A BIBLIA nem közli velünk, hogy mikor született Jézus, de alapos okot ad arra a következtetésre, hogy nem decemberben.
Gondoljunk arra, hogy milyen volt az időjárás abban az évszakban Betlehemben, ahol Jézus megszületett. A zsidó kiszlév hónapban (mely novembernek/decembernek felel meg) rendszerint hideg, esős idő volt. Utána következett tébét hónap (december/január). Akkor volt a legalacsonyabb a hőmérséklet egész évben, és a felvidéki részeken olykor hó is esett. Nézzük, mit mond a Biblia annak a vidéknek az éghajlatáról.
Ezsdrás, a bibliaíró rámutat, hogy a kiszlév csakugyan köztudottan hideg, esős hónap volt. Miután elmondja, hogy Jeruzsálemben tömeg gyűlt össze „a kilencedik hónapban [kiszlévben], a hónap huszadik napján”, arról számol be, hogy az emberek ’reszkettek a záporesők miatt’. Az évszak időjárási viszonyairól maguk az egybegyűltek is így nyilatkoztak: „mivel most a záporesők időszaka van, nem állhatunk idekint” (Ezsdrás 10:9, 13; Jeremiás 36:22). Nem csoda, hogy arrafelé a pásztorok soha nem maradtak kint éjszakára a szabadban a nyájaikkal decemberben.
A Biblia azonban arról tudósít, hogy Jézus születésének éjszakáján a pásztorok kint voltak a mezőn, és a nyájaikat őrizték. Lukács, a bibliaíró kijelenti, hogy Betlehem közelében a pásztorok „a szabad ég alatt tartózkodtak, és felváltva őrködtek éjjel a nyájaik mellett” (Lukács 2:8–12). Érdekes megfigyelni, hogy a pásztorok a szabad ég alatt tartózkodtak, tehát nemcsak nappal mentek ki járni egyet. Nyájaik éjszaka is a mezőn voltak. Össze lehet egyeztetni ezt a leírást a kinti életről a Betlehemben tapasztalható hideg és esős decemberi időjárással? Nem. Jézus születésének körülményei tehát arra utalnak, hogy nem decemberben született.*
Isten Szava pontosan tudatja velünk Jézus halálának az időpontját, de nem utal közvetlenül a születése időpontjára. Erről eszünkbe juthatnak Salamon király következő szavai: „Jobb a jó hírnév a jó olajnál, és a halál napja a születés napjánál” (Prédikátor 7:1). Nem kell hát meglepődnünk azon, hogy a Biblia számos részletet tartalmaz Jézus szolgálatáról és haláláról, de nem sok mindent ír arról, hogy mikor született Jézus.
^ bek. 1 További felvilágosítás végett lásd az Érveljünk az Írásokból! című könyv 388—91. oldalát; Jehova Tanúi kiadványa.