BIBLIJNY PUNKT WIDZENIA
Hazard
Niektórzy uważają hazard za niewinną rozrywkę, a inni — za groźny nałóg.
Czy w hazardzie jest coś złego?
CO MÓWIĄ LUDZIE
Dopóki hazard nie jest zakazany przez prawo, wiele osób traktuje go jako nieszkodliwą zabawę. Z niektórych jego legalnych form — takich jak loterie sponsorowane przez państwo — finansuje się programy przynoszące korzyść społeczeństwu.
CO MÓWI BIBLIA
Księga ta nie zawiera bezpośrednich wzmianek o hazardzie. Ale podane w niej zasady jasno pokazują, co Bóg myśli na ten temat.
Tak naprawdę hazard sprowadza się do zdobywania pieniędzy kosztem drugich, co koliduje z biblijną przestrogą: „Strzeżcie się wszelkiej zachłanności” (Łukasza 12:15). Siłą napędową hazardu jest chciwość. Firmy hazardowe łudzą obietnicami wielkiej wygranej, a pomijają milczeniem znikome szanse na jej zdobycie, bo doskonale zdają sobie sprawę, że marzenia o bogactwie popchną graczy do ryzykowania znacznych sum. Hazard nie pomaga ludziom wystrzegać się chciwości, a wręcz podsyca pragnienie zdobycia łatwych pieniędzy.
Hazard bazuje na realizowaniu na wskroś samolubnego celu: wygrywaniu tego, co inni tracą. Tymczasem Biblia zachęca: „Niech każdy szuka korzyści nie swojej własnej, lecz drugiego” (1 Koryntian 10:24). A jedno z Dziesięciu Przykazań brzmi: „Nie wolno ci pożądać (...) niczego, co należy do twego bliźniego” (Wyjścia 20:17). Kiedy gracz marzy o wygranej, w rzeczywistości ma nadzieję, że innym się nie powiedzie.
Biblia ostrzega również przed wiarą w tajemniczą moc „szczęścia”. W starożytności niektórym Izraelitom brakowało wiary w Boga i dlatego zaczęli ‛zastawiać stół bóstwu szczęścia’. Czy Bóg akceptował oddanie takiemu bóstwu? Nie. Powiedział do nich: „Czyniliście to, co złe w moich oczach, i wybraliście to, w czym nie miałem upodobania” (Izajasza 65:11, 12).
To prawda, że w niektórych częściach świata pieniądze z hazardu są przeznaczane na edukację, rozwój ekonomiczny i różne programy społeczne. Ale to, jak się wykorzystuje te środki, nie zmienia faktu, że zostały uzyskane w sposób propagujący chciwość i samolubstwo oraz upowszechniający pogląd, że można zdobyć coś bez żadnego wysiłku.
„Nie wolno ci pożądać (...) niczego, co należy do twego bliźniego” (Wyjścia 20:17).
Jak hazard odbija się na graczach?
CO MÓWI BIBLIA
Ostrzega, że „ci, którzy są zdecydowani być bogaci, wpadają w pokusę i sidło oraz wiele nierozumnych i szkodliwych pragnień, pogrążających ludzi w zagładę i ruinę” (1 Tymoteusza 6:9). Hazard opiera się na chciwości, a chciwość jest tak destrukcyjna, że Biblia wymienia ją razem z poważnymi wykroczeniami, których należy się zdecydowanie wystrzegać (Efezjan 5:3).
Ponieważ w hazardzie chodzi głównie o łatwe zyski, podsyca on miłość do pieniędzy, którą Pismo Święte nazywa „korzeniem wszelkich szkodliwych rzeczy”. Może ona zdominować czyjeś życie, przysparzając ciężkich zmartwień i rujnując wiarę w Boga. Biblia obrazowo przedstawia kogoś takiego jako ‛poprzebijanego wieloma boleściami’ (1 Tymoteusza 6:10).
Chciwość jest pożywką dla niezadowolenia — nie pozwala cieszyć się ze swojej sytuacji materialnej i ograbia ze szczęścia. „Kto miłuje srebro, nie nasyci się srebrem, a kto miłuje bogactwo — dochodem” (Kaznodziei 5:10).
Mnóstwo tych, którzy ulegli „czarowi” hazardu, wpadło w pułapkę groźnego uzależnienia. O skali problemu świadczy fakt, że jak się ocenia, w samych Stanach Zjednoczonych są miliony nałogowych graczy.
Pewne przysłowie głosi: „Dziedzictwo z początku nabywa się chciwością, lecz jego przyszłość nie będzie błogosławiona” (Przysłów 20:21). Hazard pogrąża w długach, a nawet kończy się bankructwem. Wielu utraciło przez niego pracę, rodzinę i przyjaciół. Stosowanie się do biblijnych wskazówek pomaga uniknąć problemów związanych z hazardem i prowadzić szczęśliwsze życie.
„Ci, którzy są zdecydowani być bogaci, wpadają w pokusę i sidło oraz wiele nierozumnych i szkodliwych pragnień, pogrążających ludzi w zagładę i ruinę” (1 Tymoteusza 6:9).
Powiązane materiały
ODPOWIEDZI NA PYTANIA BIBLIJNE
Problemy finansowe i długi — czy Biblia może pomóc?
Szczęścia nie kupisz za pieniądze, jednak cztery zasady biblijne mogą ci pomóc mądrze nimi gospodarować.
ODPOWIEDZI NA PYTANIA BIBLIJNE
Czy hazard to grzech?
Skoro Biblia nie wypowiada się szczegółowo na temat hazardu, to skąd możemy wiedzieć, jak się na to zapatruje Bóg?
PRZEBUDŹCIE SIĘ!