20. TANULMÁNYOZÁSI CIKK

Ki napjainkban az „északi király”?

Ki napjainkban az „északi király”?

„Utoléri a vég, és nem lesz, aki segítsen rajta” (DÁN 11:45)

43. ÉNEK Maradj ébren, állj szilárdan, erősödj meg!

ÁTTEKINTÉS *

1–2. Miről lesz szó ebben a cikkben?

MINDEN eddiginél több bizonyítékunk van arra, hogy az utolsó napok végén járunk. Jehova és Jézus Krisztus nemsokára elpusztít minden kormányzatot, amely szembeszáll az égi királysággal. De az északi és a déli király addig is harcolni fog egymással és Isten népe ellen.

2 Ebben a cikkben azokat az eseményeket vizsgáljuk meg, amelyekről a Dániel 11:40–12:1 jövendöl. Megbeszéljük, hogy jelenleg ki az északi király, és hogy miért nem kell aggódnunk az előttünk álló nehézségek miatt.

KI AZ ÚJ ÉSZAKI KIRÁLY?

3–4. Ki lett az új északi király? Fejtsd ki!

3 Miután a Szovjetunió 1991-ben felbomlott, azon a hatalmas területen Isten népe „egy kis segítséget” kapott, ugyanis egy ideig szabadságot élvezhetett (Dán 11:34). Így a hírnökök zavartalanul prédikálhattak, és a volt kommunista tömb országaiban a számuk rövid időn belül több százezerre nőtt. Időközben Oroszország és a szövetségesei váltak az északi királlyá. Ahogy arról az előző cikkben szó volt, abból ismerhető fel, hogy egy kormányzat betölti az északi vagy a déli király szerepét, hogy 1. közvetlen hatással van Isten népének a tevékenységére, 2. a tetteivel kifejezi, hogy ellenséges Jehovával és a népével szemben, és 3. verseng a másik királlyal.

4 Miért mondhatjuk, hogy napjainkban Oroszország és a szövetségesei az északi király? 1. Közvetlen hatással vannak Isten népének a tevékenységére, mivel betiltották a prédikálómunkát, és üldözik a területükön lakó több százezer testvért és testvérnőt. 2. Ezzel kimutatják, hogy gyűlölik Jehovát és a népét. 3. Versengenek a déli királlyal, az angol–amerikai világhatalommal. Most nézzük részletesebben, hogy milyen események miatt nevezhetjük Oroszországot és a szövetségeseit az északi királynak.

A KÜZDELEM FOLYTATÓDIK

5. Mit jövendöl a Dániel 11:40–43, és melyik időszakra vonatkozik ez?

5 A próféciának ez a része a vég idejéről szól (Dán 11:40-43). Leírja, hogy milyen versengés zajlik a két király között. Dániel azt jövendölte, hogy „a vég idején a déli király küzdeni kezd” az északi királlyal, vagy más szavakkal „összeakasztja vele a szarvát”.

6. Mi minden bizonyítja, hogy a két király továbbra is küzd egymással?

6 Az északi és a déli király tovább küzd egymással a világuralomért. Például gondoljunk arra, mi történt a második világháború után, amikor a Szovjetunió és annak szövetségesei befolyásra tettek szert Európa jó része fölött. Ez arra késztette a déli királyt, hogy létrehozzon egy nemzetközi katonai szövetséget, a NATO-t. Ezenkívül a két király költséges fegyverkezési versenyt folytat. Azáltal is harcoltak egymással, hogy támogatták egymás ellenségeit Afrikában, Ázsiában és Latin-Amerikában zajló összetűzésekben. Az utóbbi években Oroszország és a szövetségesei az egész világra kiterjesztették a befolyásukat. Emellett kiberháborút vívnak a déli királlyal. A két király azzal vádolja egymást, hogy kártékony számítógépes programokkal próbálja tönkretenni a másik gazdasági és politikai rendszerét. És ahogy Dániel megjövendölte, az északi király továbbra is támadja Isten népét (Dán 11:41).

AZ ÉSZAKI KIRÁLY BEMEGY „A DICSŐSÉG FÖLDJÉRE”

7. Mit jelent a dicsőség földje?

7 A Dániel 11:41 azt írja, hogy az északi király be fog menni „a dicsőség földjére”. Milyen földről van szó? Az ókorban Izrael földjéről tartották azt, hogy „minden ország közül. . . a legszebb” (Ez 20:6). De attól volt különösen értékes, hogy ott gyakorolták az igaz imádatot. I. sz. 33 pünkösdje óta a dicsőség földje nem egy földrajzi helyet jelent, és ez logikus is, hiszen Jehova népe ma már az egész földön megtalálható. Napjainkban a dicsőség földje Jehova népének a tevékenységi körét jelenti, amelybe beletartozik például az, hogy imádatot mutatnak be Jehovának az összejöveteleken és a prédikálómunka végzése által.

8. Hogyan ment be az északi király a dicsőség földjére?

8 Az utolsó napokban az északi király többször is bement a dicsőség földjére. Például amikor a náci Németország volt az északi király, úgy tette meg ezt, hogy üldözte Isten népét, és sokakat meg is ölt közülük, különösen a második világháború alatt. A háború után, amikor a Szovjetunió lett az északi király, a prófécia azáltal teljesedett, hogy ez a király üldözte és száműzetésbe hurcolta Isten népét.

9. Hogyan ment be a dicsőség földjére Oroszország és a szövetségesei az elmúlt években?

9 Az utóbbi években Oroszország és a szövetségesei is bementek a dicsőség földjére. 2017-ben Oroszország betiltotta Jehova népének a tevékenységét, és börtönbe vetett néhány testvért és testvérnőt. Továbbá betiltotta a kiadványainkat, köztük az Új világ fordítást is. Ezenkívül lefoglalta az orosz fiókhivatalt, valamint királyságtermeket és kongresszusi termeket is. Mindezek után 2018-ban a vezetőtestület Oroszországot és a szövetségeseit az északi királyként azonosította. Ám Jehova szolgái nem vesznek részt semmilyen felforgató tevékenységben, és nem próbálják meg leváltani a kormányt, még akkor sem, ha az kegyetlenül üldözi őket. Inkább a Biblia felszólításával összhangban imádkoznak azokért, „akik magas tisztséget töltenek be”, különösen, ha a döntéseik érinthetik az imádatuk szabadságát (1Tim 2:1, 2).

LEGYŐZI AZ ÉSZAKI KIRÁLY A DÉLI KIRÁLYT?

10. Legyőzi az északi király a déli királyt? Fejtsd ki!

10 A Dániel 11:40–45 főként az északi király tevékenységéről ír. Akkor ez azt jelenti, hogy le fogja győzni a déli királyt? Nem. A déli király még mindig életben lesz, amikor Jehova és Jézus elpusztítja az összes kormányzatot Armageddon háborújában (Jel 19:20). Miért lehetünk ebben biztosak? Vizsgáljuk meg, mit sejtet két prófécia Dániel könyvében és a Jelenések könyvében.

Armageddonkor Isten királysága, melyet egy kő szemléltet, véget vet az emberi uralmaknak, amelyeket egy óriási szobor jelképez. (Lásd a 20. tanulmányozási cikk 11. bekezdését.)

11. Mire mutat a Dániel 2:43–45? (Lásd a képet a címlapon.)

11 Dániel próféta egy hatalmas szoborról írt, amelynek a testrészei különböző fémekből készültek (Dán 2:43-45). Ezek olyan egymást követő uralmakat jelentenek, amelyek közvetlen hatással voltak Isten népére. * A sorban az utolsó kormányzatot, az angol–amerikai világhatalmat a szobor lábfeje szemlélteti, amely vasból és cserépből van. A prófécia arra mutat, hogy ez a kormányzat még uralmon lesz, amikor Isten királysága lesújt, hogy megsemmisítse az emberi kormányzatokat.

12. Mit jelképez a vadállat hetedik feje, és miért fontos ez?

12 János apostol szintén írt azokról a világhatalmakról, amelyek hatással voltak Jehova népére. János látomásában ezeket egy hétfejű vadállat jelképezi. A vadállat hetedik feje az angol–amerikai világhatalomnak felel meg. Ez azért fontos, mert semmi sem utal arra, hogy a vadállatnak később újabb feje nőne. A látomás szerint a hetedik fej még hatalmon van, amikor Krisztus eljön, hogy az égi seregével elpusztítsa a vadállatot (Jel 13:1, 2; 17:13, 14). *

MIT FOG TENNI AZ ÉSZAKI KIRÁLY A KÖZELJÖVŐBEN?

13–14. Ki Magóg földjének Gógja, és feltehetően miért támadja majd meg Isten népét?

13 Egy Ezékiel által lejegyzett prófécia betekintést enged abba, hogy milyen események várhatóak az északi és a déli király utolsó napjaiban. Úgy tűnik, hogy az Ezékiel 38:10–23, a Dániel 2:43–45; 11:44–12:1 és a Jelenések 16:13–16, 21 azonos időszakról és eseményekről jövendöl. Ha ez így van, akkor a következő fejleményekre számíthatunk.

14 Valamivel a nagy nyomorúság kezdete után „az egész lakott föld [királyai]” összefognak, hogy létrehozzanak egy nemzetekből álló szövetséget (Jel 16:13, 14; 19:19). Ezt a szövetséget a Szentírás úgy hívja, hogy „Magóg földjének Gógja” (Ez 38:2). A nemzetek szövetsége egy végső, totális támadást intéz majd Isten népe ellen. Mi váltja ki ezt a lépést? Egy erre az időszakra vonatkozó látomásban János apostol azt látta, hogy egy jégesőben szokatlanul nagy jégdarabok esnek Isten ellenségeire. Ez valószínűleg úgy fog beteljesedni, hogy Jehova népe kemény ítéletüzenetet hirdet majd. Lehetséges, hogy ez ingerli arra a magógi Gógot, hogy megpróbálja eltörölni Isten népét a föld színéről (Jel 16:21).

15–16. a) Valószínűleg milyen eseményekre utal a Dániel 11:44, 45? b) Mi fog történni az északi királlyal és a magógi Góg többi részével?

15 Úgy tűnik, hogy a Dániel 11:44, 45 szintén erre az erőteljes üzenetre és Isten ellenségeinek végső támadására utal. Itt Dániel azt mondja, hogy „hírek jönnek keletről és északról, amelyek felkavarják [az északi királyt], és nagy haraggal előretör”. A célja az, hogy „sokakat megsemmisítsen”. A „sokakat” kifejezés feltehetően Jehova népére vonatkozik. Tehát Dániel valószínűleg az ellenük indított totális támadást írja le. *

16 Amikor az északi király a többi kormányzattal együtt megtámadja Isten népét, magukra vonják a Mindenható haragját, és ezzel elkezdődik Armageddon háborúja (Jel 16:14, 16). Ekkor az északi királyt, valamint a magógi Gógot alkotó többi nemzetet „utoléri a vég, és nem lesz, aki segítsen [rajtuk]” (Dán 11:45).

Armageddon háborújában Jézus Krisztus és az égi seregei elpusztítják majd Sátán gonosz világát, és megmentik Isten népét

(Lásd a 17. bekezdést.)

17. Ki a Dániel 12:1-ben említett Mihály, „a nagy fejedelem”, mit tesz most, és mit fog tenni a közeljövőben?

17 Dániel próféciájában a következő vers további részleteket közöl arról, hogyan fog elpusztulni az északi király a szövetségeseivel együtt, és hogy mi hogyan fogunk megmenekülni (Dán 12:1). Mi a jelentése ennek a versnek? Mihály egy másik neve az uralkodó királyunknak, Krisztus Jézusnak. Ő 1914 óta „áll Isten népéért”, amióta az égben létrejött a királysága. A közeljövőben pedig „fel fog állni” abban az értelemben, hogy megsemmisíti az ellenségeit Armageddon háborújában. Ezzel az ütközettel fog zárulni az az időszak, amely Dániel szerint „olyan nyomorúságos. . . lesz, amilyen még nem volt” a történelemben. János pedig a Jelenések könyvében nagy nyomorúságként utal erre az időszakra (Jel 6:2; 7:14).

A TE NEVED BE LESZ ÍRVA A KÖNYVBE?

18. Miért lehetünk derűlátóak?

18 Bizakodva tekinthetünk a jövőbe, hiszen Dániel és János is megerősíti, hogy akik Jehovát és Jézust szolgálják, megmenekülnek majd. Dániel kijelenti, hogy azok élik túl a nagy nyomorúságot, akiknek a neve „be van írva a könyvbe” (Dán 12:1). Hogyan kerülhet bele a nevünk ebbe a könyvbe? Egyértelműen bizonyítanunk kell, hogy hiszünk Jézusban, aki az Isten báránya (Ján 1:29). Át kell magunkat adnunk Istennek, és meg kell keresztelkednünk (1Pét 3:21). Ezenkívül támogatnunk kell a királyságot azáltal, hogy igyekszünk minél többekkel megismertetni Jehovát.

19. Mit kell tennünk, és miért?

19 Most van itt az ideje, hogy megtanuljunk bízni Jehovában és a hűséges szolgáiból álló szervezetében. És most van itt az ideje, hogy támogassuk Isten királyságát. Ha így teszünk, megmenekülünk majd, amikor ez a királyság elpusztítja az északi és a déli királyt.

46. ÉNEK Jehova a Királyunk!

^ bek. 5 Ki napjainkban az északi király, és hogyan éri utol a vég? Ha tudjuk a választ, az megerősíti a hitünket, és segít felkészülnünk a közeljövőben várható próbákra.

^ bek. 11 A Dániel 2:36–45-ben Dániel próféta egy hatalmas fém szobrot látott. A feje aranyból készült, ami Babilont ábrázolja. A mellkas és a karok ezüstből voltak, ez a méd–perzsa birodalmat jelenti. A hasa és a combja rézből volt, ami Görögországnak felel meg. A lábak vasból voltak és Rómát ábrázolják. A lábfeje pedig részben vasból, részben cserépből állt. Ez az angol–amerikai világhatalmat jelenti.

^ bek. 12 A Jelenések 13:1, 2-ben János egy hétfejű vadállatot lát. Az első fej Egyiptomot jelképezi, a második Asszíriát, a harmadik Babilont, a negyedik a méd–perzsa birodalmat, az ötödik Görögországot, a hatodik a Római Birodalmat, a hetedik az angol–amerikai világhatalmat.

^ bek. 15 További információért lásd az Őrtorony 2015. május 15-ei számának a 29–30. oldalát.