Wybaczenie to puszczenie w niepamięć krzywdy oraz pozbycie się związanych z nią wszystkich negatywnych uczuć. Nie wymaga pomniejszania winy ani udawania, że nic się nie stało.
ZASADA BIBLIJNA: „Dalej znoście jedni drugich i wspaniałomyślnie przebaczajcie sobie nawzajem, jeśli ktoś ma powód do uskarżania się na drugiego” (Kolosan 3:13).
„Kiedy kogoś kochasz, nie koncentrujesz się na jego słabych stronach. Zamiast tego widzisz osobę, którą współmałżonek stara się być” (Aaron).
DLACZEGO JEST TO WAŻNE
Jeśli pielęgnujesz urazę, możesz zaszkodzić sobie pod względem fizycznym i emocjonalnym oraz zniszczyć swoje małżeństwo.
„Pewnego razu mąż przeprosił mnie za coś, co bardzo mnie zraniło. Niełatwo mi było wybaczyć. W końcu to zrobiłam, ale żałuję, że tak późno. Spowodowało to między nami niepotrzebne napięcie” (Julia).
CO MOŻESZ ZROBIĆ
OCEŃ SIEBIE
Następnym razem, kiedy twój współmałżonek cię zrani, zadaj sobie pytania:
Czy nie jestem przewrażliwiony?
Czy sprawa jest na tyle poważna, że wymaga przeprosin? Czy nie mogę po prostu przymknąć na to oko?
PRZEDYSKUTUJCIE RAZEM
Jak dużo czasu zazwyczaj potrzebujemy, żeby sobie wybaczyć?
Co możemy zrobić, żeby trwało to krócej?
RADY
Kiedy czujesz się urażony, nie posądzaj współmałżonka o złe pobudki.
Spróbuj zrozumieć, dlaczego tak się zachował. Pamiętaj, że „wszyscy popełniamy rozmaite błędy” (Jakuba 3:2, Komentarz żydowski do Nowego Testamentu).
„Łatwo przebaczyć, jeśli wina leży po obu stronach, trudniej — jeśli wydaje się, że jest po jednej. Przyjęcie przeprosin i przebaczenie wymaga prawdziwej pokory” (Kimberly).