Dyscyplina wiąże się z wychowywaniem, kształtowaniem i uczeniem. Czasami wymaga ukarania dziecka. Jednak przede wszystkim obejmuje szkolenie, które pomaga dziecku dokonywać mądrych wyborów w życiu.
DLACZEGO JEST TO WAŻNE
W ostatnich dziesięcioleciach dyscyplina w niektórych rodzinach prawie przestała istnieć, ponieważ rodzice obawiają się, że może osłabiać poczucie własnej wartości ich dzieci. Jednak mądrzy rodzice ustalają rozsądne zasady i uczą dzieci ich przestrzegać.
„Jeśli dzieci mają wyrosnąć na dojrzałych ludzi, potrzebują wyraźnie zakreślonych granic. Bez dyscypliny są jak statek bez steru — który ostatecznie zboczy z kursu albo nawet się rozbije” (Pamela).
CO MOŻESZ ZROBIĆ
Bądź konsekwentny. Jeśli dziecko złamie jakąś zasadę, powinno ponieść konsekwencje. Z drugiej strony jeśli jest posłuszne, chętnie je chwal.
„Często chwalę dzieci za to, że są posłuszne, a dzisiaj posłuszeństwo jest rzadkością. Dzięki pochwałom łatwiej jest im przyjąć karcenie, kiedy jest to konieczne” (Christine).
ZASADA BIBLIJNA: „Co człowiek sieje, to będzie też żąć” (Galatów 6:7).
Bądź rozsądny. Kiedy karcisz dziecko, weź pod uwagę jego wiek, poziom rozwoju oraz wagę popełnionego błędu. Kary zazwyczaj są najbardziej skuteczne, gdy mają bezpośredni związek z przewinieniem — na przykład jeśli dziecko niewłaściwie korzysta z telefonu, można na jakiś czas ograniczyć mu dostęp do niego. Poza tym unikaj przesadnego reagowania na drobne rzeczy tylko dlatego, że cię irytują.
„Staram się ustalić, czy moje dziecko było nieposłuszne świadomie, czy po prostu zrobiło coś bezmyślnie. Jest różnica między złą skłonnością, którą trzeba wykorzenić, a błędem, na który wystarczy zwrócić uwagę” (Wendell).
ZASADA BIBLIJNA: „Nie bądźcie zbyt surowi dla swoich dzieci, by nie upadały na duchu” (Kolosan 3:21, Biblia poznańska).
Pokazuj dziecku, że je kochasz. Dzieciom o wiele łatwiej jest przyjąć karcenie i zastosować się do ustalanych zasad, jeśli czują, że rodzice przede wszystkim kierują się miłością.
„Kiedy syn popełniał błędy, zapewnialiśmy go, że jesteśmy dumni ze wszystkich dobrych decyzji, które podjął w przeszłości. Wyjaśnialiśmy mu, że błąd go nie przekreśla, o ile postara się go naprawić, i że jesteśmy po to, żeby mu pomagać” (Daniel).
ZASADA BIBLIJNA: „Miłość jest wielkodusznie cierpliwa i życzliwa” (1 Koryntian 13:4).