3. TANULMÁNYOZÁSI CIKK

18. ÉNEK Isten lojális szeretete

Hogyan segít át Jehova a nehézségeken?

Hogyan segít át Jehova a nehézségeken?

„[Jehova] biztos menedékem. Nem ingok meg igazán soha” (ZSOLT 62:2)

TÉMA

Hogyan fordíthatjuk javunkra Jehova segítségét a nehézségek idején?

1–2. Milyen nehézségekkel nézhetnek szembe Jehova hűséges szolgái?

 AZ ÉLETÜNK egyik pillanatról a másikra tragikus fordulatot vehet. Például, egy hűséges testvérnél, Luisnál a a ráknak egy nagyon ritka fajtáját diagnosztizálták, és az orvos azt mondta, hogy csak néhány hónapja van hátra. Monika és a férje Jehova szolgálata köré építették az életüket. De aztán Monika megtudta, hogy a férje, aki vénként szolgált évek óta, kettős életet él. Egy egyedülálló testvérnőnek, Oliviának egy hurrikán miatt el kellett hagynia az otthonát, és nem is tudott visszaköltözni, mert a vihar teljesen romba döntötte. Veled is előfordult már, hogy egyik pillanatról a másikra feje tetejére állt az életed?

2 A legtöbb emberhez hasonlóan nekünk, Jehova szolgáinak is szembe kell néznünk betegségekkel és más nehézségekkel. Sőt, az is előfordulhat, hogy üldöznek minket a hitünk miatt. Bár Jehova nem akadályozza meg, hogy ilyesmik történjenek, azt ígéri, hogy átsegít minket a nehézségeken (Ézs 41:10). A támogatásával még a legkilátástalanabbnak tűnő helyzetben is meg tudjuk őrizni az örömünket, képesek vagyunk jó döntéseket hozni, és hűségesen ki tudunk tartani. Ebben a cikkben megvizsgáljuk négy pontban, hogy hogyan segít nekünk Jehova. És arról is szó lesz, hogy hogyan fordíthatjuk a javunkra a segítségét.

JEHOVA MEGÓVJA A SZÍVÜNKET ÉS AZ ELMÉNKET

3. Milyen hatással lehet ránk, ha egy megrázó dolog történik velünk?

3 Miért van szükségünk segítségre? Amikor valamilyen megrázó dolog történik velünk, úgy érezhetjük, hogy képtelenek vagyunk tisztán gondolkodni és döntéseket hozni. A szívünket elviselhetetlen fájdalom járhatja át, és a gondolatainkat teljesen leköthetik az aggodalmak. Olyan elveszettnek érezhetjük magunkat, mintha sűrű ködben botorkálnánk. Figyeljük meg, hogyan érzett az a két testvérnő, akikről az előbb szó volt. Olivia ezt mondja: „Miután a hurrikán romba döntötte az otthonomat, úgy éreztem, teljesen reménytelen a helyzetem.” Monika pedig, akihez a férje hűtlen lett, ezt mondja: „Nehéz szavakkal leírni, hogy mennyire csalódott voltam. Teljesen összetörtem. Még az egyszerű hétköznapi dolgokhoz sem volt erőm. Sohasem gondoltam volna, hogy ez megtörténhet velem.” Hogyan segít Jehova egy ilyen elkeserítő helyzetben?

4. Mit ígér Jehova a Filippi 4:6, 7 szerint?

4 Hogyan segít Jehova? Azt ígéri, hogy a békéjét adja nekünk. (Olvassátok fel: Filippi 4:6, 7.) Ez arra utal, hogy belső béke tölt el minket annak köszönhetően, hogy jó kapcsolatban vagyunk vele. Ez a béke „felette áll minden gondolkodásnak”, vagyis minden képzeletet felülmúl. Veled is előfordult már, hogy miután könyörögtél Jehovához, rendkívüli béke hatott át? Ez az, amit a Biblia Isten békéjének nevez.

5. Hogyan őrzi meg Isten békéje a szívünket és a gondolkodóképességünket?

5Filippi 4:7-ben azt is olvashatjuk, hogy Isten békéje „meg fogja őrizni”, vagy más szóval meg fogja védeni a szívünket és a gondolkodóképességünket. A „megőriznek” fordított szó eredetileg egy katonai kifejezés volt, és azokra a katonákra utaltak vele, akik őrizték a városokat, és megvédték a támadásoktól. A lakók nyugodtan aludhattak, mivel tudták, hogy a kapukat őrszemek védik. Ehhez hasonlóan Jehova békéje abban az értelemben őrzi meg a szívünket és a gondolkodóképességünket, hogy nyugalmat és biztonságérzetet ad (Zsolt 4:8). És ahogy Anna példájából látszik, Jehova akkor is nyugalmat tud adni, ha a körülményeink nem változnak meg azonnal (1Sám 1:16–18). Ha pedig nyugodtak vagyunk, könnyebb lesz tisztán gondolkodnunk és jó döntéseket hoznunk.

Imádkozz Jehovához egészen addig, amíg azt nem érzed, hogy béke hat át! (Lásd a 4–6. bekezdéseket.)



6. Hogyan kaphatjuk meg Isten békéjét? (Lásd a képet is.)

6 Mit tegyél? Ha a nehézségek miatt zaklatottnak érzed magad, úgyszólván hívd az őrt, vagyis imádkozz Jehovához egészen addig, amíg azt nem érzed, hogy béke hat át (Luk 11:9; 1Tessz 5:17). Ez segített az előbb említett Luisnak és Anának is, amikor megtudták, hogy Luisnak már csak néhány hónapja van hátra. Luis ezt mondta: „Egy ilyen helyzetben borzasztóan nehéz döntést hozni az orvosi kezeléssel vagy bármi mással kapcsolatban. De nagyon sokat imádkoztunk Jehovához, és ő segített nyugodtnak maradni.” Luis és a felesége kitartóan könyörgött Jehovához belső békéért, nyugalomért és bölcsességért, hogy jó döntéseket tudjanak hozni. Jehova pedig válaszolt az imáikra. Ha te is súlyos nehézségekkel küzdesz, szüntelenül imádkozz Jehovához. Így tapasztalni fogod, hogy a békéje megőrzi a szívedet és a gondolkodóképességedet (Róma 12:12).

JEHOVA SEGÍT KIEGYENSÚLYOZOTTNAK MARADNUNK

7. Milyen hatással lehet ránk egy súlyos megpróbáltatás?

7 Miért van szükségünk segítségre? Amikor egy súlyos megpróbáltatást élünk át, könnyen elveszíthetjük a lelki egyensúlyunkat. És ez nemcsak az érzéseinkre lehet hatással, hanem a gondolatainkra és a tetteinkre is. Az érzéseink olyan hevesek lehetnek és olyan gyorsan változhatnak, hogy úgy érezhetjük magunkat, mintha egy viharos tengeren hánykolódnánk. Ez történt Anával is Luis halála után. Ezt mondta: „Időnként borzasztó ürességet éreztem. Máskor úrrá lett rajtam az önsajnálat. És olyan is volt, hogy nagyon dühös voltam amiatt, hogy Luis már nincs velem.” Ana ezenkívül a magánnyal is küzdött, és csalódott volt, mert úgy érezte, hogy nem tud döntést hozni olyan kérdésekben, melyekben korábban a férje döntött. Hogyan segít nekünk Jehova, amikor érzelmi viharokat élünk át?

8. Mit ígér Jehova a Zsoltárok 62:2 szerint?

8 Hogyan segít Jehova? Azt ígéri, hogy segít visszanyerni az egyensúlyunkat. (Olvassátok fel: Zsoltárok 62:2.) Egy viharban a hajót hevesen dobálhatják a hullámok. Ennek ellensúlyozására a hajók alján mindkét oldalon stabilizátorok, úgynevezett uszonyok vannak. Így a hajó kevésbé imbolyog, az utazás pedig biztonságosabb, és kevesebb kellemetlenséggel jár. A legtöbb kiegyensúlyozó azonban akkor működik jól, ha a hajó mozgásban van. Ehhez hasonlóan Jehova is akkor tud segíteni visszanyerni az egyensúlyunkat, ha a nehézségek ellenére is folytatjuk a szolgálatát.

Használd a kutatási eszközöket, hogy kiegyensúlyozott tudj maradni! (Lásd a 8. és 9. bekezdést.)



9. Hogyan segítenek a kiadványaink, hogy kiegyensúlyozottak tudjunk maradni? (Lásd a képet is.)

9 Mit tegyél? Amikor összecsapnak a fejed felett a hullámok, fontos, hogy ne hanyagold el az imát, az összejöveteleket és a szolgálatot. Persze lehet, hogy nem tudsz annyit tenni, mint korábban. De gondolj arra, hogy Jehova nem vár tőlünk többet, mint amire képesek vagyunk. (Vesd össze: Lukács 21:1–4.) Mindenképpen szakíts időt a személyes tanulmányozásra és az elmélkedésre is. Jehova a szervezetén keresztül nagyon hasznos kiadványokról gondoskodik, melyek segítenek, hogy a nehézségek idején is meg tudjuk őrizni az egyensúlyunkat. Vedd jó hasznát a kutatási eszközöknek, mint amilyen a JW Library® alkalmazás, az Őrtorony Kiadványok Indexe és a Kutatási Segédlet Jehova Tanúinak. Monika, akit már említettünk, szintén ezt tette, amikor rátörtek a fájdalmas érzések. Kutatott olyan témákban, mint a „harag”, a „hűtlenség” és a „hűség”, és egészen addig olvasott, amíg jobban nem érezte magát. Ezt mondta: „Amikor leültem, hogy kutassak, általában nagyon zaklatott voltam. De a kiadványaink olvasása közben úgy éreztem, mintha Jehova szeretettel átölelne. Rájöttem, hogy teljesen átérzi, min megyek keresztül, és segíteni szeretne nekem.” Jehova ilyen módon neked is tud segíteni, hogy képes legyél uralkodni az érzéseiden, és visszanyerd a lelki egyensúlyodat (Zsolt 119:143, 144).

JEHOVA TÁMOGAT MINKET

10. Hogyan érezhetjük magunkat egy megrázó esemény után?

10 Miért van szükségünk segítségre? Egy megrázó esemény után lehetnek olyan napok, amikor fizikailag és lelkileg is teljesen kimerültnek érezzük magunkat. Ilyenkor egy olyan sportolóhoz hasonlítunk, aki régebben nagyon gyorsan tudott futni, de egy sérülés miatt most csak bicegve tud járni. Lehet, hogy nehezen tudunk ellátni olyan feladatokat, amelyek korábban egyáltalán nem okoztak gondot. Vagy egyszerűen semmi kedvünk sincs olyasmihez, amit régen nagyon szívesen csináltunk. Illéshez hasonlóan talán úgy érezzük, hogy képtelenek vagyunk felkelni, és egész nap csak aludnánk (1Kir 19:5–7). Hogyan segít nekünk Jehova ilyenkor?

11. Hogyan segít még Jehova? (Zsoltárok 94:18)

11 Hogyan segít Jehova? Azt ígéri, hogy támogat minket. (Olvassátok fel: Zsoltárok 94:18.) Ahogy egy sérült sportolónak is támogatásra van szüksége ahhoz, hogy járni tudjon, nekünk is szükségünk van Jehova segítségére, hogy tevékenyek tudjunk maradni a szolgálatában. Jehova a következőkről biztosít minket: „én, Jehova, a te Istened, megragadom jobb kezedet, én, aki ezt mondom neked: »Ne félj! Segítek neked«” (Ézs 41:13). Ezt Dávid király is tapasztalta. Amikor próbákat élt át, és üldözték az ellenségei, ezt mondta Jehováról: „jobb kezed támogat” (Zsolt 18:35). De vajon hogyan támogat minket Jehova?

Fogadd el a családod, a testvérek és a vének segítségét! (Lásd a 11–13. bekezdéseket.)



12. Kiket használhat fel Jehova arra, hogy segítsenek nekünk?

12 Jehova gyakran úgy támogat bennünket, hogy arra indít másokat, hogy segítsenek nekünk. Egyszer például Dávid nagyon el volt keseredve, de a barátja, Jonatán meglátogatta, hogy bátorítsa, és lelket öntsön belé (1Sám 23:16, 17). Ehhez hasonlóan Jehova úgy támogatta Illést, hogy megbízta Elizeust azzal, hogy legyen a segítője (1Kir 19:16, 21; 2Kir 2:2). Napjainkban lehet, hogy a családtagjainkat, a testvéreket vagy a véneket használja fel arra, hogy támogassanak minket. De ha nagyon el vagyunk keseredve, hajlamosak lehetünk elszigetelni magunkat másoktól, és szívesebben vagyunk egyedül. Ez természetes reakció. De mit kell tennünk ahhoz, hogy javunkra fordítsuk Jehova támogatását?

13. Mit kell tennünk, hogy Jehova támogatni tudjon minket? (Lásd a képet is.)

13 Mit tegyél? Állj ellen a késztetésnek, hogy elszigeteld magad. Ha valaki elszigetelődik, a gondolatai egy idő után csak saját maga és a problémái körül forognak. Ez pedig oda vezethet, hogy nem éppen a legbölcsebb döntéseket hozza (Péld 18:1). Persze időnként mindannyiunknak szüksége van egy kis egyedüllétre, különösen akkor, ha valamilyen megrázó dolog történt velünk. De ha túl sokáig kerüljük a kapcsolatot másokkal, akkor elvágjuk magunkat a segítségtől, melyről Jehova gondoskodik. Ezért még ha nehezünkre esik is, legyünk készek elfogadni a családtagjaink, a testvérek és a vének segítségét. Ismerjük fel, hogy Jehova rajtuk keresztül szeretne támogatni minket (Péld 17:17; Ézs 32:1, 2).

JEHOVA MEGNYUGTAT MINKET

14. Miért fordulhat elő, hogy úrrá lesz rajtunk a félelem?

14 Miért van szükségünk segítségre? Időnként úrrá lehet rajtunk a félelem. A Bibliából kiderül, hogy Isten régen élt hűséges szolgái is gyötrődtek, sőt olykor rettegtek, mert üldözték őket, vagy más súlyos megpróbáltatást éltek át (Zsolt 18:4; 55:1, 5). Lehet, hogy velünk is ellenségesen bánnak az iskolatársaink, a munkatársaink, a családtagjaink vagy a kormány. De az is lehet, hogy egy súlyos betegség miatt van veszélyben az életünk. Ilyenkor úgy érezhetjük magunkat, mint egy kétségbeesett kisgyerek. Hogyan segít nekünk Jehova?

15. Miről biztosít minket a Zsoltárok 94:19?

15 Hogyan segít Jehova? Megvigasztal és megnyugtat minket. (Olvassátok fel: Zsoltárok 94:19.) Erről egy kislány juthat eszünkbe, aki éjszaka egy heves vihar miatt felriad, és annyira fél, hogy nem tud visszaaludni. De aztán az apukája bemegy hozzá, átkarolja és megnyugtatja. Így a kislány biztonságban érzi magát, és újra el tud aludni, bár a vihar még mindig tombol. Amikor félelmetes próbákkal nézünk szembe, nekünk is arra van szükségünk, hogy égi Atyánk átöleljen minket. Hogyan nyugtat meg bennünket Jehova?

Engedd, hogy égi Atyád megnyugtasson téged a Szava által! (Lásd a 15. és 16. bekezdést.)



16. Mit tegyünk, hogy Jehova meg tudjon nyugtatni bennünket? (Lásd a képet is.)

16 Mit tegyél? Rendszeresen tölts időt Jehovával: imádkozz hozzá, és olvasd a Szavát (Zsolt 77:1, 12–14). Ha ezt szokásoddá teszed, akkor a nehézségek idején is ösztönösen hozzá fogsz fordulni segítségért. Mondd el neki a félelmeidet és az aggodalmaidat. És hallgasd is meg őt, engedd, hogy megnyugtasson a Szaván keresztül (Zsolt 119:28). A Biblia egyes részei különösen bátorítóak. Ilyen például a Jób, a Zsoltárok és a Példabeszédek könyve, valamint Máté evangéliumának a 6. fejezete, amelyben Jézus szavait olvashatjuk. Amikor imádkozol Jehovához, és olvasod a Szavát, érezni fogod, hogy megnyugtat, és erőt önt beléd.

17. Miben lehetünk biztosak?

17 Biztosak lehetünk abban, hogy Jehovára még a legnehezebb próbákban is számíthatunk. Ő soha nem hagy minket cserben (Zsolt 23:4; 94:14). Azt ígéri, hogy megóvja a szívünket és az elménket, segít kiegyensúlyozottnak maradni, támogat és megnyugtat. Az Ézsaiás 26:3 ezt írja róla: „Megvéded azokat, akik teljesen rád bízzák magukat, és tartós békét adsz nekik, mert benned bíznak.” Ezért bízz Jehovában, és fordítsd javadra a segítségét! Az ő erejével még a legkilátástalanabbnak tűnő helyzetekben is ki tudsz tartani.

HOGYAN VÁLASZOLNÁL?

  • Mikor van különösen nagy szükségünk Jehova segítségére?

  • Milyen négy módon segít nekünk Jehova a nehézségek idején?

  • Hogyan fordíthatjuk javunkra Jehova segítségét?

2. ÉNEK Hálát adunk neked, Jehova

a Néhány nevet megváltoztattunk.