21. TANULMÁNYOZÁSI CIKK

50. ÉNEK Kövessük Istent a szeretet útján!

Hogyan találhatsz jó házastársat?

Hogyan találhatsz jó házastársat?

„Jó feleséget ki találhat? Értéke jóval felülmúlja a korallokét” (PÉLD 31:10)

TÉMA

Hogyan találhatnak jó házastársat az egyedülállók, és hogyan támogathatják a gyülekezet tagjai azokat, akik házastársra vágynak?

1–2. a) Mi mindent gondoljon át egy egyedülálló keresztény, mielőtt elkezdene bárkivel is ismerkedni? b) Mit jelent az ismerkedés vagy udvarlás? (Lásd a „Kifejezés magyarázata” című részt.)

 TE IS szeretnél házasságot kötni? Bár a házasság nem feltétele annak, hogy boldogok legyünk, sok keresztény vágyik arra, hogy összekösse az életét valakivel, köztük fiatalok és idősebbek is. De fontos, hogy mielőtt bárkivel is ismerkedni kezdenél, készen állj a házasságra, vagyis szoros kapcsolatod legyen Jehovával, jól ismerd magad, és vállalni tudd a házassággal járó anyagi kötelezettségeket (1Kor 7:36). a Így nagyobb valószínűséggel lesz boldog a házasságod.

2 De jó házastársat találni nem mindig könnyű (Péld 31:10). És még ha találsz is valakit, aki tetszik neked, talán nem könnyű elkezdeni ismerkedni. b Ebben a cikkben arról lesz szó, hogy mi segíthet ezeken a területeken. Azt is megvizsgáljuk, hogy a gyülekezet tagjai hogyan tudják támogatni azokat, akik vágynak egy házastársra.

MI SEGÍTHET JÓ HÁZASTÁRSAT TALÁLNI?

3. Mi segíthet eldönteni egy egyedülálló kereszténynek, hogy valaki jó házastársa lenne-e?

3 Mielőtt bárkivel is ismerkedni kezdenél, gondold át, milyen tulajdonságokat keresel a leendő házastársadban. Így nem fogod elszalasztani a lehetőséget, hogy jobban megismerj valakit, aki jó házastársad lenne, és nem is fogsz elkezdeni ismerkedni egy olyan személlyel, akivel nem illenétek össze. Természetesen bárkivel kezdesz is el ismerkedni, fontos, hogy legyen megkeresztelkedve (1Kor 7:39). De attól még, hogy valaki Jehovát szolgálja, nem biztos, hogy jó házastársad lenne. Ezért gondold át: „Milyen céljaim vannak? Milyen tulajdonságokat tartok nélkülözhetetlennek a leendő házastársamban? Észszerűek az elvárásaim?”

4. Mi mindenért imádkozhat valaki, aki vágyik egy házastársra?

4 Ha te is vágysz egy házastársra, akkor kétségkívül már beszéltél erről Jehovának imában (Flp 4:6). Persze Jehova nem ígéri, hogy a szolgái találnak majd házastársat. De abban biztos lehetsz, hogy odafigyel az érzéseidre és a szükségleteidre, és segíteni tud neked, miközben házastársat keresel. Ezért továbbra is oszd meg vele az érzéseidet (Zsolt 62:8). Imádkozz türelemért és bölcsességért (Jak 1:5). John c, egy egyedülálló amerikai testvér a következőkért szokott imádkozni: „Gyakran elmondom Jehovának, hogy milyen házastársra vágyok. Imádkozok azért is, hogy legyen alkalmam megismerni valakit, és hogy sikerüljön olyan tulajdonságokat kifejlesztenem, melyeknek köszönhetően majd jó férj leszek.” Tania, aki Srí Lankán él, ezt mondja: „Rendszeresen imádkozok Jehovához azért, hogy miközben házastársat keresek, hűséges tudjak maradni, és ne veszítsem el az örömömet.” Még ha tovább tart is házastársat találnod, mint ahogy arra számítottál, biztos lehetsz benne, hogy Jehova továbbra is gondoskodni fog rólad, és szeretettel támogat téged (Zsolt 55:22).

5. Hogyan ismerkedhetnek meg az egyedülálló keresztények olyan egyedülálló testvérekkel és testvérnőkkel, akik szeretik Jehovát? (1Korintusz 15:58) (Lásd a képet is.)

5 A Biblia arra ösztönöz minket, hogy mindig bőven legyen tennivalónk az Úr munkájában. (Olvassátok fel: 1Korintusz 15:58.) Ha Jehova szolgálata áll az életed középpontjában, akkor sokféle testvérrel és testvérnővel megismerkedhetsz. Így jó társaságban lehetsz, és több alkalmad lesz megismerkedni olyan egyedülálló keresztényekkel, akiknek szintén Jehova imádata a legfontosabb. És ha a tőled telhető legtöbbet adod Jehovának, valóban boldog leszel.

Ha Jehova szolgálata áll az életed középpontjában, sok testvérrel és testvérnővel megismerkedhetsz, köztük olyan egyedülállókkal is, akik vágynak egy házastársra (Lásd az 5. bekezdést.)


6. Mit tartsanak észben az egyedülálló keresztények, miközben házastársat keresnek?

6 De van valami, amire fontos odafigyelned: ha te is szeretnél házasságot kötni, ne hagyd, hogy ez töltse ki minden gondolatodat (Flp 1:10). Ne feledd, hogy a boldogságod nem attól függ, hogy van-e házastársad, hanem attól, hogy milyen a kapcsolatod Jehovával (Máté 5:3). Az egyedülállóság nagyszerű lehetőség, hogy többet tegyél Jehova szolgálatában (1Kor 7:32, 33). Ezért a lehető legjobban használd ki ezt az időszakot. Jessica, egy amerikai testvérnő, aki a harmincas évei vége felé ment férjhez, ezt mondja: „Bár nagyon vágytam egy házastársra, elégedett tudtam maradni, mivel Jehova szolgálatára összpontosítottam.”

SZÁNJ IDŐT ARRA, HOGY MEGFIGYELD A MÁSIKAT

7. Miért bölcs, ha először megfigyeled azt, aki tetszik neked? (Példabeszédek 14:15)

7 Ha úgy gondolod, hogy valaki jó házastársad lehetne, vajon egyből el kellene mondanod neki, hogyan érzel iránta? A Biblia arra ösztönöz, hogy tájékozódjunk, mielőtt döntést hozunk. (Olvassátok fel: Példabeszédek 14:15.) Ezért bölcs lenne, ha előbb egy ideig diszkréten megfigyelnéd őt. Aschwin Hollandiából ezt mondja: „Az érzések hamar megváltozhatnak. Amilyen gyorsan jönnek, olyan gyorsan el is múlhatnak. Ezért ha időt hagysz arra, hogy megfigyeld a másikat, akkor elkerülheted, hogy meggondolatlanul beleugorj egy kapcsolatba.” És az is előfordulhat, hogy miközben megfigyeled azt, aki tetszik, rádöbbensz, hogy valójában nem is illenétek össze.

8. Hogyan figyelheti meg egy egyedülálló azt, aki tetszik neki? (Lásd a képet is.)

8 Hogyan figyelheted meg diszkréten a másikat? Az összejövetelek és a kötetlen programok jó alkalmat adhatnak erre. Ilyenkor megfigyelheted, hogy mennyire veszi komolyan az igazságot, milyen a személyisége, és hogyan viselkedik. Kik a barátai? Miről szeret beszélni? (Luk 6:45). Hasonlóak a céljaitok? Vagy megkérdezheted a gyülekezetében szolgáló vénektől és más érett keresztényektől, akik jól ismerik őt, hogy milyen a hírneve, és milyen embernek tartják (Ruth 2:11; Péld 20:18). Miközben megfigyeled őt, fontos, hogy ne hozd kellemetlen helyzetbe. Tartsd tiszteletben az érzéseit, ne legyél túl rámenős, és ne akarj folyton a közelében lenni.

Ha tetszik valaki, előbb diszkréten figyeld meg őt egy ideig, és csak utána beszélj neki az érzéseidről (Lásd a 7. és 8. bekezdést.)


9. Miben kell biztosnak lennie egy egyedülálló személynek, mielőtt elmondja valakinek, hogy szeretné jobban megismerni?

9 Mennyi ideig figyeld meg a másikat? Ha túl korán beszélsz neki az érzéseidről, meggondolatlannak tűnhetsz (Péld 29:20). Ha viszont túl sokáig vársz, különösen, ha a másik már észrevette, hogy érdeklődsz iránta, akkor határozatlannak tarthat (Préd 11:4). Gondolj arra, hogy ahhoz, hogy elkezdj ismerkedni valakivel, még nem kell biztosnak lenned abban, hogy szeretnél összeházasodni vele. Abban viszont igen, hogy készen állsz a házasságra, és hogy a másik jó házastársad lehetne.

10. Mit tegyél, ha észreveszed, hogy tetszel valakinek, de te nem szeretnél ismerkedni vele?

10 Mit tegyél, ha észreveszed, hogy tetszel valakinek? Ha te nem szeretnél ismerkedni vele, akkor fontos, hogy ezt egyértelművé tedd a viselkedéseddel. Nem lenne kedves dolog azt az érzést kelteni benne, hogy nyitott vagy rá, hogy jobban megismerd, ha valójában nem ez a helyzet (1Kor 10:24; Ef 4:25).

11. Mit tegyél, ha megkérnek, hogy segíts párt választani vagy házastársat találni valakinek?

11 Egyes helyeken az a szokás, hogy az egyedülállóknak a szüleik vagy más felnőtt rokonaik választanak házastársat. Más helyeken, ha valaki szeretne megházasodni, a család és a barátok úgy segítenek, hogy keresnek valakit, aki szóba jöhet, majd pedig lehetőséget teremtenek arra, hogy találkozzanak, és eldöntsék, szeretnék-e jobban megismerni egymást. Mit tegyél, hogyha neked kell segítened egy ilyen helyzetben? Vedd figyelembe mindkét személy szükségleteit és vágyait. Ha pedig találtál valakit, akit alkalmasnak tartasz, igyekezz minél többet megtudni róla: milyen a személyisége, milyen tulajdonságai vannak, és mennyire erős a hite. Gondolj arra, hogy sokkal fontosabb, hogy milyen kapcsolatban van Jehovával, mint az, hogy milyen oktatásban részesült, vagy hogy milyen az anyagi, illetve a társadalmi helyzete. Ne feledd, hogy a végső döntést a párnak kell meghoznia azt illetően, hogy szeretnének-e összeházasodni (Gal 6:5).

HA SZERETNÉL JOBBAN MEGISMERNI VALAKIT

12. Hogyan mondd el valakinek, ha szeretnéd jobban megismerni?

12 Ha szeretnél valakit jobban megismerni, hogyan mondd el ezt neki? d Megbeszélhetsz vele egy találkozót egy nyilvános helyen, de akár telefonon is beszélhettek. Fontos, hogy világosan mondd el, hogy mik a szándékaid (1Kor 14:9). És ha időt kér ahhoz, hogy választ adjon, legyél vele türelmes (Péld 15:28). Ha pedig nemleges választ kapsz, tartsd tiszteletben az érzéseit.

13. Mit tegyél, ha valaki szeretne jobban megismerni téged? (Kolosszé 4:6)

13 Mit tegyél, ha valaki szeretne jobban megismerni téged? Gondolj arra, hogy nem kis bátorság kellett ahhoz, hogy elmondja neked az érzéseit, ezért bánj vele kedvesen és tisztelettel. (Olvassátok fel: Kolosszé 4:6.) Nyugodtan kérj időt, ha szükséged van rá, de amilyen hamar csak lehet, adj neki választ (Péld 13:12). Ha nem viszonzod az érzéseit, tapintatosan, de egyértelműen mondd el neki. Ezt tette Hans is, egy ausztriai testvér, amikor egy testvérnő szeretett volna jobban megismerkedni vele: „Kedvesen, de világosan megmondtam neki, hogy nem szeretnék ismerkedni vele. Ezt egyből megtettem, mert nem akartam, hogy alaptalanul reménykedjen. Később pedig nagyon figyeltem arra, hogy nehogy olyasmit mondjak vagy tegyek, ami azt az üzenetet közvetítené, hogy meggondoltam magam.” Ha viszont nyitott vagy az ismerkedésre, fontos, hogy nyíltan beszélgessetek arról, hogy mik az elképzeléseitek az udvarlásról, mivel kulturális vagy egyéb okokból lehet, hogy másra számítotok.

HOGYAN SEGÍTHETNEK MÁSOK AZ EGYEDÜLÁLLÓKNAK?

14. Hogyan lehetünk figyelmesek, amikor egyedülállókkal beszélünk?

14 Hogyan támogathatjuk azokat az egyedülállókat, akik szeretnének házastársat? Először is úgy, ha figyelünk arra, hogy hogyan beszélünk velük (Ef 4:29). Ezért gondoljuk át a következőket: „Szoktam viccelődni velük? Ha meglátom, hogy egy egyedülálló testvér és testvérnő beszélget egymással, egyből arra gondolok, hogy van köztük valami?” (1Tim 5:13). Az is fontos, hogy semmiképp se keltsük bennük azt a benyomást, hogy kevésbé értékesek, amiért nincsen házastársuk. Hans, akit korábban már idéztünk, ezt mondja: „Vannak, akik ilyesmiket szoktak mondani: »Mikor nősülsz már meg? Lassan kifutsz az időből!« De az ilyen megjegyzésekkel csak még nagyobb nyomást helyeznek az egyedülállókra, és azt az érzést keltik bennük, hogy ők nem olyan értékesek.” Mennyivel jobb, ha inkább igyekszünk minél gyakrabban megdicsérni az egyedülálló hittársainkat! (1Tessz 5:11).

15. a) Hogyan alkalmazhatjuk a Róma 15:2-ben található alapelvet, ha szeretnénk segíteni valakinek házastársat találni? (Lásd a képet is.) b) Mi mindent tanultál a videóból? (Lásd a lábjegyzetet.)

15 Mit tegyünk, ha úgy gondoljuk, hogy egy testvér és egy testvérnő jól összeillenének? Hogyan segíthetünk nekik? A Biblia arra ösztönöz, hogy legyünk tekintettel mások érzéseire. (Olvassátok fel: Róma 15:2.) Ezért ha valaki nem szeretné, hogy segítsünk neki házastársat találni, akkor ezt tartsuk tiszteletben (2Tessz 3:11). Persze lehetnek olyanok is, akik örülnek a segítségnek. De csak akkor segítsünk nekik, ha megkérnek rá (Péld 3:27). e Mások jobban örülnek annak, ha nem ilyen direkt módon kapnak segítséget. Egy egyedülálló testvérnő Németországból, akit Lydiának hívnak, ezt mondja: „Meghívhatsz például egy egyedülálló testvért és egy testvérnőt egy nagyobb társaságba. Egyszerűen csak teremtsd meg a lehetőséget, hogy találkozzanak. A többit pedig bízd rájuk.”

Egy nagyobb társaságban az egyedülállóknak jó lehetőségük van arra, hogy jobban megismerjék egymást (Lásd a 15. bekezdést.)


16. Mit tartsanak szem előtt az egyedülálló testvérek és testvérnők?

16 Függetlenül attól, hogy van-e házastársunk, boldog és megelégedést nyújtó életünk lehet (Zsolt 128:1). Ezért ha szeretnél házasságot kötni, de még nem találtál rá az igazira, törekedj arra, hogy továbbra is Jehova szolgálata legyen a legfontosabb az életedben. Egy testvérnő Makaóról, akit Szin-jinek hívnak, ezt mondja: „Még ha most egyedülálló vagy is, ez az időszak szinte csak egy pillanat ahhoz képest, hogy az új világban majd örökké élhetsz a leendő házastársaddal. Ezért lásd meg a jó oldalát az egyedülállóságnak, és használd fel bölcsen ezt az időszakot.” De mi a helyzet, ha már találtál valakit, aki tetszik, és el is kezdtetek ismerkedni? A következő cikkben arról lesz szó, hogy hogyan lehet sikeres az udvarlás.

3. ÉNEK Hűséges nők

a A következő cikk, mely a jw.org-on jelent meg, segíthet átgondolnod, hogy készen állsz-e a házasságra: „Randizás – 1. rész: Készen állok egy kapcsolatra?

b KIFEJEZÉS MAGYARÁZATA: Ebben és a következő cikkben az ismerkedés és az udvarlás szavak arra az időszakra utalnak, amikor egy férfi és egy nő igyekszik jobban megismerni egymást, hogy meg tudják állapítani, jó házastársai lennének-e egymásnak. Úgy is utalnak az ilyen párokra, hogy együtt járnak vagy randevúznak. Az ismerkedés vagy udvarlás akkor kezdődik, amikor egy férfi és egy nő egyértelműen megbeszéli, hogy szeretnék jobban megismerni egymást, és addig tart, amíg eldöntik, hogy házasságot kötnek, vagy véget vetnek az ismerkedésnek.

c Néhány nevet megváltoztattunk.

d Egyes kultúrákban általában a férfiak szoktak kezdeményezni, de abban sincs semmi kivetnivaló, ha egy testvérnő tesz így (Ruth 3:1–13). Ezzel kapcsolatban még több információt találsz a „Fiatalok kérdezik: Hogyan tárjam fel előtte az érzéseimet?” című cikkben, mely az Ébredjetek! 2004. október 22-ei számában jelent meg.