6. TÉMA
Amikor megszületik az első baba
„A fiak Jehovától kapott örökség” (Zsoltárok 127:3)
Egy kisbaba születése leírhatatlan öröm, de egyben kimerültséggel és aggodalmakkal is jár. Újdonsült szülőkként meglepődve vehetitek észre, hogy minden időtöket és energiátokat a kisbabátok köti le. Az alváshiány és az érzelmi változások feszültséget okozhatnak közöttetek. Mindkettőtöknek alkalmazkodnotok kell az új helyzethez, hogy törődni tudjatok a picivel is, és egymással is. Hogyan segít a Biblia tanácsa megküzdeni ezzel a feladattal?
1. HOGYAN VÁLTOZTATJA MEG A KISBABA AZ ÉLETETEKET?
MIT MOND A BIBLIA? „A szeretet hosszútűrő és kedves.” Ezenkívül a szeretet „nem keresi a maga érdekeit, nem válik ingerültté” (1Korintusz 13:4, 5). Kezdő anyukaként természetes, hogy szinte minden figyelmedet a kisbabátokra fordítod. Ám lehet, hogy a férjed úgy érzi, elhanyagolod őt. Ezért ne feledd, hogy rá is figyelned kell. Ha türelmes és kedves vagy vele, érezni fogja, hogy szükséged van rá, és hogy ő is részt vehet a gyermeketekkel járó teendőkben.
„Ti férjek. . . továbbra is az ismeretnek megfelelően lakjatok velük” (1Péter 3:7). Gondolj arra, hogy a feleséged a legtöbb energiáját a picire fordítja. Mivel új felelősség hárult rá, időnként feszült, kimerült, vagy akár még lehangolt is lehet. Néha talán mérges rád, de próbálj meg nyugodt maradni, hiszen „jobb a haragra lassú ember annál, aki erős” (Példabeszédek 16:32). Legyél megértő, és támogasd őt, amennyire csak tudod (Példabeszédek 14:29).
MIT TEHETSZ?
Ha apa vagy: Segíts a feleségednek gondoskodni a kisbabáról, akár még éjjel is. Annyi időt tölts a feleségeddel és a kicsivel, amennyit csak tudsz. Inkább más tevékenységektől vond el az időt.
Ha anya vagy: Amikor a férjed felajánlja, hogy segít ellátni a kisbabát, fogadd el a segítségét. Még ha nem is tökéletesen végzi el a feladatot, ne kritizáld, inkább kedvesen mutasd meg neki, hogyan csinálhatná jól.
2. ERŐSÍTSÉTEK MEG A KAPCSOLATOTOKAT
MIT MOND A BIBLIA? „E g y testté lesznek” (1Mózes 2:24). Még ha bővült is a családotok egy kis jövevénnyel, ne feledjétek, hogy ti ketten vagytok egy test. Tegyetek meg mindent, hogy erős maradjon a köztetek lévő kötelék.
Feleségek, legyetek hálásak a férjetek segítségéért és támogatásáért. Értékelő szavaitok olyanok lehetnek, mint a „gyógyír”, vagyis jó hatással lehetnek rájuk (Példabeszédek 12:18). Férjek, mondjátok el a feleségeteknek, mennyire szeretitek és értékelitek őt. Dicsérjétek meg, amiért ügyesen gondoskodik a családotokról (Példabeszédek 31:10, 28).
„Senki se keresse a maga hasznát, hanem a másikét” (1Korintusz 10:24). Mindig azt tegyétek, ami a házastársatoknak a legjobb. Szakítsatok időt rá, hogy kettesben beszélgessetek. Dicsérjétek meg és hallgassátok meg egymást. Önzetlenül törődjetek egymás szexuális szükségleteivel. A Biblia ezt mondja: „Ne fosszátok meg egymást attól, csak kölcsönös megegyezésből” (1Korintusz 7:3–5). Ezért őszintén beszéljetek erről a témáról is. Türelemmel és együttérzéssel meg tudjátok erősíteni a kapcsolatotokat.
MIT TEHETTEK?
Szakítsatok időt egymásra.
Apró figyelmességekkel fejezzétek ki a házastársatoknak, hogy szeretitek őt. Például küldjetek neki üzenetet, vagy lepjétek meg egy kis ajándékkal.
3. TANÍTSÁTOK A KISBABÁTOKAT
MIT MOND A BIBLIA? „Csecsemőkorodtól ismered a szent írásokat, amelyek képesek bölccsé tenni téged a megmentésre” (2Timóteusz 3:15). Tervezzétek el, hogyan fogjátok tanítani a kicsit. Csodálatos, hogy már a születése előtt mennyire tanulékony. Már az anyaméhben felismeri a hangotokat és reagál az érzéseitekre. Csecsemőkorától olvassatok neki. Bár valószínűleg nem érti, amit olvastok, de így később megszeretheti az olvasást.
Sosem lehet elég korán kezdeni, hogy Istenről beszéljetek neki. Hadd hallja, amint Jehovához imádkoztok (5Mózes 11:19). Amikor játszotok vele, beszéljetek neki arról, mi mindent teremtett Isten (Zsoltárok 78:3, 4). Ahogy felcseperedik, érezni fogja, mennyire szeretitek Jehovát, és a példátok segít neki megszeretni őt.
MIT TEHETTEK?
Imádkozzatok azért, hogy bölcsen tudjátok nevelni a kisbabátokat.
Ismételjetek neki fontos szavakat és gondolatokat, hogy minél hamarabb megtanulja őket.
HOGYAN ÉLHETÜNK BOLDOG CSALÁDBAN?