Dzieje Apostolskie 6:1-15
6 W tym właśnie czasie, gdy liczba uczniów się powiększała, Żydzi mówiący po grecku zaczęli narzekać na Żydów mówiących po hebrajsku, bo przy codziennym podziale żywności pomijano ich wdowy+.
2 Dwunastu zwołało więc tych wszystkich uczniów i powiedziało: „Nie jest właściwe, żebyśmy przestali nauczać słowa Bożego i rozdzielali żywność na stoły+.
3 Dlatego, bracia, wybierzcie spośród siebie siedmiu szanowanych mężczyzn*+, pełnych ducha i odznaczających się mądrością+, żebyśmy mogli im powierzyć to ważne zadanie+.
4 A my będziemy skupiać się na modlitwie i nauczaniu słowa Bożego*”.
5 Słowa te spodobały się zgromadzonym uczniom i wybrali Szczepana, człowieka o silnej wierze i pełnego ducha świętego, oraz Filipa+, Prochora, Nikanora, Tymona, Parmenasa i Nikolausa, prozelitę* z Antiochii.
6 Przyprowadzili ich do apostołów, a oni się pomodlili i włożyli na nich ręce+.
7 W rezultacie słowo Boże dalej się szerzyło+ i liczba uczniów w Jerozolimie wciąż rosła+. Uwierzyło nawet wielu kapłanów+.
8 A Szczepan, pełen Bożej łaski i mocy, dokonywał wśród ludu wielkich cudów* i znaków.
9 Niektórzy z tak zwanej Synagogi Wyzwoleńców wraz z ludźmi z Cyreny, Aleksandrii oraz Cylicji i Azji* zaczęli toczyć z nim spory.
10 Nie potrafili jednak stawić mu czoła, bo w tym, co mówił, widać było wielką mądrość i kierownictwo ducha świętego+.
11 Wtedy potajemnie nakłonili pewnych ludzi, żeby powiedzieli: „Słyszeliśmy, jak wypowiadał bluźnierstwa przeciw Mojżeszowi i Bogu”.
12 I podburzyli lud, a także starszych ludu oraz uczonych w piśmie*, i przyszli znienacka, siłą go schwytali i zabrali przed Sanhedryn.
13 Sprowadzili fałszywych świadków, którzy zeznali: „Ten człowiek ciągle mówi coś przeciw temu świętemu miejscu i przeciw Prawu.
14 Na przykład słyszeliśmy, jak mówił, że ten Jezus Nazarejczyk zburzy to miejsce i zmieni zwyczaje, które przekazał nam Mojżesz”.
15 A wszyscy zasiadający w Sanhedrynie wpatrywali się w Szczepana. I zobaczyli, że jego twarz wygląda jak twarz anioła.
Przypisy
^ Lub „siedmiu mężczyzn cieszących się dobrą opinią”.
^ Dosł. „usługiwaniu słowem”.
^ Zob. Słowniczek pojęć.
^ Lub „proroczych znaków”.
^ Zob. Słowniczek pojęć.
^ Zob. Słowniczek pojęć.