16. TANULMÁNYOZÁSI CIKK

44. ÉNEK Vegyünk részt boldogan az aratásban!

Mi segít, hogy jobban élvezd a szolgálatot?

Mi segít, hogy jobban élvezd a szolgálatot?

„Szolgáljátok Jehovát ujjongva” (ZSOLT 100:2)

TÉMA

Öt javaslat, hogy több örömünk legyen a szolgálatban.

1. Sokaknak miért nehéz örömmel végezni a szolgálatot? (Lásd a képet is.)

 AZÉRT végezzük a prédikálómunkát, mert nagyon szeretjük Jehovát, és szeretnénk, ha az emberek is megismernék őt. Sok hírnök kifejezetten élvezi a szolgálatot, másoknak viszont nehéz örömet találni benne. Vannak, akik nagyon félénkek, és kicsi az önbizalmuk. Mások kellemetlennek érzik, hogy hívatlanul keressenek fel idegeneket. Néhányan pedig azért nem igazán szeretik a szolgálatot, mert az emberek közömbösek az üzenetünk iránt, sőt időnként durván elutasítanak minket. A drága testvéreink, akik ilyen érzésekkel küzdenek, tudják, hogy nagyon fontos hirdetni a jó hírt, és szívből szeretik Jehovát. Ezért rendszeresek a prédikálómunkában, és Atyánk nagyon büszke rájuk.

Te szeretsz prédikálni? (Lásd az 1. bekezdést.)


2. Miért ne csüggedj el, ha nem igazán élvezed a szolgálatot?

2 Neked is vannak hasonló érzéseid, és ezért nehezen találsz örömet a szolgálatban? Ha igen, ne csüggedj! A félénkséged valószínűleg azt jelenti, hogy alázatos is vagy. Nem szereted magadra felhívni a figyelmet, és nem akarsz vitatkozni másokkal. És hát persze senki sem örül, amikor elutasítják, főleg ha segíteni akar másokon. Biztos lehetsz benne, hogy Jehova pontosan tudja, milyen érzésekkel küzdesz, és szeretne segíteni neked (Ézs 41:13). Ebben a cikkben öt javaslatot fogunk megvizsgálni, amelyeket ha megfogadsz, te is nagyobb örömmel végezheted majd a szolgálatot.

MERÍTS ERŐT ISTEN SZAVÁBÓL!

3. Miből merített erőt Jeremiás, hogy ellássa a Jehovától kapott feladatát?

3 Jehova üzenete mindig is erőt adott a szolgáinak ahhoz, hogy ellássák a nehéz feladataikat. Jó példa erre Jeremiás. Amikor Jehova prófétai feladattal bízta meg, ő először vonakodott. Ezt mondta: „Nem tudok én beszélni, hiszen gyermek vagyok még” (Jer 1:6). Bár alkalmatlannak érezte magát a megbízatására, mégis hűségesen ellátta. Az ehhez szükséges erőt Jehova szavából merítette. Ezt mondta: „szívemben olyanná lett az ő szava, mint a csontjaimba rekesztett, perzselő tűz. Belefáradtam abba, hogy magamban tartsam” (Jer 20:8, 9). Tehát, Jehova üzenete megadta a kellő erőt Jeremiásnak ahhoz, hogy ellássa a feladatát, bár a megbízatása egy nehéz területre szólt.

4. Milyen hatással van ránk, ha tanulmányozzuk Isten Szavát? (Kolosszé 1:9, 10)

4 A keresztények is erőt merítenek Isten üzenetéből. Pál apostol arra ösztönözte a Kolosszéban élő testvéreit, hogy szerezzenek pontos ismeretet Isten Szavából. Azt is elmondta, hogy miért: „Így Jehovához méltón tudtok viselkedni..., miközben a jótetteiteknek továbbra is jó eredményei lesznek”. (Olvassátok fel: Kolosszé 1:9, 10.) Ilyen jótettnek számít a királyságról szóló üzenet hirdetése is. Ha mi is olvassuk Isten Szavát, és elmélkedünk rajta, akkor megerősödik a hitünk, és átérezzük, milyen fontos hirdetni a jó hírt.

5. Hogyan merítheted a legnagyobb hasznot a Biblia tanulmányozásából?

5 Ahhoz, hogy a Biblia tanulmányozása igazán hatással legyen rád, fontos, hogy ne rohanj. Szánd rá az időt az olvasásra és az elmélkedésre. Például, ha bibliaolvasás közben találkozol egy olyan verssel, amelyet nem igazán értesz, ne hagyd annyiban. Keress hozzá magyarázatot a Kutatási Segédlet Jehova Tanúinak vagy az Őrtorony Kiadványok Indexe segítségével. Ha nem sajnálod az időt a tanulmányozásra, akkor még inkább meg fogsz győződni arról, hogy Isten Szava az igazságot tartalmazza (1Tessz 5:21). És minél szilárdabb a meggyőződésed, annál nagyobb örömmel fogod megosztani másokkal, amit tanultál.

KÉSZÜLJ FEL ALAPOSAN!

6. Miért jó, ha felkészülünk a szolgálatra?

6 Ha lelkiismeretesen felkészülsz a szolgálatra, valószínűleg magabiztosabban tudsz majd beszélgetni az emberekkel. Jézus, mielőtt elküldte prédikálni a tanítványait, felkészítette őket (Luk 10:1–11). A tanítványok megfogadták a szavait, így örömet találtak abban, amit meg tudtak valósítani (Luk 10:17).

7. Hogyan készülhetünk fel a szolgálatra? (Lásd a képet is.)

7 Mit foglalhat magában a felkészülés? Gondold át, hogy azt, amit mondani szeretnél, hogyan tudnád a saját szavaiddal kifejezni. Aztán azon is elgondolkodhatsz, hogy a ti területeteken milyen reakcióra számíthatsz az emberektől. Képzelj el 2-3 szituációt, és azt, hogy mit mondanál. Amikor pedig már ott vagy a szolgálatban, próbálj meg lazítani. Mosolyogj és legyél barátságos.

Készülj fel jól a szolgálatra! (Lásd a 7. bekezdést.)


8. Milyen szempontból hasonlítunk a cserépedényekhez?

8 Pál apostol a következő szemléltetéssel érzékeltette, hogy milyen szerepünk van a prédikálómunkában: „Ez a kincsünk... cserépedényekben van” (2Kor 4:7). Mit szemléltet a kincs? A szolgálatunkat, hiszen a királyságról szóló üzenettel életeket menthetünk (2Kor 4:1). És mit szemléltetnek a cserépedények? Isten szolgáit, akik elviszik a jó hírt az embereknek. Pál napjaiban a kereskedők nagy értékű dolgokat szállítottak cserépedényben, például élelmet, bort vagy pénzt. Ránk is egy értékes dolog lett bízva: a jó hír hirdetése. Jehova segítségével képesek vagyunk eleget tenni a feladatunknak, vagyis célba juttatni az üzenetet.

IMÁDKOZZ BÁTORSÁGÉRT!

9. Hogyan küzdhetjük le a félelmünket? (Lásd a képet is.)

9 Előfordulhat, hogy félünk az emberektől, attól, hogy hogyan fognak reagálni. Ilyenkor ugyanaz segíthet nekünk, mint az első században az apostoloknak. Amikor megtiltották nekik, hogy prédikáljanak, Jehovához fordultak imában. Így könyörögtek: „add meg rabszolgáidnak, hogy mindig félelem nélkül hirdessék szavadat”. Jehova pedig azonnal válaszolt nekik (Csel 4:18, 29, 31). Tehát, ha bátorságra van szükséged, fordulj Jehovához imában! Ő segíthet neked, hogy jobban szeresd az embereket, mint amennyire félsz tőlük.

Imádkozz bátorságért! (Lásd a 9. bekezdést.)


10. Hogyan segít nekünk Jehova, hogy végezni tudjuk a tanúskodómunkát? (Ézsaiás 43:10–12)

10 Jehova megbízott minket, hogy tanúskodjunk róla, és az ehhez szükséges bátorságot is megadja. (Olvassátok fel: Ézsaiás 43:10–12.) Most vizsgáljunk meg csupán négyféle segítséget, melyről gondoskodik. Először is, Jézus velünk van, amikor prédikáljuk a jó hírt (Máté 28:18–20). Másodszor, Jehova angyalokat küld, hogy segítsenek nekünk (Jel 14:6). Harmadszor, a szent szelleme által eszünkbe juttatja a már megtanult dolgokat (Ján 14:25, 26). Negyedszer, testvéreket és testvérnőket ad mellénk, hogy együtt végezzük a munkát. Jehova és a szerető testvérek támogatásával el tudjuk látni a szolgálatunkat.

LEGYÉL RUGALMAS, ÉS LEGYEN JÓ A SZEMLÉLETMÓDOD!

11. Mit tegyél, ha kevés embert találsz otthon? (Lásd a képet is.)

11 Ha téged is lehangol, hogy alig találsz otthon valakit, tedd fel magadnak a következő kérdést: „Vajon hol lehetnek az emberek?” (Csel 16:13). Talán dolgoznak vagy vásárolnak? Akkor lehet, hogy az utcai tanúskodással több embert tudnál elérni? Egy testvér, Joshua ezt mondja: „Jó alkalmakat találtam a beszélgetésre, miközben bevásárlóközpontokban és nagy parkolókban sétáltam.” Ez a testvér és a felesége, Bridget azt is tapasztalta, hogy kora este és vasárnap délutánonként jobban otthon vannak az emberek (Ef 5:15, 16).

Légy kész változtatni azon, hogy mikor és hol prédikálsz! (Lásd a 11. bekezdést.)


12. Mi segíthet megtudnod, hogy hogyan gondolkodnak az emberek?

12 Azt tapasztalod, hogy a területeteken sokan elutasítóak? Ha igen, próbálj meg egy olyan bevezetőt, amellyel megtudhatod, miben hisznek az emberek, és mi foglalkoztatja őket. Joshua és Bridget hasznosnak találja a tájékoztatólapok elején lévő kérdéseket. Például a Mit gondolsz a Bibliáról? című tájékoztatólappal így kezdenek beszélgetést: „Vannak, akik Isten Szavának tartják a Bibliát, míg mások nem. Ön mit gondol?” Egy ilyen kérdés jó beszélgetéshez vezethet.

13. Miért mondhatjuk, hogy a szolgálatunk akkor is sikeres, ha nem hallgatnak meg minket? (Példabeszédek 27:11)

13 A siker nem a kézzelfogható eredményekből látszik. Már akkor is sikeresnek számít a szolgálatunk, ha részt vettünk a tanúskodómunkában, hiszen megtettük, amit Jehova és Jézus kér tőlünk (Csel 10:42). Égi Atyánkat boldoggá teszi az engedelmességünk. Ezért mi is örömet találhatunk a szolgálatban, még akkor is, ha senkivel sem tudtunk beszélgetni, vagy ha elutasítottak minket. (Olvassátok fel: Példabeszédek 27:11.)

14. Miért örülünk annak is, ha másvalaki talál egy érdeklődőt?

14 Annak is örülhetünk, ha másvalaki talál érdeklődő személyt. Az Őrtorony korábban a prédikálómunkát ahhoz hasonlította, mint mikor egy mentőcsapat egy elveszett gyerek után kutat. Sokan részt vesznek a munkában, hogy alaposan át tudják fésülni a területet. De végül valószínűleg csak egyvalaki találja meg a gyermeket, mégis mindenki nagyon boldog. A mi munkánk is csapatmunka. Mindannyiunkra szükség van ahhoz, hogy a területünkön élő összes embert elérjük a jó hírrel. Ezért mindannyian nagyon örülünk, amikor meglátunk egy új érdeklődőt az összejövetelen.

SZERESD JEHOVÁT ÉS AZ EMBEREKET!

15. Mi segít, hogy lelkesebben tudjuk végezni a szolgálatot? (Máté 22:37–39) (Lásd a képet is.)

15 Lelkesebben fogjuk végezni a szolgálatot, ha észben tartjuk, hogy a prédikálással kifejezhetjük a szeretetünket Jehova és az emberek iránt. (Olvassátok fel: Máté 22:37–39.) Gondoljunk bele, mennyire örül Jehova, amikor látja, hogy végezzük a tőle kapott munkánkat, és hogy milyen boldoggá teszi az embereket, amikor elkezdik megismerni a Bibliát. Ha valaki jól reagál az üzenetünkre, akkor ő is megmenekülhet (Ján 6:40; 1Tim 4:16).

Több örömünk lesz a szolgálatban, ha a Jehova és az embertársaink iránti szeretet motivál (Lásd a 15. bekezdést.)


16. Hogyan találhatunk örömet a szolgálatban még akkor is, ha nem tudunk kimozdulni otthonról? Mondj példákat!

16 Nem tudsz kimozdulni otthonról? Akkor összpontosíts arra, hogy mi az, amit így is meg tudsz tenni, hogy kifejezd a szereteted Jehova és az emberek iránt. Samuelnek és Daniának a Covid19-járvány alatt otthon kellett maradnia. De rendszeresen tanúskodtak telefonon, levélben, és Zoomon keresztül tanulmányozásokat is vezettek. Ezenkívül Samuel a kórházban is tanúskodott, amikor kezelésekre ment a rákos betegsége miatt. Ezt mondja: „A súlyos nehézségek nagyon kimerítenek fizikailag, mentálisan, és a hitünket is kikezdhetik. Ezért nagy szükségünk van arra az örömre, amit csak Jehova szolgálata tud megadni.” Ebben az időszakban Dania elesett, és ezért három hónapig nem tudott felkelni az ágyból. Utána pedig még fél éven át csak kerekesszékkel tudott közlekedni. Így mesél erről: „Minden adódó lehetőséget kihasználtam a tanúskodásra. Beszéltem az ápolónőnek, aki kijött hozzám, és a futároknak is, akik kiszállítottak ezt-azt. Egy olyan hölggyel is jókat beszélgettem, aki egy orvosi cég megbízásából hívott fel.” Bár ezt a kedves házaspárt korlátozták a körülményei, nem hagytak fel a szolgálattal, és ezért sok örömben volt részük.

17. Mikor fognak a leginkább működni a cikk javaslatai?

17 Ennek a cikknek a javaslatai olyanok, mint egy receptben a hozzávalók. Ahhoz, hogy igazán ízletes ételt tudj készíteni, nem szabad kispórolni egyik hozzávalót sem. Ehhez hasonlóan ez az öt javaslat is akkor ér a legtöbbet, ha mindet egyszerre próbálod alkalmazni. Ha így teszel, le tudod küzdeni a rossz érzéseidet, és te is örömet találhatsz a szolgálatban.

MIÉRT LESZ NAGYOBB ÖRÖMÖD A SZOLGÁLATBAN,

  • ha alaposan felkészülsz,

  • ha imádkozol bátorságért,

  • ha a Jehova és az emberek iránti szeretet motivál?

1. ÉNEK „Ízleljétek meg és lássátok, hogy Jehova jó!”