Hogyan lehetek Isten barátja?

Hogyan lehetek Isten barátja?

35. FEJEZET

Hogyan lehetek Isten barátja?

Jeremy egy személyes tragédia után jött rá, hogy milyen értékes az Istennel ápolt barátság. „Amikor 12 éves voltam, az édesapám otthagyott minket – meséli. – Az egyik éjszaka imádkoztam az ágyamban, és arra kértem Jehovát, adja, hogy apa visszatérjen.”

Kétségbeesésében Jeremy kinyitotta a Bibliáját, és elkezdte olvasni. Amikor a Zsoltárok 10:14-hez ért, nagyon meghatódott azon, amit olvasott. Ez a vers ezt írja Jehováról: „Rád bízza magát a szerencsétlen, az apátlan fiú, te lettél segítsége.” Jeremy ezt mondja: „Úgy éreztem, Jehova beszélget velem, és biztosít arról, hogy segít nekem, hiszen ő az Atyám. Hát lehetne nála jobb atyám?”

MÉG ha te nem is vagy olyan helyzetben, mint Jeremy, a Bibliából kiderül, hogy Jehova szeretné, ha a barátja lennél. Mi több, a Biblia kijelenti: „Közeledjetek az Istenhez, és ő közeledni fog hozzátok” (Jakab 4:8). Gondolj csak bele, mit jelentenek ezek a szavak! Bár nem láthatod őt – és semmilyen értelemben nem lehet egyenrangú társadnak nevezni –, Jehova Isten felajánlja neked a barátságát.

De ahhoz, hogy Isten barátja lehess, erőfeszítést kell tenned. Szemléltetésként: ha van otthon növényed, akkor tudod, hogy nem nő csak úgy magától. Ahhoz, hogy szép legyen, rendszeresen locsolnod kell, és olyan helyen kell tartanod, amely kedvez a növekedésének. Így van ez az Istennel ápolt barátsággal is. Mit tehetsz, hogy a kapcsolatod Istennel egyre szorosabb legyen?

Fontos a tanulmányozás

Amikor két barát beszélget, nemcsak a saját gondolataikat osztják meg egymással, hanem a másikét is meghallgatják. Ez az Istennel ápolt barátságra is igaz. Isten gondolatait úgy hallgatjuk meg, hogy olvassuk és tanulmányozzuk a Bibliát (Zsoltárok 1:2, 3).

Persze lehet, hogy a tanulmányozás nem a kedvenc időtöltésed. Sok fiatal inkább tévét néz, játszik, vagy a barátaival van. De ha szeretnéd, hogy Isten a barátod legyen, nincs kibúvó, oda kell figyelned arra, amit mond – tanulmányoznod kell a Szavát.

Ne félj, a bibliatanulmányozásnak nem kell nyűgnek lennie. Megtanulhatod élvezettel csinálni, még akkor is, ha nem tartod magad tanulós típusnak. Először is időt kell szakítanod rá. „Terv szerint olvasom – mondja egy lány, Lais. – Minden reggel az az első, hogy elolvasok egy fejezetet a Bibliából.” A 15 éves Maria másképp csinálja. „Minden este olvasok egy kicsit lefekvés előtt” – mondja.

Kezdd el a saját tanulmányozási programodat. Lapozz a  292. oldalra, és olvasd el a kiemelt részt. Azután írd le ide, hogy mikor tudnál úgy 30 percet szánni arra, hogy tanulmányozd Isten Szavát.

․․․․․

A megfelelő időpont kiválasztása csak az első lépés. Amikor nekiállsz az olvasásnak, rádöbbenhetsz, hogy a Bibliát nem mindig könnyű olvasni. Talán egyetértesz a 11 éves Jezreellel, aki őszintén kijelenti: „Néhány részen nehéz átrágnom magam, és ezek nem is túl szórakoztatóak.” Ha te is így vagy vele, ne add fel. Mindig úgy ülj le olvasni, hogy most a barátod, Jehova fog beszélni hozzád. Mindent egybevetve tőled függ, hogy mennyire lesz izgalmas és hasznos számodra a Biblia tanulmányozása.

Az ima elengedhetetlen

Istennel imában beszélgetünk. Gondoltál már arra, hogy milyen rendkívüli ajándék az ima? Jehova Istennel mindig beszélgethetsz – nappal, éjjel, bármikor. Ő mindig kész meghallgatni téged. Sőt, szeretné is hallani, amit mondani akarsz neki. Ezért buzdít erre a Biblia: „mindenben az ima és a könyörgés által hálaadással együtt tárjátok kéréseiteket az Isten elé” (Filippi 4:6).

Ahogyan ez a bibliavers is mutatja, Jehovának sok mindenről beszélhetsz. Megoszthatod vele például a problémáidat és a félelmeidet. Elmondhatod neki, hogy mi mindenért vagy hálás. A barátaidnak is meg szoktad köszönni, ha tesznek érted valamit, nem? Jehovának is megköszönheted. Ő többet tett már érted, mint amennyit bármelyik másik barátod valaha is tehet (Zsoltárok 106:1).

Sorolj fel néhány olyan dolgot, amelyért te vagy hálás Jehovának.

․․․․․

Időnként biztosan előfordul veled is, hogy félsz valamitől, vagy nyomaszt valami. „Vesd a terhed Jehovára, és ő fenntart téged. Sosem engedi, hogy ingadozzon az igazságos” – mondja a Zsoltárok 55:22.

Írd le ide, hogy melyek azok a személyes problémák, amelyekről szeretnél beszélni Jehovának imában.

․․․․․

Saját tapasztalat

Az Istennel ápolt kapcsolatodhoz hozzátartozik még valami, amiről nem szabad megfeledkezned. A zsoltáríró Dávid ezt írta: „Ízleljétek meg és lássátok, hogy Jehova jó!” (Zsoltárok 34:8). Dávidnak ijesztő élményben volt része, mielőtt megírta a 34. zsoltárt. Menekülnie kellett Saul király elől, aki gyilkos szándékkal vette üldözőbe. És ha ez még nem lett volna elég borzalmas, a filiszteusoknál kellett elrejtőznie, akik az ellenségei voltak. Úgy tűnt, hogy egyenesen a halálába rohan, ezért okosan úgy csinált, mintha nem lenne épelméjű, és így nem esett bántódása (1Sámuel 21:10–15).

Dávid tisztában volt vele, hogy nem a saját találékonyságának köszönheti, hogy megmenekült ebből az igencsak szorult helyzetből. Jehovának tulajdonította a sikerét. Szintén az imént említett zsoltárban, csak egy korábbi versben, ezt írta: „Megkérdeztem Jehovát, és ő válaszolt nekem, minden félelmemtől megszabadított” (Zsoltárok 34:4). A saját tapasztalata alapján ösztönözhetett arra másokat, hogy ’ízleljék meg és lássák, hogy Jehova jó’. a

Eszedbe jut egy olyan eset az életedben, amikor érezted Jehova törődését? Ha igen, írd le. Segítségképpen: nem kell hogy nagyon drámai legyen. Egyszerű, hétköznapi áldásokra gondolj, melyeket akár természetesnek is vehetne az ember.

․․․․․

Ha a szüleid megismertették veled a Bibliát, az egy áldás. De még így is dolgoznod kell azon, hogy személyes kapcsolatod legyen Jehovával. Ennek a fejezetnek a segítségével elkezdheted építeni ezt a kapcsolatot, ha még nem tetted volna meg. Jehova meg fogja áldani az erőfeszítéseidet. Ahogy a Biblia mondja, „állandóan kérjetek, és adnak nektek; állandóan keressetek, és találtok” (Máté 7:7).

OLVASS MÉG A TÉMÁRÓL A KÖNYV ELSŐ KÖTETÉNEK 38. ÉS 39. FEJEZETÉBEN

A KÖVETKEZŐ FEJEZETBŐL:

Nehezedre esik, hogy beszélj másoknak Istenről? Hogyan védheted meg a hitnézeteidet?

[Lábjegyzet]

a Néhány bibliafordítás úgy adja vissza az „ízleljétek meg és lássátok” szavakat, hogy „saját magad fedezd fel”, „járj utána magad”, illetve „tapasztalatból tudni fogod” (Contemporary English Version, TEV, és The Bible in Basic English).

KULCSFONTOSSÁGÚ BIBLIAVERS

„Boldogok, akik tudatában vannak szellemi szükségletüknek” (Máté 5:3)

EGY JÓ TANÁCS

Ha csak négy oldalt olvasol mindennap a Bibliából, körülbelül egy év alatt a végére érsz.

TUDTAD . . . ?

Már az is azt bizonyítja, hogy Jehova személyesen törődik veled, hogy olvasod ezt a könyvet, és megfogadod a Biblián alapuló tanácsait (János 6:44).

A HADITERVEM

Így fogom tartalmasabbá tenni a személyes bibliatanulmányozásomat: ․․․․․

Ahhoz, hogy rendszeresebben imádkozzak, ezt kell tennem: ․․․․․

Amit meg szeretnék kérdezni a szüleimtől: ․․․․․

TE MIT GONDOLSZ?

Hogyan teheted élvezetesebbé a személyes bibliatanulmányozásodat?

Miért hallgatja Jehova szívesen a gyarló emberek imáit?

Hogyan tudod tartalmasabbá tenni az imáidat?

[Oldalidézet a 291. oldalon]

„Fiatalabb koromban ugyanazt ismételgettem az imáimban. Most viszont mindig megpróbálom elmondani, mi történt velem aznap, a jót is, és a rosszat is. És mivel nincs két egyforma nap, nem esek abba a hibába, hogy ismételgetek” (Eve)

[Kiemelt rész/kép a 292. oldalon]

 Indulj felfedezőútra a Bibliádban

1. Válassz ki egy történetet, amit szeretnél elolvasni. Imádkozz bölcsességért, hogy meg tudd érteni a mondanivalóját.

2. Olvasd el figyelmesen. Ne siess. Használd a képzelőerődet. Vond be minél több érzékszervedet. Lásd magad előtt az eseményeket, halld a szereplők hangját, érezd az illatokat, az ízeket, és így tovább. Keltsd életre a történetet!

3. Gondolkozz el az olvasottakon. Tegyél fel magadnak kérdéseket. Például:

● Miért íratta le Jehova ezt a történetet a Szavában?

● Mely szereplőket érdemes utánozni, és melyek szolgálnak intő példaként?

● Mit tudok átültetni a gyakorlatba abból, amit olvastam?

● Mit tanulok a történetből Jehováról, és arról, ahogyan bizonyos helyzetekben cselekszik?

4. Mondj egy rövid imát. Mondd el Jehovának, mit tanultál a tanulmányozás során, és hogy hogyan szeretnéd felhasználni a tanultakat. Mindig köszönd meg neki az ajándékot, amit tőle kaptál: Szavát, a Szent Bibliát.

[Kép]

„Lábamnak lámpása a te szavad, ösvényemnek világossága” (Zsoltárok 119:105)

[Kiemelt rész/kép a 294. oldalon]

Rangsorolj!

Túl elfoglalt vagy ahhoz, hogy imádkozz? Nem fér bele az idődbe a bibliatanulmányozás? Sokszor azzal van a gond, hogy nem jól rangsoroljuk a teendőinket.

Próbálj ki egy kísérletet: Rakj egy vödörbe néhány nagy követ. Aztán töltsd tele homokkal. A vödörbe belefértek a kövek is, és a homok is.

Most öntsd ki a vödör tartalmát, és végezd el fordítva a kísérletet ugyanannyi kővel és homokkal. Öntsd a homokot a vödörbe, és próbáld meg utána beletenni a köveket. Ugye nem férnek bele? Ez azért van, mert most először a homokot tetted bele!

A tanulság? A Biblia azt mondja, hogy ’bizonyosodjunk meg a fontosabb dolgokról’ (Filippi 1:10). Ha a kevésbé fontos dolgokat veszed előre, mint például a kikapcsolódást, akkor mindig az lesz az érzésed, hogy nincs elég időd a fontosabb dolgokra, vagyis a szellemi tevékenységekre. De ha megfogadod a Biblia tanácsát, akkor meglátod, hogy mindkettőre marad idő: a Királyság-érdekekre is, és egy kis kikapcsolódásra is. A dolog azon áll vagy bukik, hogy mit raksz előbb a vödrödbe!

[Kép a 290. oldalon]

Ahogy egy növénnyel, úgy az Istennel ápolt barátsággal is foglalkozni kell ahhoz, hogy megerősödjön