20. TANULMÁNYOZÁSI CIKK

47. ÉNEK Hirdesd a szót!

A szeretet arra ösztönöz minket, hogy kitartóan prédikáljunk

A szeretet arra ösztönöz minket, hogy kitartóan prédikáljunk

„A jó hírt előbb minden nemzetben hirdetni kell” (MÁRK 13:10)

TÉMA

A szeretet arra indít, hogy szívvel-lélekkel végezzük a prédikálómunkát.

1. Milyen változásokról értesülhettünk a 2023-as évi közgyűlésen?

 A 2023-as évi közgyűlésen a izgalmas változásokról hallhattunk, melyek néhány tanításunkat és a szolgálatunkat érintik. Szó volt például arról, hogy elképzelhető, hogy még Nagy Babilon pusztulása után is lesznek, akik csatlakoznak Jehova népéhez. És azt is megtudhattuk, hogy 2023 novemberétől másképp fogjuk jelenteni a szolgálatunkat. Vajon ezek a változások azt jelentik, hogy a prédikálómunka már nem is olyan fontos? Semmiképp sem!

2. Miért válik minden egyes nappal egyre sürgetőbbé a munkánk? (Márk 13:10)

2 A munkánk minden egyes nappal egyre sürgetőbb. Miért? Azért, mert egyre kevesebb idő van hátra. Figyeljük meg, mit jövendölt Jézus a prédikálómunkával kapcsolatban. (Olvassátok fel: Márk 13:10.) Máté evangéliumából azt is megtudjuk, hogy a jó hírt az egész lakott földön hirdetni fogják, mielőtt eljön „a vég” (Máté 24:14). Ez a kifejezés Sátán gonosz rendszerének a teljes pusztulására utal. Jehova már kitűzte a napot és az órát, amikor véget vet Sátán világának (Máté 24:36; 25:13; Csel 1:7). És minden egyes nappal egyre közelebb kerülünk ehhez az időhöz (Róma 13:11). Ezért amíg el nem jön a vég, kitartóan kell prédikálnunk.

3. Mi indít minket arra, hogy hirdessük a jó hírt?

3 Ebből adódóan felmerül egy fontos kérdés, amit jó, ha mindannyian felteszünk magunknak: Mi indít bennünket arra, hogy hirdessük a jó hírt? Röviden szólva a szeretet: szeretjük a jó hírt, szeretjük az embereket, és ami a legfontosabb, szeretjük Jehovát és a nevét. Vizsgáljuk meg most ezeket egyesével.

SZERETJÜK A JÓ HÍRT

4. Milyen hatással vannak ránk a jó hírek?

4 Milyen érzés, ha valamilyen jó hírt hallasz? Emlékszel például, hogy milyen érzés volt, amikor egy rokonod elújságolta, hogy kisbabát vár, vagy amikor megtudtad, hogy megkaptál egy munkát, amire nagyon vágytál? Biztos alig vártad, hogy elmesélhesd a családtagjaidnak és a barátaidnak. És milyen érzés volt, amikor a létező legjobb hírről, vagyis Isten királyságának a jó híréről hallottál?

5. Milyen hatással volt rád, amikor megtudtad, hogy mit tanít a Biblia? (Lásd a képeket is.)

5 Milyen hatással volt rád, amikor megismerted a Biblia tanításait? Például megtudhattad, hogy égi Atyád szeret téged, és azt szeretné, hogy a szolgáiból álló nagy családhoz tartozz. Vagy mit éreztél, amikor arról tanultál, hogy Jehova véget fog vetni minden szenvedésnek és fájdalomnak, és feltámasztja majd az elhunyt szeretteinket az új világban? (Márk 10:29, 30; Ján 5:28, 29; Róma 8:38, 39; Jel 21:3, 4). Biztosan mélyen megérintették a szívedet ezek az értékes igazságok (Luk 24:32). És ahogy egyre jobban megszeretted, amit tanultál, valószínűleg alig vártad, hogy beszélhess róla másoknak. (Vesd össze: Jeremiás 20:9.)

Amikor megismertük az igazságot, alig vártuk, hogy beszélhessünk róla másoknak (Lásd az 5. bekezdést.)


6. Mit tanultál Ernő és Rózsa történetéből?

6 Nézzünk egy példát. Egy testvér, akit Ernőnek b hívnak, körülbelül 10 éves volt, amikor elveszítette az édesapját. Így emlékszik vissza: „»Vajon a mennybe ment? Vagy már nem létezik többé?« – töprengtem. Irigyeltem a többi gyereket, akinek volt apukája.” Ernő rendszeresen kiment a temetőbe, letérdelt az édesapja sírjánál, és így imádkozott: „Istenem, könyörgök, mondd meg, hol van az édesapám.” Úgy 17 évvel később felajánlották neki a bibliatanulmányozást, és ő egyből el is fogadta. Nagyon felszabadító érzés volt megtudnia, hogy a halottak öntudatlan állapotban vannak, mintha csak mély álomba merültek volna, és hogy a Biblia ígérete szerint lesz feltámadás (Préd 9:5, 10; Csel 24:15). Végre választ kapott a kérdéseire, amelyek már oly régóta nyugtalanították, és ez határtalan örömmel töltötte el. A felesége, Rózsa is elkezdte tanulmányozni a Bibliát, és az ő szívét is megérintette az igazság. 1978-ban keresztelkedtek meg, és az igazság iránti szeretet arra indította őket, hogy a rokonaikkal, a barátaikkal, és másokkal is megosszák, amit tanultak. Több mint 70 személynek segítettek megismerni Jehovát és eljutni a keresztelkedésig.

7. Mire indít, ha megszeretjük az igazságot? (Lukács 6:45)

7 Tehát ha az igazságot a szívünkbe zárjuk, akkor vágyni fogunk rá, hogy másokkal is megosszuk. (Olvassátok fel: Lukács 6:45.) Jézus első századi követői ezt mondták: „nem hagyhatunk fel azzal, hogy beszéljünk azokról, amiket láttunk és hallottunk” (Csel 4:20). Mi is ugyanígy érzünk. Nagyon szeretjük az igazságot, ezért lelkesen beszélünk róla, akinek csak tudunk.

SZERETJÜK AZ EMBEREKET

8. Mi indít minket arra, hogy megosszuk másokkal a jó hírt? (Lásd a  Szeresd az embereket – Képezz tanítványokat című kiemelt részt.) (Lásd a képet is.)

8 Jehovához és a Fiához hasonlóan mi is szeretjük az embereket (Péld 8:31; Ján 3:16). Nagyon sajnáljuk őket, amiért „remény és Isten nélkül” vannak ebben a világban (Ef 2:12). Annyira elárasztják őket a gondok, hogy jelképesen szólva olyanok, mintha fuldokolnának. Nekünk viszont ott van a kezünkben a mentőöv, vagyis a királyság jó híre. A szeretet és az együttérzés arra indít minket, hogy minden tőlünk telhetőt megtegyünk, hogy megosszuk velük a Biblia üzenetét. Tudjuk, hogy ha megismerik az igazságot, az reményt adhat nekik, már most jobb lehet az életük, és lehetőségük nyílik a valódi életre, vagyis arra, hogy örökké éljenek Isten új világában (1Tim 6:19).

A szeretet és az együttérzés arra indít minket, hogy minden tőlünk telhetőt megtegyünk, hogy megosszuk az emberekkel a jó hírt (Lásd a 8. bekezdést.)


9. Mire figyelmeztetjük az embereket, és miért? (Ezékiel 33:7, 8)

9 Emellett a szeretet és az együttérzés arra indít minket, hogy figyelmeztessük az embereket arra, hogy már nagyon közel van ennek a gonosz világnak a vége. (Olvassátok fel: Ezékiel 33:7, 8.) Segíteni szeretnénk nekik, beleértve a nem Tanú rokonainkat is. A legtöbben nem tudják, hogy hamarosan olyan nagy nyomorúság jön, „amilyen nem volt a világ kezdete óta mostanáig, nem, és nem is lesz többé” (Máté 24:21). Szeretnénk, ha tudnák, hogy mi fog történni, amikor ez bekövetkezik, és Isten ítéletet tart a világ felett: először megsemmisül az összes hamis vallás, aztán pedig Armageddonkor Sátán világa teljes egészében elpusztul (Jel 16:14, 16; 17:16, 17; 19:11, 19, 20). Imádkozunk, hogy minél többen megfogadják a figyelmeztetést, és csatlakozzanak az igaz imádathoz. De vajon mi lesz azokkal, akik most nem hallgatnak az üzenetünkre, beleértve akár a családtagjainkat is?

10. Miért fontos kitartóan figyelmeztetnünk az embereket?

10 Ahogy az előző cikkben már szó volt róla, lehetséges, hogy Jehova olyan embereket is meg fog menteni, akik Nagy Babilon pusztulását látva kezdenek el hinni benne. Ez csak még inkább kiemeli, hogy mennyire fontos figyelmeztetnünk az embereket. Hogy miért? Mert lehet, hogy az fogja elgondolkodtatni őket, amit most hallanak tőlünk. (Vesd össze: Ezékiel 33:33.) Elképzelhető, hogy visszaemlékeznek majd arra, hogy figyelmeztettük őket, és ennek hatására csatlakoznak az igaz imádathoz, mielőtt még túl késő lenne. A börtönőr Filippiben egy nagy földrengés hatására változott meg. Nagy Babilon pusztulása is egy megrendítő esemény lesz, és lehet, hogy sokakat, akik most nem hallgatnak az üzenetünkre, ez fog elgondolkodtatni (Csel 16:25–34).

SZERETJÜK JEHOVÁT ÉS A NEVÉT

11. Hogyan adhatunk Jehovának dicsőséget, tiszteletet és hatalmat? (Jelenések 4:11) (Lásd a képeket is.)

11 Elsősorban azért hirdetjük a jó hírt, mert szeretjük Jehovát és az ő szent nevét. Tudjuk, hogy a szolgálatunkkal dicsérhetjük őt. (Olvassátok fel: Jelenések 4:11.) Mi is teljes mértékben egyetértünk a következőkkel: „Méltó vagy, Jehova, igen, Istenünk, hogy tiéd legyen a dicsőség, a tisztelet és a hatalom”. Azáltal adunk dicsőséget és tiszteletet Jehovának, hogy felhívjuk az emberek figyelmét azokra az egyértelmű bizonyítékokra, amelyek alátámasztják, hogy mindent ő teremtett, és hogy neki köszönhetjük az életünket. De vajon hogyan adhatunk hatalmat vagy erőt Jehovának, hiszen ő mindenkinél hatalmasabb és erősebb? Úgy, ha az időnket, az energiánkat és az anyagi javainkat a tőlünk telhető legteljesebb mértékben arra fordítjuk, hogy hirdessük a jó hírt (Máté 6:33; Luk 13:24; Kol 3:23). Tehát nagyon szeretünk beszélni másoknak Jehováról. És azt is fontosnak tartjuk, hogy beszéljünk nekik a nevéről, és arról, hogy milyen Isten ő. Miért?

Úgy adhatunk hatalmat vagy erőt Jehovának, ha az időnket, az energiánkat és az anyagi javainkat a tőlünk telhető legteljesebb mértékben arra fordítjuk, hogy hirdessük a jó hírt (Lásd a 11. bekezdést.)


12. Hogyan szenteljük meg Jehova nevét a szolgálatunk során?

12 A Jehova iránti szeretetünk arra indít, hogy megszenteljük a nevét (Máté 6:9). Szeretnénk leleplezni az emberek előtt azokat a rosszindulatú hazugságokat, amelyeket Sátán Jehováról terjeszt (1Móz 3:1–5; Jób 2:4; Ján 8:44). Ezért a szolgálat során igyekszünk elmondani az igazságot Jehováról mindenkinek, aki meghallgat minket. Szeretnénk, ha tudnák, hogy a legfőbb tulajdonsága a szeretet, hogy igazságosan uralkodik, és hogy a királysága hamarosan véget vet a szenvedésnek, és így az emberek békében és boldogan élhetnek majd (Zsolt 37:10, 11, 29; 1Ján 4:8). Tehát amikor megvédjük Jehova hírnevét a szolgálatunk során, azzal megszenteljük a nevét. És jó érzéssel tölt el, hogy ezáltal a nevünkhöz méltóan élünk. Miért mondhatjuk ezt?

13. Miért nagy megtiszteltetés, hogy Jehova Isten tanúi lehetünk? (Ézsaiás 43:10–12)

13 Jehova a tanúinak nevez bennünket. (Olvassátok fel: Ézsaiás 43:10–12.) Néhány évvel ezelőtt a vezetőtestület az egyik levelében ezt írta: „egyikünket sem érhet nagyobb megtiszteltetés annál, hogy Jehova Tanújának hívják”. c Miért mondhatjuk ezt? Nézzünk egy szemléltetést. Tegyük fel, hogy megvádolnak valamivel, és keresned kell valakit, aki a bíróságon tanúsítja, hogy becsületes ember vagy. Kit választanál? Minden bizonnyal olyan valakit, akit jól ismersz, akiben megbízol, és akinek jó a hírneve, hiszen csak így fognak hitelt adni a szavainak. Ehhez hasonlóan az, hogy Jehova a tanúinak választott minket, azt mutatja, hogy jól ismer bennünket, és megbízik abban, hogy kiállunk amellett, hogy ő az igaz Isten. Ez óriási megtiszteltetés! Ezért minden lehetőséget megragadunk, hogy megismertessük másokkal a nevét, és tisztázzuk őt a rágalmak alól. Ha így teszünk, akkor a nevünkhöz méltón élünk (Zsolt 83:18; Róma 10:13–15).

KITARTÓAN PRÉDIKÁLJUNK, AMÍG EL NEM JÖN A VÉG!

14. Milyen izgalmas események előtt állunk?

14 Nagyon izgalmas események előtt állunk. Bízunk benne, hogy Jehova segítségével még sokan fognak csatlakozni hozzánk, mielőtt kitör a nagy nyomorúság. És az is várakozással tölt el minket, hogy valószínűleg még az emberi történelem legsötétebb időszakában, a nagy nyomorúság alatt is lesznek olyanok, akik hátat fordítanak Sátán világának, és velünk együtt dicsőítik Jehovát (Csel 13:48).

15–16. Mit fogunk továbbra is tenni, és meddig?

15 De addig is sok tennivalónk van. Jehova egy olyan megtisztelő feladattal bízott meg bennünket, amely soha nem fog megismétlődni: hirdetnünk kell a királyság jó hírét az egész földön. Emellett figyelmeztetnünk kell az embereket arra, hogy ennek a gonosz világnak a vége rohamosan közeledik. Így amikor eljön az ítélet ideje, tudni fogják, hogy az üzenetünk Istentől származott (Ez 38:23).

16 Ahogy láttuk, azért végezzük a prédikálómunkát, mert szeretjük a jó hírt, az embereket, és ami a legfontosabb, Jehovát és az ő nevét. Ezért határozzuk el, hogy továbbra is kitartóan és lelkesen végezzük ezt a munkát, amíg Jehova azt nem mondja, hogy elég.

32. ÉNEK „Ez az út”

a Az évi közgyűlést 2023. október 7-én tartották Jehova Tanúi newburghi kongresszusi termében (Egyesült Államok, New York állam). A program később a JW TV-re is felkerült: az első része 2023 novemberében, a második része pedig 2024 januárjában.

b Lásd „A Biblia képes megváltoztatni az életünket – Lenyűgöztek a Biblia világos, logikus válaszai” című cikket az Őrtorony 2015. február 1-jei számában.

c Lásd: Jehova Tanúi Évkönyve 2007, 3. oldal.