39. TANULMÁNYOZÁSI CIKK

Ha egy családtagod elhagyja Jehovát

Ha egy családtagod elhagyja Jehovát

„Mily sokszor... bántották meg...!” (ZSOLT 78:40)

42. ÉNEK „Segítsétek a gyengéket”

ÁTTEKINTÉS *

1. Milyen érzés az, ha valakinek kiközösítik egy családtagját?

HA NEKED is van olyan családtagod, akit kiközösítettek, akkor tudod, hogy milyen szívet tépő ez az érzés. „Amikor 41 évnyi házasság után meghalt a férjem, azt hittem, hogy ennél rosszabb már nem történhet velem – mondja Hilda *. – De amikor a fiam elhagyta az igazságot, meg a feleségét és a gyerekeit is, az sokkal, de sokkal fájdalmasabb volt.”

Jehova átérzi azoknak a fájdalmát, akiknek egy családtagja elhagyta az igazságot (Lásd a 2. és 3. bekezdést.) *

2–3. A Zsoltárok 78:40, 41 szerint milyen érzés Jehovának, ha egy szolgája elhagyja őt?

2 Gondolj bele, mennyire fájhatott Jehovának, amikor az égi családjában sok angyal hátat fordított neki! (Júd 6). És mennyire bánthatta, amikor a szeretett népe, az izraeliták újra meg újra fellázadtak ellene! (Zsolt 78:40, 41). Biztos lehetsz benne, hogy az is elszomorítja, ha a te családodból hagyja el őt valaki. Tudja, min mész most keresztül, és nagyon szeretne bátorítani és támogatni téged.

3 Ebben a cikkben arról lesz szó, hogy hogyan támaszkodhatsz Jehovára, ha téged is ilyen veszteség ért. Azt is látni fogjuk, hogy a gyülekezet tagjai hogyan támogathatják a hűséges családtagokat. De előbb nézzük meg, hogy miért ne hibáztasd magad.

NE HIBÁZTASD MAGAD!

4. Milyen érzésekkel küzdhet egy szülő, ha a gyereke elhagyja az igazságot?

4 Amikor egy fiatal elhagyja Jehovát, a szülők sokszor azon tépelődnek, hogy mit csinálhattak volna másképp, hogy ez ne következzen be. Luke, akinek a fia ki lett közösítve, ezt mondja: „Magamat okoltam. Előfordult, hogy rémálmok gyötörtek. Máskor meg rám tört a sírás, és úgy éreztem, hogy megszakad a szívem.” Elizabeth, aki hasonló helyzetben volt, így beszél az érzéseiről: „Azon vívódtam, hogy hol rontottam el. Úgy éreztem, hogy nem sikerült elültetnem a fiam szívébe az igazságot.”

5. Ki a felelős azért, ha egy fiatal elhagyja Jehovát?

5 Jehova mindannyiunknak szabad akaratot adott, ami azt jelenti, hogy eldönthetjük, hogy akarjuk-e őt szolgálni. Vannak fiatalok, akiknek közel sem volt ideális a gyerekkoruk, mégis Jehova szolgálatát választják, és ki is tartanak abban. Mások viszont, annak ellenére, hogy a szüleik mindent megtettek, hogy a bibliai alapelvek szerint neveljék őket, felnőttkorukban elhagyják az igazságot. Végső soron mindenkinek magának kell döntenie ebben a kérdésben (Józs 24:15). Szóval, kedves szülők, ne hibáztassátok magatokat, ha a gyereketek hátat fordított Jehovának!

6. Milyen hatással lehet egy fiatalra az, ha valamelyik szülőjét kiközösítik?

6 Az is előfordul, hogy egy szülő hagyja el az igazságot, sőt a családját is (Zsolt 27:10). Ez nagyon megviselheti a gyerekeket, akik addig felnéztek rá. Esther, akinek az apukáját kiközösítették, ezt mondja: „Rengeteget sírtam. Borzasztó érzés volt, hogy apa nem csak úgy elsodródott az igazságtól, hanem tudatosan döntött úgy, hogy elhagyja Jehovát. Mivel szeretem őt, folyton aggódtam érte, hogy vajon jól van-e. Emiatt sajnos pánikrohamaim lettek.”

7. Mit érez Jehova azok iránt a fiatalok iránt, akiknek kiközösítették valamelyik szülőjét?

7 Ha neked is kiközösítették az anyukádat vagy az apukádat, mélységesen együttérzünk veled. Biztos lehetsz benne, hogy Jehova teljesen meg tudja érteni, hogy mit élsz át. Ő szeret téged, és értékeli, hogy hűséges vagy hozzá, és mi, a testvéreid is ugyanígy érzünk. Ne felejtsd el, hogy nem te vagy a felelős az anyukád vagy az apukád rossz döntéséért. Ahogy már említettük, Jehova szabad akaratot adott nekünk, és minden megkeresztelt szolgájának „a saját felelőssége terhét” kell hordoznia (Gal 6:5, lábj.).

8. Mit tehetnek azok a testvérek, akik várják, hogy egy kiközösített családtagjuk visszatérjen Jehovához? (Lásd a „ Térj vissza Jehovához!” című részt is.)

8 Ha valaki, akit szeretsz, elhagyja Jehovát, természetes, hogy reménykedsz benne, hogy egy nap majd visszatér hozzá. De mit tehetsz addig, hogy könnyebben viseld a helyzetet? Törekedj rá, hogy stabil maradj az igazságban. Ezzel jó példát mutathatsz a családod többi tagjának, és a kiközösítettnek is. Nézzünk most néhány javaslatot, amelyek segíthetnek közel maradni Jehovához.

MIT TEHETSZ, HOGY ERŐS MARADJON A HITED?

9. Milyen tevékenységek adhatnak erőt? (Lásd a „ Bibliaversek, amelyekből vigaszt meríthetsz” című részt is.)

9 Ragaszkodj a jó szokásaidhoz! Elengedhetetlen, hogy folyton erősítsd a saját hitedet, és a családtagjaidét is. Hogyan teheted ezt meg? Továbbra is rendszeresen olvasd Isten Szavát, és elmélkedj rajta, valamint vegyél részt az összejöveteleken. Joanna, akinek az apukája és a nővére elhagyta az igazságot, ezt mondja: „Szeretek olyan bibliai szereplőkről olvasni, mint Abigail, Eszter, Jób, József és Jézus. Ilyenkor megnyugszom, és derűlátóbb tudok lenni. Nagyon bátorítónak érzem a havi adásokban megjelenő dalokat is.”

10. A Zsoltárok 32:6–8 szerint mi segít megküzdeni a fájdalmaddal?

10 Beszélj őszintén az érzéseidről Jehovának! Amikor elöntenek a nyomasztó gondolatok, imádkozz buzgón szerető Istenünkhöz. Kérd, hogy segítsen neked úgy látni a helyzetet, ahogy ő látja, valamint adjon neked éleslátást, és oktasson, hogy a helyes úton járj. (Olvassátok fel: Zsoltárok 32:6–8.) Lehet, hogy erőt kell venned magadon, hogy teljesen megnyílj Jehovának. De bízhatsz benne, hogy ő átérzi a fájdalmadat. Nagyon szeret téged, és arra biztat, hogy öntsd ki neki a szívedet (2Móz 34:6; Zsolt 62:7, 8).

11. A Héberek 12:11 szerint miért működjünk együtt Jehovával, amikor fegyelmez valakit? (Lásd „ A kiközösítés Jehova szeretetét bizonyítja” című részt is.)

11 Támogasd a vének döntését! A kiközösítéssel tulajdonképpen Jehova fegyelmezi a vétkest, ami neki is a javára válik, és mindenki másnak is (Héb 12:11). Ha esetleg valaki bírálja a vének döntését, az valószínűleg elfogult a vétkessel. Be kell látnunk, hogy nem ismerjük az ügy összes részletét. Ezért jól tesszük, ha bízunk benne, hogy a vének minden tőlük telhetőt megtettek, hogy figyelembe vegyék a bibliai alapelveket, és Jehovát képviselték, amikor meghozták a döntést (2Krón 19:6).

12. Hogyan vált egy család javára az, hogy együttműködött Jehova fegyelmezésével?

12 Ha támogatod a vének döntését, azzal segíthetsz a családtagodnak, hogy visszatérjen Jehovához. Elizabeth, akit már idéztünk, ezt mondja: „Borzasztó nehéz volt, hogy nem tarthattuk a kapcsolatot a felnőtt fiunkkal. De a visszafogadása után elismerte, hogy jogosan volt kiközösítve. Azt is elmondta, hogy sokat tanult a történtekből. Bennem is megerősödött, hogy Jehova fegyelmezése mindig a javunkra válik.” Elizabeth férje, Mark még hozzáteszi: „Jóval később a fiunk megfogalmazta, hogy az is segített neki visszajönni, hogy úgy viselkedtünk, ahogy Jehova elvárta tőlünk. Hálásak vagyunk neki, hogy erőt adott ahhoz, hogy engedelmeskedni tudjunk.”

13. Mi segíthet még megküzdeni a veszteséggel?

13 Beszélgess a barátaiddal! Tölts időt olyan érett keresztényekkel, akik megértik az érzéseidet, és tudnak neked segíteni abban, hogy derűlátó maradj (Péld 12:25; 17:17). Joanna, akit már említettünk, ezt mondja: „Nagyon magányos voltam, de az, hogy tudtam beszélni az érzéseimről a barátaimmal, sokat javított a hangulatomon.” De mit tehetsz, ha egy testvér olyasmit mond, amitől csak még rosszabbul érzed magad?

14. Miért lehet szükség arra, hogy elviseljük egymást, és készségesen megbocsássunk egymásnak?

14 Legyél türelmes a testvérekkel! Számítanod kell rá, hogy nem mindenki fog úgy viselkedni, ahogy az jólesne (Jak 3:2). Mivel senki sem tökéletes, ne lepődj meg azon, hogy vannak, akik nem tudják, mit mondjanak, mások pedig talán akaratlanul is megbántanak. Ilyenkor gondolj arra, hogy mit tanácsolt Pál apostol: „Továbbra is viseljétek el egymást, és készségesen bocsássatok meg egymásnak, még akkor is, ha valakinek van oka a panaszra” (Kol 3:13). Egy testvérnő, akinek a fia ki volt közösítve, ezt mondja: „A testvérek jót akartak, csak néha rosszul fejezték ki magukat. De Jehova segített, hogy megbocsássak nekik.” Most nézzük, hogyan támogathatja a gyülekezet a hűséges családtagokat.

HOGYAN SEGÍTHET A GYÜLEKEZET?

15. Mit tehetünk azokért, akiknek ki lett közösítve egy családtagjuk?

15 Bánjunk kedvesen és figyelmesen a hűséges családtagokkal! Miriam bevallja, hogy miután az öccsét kiközösítették, kicsit szorongva ment az összejövetelekre. „Féltem, hogy mit fognak mondani. De annyira aranyosak voltak a testvérek! Együttéreztek velem, és nem tettek megjegyzéseket az öcsémre. Nagyon jólesett, hogy nem maradtam magamra a fájdalmammal” – mondja. Egy másik testvérnő így emlékszik vissza arra az időre, amikor kiközösítették a fiukat: „A barátaink nagyon igyekeztek vigasztalni minket, bár néhányan beismerték, hogy nem is tudják, mit mondjanak. Együtt sírtak velem, és még kedves képeslapokat is kaptam tőlük. Nagyon sokat jelentett, hogy mellettünk álltak.”

16. Hogyan támogathatja folyamatosan a gyülekezet a családtagokat?

16 Hosszú távon is támogassuk a hűséges családtagokat! Egy ilyen helyzetben különösen szükségük van a szeretetünkre és a bátorításunkra (Héb 10:24, 25). Voltak, akik úgy érezték, hogy miután az egyik családtagjuk ki lett közösítve, a testvérek őket is kerülni kezdték. Semmiképpen se engedjük, hogy ilyesmi előforduljon! Ha van olyan fiatal a gyülekezetünkben, akinek valamelyik szülője elhagyta az igazságot, figyeljünk oda rá, és gyakran dicsérjük meg. Maria, akinek a férje ki lett közösítve, és elhagyta a családot, ezt mondja: „Voltak barátaink, akik átjöttek hozzánk, hogy együtt főzzünk, és tanulmányozzunk a gyerekekkel. Ha sírtam, ők is sírtak velem. És amikor rosszindulatú pletykák kezdtek terjedni rólam, megvédtek mások előtt. Hála nekik, sokat javult a lelkiállapotom” (Róma 12:13, 15).

Fontos, hogy a gyülekezet szeretettel támogassa a hűséges családtagokat (Lásd a 17. bekezdést.) *

17. Hogyan vigasztalhatják a vének a lehangolt családtagokat?

17 Kedves vének, ragadjatok meg minden alkalmat arra, hogy erősítsétek a hűséges családtagokat, hiszen Jehova elvárja tőletek, hogy vigasztaljátok őket (1Tessz 5:14). Legyetek kezdeményezők, és beszélgessetek velük az összejövetelek előtt vagy után. Látogassátok meg őket, és imádkozzatok velük. Menjetek el együtt a szolgálatba, vagy időnként tartsatok közösen családi imádatot. Mint irgalmas pásztorok, figyeljetek oda azokra a juhocskákra, akiknek különösen nagy szükségük van szeretetre (1Tessz 2:7, 8).

BÍZZ JEHOVÁBAN, ÉS NE ADD FEL A REMÉNYT!

18. A 2Péter 3:9 szerint mit szeretne Jehova?

18 Jehova „nem szeretné, hogy bárki is elpusztuljon, hanem azt szeretné, hogy mindenki megbánásra jusson” (2Pét 3:9). Neki azoknak az élete is értékes, akik súlyos bűnt követtek el. Drága árat fizetett értük, a szeretett Fia életét. Ezért irgalmasan próbál segíteni a kiközösítetteknek, hogy visszatérjenek hozzá. Folyton reménykedik benne, hogy így döntenek majd, ahogy az a tékozló fiúról szóló példázatból is kiderül (Luk 15:11–32). A fegyelmezés hatására sokan valóban visszatérnek szerető égi Atyjukhoz, és a gyülekezet tárt karokkal fogadja őket. Elizabeth nagyon boldog volt, amikor a fiát visszafogadták. Ezt mondja: „Szívből hálás vagyok azoknak, akik végig biztattak, hogy ne adjam fel a reményt.”

19. Miért bízhatunk Jehovában?

19 Nagylelkű és irgalmas Atyánkban, Jehovában mindig bízhatunk. Ő nagyon szeret minket, amiért hűségesen szolgáljuk, és sosem kér tőlünk olyasmit, ami a kárunkra lenne. Biztos lehetsz benne, hogy nem fog cserben hagyni, amikor gyötrő próbákat élsz át (Héb 13:5, 6). „Jehova soha nem hagyott magunkra – mondja Mark, akit már említettünk. – Mindig számíthatunk rá a nehézségeinkben.” Ha valamelyik családtagod elhagyta az igazságot, bízhatsz benne, hogy Jehova neked is megadja „a szokásosnál nagyobb [erőt]” (2Kor 4:7). Így ki tudsz tartani, és bizakodó tudsz maradni.

38. ÉNEK A mi békénk

^ bek. 5 Nagyon szomorú, amikor egy családtagunk hátat fordít az igazságnak. Ebből a cikkből látni fogjuk, hogy mit érez ilyenkor Jehova. Arról is szó lesz, hogy mi enyhítheti a családtagok fájdalmát, és mit tehetnek, hogy közel maradjanak Jehovához. Végül pedig megnézzük, hogyan vigasztalhatják és támogathatják őket a gyülekezet tagjai.

^ bek. 1 A cikkben néhány nevet megváltoztattunk.

^ bek. 79 KÉPLEÍRÁS: Egy anyuka és a gyerekei nagyon szomorúak, amikor az apuka elhagyja őket és Jehovát.

^ bek. 81 KÉPLEÍRÁS: Két vén meglátogat egy családot, hogy bátorítsák őket.