy minket is megerősít (1Pét 5:10). De ehhez bizony nekünk is tennünk kell valamit. Ezt a következőképpen szemléltethetnénk: Egy autó motorjában rengeteg erő rejlik. De a kocsi egy tapodtat sem mozdul, ha a sofőr nem nyomja a pedált. Ehhez hasonlóan Jehova nagyon szívesen ad nekünk a hatalmas erejéből, de nekünk is tennünk kell azért, hogy erőt kapjunk tőle. Mit tesz Jehova, hogy megerősítsen minket? És mi a mi dolgunk? A válaszokat három bibliai szereplő példáján keresztül kapjuk meg. Szó lesz Jónásról, Máriáról, Jézus anyjáról és Pál apostolról. Azt is látni fogjuk, hogy amit Jehova értük tett, azt ma is megteszi a szolgáiért.

AZ IMA ÉS A TANULMÁNYOZÁS ERŐT AD

4. Mit tegyünk, hogy erőt kapjunk Jehovától?

4 Ha szeretnénk erőt kapni Jehovától, fontos, hogy imádkozzunk hozzá. Ő válaszul „a szokásosnál nagyobb” erőt tud adni nekünk (2Kor 4:7). Ezenkívül az is segít, ha olvassuk a Szavát, és elmélkedünk rajta, hiszen az üzenete „erőt fejt ki” (Héb 4:12; Zsolt 86:11). Tehát ha imádkozunk Jehovához, és olvassuk a Bibliát, akkor lesz elég erőnk ahhoz, hogy kitartsunk, megőrizzük az örömünket, vagy ellássunk egy nehéznek tűnő megbízatást. Most lássuk, hogyan erősítette meg Jehova Jónást.

5. Miért volt szüksége Jónásnak erőre?

5 Jónás prófétának nagy szüksége volt arra, hogy Jehova megerősítse. Gondoljunk csak bele: Megrémült a feladattól, amelyet Jehovától kapott, ezért elmenekült. Hajóra szállt, de aztán nagy viharba keveredtek, amelyben ő is, és a legénység is majdnem odaveszett. Miután a tengerbe dobták, Jónás egy nagyon félelmetes helyen találta magát: egy hatalmas hal gyomrában. Vajon mit érezhetett? Arra számított, hogy meg fog halni? Vajon úgy gondolta, hogy Jehova elvetette őt? Nem tudjuk, de az biztos, hogy nagyon kétségbeesett volt.

Mire ösztönöz minket Jónás példája, amikor nehézségekkel küzdünk? (Lásd a 6–9. bekezdéseket.)

6.Jónás 2:1, 2, 7 szerint miből merített erőt Jónás a hal gyomrában?

6 Mit tett Jónás, hogy erőre kapjon? Először is, imádkozott (Jón 2:1, 2, 7). Bár az engedetlensége miatt került ebbe a szorult helyzetbe, bízott benne, hogy az Istene meghallgatja őt, ha alázatosan és bűnbánóan fordul hozzá. Ezenkívül elmélkedett ihletett gondolatokon. Ez kiderül abból, ha közelebbről megnézzük az imáját, amely Jónás könyvének 2. fejezetében lett feljegyezve. Több olyan szót és kifejezést is használt, amely szerepel a Zsoltárok könyvében. (Például vesd össze: Jónás 2:2, 5; Zsoltárok 69:1; 86:7.) Tehát jól ismerte a szent iratokat. Az elmélkedés megnyugtatta őt afelől, hogy mindenképp számíthat Jehova segítségére. Miután pedig kikerült a hal gyomrából, készen állt, hogy teljesítse a Jehovától kapott feladatát (Jón 2:10–3:4).

7–8. Miből merít erőt egy tajvani testvér, amikor próbákat él át?

7 Jónáshoz hasonlóan egy tajvani testvérünk, Csiming b is az imából és a tanulmányozásból merít erőt. Csimingnek súlyos egészségi gondjai vannak, és a családja is ellenséges vele a hite miatt. „Van, hogy annyira magam alatt vagyok, hogy egyszerűen nincs erőm a tanulmányozáshoz” – ismeri el. De nem törődik bele a helyzetébe. Így folytatja: „Ilyenkor először is imádkozok, aztán bedugom a fülhallgatómat, és királyságénekeket hallgatok, amíg meg nem nyugszom. Van, hogy egy kicsit énekelek is halkan. Utána már van elég lelkierőm a tanulmányozáshoz.”

8 Csiming egy alkalommal különleges módon merített erőt a személyes tanulmányozásból. Egy nagy műtét után lábadozott a kórházban, amikor egy nővér közölte vele, hogy vértranszfúziót kell kapnia, mivel nagyon alacsony a vörösvérsejtszáma. De Csiming határozottan elutasította, hogy vért kapjon. Mi adott neki erőt ehhez? A műtét előtti estén elolvasta egy testvérnő történetét, aki ugyanolyan műtéten esett át, mint amilyen rá várt. A testvérnőnek még annál is alacsonyabb volt a vörösvérsejtszáma, mint Csimingnek, mégsem fogadta el a vért. Ennek ellenére fel tudott épülni. Ez bátorságot adott Csimingnek.

9. Mit tegyél, ha egy nehézség elszívja az erődet? (Lásd a képeket is.)

9 Olykor te is annyira el vagy csüggedve, hogy egyszerűen képtelen vagy imádkozni? Ha igen, ne feledd, hogy Jehova látja a helyzetedet, és maximálisan megérti az érzéseidet. Ha csak egészen rövid és egyszerű imát mondasz is, ő biztosan válaszolni fog, és pontosan azt adja, amire szükséged van (Ef 3:20). Az is lehet, hogy néha nincs erőd olvasni vagy tanulmányozni. Ilyenkor próbáld hallgatni a Bibliának vagy a kiadványainknak a hangfelvételeit. Abból is erőt meríthetsz, hogyha a dalainkat hallgatod, vagy megnézel videókat a jw.org-on. Szóval amikor a testi vagy lelki gyötrelmek miatt semmi erőd sincs, de mégis imádkozol és keresed Jehova válaszát azáltal, hogy fogyasztasz szellemi táplálékot, lehetőséget adsz Jehovának arra, hogy megerősítsen téged.

JEHOVA A TESTVÉREK ÁLTAL IS MEGERŐSÍT

10. Hogyan erősíthetnek meg minket a testvéreink?

10 Amikor gondok sújtanak, különösen nagy szükségünk van igaz barátokra (Péld 17:17). És Jehova pontosan erről gondoskodik a gyülekezet által. A testvérek nagy vigaszt tudnak nyújtani, amikor súlyos próbákkal nézünk szembe, vagy egy nehéz feladat előtt állunk (Kol 4:10, 11). Támogathatnak minket gyakorlati módon és érzelmileg, valamint megerősíthetik a Jehovába vetett bizalmunkat. Most nézzük, hogyan használt fel Jehova másokat, hogy megerősítse Máriát, Jézus anyját.

11. Miért volt szüksége Máriának támogatásra?

11 Gondoljunk bele, milyen nagy szüksége volt Máriának arra, hogy megerősítsék! Miután Gábriel közölte vele, hogy fiút fog szülni, sok minden aggaszthatta. Először is, hogyan fog teherbe esni, ha nincs még férjnél? Hogyan neveljen fel egy gyermeket, aki aztán a Messiás lesz, ha még nincs szülői tapasztalata? És hogyan fogja ezt az egész helyzetet elmagyarázni a vőlegényének, Józsefnek? (Luk 1:26–33).

12.Lukács 1:39–45 szerint hogyan erősítette meg Jehova Máriát?

12 Mária segítséget kért másoktól, hogy képes legyen ellátni a nagy felelősséggel járó, nem mindennapi feladatát. Először is, megkérte Gábrielt, hogy mondjon el még részleteket (Luk 1:34). Nem sokkal később pedig elment „a hegyvidékre, Júda egyik városába”, hogy meglátogassa egy rokonát, Erzsébetet. És bizony nem bánta meg ezt a fáradságos utat. Erzsébet kedvesen megdicsérte őt, és Jehova ihletésére még egy próféciát is mondott Mária születendő gyermekéről. (Olvassátok fel: Lukács 1:39–45.) Mária lelkesedésében ezt mondta Jehováról: „Hatalmas dolgokat vitt véghez karjával” (Luk 1:46–51). Tehát Jehova Gábrielt, és Erzsébetet is felhasználta Mária érdekében.

13. Miért volt jó, hogy segítséget kért másoktól egy bolíviai testvérnő?

13 Máriához hasonlóan minket is megerősíthetnek a testvéreink. Ezt bizonyítja egy bolíviai testvérnő, Dasuri története is. Amikor az édesapjánál halálos betegséget állapítottak meg, és kórházba került, Dasuri vállalta, hogy gondoskodik róla (1Tim 5:4). Ez egy nagyon megterhelő feladat volt. Elismeri: „Időnként úgy éreztem, hogy nem bírom tovább.” Ám Dasuri eleinte nem kért segítséget másoktól. „Nem akartam a testvérek terhére lenni – mondja. – Úgy érveltem, hogy majd Jehova segít nekem. De aztán rájöttem, hogy ha elszigetelem magam másoktól, akkor igazából egyedül próbálom megoldani a gondjaimat” (Péld 18:1). Ezért Dasuri írt néhány barátjának a helyzetéről. Vajon kapott tőlük segítséget? „Szavakkal ki sem tudom fejezni, mennyire sok erőt kaptam a testvérektől – meséli. – Hoztak ennivalót a kórházba, és bibliaversekkel vigasztaltak. Csodás érzés, hogy nem egyedül kell megküzdenünk a nehézségeinkkel! Jehova nagy családjában mindig lesz, aki segít nekünk, velünk együtt sír, és nem hagyja, hogy egyedül küzdjünk.”

14. Miért fogadjuk el a vének segítségét?

14 A vének igazi ajándékok Jehovától, akiket szintén felhasznál az érdekünkben. Általuk megerősíthet és felfrissíthet minket (Ézs 32:1, 2). Ezért ha leterhelnek a gondjaink, beszéljünk a vénekkel, és ha felajánlják a segítségüket, ne habozzunk elfogadni azt. Jehova általuk erőt önthet belénk.

MERÍTS ERŐT A REMÉNYSÉGEDBŐL!

15. Milyen reménységük van a keresztényeknek?

15 Minden kereszténynek az a csodálatos reménysége, hogy örökké élhet, vagy a paradicsomi földön, vagy az égi királyságban (Róma 4:3, 18–20). Ez a különleges reménység erőt tud adni nekünk. Képessé tesz arra, hogy kitartsunk a próbáinkban, buzgón hirdessük a jó hírt, és odaadóan végezzük a feladatainkat Jehova szervezetében (1Tessz 1:3). Nézzük, hogyan merített erőt a reménységéből Pál apostol.

16. Miért volt szüksége Pálnak arra, hogy erőt kapjon Jehovától?

16 Pál apostol a korintusziaknak írt második levelében egy törékeny cserépedényhez hasonlította magát, ami jól érzékelteti, mennyire gyengének érezte magát. Azt írta, hogy szorult helyzetben van, tanácstalan, üldözik és leterítik őt, sőt még az életét is veszélyben érezte (2Kor 4:8–10). Amikor Pál a harmadik misszionáriusi útja során írt ezekről a nehézségekről, talán nem is gondolta, hogy még mennyi megpróbáltatás vár rá. Át kellett élnie csőcseléktámadást, letartóztatást, hajótörést, és bebörtönzést is.

17.2Korintusz 4:16–18 szerint mi adott erőt Pálnak a kitartáshoz?

17 Pálnak azért volt ereje kitartani a próbákban, mert a reménységére összpontosított (2Kor 4:16–18). Azt írta a korintusziaknak, hogy a teste sorvad. De nem hagyta, hogy ez letörje a lelkesedését. Úgy érezte, hogy az égi örök életbe vetett reménye annyira értékes, hogy „egyre jobban felülmúl mindent”. Olyan jutalom ez, amelyért megéri szenvedni. Mivel elmélkedett a reménységén, elmondhatta, hogy belül „napról napra megújul”.

18. Hogyan merít erőt a reménységből Tihomir és a családja?

18 Tihomirnak, egy bulgáriai testvérnek is sok erőt ad a reménység. Néhány évvel ezelőtt az öccse, Zdravko meghalt egy balesetben. A tragédia után volt egy időszak, amikor Tihomir mélységesen bánatos volt. Az segít neki megküzdeni a gyásszal, hogy a családjával sokszor beszélgetnek arról, milyen lesz a feltámadás. Ezt mondja: „El szoktuk képzelni például azt, hogy hol fogunk találkozni Zdravkóval, kiket hívunk meg a fogadására szervezett partira, mit főzünk neki, és mit mesélünk el az utolsó napokról.” Tihomir azt mondja, hogy mivel a reménységre összpontosítanak, képesek kitartóan várni Jehovára, amíg fel nem támasztja a testvérét.

Te mit szeretnél csinálni az új világban? (Lásd a 19. bekezdést.) c

19. Hogyan erősítheted a reménységedet? (Lásd a képet is.)

19 Hogyan erősítheted a reménységedet? Például úgy, hogy elmélkedsz olyan bibliai részeken, amelyek az új világról szólnak (Ézs 25:8; 32:16–18). Képzeld el, hogy ott vagy a paradicsomban! Kiket látsz magad körül? Milyen hangokat hallasz? Milyen érzések vannak benned? Segíthet beindítani a fantáziádat, ha nézegetsz ábrázolásokat az új világról a kiadványainkban, vagy megnézel olyan zenés videókat, mint az Egy új föld vár ránk, az Egy karnyújtásnyira vagy a Képzeld el! Ha mindig szem előtt tartod az új világ ígéretét, akkor a nehézségeidet pillanatnyinak és könnyűnek fogod érezni, és Jehova erőssé tud tenni téged a reménységed által (2Kor 4:17).

20. Miből meríthetünk erőt, amikor gyengék vagyunk?

20 Amikor gyengének érezzük magunkat, Isten által erőt nyerhetünk (Zsolt 108:13). Jehova már megtette a maga részét, hogy megerősítsen minket. Mi a mi feladatunk? Forduljunk hozzá imában, és keressük a vezetését tanulmányozás által, amikor egy nehéz feladat előtt állunk, próbákon megyünk keresztül, vagy nehéz megőrizni az örömünket. Fogadjuk el a drága testvéreink és testvérnőink segítségét, és elmélkedjünk sokat a reménységünkön. Így „Isten dicsőséges ereje [megadja nekünk] a szükséges erőt, hogy mindenben türelmesen és örömmel ki [tudjunk] tartani” (Kol 1:11).

38. ÉNEK Vesd a terhed Jehovára

a Ez a cikk sokat segíthet azoknak, akik a gondjaik miatt nagyon el vannak csüggedve, vagy úgy érzik, hogy a megbízatásuk meghaladja az erejüket. Ahogy látni fogjuk, Jehova sok mindent tesz azért, hogy megerősítsen minket, de nekünk is meg kell tennünk a magunk részét.

b Néhány nevet megváltoztattunk.

c KÉPLEÍRÁS: Egy siket testvérnő a Biblia ígéretein elmélkedik, és megnéz egy zenés videót, amely segít neki odaképzelni magát az új világba.