8. TANULMÁNYOZÁSI CIKK

43. ÉNEK Maradj ébren, állj szilárdan, erősödj meg!

Mindig kövesd Jehova vezetését!

Mindig kövesd Jehova vezetését!

„Én, Jehova... azon az úton vezetlek, amelyen járnod kell” (ÉZS 48:17)

TÉMA

Hogyan vezeti Jehova napjainkban a népét, és hogyan válik a javunkra, ha követjük?

1. Miért van szükségünk Jehova vezetésére? Szemléltesd!

 KÉPZELD EL, hogy eltévedsz a dzsungelben. Minden lépésnél újabb és újabb veszély leselkedik rád, például vadállatok, betegségeket terjesztő rovarok és mérgező növények. Biztosan nagyon hálás lennél, ha lenne veled egy tapasztalt túravezető, aki jól ismeri a terepet, és segít elkerülni a veszélyeket. Egy dzsungelhez hasonlóan ez a világ is sok veszélyt rejt a keresztényeknek. De a lehető legjobb vezetőnk van: Jehova. Ő segít elkerülnünk a veszélyeket, és eljutnunk az úti célunkig, amely nem más, mint az örök élet az új világban.

2. Hogyan vezet bennünket Jehova?

2 Hogyan vezet bennünket Jehova? Elsősorban az írott Szava, a Biblia által. De embereket is felhasznál. Például „a hű és értelmes rabszolga” által szellemi táplálékról gondoskodik, hogy segítsen bölcs döntéseket hoznunk (Máté 24:45). De más kinevezett férfiak által is vezetést nyújt. Ott vannak például a körzetfelvigyázók és a vének, akik bátorítanak és jó tanácsokkal látnak el minket, amikor nehézségeket élünk át. Mindannyian nagyon hálásak vagyunk azért, hogy Jehova biztos vezetést nyújt ezekben a válságos, utolsó napokban. Ez segít, hogy jó kapcsolatban maradhassunk vele, és hogy ne térjünk le az élethez vezető útról.

3. Miről lesz szó ebben a cikkben?

3 Mivel Jehova tökéletlen embereket használ fel a népe vezetésére, időnként nehéz lehet engedelmeskednünk nekik. Lehet, hogy az útmutatás nem tetszik nekünk, nem értünk vele egyet, vagy észszerűtlennek tartjuk. Ezért arra a következtetésre juthatunk, hogy nem is Jehovától származik. Ilyenkor különösen fontos észben tartanunk, hogy Jehova az, aki vezeti a népét, és hogy mindig az a legjobb, ha követjük az útmutatását. Ennek a cikknek az a célja, hogy segítsen megerősíteni az ebbe vetett bizalmunkat. Ezért megvizsgáljuk, hogy 1. hogyan vezette Jehova a népét a bibliai időkben, 2. hogyan vezet bennünket napjainkban, és 3. hogyan válik a javunkra, ha mindig követjük a vezetését.

Jehova mindig is felhasznált embereket a népe vezetésére (Lásd a 3. bekezdést.)



HOGYAN VEZETTE JEHOVA AZ IZRAELITÁKAT?

4–5. Mi bizonyította, hogy Jehova Mózest bízta meg Izrael vezetésével? (Lásd a képet is.)

4 Jehova Mózest bízta meg azzal, hogy vezesse ki az izraelitákat Egyiptomból, és látható jelet is adott ennek bizonyítékául. Például, felhőoszlop vezette őket nappal, és tűzoszlop éjjel (2Móz 13:21). Mózes követte a felhő- és tűzoszlopot, így jutottak el a Vörös-tengerig. De aztán az egyiptomi hadsereg utolérte őket. A nép nagyon megrémült, és úgy érezték, hogy csapdába kerültek. Mózest hibáztatták. Azt gondolták, hogy nagy hibát követett el azzal, hogy idehozta őket. De valójában Jehova akarta, hogy erre jöjjenek, mivel az volt a szándéka, hogy látványos módon szabadítsa meg őket (2Móz 14:2, 26–28).

Ahhoz, hogy Mózes vezetni tudja az izraelitákat a pusztában, követnie kellett a felhőoszlopot (Lásd a 4. és 5. bekezdést.)



5 Mózes az ezt követő 40 évben is készségesen követte a felhőoszlopot, amellyel Jehova a népét vezette a pusztában. a Egy ideig Jehova Mózes sátra fölé helyezte ezt az oszlopot, így az egész nép láthatta (2Móz 33:7, 9, 10). A felhőoszlopból beszélt Mózessel, ő pedig továbbadta a népnek az utasításait (Zsolt 99:7). Tehát az izraeliták egyértelműen láthatták, hogy Jehova Mózest bízta meg azzal, hogy vezesse őket.

Mózes és az utódja, Józsué (Lásd az 5. és 7. bekezdést.)



6. Hogyan reagáltak az izraeliták arra, hogy Jehova Mózest bízta meg a vezetésükkel? (4Mózes 14:2, 10, 11)

6 Az egyértelmű bizonyítékok ellenére sajnos a legtöbb izraelita nem ismerte el, hogy Mózes Jehova képviselője, és hogy őt bízta meg a vezetésükkel. (Olvassátok fel: 4Mózes 14:2, 10, 11.) Újra meg újra fellázadtak ellene, ezért az izraelitáknak ez a nemzedéke nem mehetett be az ígéret földjére (4Móz 14:30).

7. Mondj példákat arra, hogy kik követték Jehova vezetését (4Mózes 14:24). (Lásd a képet is.)

7 De voltak olyan izraeliták is, akik készségesen követték Jehova vezetését. Például Kálebről Jehova a következőt mondta: „mindig teljes szívvel követ engem”. (Olvassátok fel: 4Mózes 14:24.) Ezért megjutalmazta őt, sőt megengedte neki, hogy ő válassza ki, hol szeretne lakni Kánaán földjén (Józs 14:12–14). Az izraeliták következő nemzedéke is készségesen alárendelte magát Jehova vezetésének. Mózes után Józsué lett kijelölve a nép vezetőjének, ők pedig „mélységesen tisztelték őt életének minden napján” (Józs 4:14). Ezért Jehova megáldotta őket, és bemehettek arra a földre, amelyet nekik ígért (Józs 21:43, 44).

8. Hogyan vezette Jehova a népét a királyok idejében? (Lásd a képet is.)

8 Idővel Jehova bírákat bízott meg a népe vezetésével, majd pedig a királyok idejében prófétákat jelölt ki erre a feladatra. A hűséges királyok megfogadták a próféták tanácsait. Például Dávid király alázatosan reagált, amikor Nátán próféta helyreigazította (2Sám 12:7, 13; 1Krón 17:3, 4). Josafát király hallgatott Jaháziel prófétára, és arra ösztönözte a népet, hogy higgyen Jehova prófétáiban (2Krón 20:14, 15, 20). Ezékiás király pedig, amikor kilátástalannak tűnő helyzetben volt, Ézsaiás prófétához fordult segítségért (Ézs 37:1–6). Ha a királyok követték Jehova vezetését, ő megáldotta őket, és megvédte a népet (2Krón 20:29, 30; 32:22). Mindenki előtt egyértelmű kellett volna hogy legyen, hogy Jehova a prófétái által vezeti a népét. De sajnos a királyok és a nép többsége nem hallgatott rájuk (Jer 35:12–15).

Ezékiás király és Ézsaiás próféta (Lásd a 8. bekezdést.)



HOGYAN VEZETTE JEHOVA AZ ELSŐ SZÁZADI KERESZTÉNYEKET?

9. Kik által nyújtott vezetést Jehova az első századi keresztényeknek? (Lásd a képet is.)

9 Az első században Jehova létrehozta a keresztény gyülekezetet, és Jézust nevezte ki a gyülekezet fejének (Ef 5:23). De Jézus nem közvetlenül adott útmutatást minden egyes követőjének, hanem az apostolokon és a jeruzsálemi véneken keresztül nyújtott vezetést (Csel 15:1, 2). Ezenkívül a gyülekezetek felvigyázására vének is ki lettek nevezve (1Tessz 5:12; Tit 1:5).

Az apostolok és a jeruzsálemi vének (Lásd a 9. bekezdést.)



10. a) Hogyan fogadta a keresztények többsége a Jehovától jövő vezetést? (Cselekedetek 15:30, 31) b) Miért nem fogadták el sokan a bibliai időkben a Jehova által kinevezett személyeket? (Lásd a „ Miért hagyták figyelmen kívül az egyértelmű bizonyítékokat?” című kiemelt részt.)

10 Hogyan fogadták a keresztények a Jehovától jövő útmutatást? A többségük készségesen követte, sőt nagyon örült neki. (Olvassátok fel: Cselekedetek 15:30, 31.) Most pedig vizsgáljuk meg, hogyan vezeti Jehova a népét napjainkban.

HOGYAN VEZET JEHOVA MINKET?

11. Mondj példát arra, hogyan használt fel Jehova embereket a modern korban, hogy vezetést nyújtson a népének.

11 Jehova ma is vezeti a népét, és ezt többek között a Szava, valamint a Fia által teszi, aki a gyülekezet feje. De vajon embereket is felhasznál? Igen. Nézzük, mi bizonyítja ezt. Gondoljunk például arra, hogy mi történt az 1800-as évek végén. Charles Taze Russell és a társai a bibliai próféciák tanulmányozása során fokozatosan felismerték, hogy 1914 jelentőségteljes év lesz (Dán 4:25, 26). Vajon Jehova segített nekik megérteni ezt? Kétségkívül! Az 1914-es világesemények megerősítették, hogy Isten királysága elkezdett uralkodni. Kitört az I. világháború, ezt pedig járványos betegségek, földrengések és élelmiszerhiányok követték (Luk 21:10, 11). Egyértelmű, hogy Jehova felhasználta ezeket az őszinte szándékú keresztény férfiakat.

12–13. Milyen döntéseket hoztak a felelős testvérek a II. világháború idején, hogy a jó hír még több emberhez eljusson?

12 Vagy nézzük, mi történt a II. világháború idején. A főhivatalban szolgáló felelős testvérek a Jelenések 17:8 alapján felismerték, hogy a háború nem fog Armageddonba torkollni, hanem lesz még egy viszonylag békés időszak, ami lehetőséget ad arra, hogy még több embernek hirdessék a jó hírt. Ezért – bár akkor észszerűtlennek tűnhetett – létrehozták az Őrtorony Gileád Bibliaiskolát, hogy misszionáriusokat képezzenek, és így a jó hír a föld minden részére eljusson. Sőt, már a háború alatt küldtek misszionáriusokat néhány országba. Ezenkívül a hű rabszolga elindította a teokratikus szolgálati tanfolyamot b, hogy a gyülekezetben mindenkinek segítsen fejlődni a prédikálásban és a tanításban. Mindennek köszönhetően Isten népe felkészült volt az előtte álló feladatra.

13 Visszatekintve egyértelmű, hogy ezek mögött a döntések mögött Jehova állt. A II. világháború óta Jehova népe sok országban viszonylag szabadon végezheti a prédikálómunkát. Így nagyon sokan megismerték Jehovát, és a jó hír a föld legtávolabbi részére is eljutott.

14. Miért bízhatunk meg a Jehova szervezetétől és a vénektől jövő útmutatásban? (Jelenések 2:1) (Lásd a képet is.)

14 A vezetőtestület ma is igyekszik mindenben követni Krisztus vezetését, és olyan útmutatást nyújtani, amely összhangban van Jehova és Krisztus akaratával. Ezek az útmutatások a körzetfelvigyázókon és a véneken keresztül jutnak el a gyülekezetekhez. c A felkent vének, és tágabb értelemben az összes vén Krisztus „jobb kezében” van. (Olvassátok fel: Jelenések 2:1.) Persze egyik vén sem tökéletes, és mindegyikük követ el hibákat. Ez így volt Mózessel, Józsuéval és az apostolokkal is (4Móz 20:12; Józs 9:14, 15; Róma 3:23). Ennek ellenére biztosak lehetünk abban, hogy Krisztus figyelemmel kíséri és irányítja a hű rabszolgát és a kinevezett véneket, és ez így lesz „a világrendszer befejezéséig” (Máté 28:20). Tehát minden okunk megvan rá, hogy bízzunk az útmutatásban, amelyet a kinevezett férfiakon keresztül nyújt.

A vezetőtestület napjainkban (Lásd a 14. bekezdést.)



HOGYAN VÁLIK JAVUNKRA, HA MINDIG KÖVETJÜK JEHOVA VEZETÉSÉT?

15–16. Mit tanulhatunk azoknak a példájából, akik követik Jehova vezetését?

15 Ha mindig követjük Jehova vezetését, akkor már most sok áldásban lehet részünk. Jó példa erre, ami Andyvel és a feleségével, Robynnal történt. A hű rabszolga buzdítását megfogadva egyszerűsítettek az életükön. (Lásd: magyarázó jegyzet a Máté 6:22-höz: „egyetlen dologra összpontosít”.) Így lehetőségük nyílt rá, hogy önkéntesként segítsenek az építkezéseinken. Robyn ezt meséli: „Időnként annyira pici lakásban laktunk, hogy még konyhánk sem volt. Nagyon szeretek fényképezni, de sok mindentől meg kellett válnom, amit a fotózáshoz használtam. Még meg is könnyeztem, amikor eladtam őket. De Ábrahám feleségéhez, Sárához hasonlóan elhatároztam, hogy előre tekintek, nem pedig hátra” (Héb 11:15). Hogyan vált Andy és Robyn javára, hogy egyszerűsítettek az életükön? Robyn ezt mondja: „Mély megelégedettséget ad, hogy a lehető legtöbbet adjuk Jehovának. Az építkezéseken bepillantást kapunk abba, hogy milyen lesz az élet az új világban.” Andy hasonlóan érez: „Nagyon boldoggá tesz minket, hogy minden időnket és energiánkat Jehovának adjuk.”

16 Nézzünk egy másik példát arra, hogy miért jó mindig követnünk Jehova vezetését. Miután Marcia befejezte a középiskolát, a szervezettől jövő buzdítást megfogadva elhatározta, hogy Jehova szolgálatára fog összpontosítani (Máté 6:33; Róma 12:11). Ezt meséli: „Felajánlottak egy négyéves ösztöndíjat az egyetemen. De Jehovának akartam a legtöbbet adni, ezért inkább egy olyan szakmát és szakképzést választottam, ami mellett tudok úttörőzni. Ez volt életem egyik legjobb döntése. Most általános úttörő vagyok, és mivel rugalmas a munkaidőm, a Bételbe is be tudok járni segíteni, és még sok más érdekes feladatban vehetek részt.”

17. Hogyan válik még a javunkra, ha mindig követjük Jehova vezetését? (Ézsaiás 48:17, 18)

17 Ezenkívül a Jehova szervezetétől jövő útmutatás megvéd bennünket. Rendszeresen kapunk figyelmeztetést, hogy óvakodjunk az anyagiasságtól, és minden olyan dologtól, ami oda vezethet, hogy megszegjük Isten törvényeit. Ha megfogadjuk a figyelmeztetéseket, akkor tiszta maradhat a lelkiismeretünk, és sok problémától és fájdalomtól megkímélhetjük magunkat (1Tim 6:9, 10). Így teljes szívvel tudjuk szolgálni Jehovát, ami semmihez sem fogható békét, megelégedettséget és örömet ad. (Olvassátok fel: Ézsaiás 48:17, 18.)

18. Miért szeretnél mindig engedelmeskedni Jehova útmutatásainak?

18 Kétségtelen, hogy Jehova a nagy nyomorúság idején és az ezeréves uralom alatt is fel fog használni embereket, hogy irányítást nyújtson nekünk (Zsolt 45:16). Vajon akkor is készségesen fogjuk követni az útmutatásokat, ha olyasmire kérnek, ami nem egyezik az elképzelésünkkel? Sokkal könnyebb lesz így tennünk, ha már most mindenben követjük Jehova vezetését. Ezért határozzuk el, hogy mindig engedelmeskedni fogunk az útmutatásainak, beleértve azokat is, amelyeket a kinevezett férfiakon keresztül nyújt (Ézs 32:1, 2; Héb 13:17). Minden okunk megvan rá, hogy bízzunk Jehovában. Ő biztos vezetést nyújt nekünk, és segít elkerülnünk a hitünkre leselkedő veszélyeket. Ha odafigyelünk rá, el fogunk jutni az úti célunkig, az új világig.

MIT VÁLASZOLNÁL?

  • Hogyan vezette Jehova Izrael nemzetét?

  • Hogyan vezette Jehova az első századi keresztényeket?

  • Hogyan válik a javunkra, ha mindig követjük Jehova vezetését?

48. ÉNEK Járjunk mindennap Jehovával!

a Jehova egy angyalt is megbízott, hogy Izrael tábora előtt menjen, és vezesse be a népet az ígéret földjére. Ez az angyal kétségkívül Mihály volt, vagyis Jézus az emberré válása előtt (2Móz 14:19; 32:34).

b Később teokratikus szolgálati iskolára változott a neve. Ma ez a képzés a hét közbeni összejövetel része.

c Lásd „A vezetőtestület szerepe” című kiemelt részt az Őrtorony 2021. februári számának 18. oldalán.