1. KÉRDÉS

Ismerem magam?

Ismerem magam?

MIÉRT FONTOS EZ A KÉRDÉS?

Ha jól ismered önmagad, és vannak elveid, akkor még nyomás alatt is helyesen tudsz dönteni.

MIT TENNÉL?

Képzeld el a következő szituációt: Karen alig tíz perce érkezett meg a buliba. Egyszer csak egy ismerős hangot hall a háta mögött: „Miért álldogálsz itt egyedül?”

A barátnője, Jessica az, és két üveg sör van a kezében. Az egyiket odanyújtja Karennek: „Nehogy azt mondd, hogy túl fiatal vagy hozzá!”

Karen nem akarja elfogadni a sört, de Jessica a barátnője, és nem szeretné, ha kockának tartaná. Ráadásul Jessica rendes lány, szóval ha ő is iszik, akkor biztos nem olyan nagy bűn meginni egy sört. „Ez csak sör, nem kábítószer” – érvel magának Karen.

Te mit tennél Karen helyében?

GONDOLD ÁT!

Ahhoz, hogy egy ilyen helyzetben helyesen tudj dönteni, ismerned kell önmagad. Ez azt jelenti, hogy tisztában vagy a tulajdonságaiddal és azzal, hogy mi fontos neked. Így lesz elég erőd ahhoz, hogy te irányítsd az életedet, ne pedig mások irányítsanak téged (1Korintusz 9:26, 27).

Hogyan tehetsz szert ilyen belső erőre? Sokat segít, ha megválaszolod a következő kérdéseket.

1. MIK AZ ERŐSSÉGEIM?

Ha tisztában vagy a képességeiddel és a jó tulajdonságaiddal, az növeli az önbizalmadat.

BIBLIAI PÉLDA: Pál apostol a következőket írta: „még ha a beszédben avatatlan vagyok is, bizonyosan nem az ismeretben” (2Korintusz 11:6). Mivel jól értette az Írásokat, mások rosszindulatú megjegyzései ellenére is ki tudott tartani a mellett, amiben hitt. Nem vesztette el az önbizalmát (2Korintusz 10:10; 11:5).

ÖNVIZSGÁLAT: Írj le valamit, amiben tehetséges vagy.

Írd le egy jó tulajdonságodat (például figyelmes, nagylelkű, megbízható, pontos).

2. MIK A GYENGESÉGEIM?

Egy lánc csak annyira erős, amennyire a leggyengébb láncszeme. Ehhez hasonlóan te is rossz irányba változhatsz, ha engeded, hogy a gyengeségeid eluralkodjanak rajtad.

BIBLIAI PÉLDA: Pál tisztában volt a gyenge pontjaival. Ezt írta: „Gyönyörködöm én az Isten törvényében a szerint az ember szerint, ami belsőleg vagyok, de látok egy másik törvényt a tagjaimban, amely hadakozik az elmém törvénye ellen, és a bűn. . . törvényének foglyaként vezet” (Róma 7:22, 23).

ÖNVIZSGÁLAT: Milyen gyengeségeid vannak, amelyeken változtatnod kell?

3. MIK A CÉLJAIM?

Megkérnél egy taxisofőrt, hogy addig körözzön veled egy háztömb körül, míg ki nem fogy az üzemanyag? Ez butaság lenne, és sokba is kerülne.

Mi a tanulság? A célok irányt adnak az életednek. Tudni fogod, hogy mit akarsz elérni, és hogyan valósítsd azt meg.

BIBLIAI PÉLDA: Pál ezt írta: „Úgy futok. . ., hogy az nem bizonytalan” (1Korintusz 9:26). Pál nem sodródott az árral. Voltak céljai, és törekedett is az elérésükre (Filippi 3:12–14).

ÖNVIZSGÁLAT: Írj le három célt, melyet el szeretnél érni egy éven belül.

4. MILYEN ELVEIM VANNAK?

Ha ragaszkodsz az elveidhez, te is olyan szilárd leszel, mint egy erős gyökérzetű fa, mely a heves viharoknak is ellen tud állni

Ha nincsenek elveid, könnyen hatással lehet rád mások véleménye. Olyan leszel, mint a kaméleon, mely úgy változtatja a színét, hogy beleolvadjon a környezetébe. Ha te is mindig a társaidhoz próbálsz hasonlítani, nem lesz saját egyéniséged.

Ezzel szemben ha tartod magad az elveidhez, önmagad tudsz lenni, függetlenül attól, hogy mások mit csinálnak.

BIBLIAI PÉLDA: Dániel próféta már tizenévesen „elhatározta szívében”, hogy ragaszkodik Isten törvényeihez, pedig távol volt a családjától (Dániel 1:8). Így hű tudott maradni önmagához. Kitartott az elvei mellett.

ÖNVIZSGÁLAT: Milyen elveid, nézeteid vannak? Például: Hiszel Istenben? Ha igen, miért? Mi győz meg téged arról, hogy létezik?

Hiszel abban, hogy Isten erkölcsi törvényei a javadra válnak? Ha igen, miért?

Milyen szeretnél lenni? Olyan, mint egy lehullott falevél, melyet minden szellő felkap, vagy inkább olyan, mint egy fa, mely a heves viharoknak is ellenáll? Ha ragaszkodsz az elveidhez, olyan szilárd leszel, mint ez a fa. Ez abban is segíthet, hogy tudd, ki vagy.